build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

G Mall Skopje

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 19202122>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 390
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #401 Posted: 30-May-2014 at 17:16
pa toa bese celta! da se kupi za bagatelna cena i iste pecki  da se prodadat i cel metal od zgradite i ete ti profit a bonus ke im bide koga ke go preprodadat zemjisteto za dupla cenaLOL
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13137
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #402 Posted: 21-Sep-2014 at 19:05
Од проектов ништо не бидна, и остана само уште едно мочуриште среде Скопје.

http://netpress.com.mk/foto-mochurishte-srede-karposh/
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #403 Posted: 21-Sep-2014 at 20:34
Ова беше на местото од Алумина?
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #404 Posted: 21-Sep-2014 at 20:56
Originally posted by Џоле

Од проектов ништо не бидна, и остана само уште едно мочуриште среде Скопје.

http://netpress.com.mk/foto-mochurishte-srede-karposh/

 
Но убаво мочуриште, мора да се признае.
 
Да е до мене, јас би го сменил ДУП - от на Карпош и би го уредил местово за да биде парк, најсериозно го велам ова, убаво изгледа.
 
А со оглед на фактот дека парковите од поодамна станаа загрозени видови на подрачја во Скопје, мислам дека и ова мочуриште ќе ни биде потребно како засолниште во природата наспроти урбаниот хаос во градот.


Edited by Dexter26 - 21-Sep-2014 at 20:58
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13137
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #405 Posted: 22-Sep-2014 at 07:58
Originally posted by gjoko

Ова беше на местото од Алумина?


Да.
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2457
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #406 Posted: 22-Sep-2014 at 09:47
Жалосно.
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 390
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #407 Posted: 22-Sep-2014 at 15:24
bitno ja opljackaa alumina go prodadoa zelezoto od objektite i peckite za aluminium neamortizirani inaku toa ti e makedonska rabota !!! zalosno UnhappyBash

Edited by Dzeksi - 22-Sep-2014 at 15:26
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 979
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #408 Posted: 22-Sep-2014 at 15:40
Ај што овие земаа, срушија и продадоа се што можеше, ама и тоа стечајниот управник кој знае што бара дрпнал, ако се знае дека се уште и по толку години по купеното земјиште, работниците ги немаат добиените заостанатите плати и придонеси.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1956
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #409 Posted: 23-Sep-2014 at 17:41
Кој е сега сопственик на земјиштето?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #410 Posted: 23-Sep-2014 at 19:59


Израелците (Gazit-Globe) се` уште се сопственици, ама по се изгледа проектов е отпишан.
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #411 Posted: 23-Sep-2014 at 21:29
Проблемот е во тоа што земјиштето е заглавено во судски процес. Мој другар е сопственик на 50000 илјади квадрати земјиште таму, и истото било предмет на денационализација... но државата го продала целото вклучувајки ја и оваа парцела... сега семејјството на другаров има покренато процедура за враќање и докажување на сопственоста... мислам дека сега се во апелационен суд и процедурата е при крај иако во претохдни две вресуди судот има пресудено во нивна корист но државата сеуште е таа што не ги признава пресудите и стигнати се и до апелационен суд.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #412 Posted: 23-Sep-2014 at 21:47
Нормално.Очекуваше некој нешто друго(подобро).Кој знае кој по ред е овој случај(Хотелот кај железничка станица..)
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2457
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #413 Posted: 23-Sep-2014 at 23:06
50000 квадрати? Па тоа е колку целиот простор отприлика можда и повеќе.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #414 Posted: 24-Sep-2014 at 08:42
А дали имаат Gazit добиено дозвола за градба? Колку што знам ако во рок од 6 години инвеститорот не го заврши објектот земјиштето се враќа на државата.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 979
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #415 Posted: 24-Sep-2014 at 10:23
Добро, ама во исто време, ако е навистина заглавен судски случај (како што требаше и да претпоставиме кај нас), тогаш јас не го ни наоѓам за виновен инвеститорот, бидејќи тие го купиле земјиштето од државата, а потоа се подигнува судски спор за истото, а самите тие немаат никаква врска, од каде може да знаат дека е на некому. Навистина, да не си грешка, да не е само 5.000 квадрати, убаво кажуваат, па толку е цела површина.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4747
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #416 Posted: 24-Sep-2014 at 10:27
Патем, имаше гаден судски спор со К-15 продукција (си имаат едно лимено објектче таму на прашка ако не се лажам), и ако се сеќавам добро ова беше главната кочница. Се препукуваа по телевизии едно друго.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
ѓорче View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 28-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote ѓорче Quote  Post ReplyReply #417 Posted: 07-Oct-2014 at 00:43
Оваа дупка е за останатиот блок на Гранд Престиж
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7370
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #418 Posted: 07-Oct-2014 at 01:38
Originally posted by ѓорче

Оваа дупка е за останатиот блок на Гранд Престиж
во право си, тука се предвидени уште четири објекти од комплексот, предвидената уличка за која се дискутира подоле треба да ги дели од Г-малл
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1956
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #419 Posted: 05-Dec-2014 at 13:06
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #420 Posted: 05-Dec-2014 at 13:24
Зар сеуште верувате во изградба на G Mall??
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 19202122>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.