build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Пуцко Петрол(поранешен G Mall Skopje)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пуцко Петрол(поранешен G Mall Skopje)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 24>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10048
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Пуцко Петрол(поранешен G Mall Skopje)
    Posted: 06-May-2021 at 12:09
Во фаза е веројатно проектирањето на најавениот комплекс.
Back to Top
Tooold View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 22-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 8
  Quote Tooold Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 06-May-2021 at 11:02
Се подготвува нешто?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10048
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 03-May-2021 at 14:13
од твитер

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5106
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 20-Jan-2021 at 12:26
Originally posted by MKDSTRUGA

jas od sekogas go zamisluvav kako park ili kako dve ubavi stakleni offiece zgradi. No od Pucko ocekuvam dva tri IMPEXEL kompleksi tuka i totalno poplocuvanje so nekvaliteten bekaton izmegu zdanijata...


Па не отсекогаш, но откако ги видовме рендерите за G-Mall, мислам дека сите имавме големи очекувања.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
David View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote David Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 20-Jan-2021 at 11:35
Јака логика,само да се изгради нешто,па макар биле и 10 катни ѕидови или 7 катни гулабарници,за такви "проекти" треба да се искористи и тоа малку останато празно место во градов.
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Online
Posts: 224
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 20-Jan-2021 at 11:34
jas od sekogas go zamisluvav kako park ili kako dve ubavi stakleni offiece zgradi. No od Pucko ocekuvam dva tri IMPEXEL kompleksi tuka i totalno poplocuvanje so nekvaliteten bekaton izmegu zdanijata...
Back to Top
Tooold View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 22-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 8
  Quote Tooold Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 20-Jan-2021 at 10:25
Конечно ќе се тргнат тарабите, 13 години седи заградено местото.

Какво било само нека се изгради нешто. Неможам да ги гледам тарабите на тој преубав простор
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2003
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 24-Dec-2020 at 19:03
Мора законски општините да се мешаат во надворешниот дел на објектите кои се градат. Пр. за одредена висина да има одреден % стакло, боите на фасадата да бидат од одредени нијанси и нешто слично во овој контекст...
Замислете сега реши некој да се зеза и изгради нешто налик замок (а има барем 2 еден кај Шутка еден близу автопат кај Кичево)
Нели не е во ред

Се надевам од Пуцко ќе имаат визија барем за 4+

Edited by alexsend - 24-Dec-2020 at 19:04
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1131
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 23-Dec-2020 at 21:50
Космос 2, ни помалку ни повеќе. Може звучи стереотипно или дефетистички, ама не очекувам ништо повеќе од тоа.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5106
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 23-Dec-2020 at 21:21
Ај да видиме, не му се сите пари од местење тендери, сигурно има малку акал Пуцко. Да не нè изненади и изгради нешто слично на G-Mall, со 30-катници.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2003
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 23-Dec-2020 at 20:14
Рендерите за G-Mall ептен ми правеа мерак...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10048
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 23-Dec-2020 at 14:15
Земјиштето на поранешна „Алумина“ во Карпош е купено од фирмата „Пуцко петрол“ за 25 милиони евра. Тоа е фирма на пратеникот Исмаил Јахоски, чиј брат пак е новиот градоначалник на општина Пласница. Според ДУП-от на тоа место е планирана зграда од 30 ката висока околу 80 метри.

https://prizma.mk/betonska-dhungla-demne-od-skopskite-dup-ovi
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 760
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 23-Dec-2020 at 02:32
Чим Пуцко Петрол ветува дека ќе доминира зеленилото, раат сум
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1219
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 22-Dec-2020 at 21:51
Ама тие го купиле за да стават акцент на зеленилото и парковите, не прочитавте ли
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2544
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 22-Dec-2020 at 18:38
УЖАС Unhappy Честитки на деветсторазредните архитекти и градежници, ќе може да ќарат пари за 10-катни мачканици со ПВЦ коцки.

Општина Карпош е на потег - П+2 на мал дел од местото, зеленило на останатиот. Сè друго би било уништување на овој вреден простор.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2003
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 22-Dec-2020 at 18:37
Последниот голем атрактивен простор, to be or not to be

Треска ја испушти шансата...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
David View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote David Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 22-Dec-2020 at 17:53
Ајде на здравје го докусурија и овој отворен простор,меѓу последните во градот,бо бо бо море гадови    ПУЦКО ПЕТРОЛ СО ДУИ-АШОТ АСМИР ЌЕ ГО СПАСУВА КАРПОШ А И СКУПАЈНЦАЕ ! Сосема заслужено.

Едвај чекам да ги видам исфарбаните 10 катни кокошарници,или ѕидови и тој капацитет на македонските архитекти и градежни компании не смее да се потцени.   

Edited by David - 22-Dec-2020 at 17:55
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10048
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 22-Dec-2020 at 17:52
Кралот на Пласница го освои Карпош, „Пуцко Петрол“ купи вредно градежно земјиште

Населбата Тафталиџе ја „згазија“ многу урбани атентатори. Таму свои бетонски чудовишта кренаа „Настел“ на Зоран Азманов, „Адора“ на Ванчо Чифлиганец, „БИ-СИ“ на Ивица Георгиевски. Последната градежна офанзива доаѓа од освојувачот и некрунисаниот крал на Пласница – Исмаил Јахоски.

Неговата семејна фирма „Пуцко Петрол“ пред две недели го купи земјиштето кај поранешната фабрика Алумина во Тафталиџе, објави Фактор. Јахоски за градежната парцела од 42 илјади метри квадратни платил 24 милиони евра. Земјиштето го продаде израелската фирма „Газит Глоуб“ која во 2008 ја купи фабриката „Алумина“. Израелците таму планираа да инвестираат 100 милиони евра за изградба на резиденцијално – комерцијален комплекс, но по 12 години решија да си заминат од државава и да ја продадат атрактивната локација.

За овој дел од Карпош Деталниот урбанистички план беше донесен во мандатот на градоначалникот Стевчо Јакимовски, но Уставниот суд го укина во 2018 година бидејќи не била запазена постапката при носењето. Засега за земјиштето кое го купи „Пуцко Петрол“ нема ДУП, но сепак во Генералниот план на Скопје ова земјиште е градежно, што значи дека новиот газда ќе добие прилика да продолжи да го бетонизира Тафталиџе.

Исмаил Јахоски на последните парламентарни избори стана пратеник од редовите на ДУИ. Тој претходно ја држеше шампионската титула по освоени мандати за градоначалник. Цели 24 години беше на чело на Пласница, победувајќи во сите шест изборни циклуси за градоначалник, од 1996 до 2017 година, кога беше кандидат на ДУИ.

Последниот мандат го заврши порано поради пратеничката функција, но градоначалничката фотеља остана во неговото семејство. Јахоски замина, а на негово место дојде друг Јахоски. Нов градоначалник на Пласница е неговиот брат Алија Јахоски за кого гласаа 85 проценти од гласачите.

Некрунисаниот крал на Пласница Исмаил Јахоски од 1993 година е сопственик и на синџирот бензински пумпи „Пуцко петрол“. Во последните 12 месеци компанијата добила 259 тендери од државни институции за набавка на горива. Во 2018 година „Пуцко Петрол“ имала нето добивка од 2,5 милиони евра, а лани завршила со 2,7 милиони евра добивка.

Браќата Јахоски ја водат најсиромашната општина во земјата. А, нивната „Пуцко Петрол“ во последните 10 години склучила тендери со државни фирми во вредност од над 100 милиони евра.

https://irl.mk/kralot-na-plasnitsa-go-osvoi-karposh-putsko-petrol-kupi-vredno-gradezhno-zemishte/
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2544
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 22-Dec-2020 at 13:23
7 катни кокошарници или Grand Prestige, друго не може да биде.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 276
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 22-Dec-2020 at 13:20
Полош исход не ни можеше да добиеме. Big%20smile
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 24>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.715 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.