build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пуцко Петрол(поранешен G Mall Skopje)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910 24>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 12-Oct-2009 at 22:16
Темава на сител ја вадат од полицата „да се пополнат слободни минути во вестите“...да видам да не верувам ова...а и ова цифриве сигурно ги вадат од полиците „научна фантастика“, многу нереално изгледаат...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12292
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 13-Oct-2009 at 17:01
Сепак, ова со ДУП-от е нова вест, а не некаква реприза.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 15-Oct-2009 at 19:23
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 15-Oct-2009 at 19:27
Не се гледа убаво од оградата, амам внатре веќе ги нема оние старите погони со косите кровови! Извинете за квалитетот ама сликано е од вожња!
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 22-Oct-2009 at 12:23
Много споро се руши, се надевам да нема така и да се гради


2009-10-21

И како овие две згради на К-15 и ЕкоНет ќе се уклопат во целиот објект !!?


2009-10-21
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Keeray View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 27-Sep-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Keeray Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 24-Oct-2009 at 18:18
Поставив прашанје на човекот со работи со тоа багерчето ми рече дека имале проблеми со ...отранување на машините не можеле да се отерасат од нив бидејки биле од неколку тони итн итн... затоа идело толку споро ! ... па ако овде имале проблеми замисли подоцна... по цела иво лола уште колку ке рушат ! 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 24-Oct-2009 at 18:27
Keeray за што милиш понатака да треба да рушат? За какви накнадни проблеми, не те сватив.

Е сега ако имале проблеми со тешките машини, ова зависи. Ако сакале да ги изнесат цели и после тоа да ги продадат тогаш требале предходно да договорат кој сака да ги земе па на врееме да почнеа да ги вадат. Ако мислам да завршат како старо железо тогаш и не е толку проблем, ќе го изнесат на делови. Што ќе праиме ако треба, на пример, велешка тополница да се сруши или нешто слично. Не сакам да бидам конспиративен или нешто песимист, ама мене повеќе ми изгледа дека е некој изговор за замрсени административни ствари одколку што има некој проблем на терен.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 24-Oct-2009 at 20:02
Originally posted by lslcrew

Keeray за што милиш понатака да треба да рушат? За какви накнадни проблеми, не те сватив.

Е сега ако имале проблеми со тешките машини, ова зависи. Ако сакале да ги изнесат цели и после тоа да ги продадат тогаш требале предходно да договорат кој сака да ги земе па на врееме да почнеа да ги вадат. Ако мислам да завршат како старо железо тогаш и не е толку проблем, ќе го изнесат на делови. Што ќе праиме ако треба, на пример, велешка тополница да се сруши или нешто слично. Не сакам да бидам конспиративен или нешто песимист, ама мене повеќе ми изгледа дека е некој изговор за замрсени административни ствари одколку што има некој проблем на терен.


Ипак реално е и тоа што го кажува човекот - тие машини се огромни и со огромна маса, па било да ги изнесуваш цели, било да го расклопуваш исто ти се фаќа - треба време. Тука хилта е чичкалица. Некои машини па знаат да имаат огромен систем демфери под нив (како темели) и не верувам дека мајсторите би знаеле да се снајдат околу нив, што го оправдува чекањето до негде


Edited by La Linea - 24-Oct-2009 at 20:03
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 24-Oct-2009 at 20:23
И мене ми изгледа прилично логично, при градење на локација со постоечки објекти (посебно вакви) не може туку-така да се занемарат толкави количини рушевини, а уште повеќе ако е некаква технологија (големи машини, печки исл.)...во овој случај не верувам дека ова е пресудно, ама во секој случај не може да се изостави, посебно ако ги знаеме какви се условите со депонирање ваков отпад, некаква негова преработка исл.
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Keeray View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 27-Sep-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Keeray Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 25-Oct-2009 at 01:32
Mislev na toa so go kazha LaLinea ....
Back to Top
558848 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote 558848 Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 26-Oct-2009 at 20:28
http://www.sitel.com.mk/?ItemID=D6DB30ED0306814E86F47C8250125803
nova vest od sitel ke startuvaat od prvi noemvri

26.10.2009, 17:04

ЌЕ СЕ ГРАДИ ШОПИНГ ЦЕНТАР ВО ОПШТИНА КАРПОШ

“АЛУМИНА” ЌЕ СТАРТУВА ОД 1-ВИ

Новите газди на земјиштето на некогашна “Алумина” од понеделник ќе можат да почнат со градење. Според официјалните информации од општината Карпош детално урбанистичкиот план, поради кој инвестицијата беше во мирување се очекува да биде готов до крајот на неделава.

А веќе од почетокот на месецот изрелските газди ќе добијат зелено светло за градење.

Просторот на “Aлумина” веќе се расчистува. Новите газди го подготвуваат теренот. На земјиштето од 150 000 квадратни метри се очекува да се изгради елитен тровски и деловен центар во вредност од околу 120 милиони евра.. 

 
“Газит Глоуб” минатата година ја купи оваа локација за 22 милиони евра. Изградбата за луксузниот шопинг центар требаше да стартува уште лани, но инвестицијата заглави во општината Карпош.

"Алумина" во стечај беше продадена по неколку пропаднати тендери. Зделката со израелската компанија беше реализирана преку кабинетот на екс министерот за странски инвестиции Ташковиќ.

“Газит глоуб” со овој бизнис работат во повеќе земји, како САД, Канада, Бразил и Индија. А во регионот се присутни во Бугарија и Турција.
Edited by Cloverstack - 26-Oct-2009 at 20:30
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 26-Oct-2009 at 21:19
Ви изгледа познато?!Се работи за "Арлозров" во Тел Авив, Израел. A.M.D Tower, Dan Garage Lot! Архитектот е истиот како и на Г-Малл во Скопје, Моше Цур!


Edited by lslcrew - 26-Oct-2009 at 21:22
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #153 Posted: 26-Oct-2009 at 21:26
Инаку еве го и истиот проект малку изменет со тоа што едната висококатница е дисперзирана во две. Има некои измени и околу кровот.


Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #154 Posted: 26-Oct-2009 at 21:27
После се што се изнагледав во Скопје, ова е перфектно, дај боже да е вакво нешто...на Скопје му фалат катови и поголеми улични профили за да заличи на град (меѓу другото)...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9102
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #155 Posted: 26-Oct-2009 at 21:37
Неможам да речам дека новава варијанта не ми се допаѓа, но кровот на старата беше Drool.

Кулите пак вака разделени ми се поубави исто така и оној крајниот дел што гледа кон Влае веројатно ќе биде подобар вака. Обаво го интегрирале и катниот паркинг спрема мене.

Во секој случај гледано од улично ниво, мислам дека двете варијанти се прилично исти.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #156 Posted: 26-Oct-2009 at 21:43
имаше и варијанта без кулите видов на сител
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #157 Posted: 26-Oct-2009 at 21:47
Само да напоменам дека не се работи за нова и стара варијанта, него само еднава варијанта (со двете кули) ни има промакнато и ја немаме пренесено досега в нишкава, но убаво се сеќавам дека ја имав видено доста порано на една од ретките страници кадешто може да се сретне минимални информации за проектов. Може би дури и оваа да е постарата верзија. Дали од невнимание или од нешто друго не сме приметиле дка постојат две верзии на објектов. Всушност ја цело време го знаев проектов дека е со две кули и кога го видов тој со едната кула мислев дека предходно не сум видел увабо, за да сега видам што била работата.

Мене ова со вискокатницава кај нас што е препакована катна гаража од Израел ме тера да мислам дека е се работи за некаква неизвесност околу висококатницата. Највероватно е туку-така копи-пасте фрлена. Не верувам дека архитект од калибар на дотичниот би се компромитирал со копи-пасте доколку е сигурен дека негов проект ќе доживее реалцизација, а не па уште катна гаража да ја препакова во деловен објект, во никој случај. Просто кажано, да било за озбилно да проектира висококатница ќе се изпроектирало нешто уникатно, вака за колку да стои нешто на рендер се услужиле со копи-пасте.


Edited by lslcrew - 26-Oct-2009 at 21:52
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9102
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #158 Posted: 26-Oct-2009 at 21:58


Незнам каде гледаш конспиративност? Ако земеш така 95% од архитектурава по светов е ѓубре дека била copy/paste. Многу помал е бројот на оние кои отскокнуваат од толпата спрема оние што се дел од нејзе.

За скопски услови, овие кули се рамни на изградба на Гугенхајм музеј. Воопшто не ми пречи тоа што во Израел постои сличен објект и дај боже да не се изјалови работава со Скопските.

Инаку ги имам разгледувано објектите на Цур и на многу места има користено исти финти и дупликати.

Да се вратиме малку на земја, сепак се работи за изградба на шопинг центар а не за новото главно архитектонско обележје на Скопје.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #159 Posted: 26-Oct-2009 at 22:05
Таман работа, воопшто не ми пречи што е копија. Прокетот го гледам индивидуално изолирано , ми се свиќа, без разлика ако сака нека го има и на сто метса, не е проблем. Мене ми е малку симптомаично што се послужил со буквално истиот, затоа и наметнувам дилема. Јас разбирам да има ахитектот некој свој "имиџ" и да користи исти црти и исти облици но ова е сосема истото.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9102
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #160 Posted: 26-Oct-2009 at 22:08


Аха те контам... сепак мислам дека не е некој "преседан" и доколку не се изградат кулите, секако нема да биде ради оваа причина.

Јас лично сум голем скептик дека истите ќе се изградат, така да во зависност од епилогот, можам само пријатно да се изненадам но не и да се разочарам.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910 24>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.