build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Цени на станови
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Цени на станови

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 08-Sep-2021 at 14:14
АНАЛИЗА: Цените на становите зголемени за 4 отсто, бројот на одобренија за нови згради пораснал за 35 отсто

Значајно поскапување на становите, односно недвижностите во првиот економски квартал. Во истиот период регистриран е и раст на бројот на издадени одбренија за изградба на згради, пишува „Порталб“. На територијата на дел од општините кои беа под мораториум за градба – се враќа машинеријата.

Летен „залет“ на градежништвото, становите поскапеа

Од 2015 година, во вториот кавртал од годинава е регистриран највисок раст на цените на становите на квартално ниво. Во вториот квартал во споредба со првиот цените се зголемени за 3 отсто. Нови податоци на Народната банка покажуваат дека на годишно ниво растот на цените на становите изнесува 4 отсто.

„Во вториот квартал на 2021 година, цените на становите мерени преку хедоничкиот индекс забележаа годишен раст од 4 отсто, што претставува забрзување во споредба со растот од претходниот квартал. Од аспект на понудата, вредноста на изградените станбени згради забележа раст во првиот квартал од 2021 година, додека расположливите податоци за вредноста на издадените одобренија за изградба на станбени згради во вториот квартал од 2021 година засега упатуваат на намалување, на годишна основа. Од аспект на побарувачката на станови, таа и натаму е поддржана од натамошниот двоцифрен раст на станбените кредити“ – соопштија од НБМ.

Цените на становите и воопшто на недвижностите не се зголемуваат само во главниот град туку и во другите градови во земјава.

„Цена на станбен квадратен метар достигна 700 евра. Тоа е многу за Штип“, вели еден наш сограѓанин од овој град.

Во Тетово цената на квадратен метар се движи од над 600 евра, достигнувајќи и 850 евра.

Цената на становите во Охрид пак е драматично зголемена, па така стан од 83 мкв се продава од 700 до 1.300 евра по квадрат, во зависност од година на градба на зградата и од други фактори кои ја детерминираат цената.

Според податоците од Агенцијата за катастар, само во првото полугодие од годинава направени се вкупно 10.107 трансакции поврзани со недвижности во вкупна вредност од 378 милиони евра. Во споредба со лани истиот период забележан е голем пораст и на бројот на купопродажби и на нивната вредност.

Само во првите шест месеци од годинава преку Катастарот се регистрирани 15.453 трансакции, од кои 11.263 продажби на недвижности, а останатите се однесуваат на закупи.

50 милиони евра во станови…

Летната сезона го рестартираше градежништвото. Во јуни биле издадени 320 одобренија за градба, што е за 17,2 отсто повеќе во однос на истиот месец лани. Новите податоци од Заводот за статистика покажуваат дека изградбата на згради е во нов “налет“, но вредноста на сите видови одобренија за градба е значајно намалена за дури 64,4 отсто.

„Намалената предвидена вредност се должи на фактот дека во истиот месец од претходната година биле издадени одобренија за градење на објекти од нискоградба со поголеми вредности, како магистралниот транспортен гасовод во Пелагонискиот Регион, делница 5 од магистралниот гасовод во Полошкиот Регион, биогасната и ветерната електрана во Вардарскиот Регион, далноводот од Битола до македонско-албанската граница во Југозападниот и Пелагонискиот Регион“, објаснија од Заводот за статистика.

Кај високоградбата – односно кај изградбата на станови во јуни се бележат “пикови“. Вредноста на издадените одобренија за градба изнесува 48.000.000 евра, што е за 50,3 отсто повеќе во споредба со истиот месец лани, додека бројот на издадени одобренија за градба во анализираниот период е зголемен за 34,5 отсто.

Дел од градежниците велат дека градежништвото беше една од погодените гранки – дејности од ковид пандемијата. Граѓаните се воздржуваат од купување, а во меѓувреме цените на металите и на нафтата се зголемија, што влијаело врз пораст на трошоците, а со тоа и врз раст на крајната цена на становите. На територијата на дел од општините – мораториумот за градба е укинат со одлука на Уставен суд, со што машинеријата се врати на терен. Градежниците посочуваа дека мерката мораториум која требаше да биде “акутна“, за да се решат проблемите, се претворила во “хронична“, поради што дел од фирмите забавија, па дури и целосно запреја со градба на локациите, односно општините каде на сила до неодамна имаше мораториум за градба.

https://meta.mk/analiza-czenite-na-stanovite-zgolemeni-za-4-otsto-brojot-na-odobrenija-za-novi-zgradi-porasnal-za-35-otsto/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 10-Sep-2021 at 11:10
Во Центар квадратот за новоградба достигна 2.000 евра

Растот на цените на градежните материјали, намалениот број на одобренија за градба, недостигот на работна рака и зголемената побарувачка ги зголемија цените на становите во главиот град.

Од градежната комора која уште на почетокот на годината најави дека е можно цената на станбениот квадрат дво Центар да достигне и до 2.000 евра, велат трендот нема да запре до крајот на годината.

Според градежниците, трендот на зголемување на цените на становите почна лани кога беше намалено издавањето дозволи за градење, најмногу во центарот на Скопје. Дополнително намалените градежни активности придонесоа квалитетниот градежен кадар да ги напушта работните места па градежниците мораа да ги зголемат платите за да ги задржат останатите. На сето тоа големо влиание има и глобалниот раст на цените на градежните материјали. Цените на градежните материјали за една година поскапеа за 80 отсто. Во меѓувреме порасна и побарувачката на станови наспроти помалата изградба, што влијае овој тренд да потреае.

Лани според податоците на Државниот завод за статистика звршени се 1.194 станови што е речиси за 60 отсто помал во однос на 2019 година, кога биле завршени 2.905 станови.

Наспроти тоа, побарувачката на станови расте, што може да се види од податоците на одобрени станбени кредити во банките. Податоците на Народната банка покажуваат дека салдото на издадени станбени кредити со состојба во јуни 2021 година изнесува 1,02 милијарди евра, што е за 136 милиониевра или за 15,3 отсто повеќе споредено со истиот период во 2019 година.

Оваа година инвестициите во градежништвото бележат нагорен тренд, при што може да се забележи податокот дека во последните 12 месеци во Скопје се издадени одобренија за градење вкупно 2. 936 за нови станови што би биле готови во следните 24 месеци.

Намалената понуда на станови на пазарот укажува на фактот дека во периодот што следува цените на становите би продолжиле да растат.

Моменталните цени на станови кои се градат во Скопје, огласени на веб огласниците се движи меѓу 950 и 2.000 евра за квадрат зависно во која населба се наоѓа градбата и кога е почната да се гради. На пример во Капиштец може да се најде стан во изградба за 1.100, 1.250 ,1.350 но и 2.000 и 2.116 евра.

И од агенциите за недвижности велат дека очекуваат да продолжи позитивниот раст на цените. Според нив најбарани се становите со сопствени паркинг-места и близина до простори што овозможуваат надворешни активности, како што се паркови.

https://plusinfo.mk/stanbeniot-kvadrat-stanuva-poskap-vo-centar-kvadratot-za-novogradba-dostigna-2-000-evra/
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 677
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 11-Sep-2021 at 12:55
Се работи за светски тренд, секаде становите одат нагоре. Парите се ефтини, сегде се печатат пари без покритие, заради короноава. Бараме стан за студент во Нови Сад, па ги пратам нивните огласи, погледнете само колку е тоа скапо ЛИНК. А само пред десетина години мислевме дека ке можеме и да купиме мала гарсоњера. Скопје го следи трендот. И становите ке одат горе уште некое време, а после се предвидува голем пад и то прво во америка, па Европа па и кај нас. Државите треба да се подготват за тој миг, дали сме ние подготвени, не верувам.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 08-Oct-2021 at 08:39
ДАЛИ Е НА ПОВИДОК ХИПОТЕКАРЕН МЕУР ВО СКОПЈЕ?

Доколку се навратиме само 13 години наназад и се потсетиме на големата хипотекарна криза во САД која подоцна се прошири во глобална должничка криза, а преку тоа направиме паралела со случувањата кои се одвиваат во текот на оваа година во градежниот сектор во Скопје, евидентна е одредена корелација. Купувањето на недвижност во главниот град стана основен постулат врз кој се темелат сите финансиски планирања кај најголем дел од популацијата. Масовното ширење на градот и апсорбирање на половина жители на Македонија на територија од 225 км2 градско подрачје ги помести нормите за рационално инвестирање. Ова особено доаѓа до израз кога станува збор за недвижностите.

Што се случува таму?

Помина периодот кога понудата на пазарот ја диктираа неколку големи играчи и последниве 3 години сведоци сме на голем број на помали компании кои успеваат да се изборат за градежна парцела и соодветна дозвола за градба. Таквото раслојување на почетокот донесе поголема енергија во секторот од аспект на стабилизирање на цените, поголем квалитет на градба и поголема понуда за задоволување на потребите на купувачите. Од друга страна трендот на опаѓање на општото ниво на каматни стапки доведе до тоа кредитите да станат уште подостапни како за инвеститорите, така и за крајните корисници.

Процесот на кредитирање започнува со земање на кредит од страна на инвестор каде најчесто се бара одредено учество од 20-30%, додека остатокот од потребната инвестиција се финансира преку инвестициски кредит. Потребните 20-30% обично се вкалкулирани и обезбедени со купување на земјиштето, преку најчестата практика во националниот градежен сектор – компензација. Со тоа, компаниите им ветуваат соодветен надомест на имателите на земјиштето преведен во станбена површина. Инвеститорот како хипотека ја става идната вредност на објектот, заедно со сите платени комуналии и останати давачки кон државата, како и вкупното градежно земјиште. Кога градбата ќе започне доага до трансформација на процесот на кредитирање каде од голема изложеност на банката кон еден инвеститор, сега ризикот се дисперзира кон повеќе корисници на станбени кредити, а со тоа и потенцијално “цепкање” на хипотеката. На крајот сите се задоволни: банките имаат соодветен пласман за своите средства, инвеститорите прават големи заработки со минимум вложени сопствени средства, а поединците добиваат свој сопствен простор.

Она што е алармантно е високата цена на становите во последнава година!

Иако дел од причините може да се бараат во поскапените градежни материјали и повисоките надоместоци за вработените, а пред се и во огромната побарувачка за квадрат повеќе, сепак трката за профит се чини отиде предалеку. Цените по кои се нудат новите градби се далеку од тоа што било стандард пред само една или две години. Така, сведоци сме на цени од 1.200 ЕУР во населба Железара, 1.250 во Автокоманда, 1.300 во Гази Баба, 1.350 во Аеродром и Карпош, па се до 2.000 ЕУР во Центар. Ваквиот тренд е потврден и од страна на статистиката која ја води НБРСМ, издадена во нивните периодични известувања.Прашањето кое се поставува е дали има ли крај наглото поскапување на станбен простор во Скопје? Доколку се следат економските принципи ова можно е да “мириса” на одреден меур, кој доколку се пукне може да има огромни последици за нациналната економија. Со зголемувањето на цените се зголемува и кредитната изложеност на поединците, а имајќи ги во предвид флуктуациите во побарувачката за работна сила, а со тоа и потенцијални флуктуации во приватниот доход, ситуацијата бара соодветна експертска анализа.

https://pari.com.mk/skopje-hipotekaren-meur/
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2120
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 09-Oct-2021 at 08:58
Ova e trend. Ako raste gradot ke rastat i cenite. Pobaruvackata ja diktira cenita. Taka e sekade vo svetot. Nikogas porano nemalo tolku mnogu pari. Druga tema e kako se tie podeleni. Ima bogati sto kupuvaat celi zdradi, dodeka siromasite ziveat cel zivot pod kirija.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 11-Oct-2021 at 17:24
СТАНОВИТЕ ВО ОХРИД СЕ' ПОСКАПИЗа 20 до 30 проценти скокна цената на становите во Охрид.Во периферијата становите достигнуваат цена од 850 до 900 евра за метар квадратен, стан во центарот на градот чини од 1300 до 1500 евра по квадрат,а на најатрактивните крајбрежни делови цената достигнува и до 2000 евра.

Но, и покрај високата цена,интересот за купување стан во Охрид е огромен.Од продадените станови дури 95 проценти биле домашни купувачи. Само 5 проценти се странци кои купуваат недвижнини на охридското крајбрежје.

Помал е интересот за купување на куќи.Тоа се должи на слабата економска куповна моќ,потребата од реновирање и скапото инвестирање за одржување на куќите.

https://24.mk/details/stanovite-vo-okhrid-se-poskapi
Back to Top
Urbanista View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 28-Dec-2020
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 36
  Quote Urbanista Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 12-Oct-2021 at 05:21
https://www.porta3.mk/skapata-energija-e-vinovna-za-rastot-na-cenata-na-gradezhnite-materijali/

Скапата енергија е виновна за растот на цената на градежните материјали
   Pin It
Поради глобалната криза во светот, зголемување на цените на струјата и гасот, цените на цементот, железото, алуминиумот, керамиката, постојано растат. Градежните материјали како резаната граѓа поскапеа за 400 отсто, алуминиумските профили исто така, цената на бетонското железо скокна за 100 отсто, подовите и керамиката, машинските инсталации исто така поскапеа и нема да застанат тука. Зголемувањето на цените на материјалите неминовно ќе се одрази на цената на квадратен метар станбен и деловен простор.
гр2_resize
Зголемувањето на цените на репроматеријалите ќе продолжи поради пумпање на голема сума пари во светските економии, што доведе до инфлација. Покрај тоа, има скок на цената на нафтата, гасот и електричната енергија.
гр3_resize


Америка впумпа 14.000 милијарди долари како мерка за економско закрепнување од короната. Во такви ситуации, прво се придвижува градежната индустрија, изградба на нови и реновирање на старите станови. САД издвоија седум илјади милијарди долари за 100.000 километри нови патишта и реновирање на старите, потоа градат 48 нови нуклеарни централи, ветерници, наведуваат експертите. Нагласуваат и дека се започнати програми за реновирање на станови, болници и хотели во Белгија, Германија и Франција. Тоа не го прават случајно, бидејќи кога ќе се покрене градежништвото, кое повлекува 50 стопански гранки, ја придвижува целата економија.
гр1_resize
Аналитичарите посочуваат дека она што се случува на меѓународниот пазар мора да се има предвид. Инфлацијата во Соединетите држави е на највисоко ниво во последните триесет години. Од една страна, ова се правда со нерамнотежата помеѓу понудата и побарувачката, но има аналитичари кои велат дека економијата се прегреала поради долгорочната експанзија на монетарната политика која пумпа големи пари во економијата, а пазарот не може тоа целосно да го избалансира.
Зголемувањето на цените се случи во втората половина на минатата година, кога економијата почна полека да закрепнува по пандемијата. Потоа настана нерамнотежа помеѓу понудата и побарувачката, поради што се зголемија цените на индустриските производи, житариците, енергијата, како и цените на транспортот.
gr0_resize
Ова се интензивираше во последните недели, иако имаше индикации и порано. Имаме енергетска криза од едноставна причина што побарувачката на економијата е постојано висока, понудата е ограничена и со фактот дека производството на јаглен е намалено поради потребата да се организира намалување на емисиите на јаглерод диоксид. Од таа причина, има зголемување на цените на енергенсите.
Пример е природниот гас, кој се третира како чиста енергија и чија цена се зголеми за 125 отсто од почетокот на годината, а само во последниот месец за околу 25 отсто. Сега Кина, како голем потрошувач на енергија, бара многу од тој течен гас, што само ја зголемува цената.

Ako proizvodstvenata cena na stanot porano se formirase otprilika vaka: 400 evra (kvalitetna izgradba) + 100 evra komunalii + 200-500 evra za kupuvanje na placot na koj se gradi zaedno so mito prikljucoci i sl.. ostanatoto kjar za investitorot.
Sega so nekolku kratno poskapuvanje na materijalite, a i na rabotna raka dali nekoj znae prvata stavka kolku e zgolemena realno?
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 677
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 12-Oct-2021 at 09:08
Интересно е тоа што не се продаваат куќи во Охрид. Сите сакаат во центар во најголемата гужва. Во соседна Србија има тренд на купување земјишта надвор од големите градови, за градење викендици па и за живеење (ЛИНК).
Јас кога би купувал во Охрид би купувал во Рача, Велестово, Чекоштина - можеби најидеална локација. На лето во центар не се живее, галама, валкано, гужви.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 18-Oct-2021 at 12:44
Ќе се ѕидаат сѐ повисоки цени на становите

Не се очекува стабилизација на цените на недвижностите
Трендот на пораст на цените на становите продолжува. Како резултат на зголемената побарувачка на станови во корелација со намалената понуда, растот на цените на градежните материјали и недостигот од работна рака, овој тренд се очекува да продолжи до крајот на годината.
Според градежниците, трендот на зголемување на цените на становите почна минатата година, кога беше намалено издавањето дозволи за градење, најмногу во центарот на Скопје. Дополнително, намалените градежни активности придонесоа квалитетниот градежен кадар да ги напушта работните места, а градежниците мораа да ги зголемат платите за да ги задржат другите. Најголемо влијание има и глобалниот раст на цените на градежните материјали. Цените на градежните материјали за една и пол година се зголемија за 80 отсто. Во меѓувреме, порасна и побарувачката на станови наспроти намалената изградба, што влијае на растот на цените на становите.
Градежникот Никола Велковски вели дека репроматеријалите од метал учествуваат од 20 до 30 отсто во градежните материјали при изградба и дека тоа има влијание во конечната цена за услугата, што тие како градежни компании ја нудат, па поради тоа расте и цената на недвижностите.

– Речиси сите материјали што се користат при градба се поскапени, како на пример железото е 200 отсто поскапено, стиропорот околу 20 отсто, дрвото околу 70 отсто, тулите за околу 30 отсто, дополнително е поскапена и цената на трудот, па сето тоа донесе поскапи градежни услуги. Зголемените трошоци за репроматеријали на светските берзи и проблемите при транспортот во глобалните синџири за снабдување предизвикаа раст на цените на градежните производи, што ги зголеми и цените на становите – објаснува Велковски.
Тој додава дека недостигот од квалификувана работна сила многу влијае врз цената на крајниот продукт.
– На терен се чувствува недостиг од градежни квалификувани кадри, нема поврат на ваквите кадри од развиените земји, напротив и понатаму се бараат, а тоа се одразува врз финалните цени. Нивните плати растат последниве години, а тоа мора да се вкалкулира во цената на становите – објаснува Велковски.
Според Игор Панчевски, генерален менаџер на агенцијата за недвижности „Левел 7“, во вториот и третиот квартал од тековната година повторно е забележан значителен и континуиран пораст на цените на станбениот простор, споредбено со истиот период од минатата година.
– Според нашите анализи, зголемувањето на цените од пред пандемијата се движи околу 7 отсто и понатаму очекуваме благ пораст и минимални осцилации на цените до крајот на тековната година. Конкретно, во моментов тешко е да се предвиди дали ќе има стабилизација на цените на недвижностите, бидејќи цената на станбениот простор зависи од повеќе фактори, пред сѐ, соодносот на понудата и побарувачката, цените на градежните материјали, како и од повеќе економски фактори во земјата – потенцира Панчевски.

Според нивните статистики, просечните цени по општини во Скопје се движат по околу 1.300 евра квадратен метар во Центар, 1.250 евра во Карпош, 1.200 евра во Аеродром, 1.150 евра во Кисела Вода, 950 евра Ѓорче Петров, 750 евра во Чаир за квадратен метар.
– Според нас, најголемите причини за зголемувањето на цените е соодносот на понудата и побарувачката на станови, како и енормното зголемување на цените на градежните материјали. Побарувачката на станови е во пораст споредбено со претходните период, но поголем проблем е понудата на вселиви станови, која во моментов е дефицитарна и не може да ги задоволи потребите на пазарот – смета Панчевски.
Од Здружението на градежништвото, индустријата на градежни материјали и неметалите при Стопанската комора на Македонија, велат дека производството на градежни материјали од челик до дрвена граѓа беше сериозно погодено од почетокот на пандемијата. А зголемувањето на цените е особено изразено и сѐ уште не се гледа крај на поскапувањата.

– Иако производителите во нашата држава преземаат мерки што се во нивна моќ да ги амортизираат поскапувањата, неизбежно е зголемувањето на цените на одредени градежни производи. Поскапувањата на производите покрај тоа што се одразуваат и врз цените на становите, директно влијаат и врз исплатливоста на реализацијата на проектите што се изведуваат врз основа на договори во кои се предвидени фиксни цени за изведба, особено во доменот на јавните набавки – посочуваат од Здружението при СКМ.
Оттаму додаваат дека цените на градежните производи и на работната рака, според компаниите, упатуваат дека во моментот е најскапо да се гради анализирано во последните дваесетина години.

https://www.novamakedonija.com.mk/makedonija/politika/ќе-се-ѕидаат-сѐ-повисоки-цени-на-станов/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 20-Oct-2021 at 17:17
Вештачки се креира пораст на цените на становите

Цените на становите ќе растат е предупредување коешто зачестено во јавноста го пласираат македонските градежници, а како главна причина за тоа се наведува зголемувањето на трошоците за набавка на градежни материјали, за плаќање на квалификуван кадар и за купување на градежни парцели. Меѓутоа, при тоа се заборава на основното економско правило дека пазарот ги одредува цените преку понудата и побарувачката.Граѓаните полека бегаат од централните градски подрачја
Од Градежната комора на Македонија при Сојузот на стопански комори велат дека годишно во главниот град се продаваат околу пет илјади станови. Од друга страна, според податоците на Агенцијата за катастар на недвижности во 2019 година биле продадени вкупно 2.721 нови станови, а лани, заклучно со септември биле продадени 2.088 станови.

Претседателот на Градежната комора, Ивица Јакимовски очекува цените на становите да растат и посочува повеќе фактори, меѓу кои и укинувањето на неколку детални урбанистички планови што довело до недостиг од локации за градба и зголемување на цените на градежното земјиште.

Огромен број станови под хипотека
Податоците на Народната банка за вториот квартал на 2021 година ја потврдуваат тезата на професорот Узунов. Има зголемена побарувачка на кредити, при истовремено олеснети кредитни услови, што доведува и до забрзување на кредитниот пораст. Најголемо зголемување на интересот кај луѓето има за станбените кредити. Токму кредитната поддршка што веќе подолг период ја обезбедуваат банките доведува до зголемен интерес за купување недвижности.

Забележително е што во вториот квартал, годинава значителен процентуален раст од 15,5% бележат нефункционалните станбени кредити. Станува збор за кредити коишто го добиваат овој статус поради нередовна исплата на месечните рати. Според податоците на Народната банка, во 2019 година нефункционалните станбени кредити прв пат по подолг период оствариле двоцифрен пораст од 13,4%.

https://samoprasaj.mk/naacik/2126-vestacki-se-kreira-porast-na-cenite-na-stanovite
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 05-Nov-2021 at 18:15
ЧИФЛИГАНЕЦ ПРЕДЛОЖИ, ВУЧИЌ ПРИФАТИ Македонците и Србите ќе купуваат недвижен имот во двете земји

Македонските бизнисмени Ванчо и Душко Чифлиганец, топ менаџментот на Адора, која што во моментов во Србија има градежна инвестиција од 15 милиони евра во двете насоки, на средбата „Отворен Балкан“ во Белград со претседателот на Србија, Александар Вучиќ го отворија прашањето и побараа да се потпише договор меѓу двете земји со кој ќе им се овозможи на македонските и на српските граѓани да купуваат и поседуваат недвижен имот во двете соседни земји.

Српскиот претседател Вучиќ веднаш реагираше и побара од српските и македонските служби да најдат решение и ова прашање што поскоро да се затвори за македонските граѓани слободно да можат да купуваат недвижен имот во Србија и обратно, српските граѓани во Македонија. Тој очекува прашањата кои што денеска беа отворени во Белград, да се затворат во најбрз можен рок во интерес на бизнисмените и на граѓаните, соопшти компанијата „Адора инженеринг“.

Генералниот директор на „Адора инженеринг“, проф. д-р Ванчо Чифлиганец и директорот на Adora Living Solutions –бБелград, Душко Чифлиганец, кои беа дел од претставниците на македонската бизнис делегација на средбата со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, албанскиот премиер Еди Рама, македонскиот потпретседател на Влада, Никола Димитров, претставници на стопанските комори и бизнисмените од сите три земји, ја поздравија иницијативата „Отворен Балкан“ и потенцираа дека само на овој начин можат да се градат мостови меѓу народите и државите од Западен Балкан, а не ѕидови како што прават некои политичари во светот. Бизнисмените веруваат дека иницијативата „Отворен Балкан“ ќе овозможи и ќе го подобри слободното движење на стоки, на човечки ресурси, обезбедување услуги, а пред сѐ, слободата на проток на капитал, основните европски и светски постулати за остварување подобри бизнис релации.

– Со иницијативата „Отворен Балкан“ заедно политичарите и бизнисмените ќе ги урнеме бариерите кои се поставени пред бизнисот на балканските земји. А нашите народи ќе станат уште поблиски. Драго ми е што бизнисмените од Србија, Албанија, Бугарија, Грција и од другите земји во регионот рамноправно се прифатени во мојата земја. Лично како македонски бизнисмен, пред две години започнав бизнис во градежниот сектор високоградба во Србија, како директна инвестиција на компанијата Adora Living Solutions – Белград, инвестирајќи околу 15 милиони евра во двете насоки. Инвестирам во Србија, а сум прифатен како дома, имам третман како да сум домашен инвеститор или поточно како да сум посакуван странски инвеститор. Тоа е иницијативата „Отворен Балкан“ на дело, не декларативно, туку практично и верувам дека преку оваа иницијатива нашата соработка ќе продолжи да се подобрува. Наша заедничка цел е економски бенефит на нашите народи на Балканот – потенцира Чифлиганец денеска на средбата во Палата Србија во Белград.

https://plusinfo.mk/chifliganec-predlozhi-vuchi-prifati-makedoncite-i-srbite-e-kupuvaat-nedvizhen-imot-vo-dvete-zem-i/
Back to Top
Urbanista View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 28-Dec-2020
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 36
  Quote Urbanista Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 09-Nov-2021 at 10:17
Спроти кино карпош во дебар маало почнуваат да копаат дупка за зграда. Цени од 1700 еур па нагоре. Поглед директно на друга зграда..

https://www.eliten.com.mk/објекти
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 09-Nov-2021 at 10:37
Originally posted by Urbanista

Спроти кино карпош во дебар маало почнуваат да копаат дупка за зграда. Цени од 1700 еур па нагоре. Поглед директно на друга зграда..

https://www.eliten.com.mk/објекти


Еве нешто повеќе за распоредите и цените за конкретната зграда

https://www.eliten.com.mk/items/b1

Инаку цените отидоа доста високо во Центар веќе под 1350-1400 евра за м2 тешко се наоѓа а гаражите стигнаа и до 8000 евра.
Поглед во Дебар Маало,Капиштец,Буњаковец освен во ѕид или прозор од друга зграда речиси и да нема.
Најповолни цени има по периферни делови нас.Даме Груев и Маџари кај Мак Ауто Стар,Илинден,Хиподром каде се движат цените меѓу 860-990 евра за м2.
Back to Top
anna75 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 16-Sep-2021
Online Status: Offline
Posts: 22
  Quote anna75 Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 09-Nov-2021 at 14:10
Стари станови во Аеродром која цена се движат?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 22-Nov-2021 at 18:09
АДОРА“ ГО ПРОДАДЕ НАЈСКАПИОТ СТАН НА ЗЛАТИБОР Пентхаусот има огромна тераса и џакузи за 8 лица

Најголемиот македонски градежен бренд Adora Business Group по цена од 4.800 евра за м2 го продаде најскапиот стан во Златибор, на најубавата планина во Србија, во рамки на својот прв проект „21st Century Zlatibor Residence, Spa & Wellness by Adora“, пишуваат денеска српските медиуми меѓу кои и угледниот Блиц.

Српските медиуми објавија детали за апартманот кој ги урна рекордите со убедливо највисоката продажна цена на недвижност на Златибор и на пазарот на недвижности во Србија. Станува збор за penthouse на врвот од пионерскиот иновативен проект на Адора „21st Century Zlatibor“, со комфорна тераса од 100 м2, декинг подна облога, поглед кон златиборските убавини и неверојатни содржини како џакузи хидромасажна када за 8 лица, што може да се користи и при снежни услови, како и опрема за уживање на тераса. Додека апартманот е комплетно опремен „од А до Ш“ со природен камин, најмодерна техника, луксузна декорација, перфектно дизајниран мебел, а во цената се вклучени прибор за јадење, постелнина и крпи.

Всушност, се работи за „инвестициски апартмани“ во рамки на хотелско-резиденцијалниот комплекс „21st Century Zlatibor by Adora“, кои сопствениците ќе ги користат кога и колку ќе посакаат, додека Адора преку нејзиниот професионален менаџмент „Hospitality“ ќе се грижи за одржување и изнајмување на апартманите и ќе им овозможи и до 8% годишен поврат на вложените средства.

Непосредно по овие објави, Душко Чифлиганец, заменик претседател на Адора Бизнис Групацијата и директор на Adora Living Solutions, фирмата ќерка, инвеститор во Србија изјави:

– „Адора“ во реализацијата на овој наш пионерски проект на Златибор, го вложи целото свое 20- годишно иксуство и постојан афинитет кон континуирани и прогресивни иновации во градежништвото. Ни причинува огромна чест и задоволство што на српскиот пазар на недвижности кој моментално е еден од најконкурентните во Европа, покажавме дека умееме рамноправно да се натпреваруваме со најдобрите. Голема е нашата благодарност кон српскиот народ, што со топло срце и на најпријателски начин нѐ прифати како странски инвеститори и пред сè како луѓе.

https://plusinfo.mk/adora-go-prodade-na-skapiot-stan-na-zlatibor-penthausot-ima-ogromna-terasa-i-akuzi-za-8-lica/?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 08-Dec-2021 at 14:49
Вртоглав" раст на цените на становите, нема ДУП-ови за нови градби, поскапена изградбата

Во првиот квартал зголемувањето изнесуваше 3,2 отсто, а во вториот 4 отсто. Тоа резултираше квадратен метар станбена површина да достигне 1.500 евра во општини како Центар и Карпош, а според одредени градежници, цената може да стаса и од 2.000 евра. Во услови на голема побарувачка, како што велат, понудата во одредени подрачја е намалена поради мораториумите за градење во изминатите години.

„Вртоглавиот" раст, како што го квалификуваат носителите на бизнисот со недвижности, се должи на повеќе фактори: немањето доволно локации за градење, блокираните детални урбанистички планови и неносењето нови, порастот на цената на градежните материјали, но и на работната сила, која сè почесто заминува во странство.

Салим Хасани, претседател Групацијата на градежништво при Стопанската комора на Северозападна Македонија вели дека порастот на цените на становите во Скопје е резултат на повеќе фактори, кои имаат директно и индиректно влијание. Како поважни ги набројува немањето доволни локации за градење во атрактивните зони, блокирањето на неколкуте ДУП-ови во некои општини во претходниот период, како и неносењето нови ДУП-ови за формирање нови локаци по општините.

Сето ова, вели, влијае на намалување на новите градби и зголемување на цената на локаците што директно влијае на цената на становите. Како друга директна причина е порастот на цените на градежните материјали и енергентите, каде што порастот е од 20 до 100 проценти, а исто така имаме пораст и на цените за работната сила. Сето ова збирно ги покачи цените на становите за околу 30 проценти, вели Хасани за МИА.

Понудата е поголема во зоните каде што во поранешниот период имаше повеќе локаци за градба, како што се општините Аеродром, Гази Баба, Кисела Вода, Бутел, Чаир...

– Се нудат квалитетни градби со подобар дизајн и современи материјали во однос на претходните градби. Додека побарувачката на нови станови е голема особено во Центар, Карпош и Аеродром. Но, не заостанува и во другите општини, како што се Гази Баба, Кисела Вода, Бутел и Чаир. Претежно се бараат мали станови со добра организација и поглед, посочува Хасани.

Градежните компани во периодот на ковид-пандемија, иако со намален интензитет, посочува, работеа со позитивни биланси. Поголемиот развој, порачува тој, зависи од отворањето нови инвестиции за стандардни градби, кои се неопходни да ги има во континуитет.

– Сè помалиот број на локации не оди во прилог на развојот на оваа многу важна гранка на економијата. Енормното покачување на цените на речиси сите компоненти од градбата кај инвеститорите создава резерви при планирање на идните градби, прашање е дали куповната моќ ќе може да го следи овој тренд на пораст на цени. И по логика, ако имаме намален број градби, ќе имаме поскапување на цените на становите, а од друга страна, намалување на обемот на работа за градежниците. А со тоа и неможност да ја задржиме работната сила, која секој ден ни бега во странство. Така што наша сугестија е да се отворат што повеќе можности за градба, ќе биде подобро за сите, ќе имаме поголем развој, вбризгување повеќе пари во економијата, поевтини станови и поквалитетно живење, изјави Хасани.

Поскапуваат становите и на атрактивните и на локациите со помала трансакциска активност

Од Здружението на градежништвото, индустријата на градежни материјали и неметалите при Стопанската комора на Северна Македонија посочуваат дека прогнозите на градежните компании се остваруваат, цените на становите од почетокот на годината бележат евидентен раст, особено во подрачјата што се сметаат за атрактивни локации. Растот на цените на становите, како што велат во изјава за МИА, се должи на повеќе фактори, во најголем дел на поскапувањата на градежните материјали, меѓутоа и на генералното поскапување на услугите, репроматеријалите и другите добра.

– Побарувачката е голема, со оглед дека недвижностите се покажаа како сигурна инвестиција за време на коронавирус-кризата. Граѓаните го препознаа инвестирањето во недвижностите како креирање додадена вредност во нивните буџети особено во време на тивка инфлација, поради што сметаме дека побарувачката нема да опадне и недвижностите ќе бидат атрактивни и во следниот период. Понудата во одредени подрачја е очекувано намалена поради мораториумите за градење изминатите години, велат од Здружението за градежништво, индустријата на градежни материјали и неметалите.

Се залагаме, посочуваат, за подигнување на квалитетот на градбите, па во таа насока сметаме дека и граѓаните треба да се стремат кон купување на квалитетни градби и квалитетот да ја одредува цената, со цел да не настане ситуација во услови на намалена понуда на станови на одредени подрачја, цената да ја одредува исклучиво зголемената побарувачка за градби на атрактивни локации.

Анализирано според локации, побарувачката за недвижности за време на пандемијата се одвива како и претходно. Според последните објавени податоци од Регистарот на цени и закупнини на Агенцијата за катастар на недвижности, најголем обем на трансакции, вклучувајќи и најголем број продадени станови има во главниот град, поконкретно во општините Центар, Карпош, Аеродром. Цените се движат во зависност од побарувачката и на поатрактивните локации повисоки се цените за квадратен метар.

Цените на становите во подрачјата со помала трансакциска активност исто така растат иако, како што велат од Здружението, тоа не зависи од побарувачката, туку поради порастот на цените на градежните производи, услугите, суровините… едноставно изградбата е поскапа.

Ивица Јакимовски, претседател на Градежната комора при Сојузот на стопански комори посочува дека деловната активност во полето на високоградба во последните четири години има тренд на постојан пад што се должи на ограничувачките фактори кои предизвикаа сериозни, материјални и нематеријални штети за компаниите поради мораториумот за градба и суспендирањето на деталните урбанистички планови. За да има подобрување во позитивна насока, укажува, неопходно е да се почитуваат законите, пред се Законот за градење и Законот за урбанистичко и просторно планирање, што ќе придонесе за креирање на позитивна бизнис клима за развој и инвестиции.

– Растот на цените на становите достигнува и до 40 отсто, а тој се должи на повеќе фактори, меѓу кои главно учество имаат порастот на цените на градежните материјали, трендот на зголемување на платите во градежниот сектор кој влијае на зголемување на цената на крајниот производи, како и на ограничување на понудата, што се јавува како последица на мораториумите за градење и суспендирањето на деталните урбанистички планови, изјави Јакимовски за МИА.

Пазарот на недвижности, дополнува, подолго време има негативен тренд за потрошувачите, заради ограничувачките фактори за кои веќе зборувавме. Градежниот сектор е подготвен да го промени трендот, со цел да се излезе во пресрет на потребните на граѓаните, доколку се создадат услови за да може да почне со засилена деловна активност, потенцира Јакимовски.

По драстичниот пад кај закупите, позитивно придвижување по стартот на студентската година

Пандемијата најмногу ги погоди закупите на недвижности каде што беше забележан драстичен пад, особено кај закупите на деловните простори, но и кај закупите на други недвижности. Падот во голема мера се должи на промените во начинот на живот и работа на луѓето, намалување на обемот на миграции на студенти, работници и други лица со место на живеење различно од местото каде што ги вршат секојдневните активности како резултат на сè поголемата употреба на технологијата во процесот на работа и учење, односно замената на физичкото со онлајн присуство.

По почетокот на студентската година, според информациите од агенциите на недвижности, не се забележува драстичен пораст на трансакциите што се однесуваат на закупите, меѓутоа споредено со претходните месеци може да се каже дека има одредено придвижување во позитивна насока.

На пазарот на недвижности во третиот квартал годинава, според базата на Регистарот на цени и закупнини, се регистрирани 9.231 трансакција, од кои 7.277 продажби на недвижности и 1.954 закупи на недвижен имот.

Евидентирани се 7.277 купопродажби во вредност од 284.558.000 евра. Регистрираните 5.833 продажби се во вредност од 209.570.000. Имало и 13 лицитации со вредност од 200.000 евра, 1.265 купопродажби на инвеститор во вредност од 72.96.000 евра, како и 166 откупи од РСМ во вредност од 1.807.000 денари.

Споредбено по месеци од овој квартал може да се забележи дека најголем број трансакции има во јули, кога во Регистарот на цени и закупнини се регистрирани 3.463 трансакции. Најмалку трансакции се регистрирани во август, и тоа 2.516, додека во септември се регистрирани 3.252 трансакции.

Доколку се разгледа обемот на трансакции по месеци и по тип на трансакција, може да се заклучи дека најголем број купопродажби се регистрирани во јули, 2.754, а најмногу закупи се евидентирани исто така во јули, 709.

Во третото тримесечје годинава имало за 2.676 повеќе купопродажби во однос на истиот период лани.

Од регистрираните 1.954 закупи на недвижен имот, најмногу, 740, се закупи на деловни простории во вредност од 523.222.000 евра. Потоа следуваат закупите на стан 573 со вредност од 120.720.000 евра, на куќи, 259, од 55.224.000 евра, на дворно земјиште, 238, со вредност од 11.243.000. Регистрирани се и 27 закупи на индустриски објекти во вредност од 134.436.000 евра.

Најмногу нови дозволи за градба во Полошко, најмалку во Пелагониско

Последните официјални податоци за издадени одобренија за градење се за септември годинава кога биле издадени 318 одобренија за градење, што е за 28,2 проценти повеќе во однос на септември лани. Најголем број одобренија се во Полошкиот регион, 66, по што следуваат Скопскиот регион, 62, Југоисточниот, 53, Вардардскиот 46... Најмалку дозволи за градба, 17, се издадени во Пелагонискиот регион.

Според податоците на Државниот завод за статистика, во извештајниот период е предвидена изградба на 618 станови, со вкупна корисна површина од 56 849 квадратни метри. Најмногу станови ќе се градат во Скопскиот регион, 216, од кои 196 се во Општина Гази Баба. Меѓу општините со пoголем број планирани нови станови се и Струмица, 87, Гевгелија, 86, Гостивар, 76, Дебар, 40…

Предвидената вредност на објектите за кои се издадени одобренија во септември годинава изнесува 3 833.718.000 денари, за 16,7 проценти повеќе во однос на истиот месец од претходната година. Од издадените одобренија за градење, 184 (57,9 проценти) се за објекти од високоградба, 35 (11 проценти) од нискоградба, а 99 (31.1 процент) се објекти за реконструкција. На 195 (61,3 проценти) од објектите како инвеститори се јавуваат физички лица, а на останатите 123 (38,7 проценти) објекти инвеститори се деловни субјекти./МИА

https://kanal5.com.mk/-vrtoglav-rast-na-cenite-na-stanovite-nema-dup-ovi-za-novi-gradbi-poskapena-izgradbata/a506796
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 08-Dec-2021 at 15:57
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 08-Dec-2021 at 18:35
Цело богатство вреди еден стан во Центар, а расте и цената на становите насекадеДури и до 1.700 евра за квадратен метар во централното градско подрачје достигна цената на недвижностите.

Недостатокот на локации за градење, замрзнатите Детални урбанистички планови, поскапите градежни материјали и работна сила си го направија своето – па така и вкупната цена на становите порасна.

Според извештајот на Народната банка во третиот квартал годинава, недвижностите поскапеле за 5,9%. Во првиот квартал зголемувањето изнесувало 3,2 отсто, а во вториот 4%.

И сето тоа е со тенденција да продолжи да расте и во иднина. Од Градежната комора оценуваат дека бројките на Народна банка нецелосно ја отсликуваат реалноста и дека ситуацијата е многу поразлична, а зголемувањето многу поголемо.

„РЕАЛНОСТА Е СОСЕМА ПОИНАКВА ОД ТОА ШТО СЕ ПРИКАЖУВА ДЕКА Е 5,9% – КОНКРЕТНО ВО ПОСЛЕДНИОТ КВАРТАЛ ТОА Е МНОГУ ПОВЕЌЕ. ТОА САМО ЌЕ РЕЗУЛТИРА ВО ПЕРИОДИТЕ КОИШТО ЌЕ ДОАЃААТ ПОНАТАМУ. ВО ЦЕНТАР, КАРПОШ, АЕРОДРОМ, КИСЕЛА ВОДА (ЦЕНТРАЛНИТЕ ГРАДСКИ ОПШТИНИ) ИМАМЕ ПОКАЧУВАЊЕ НА ЦЕНИ ПОВЕЌЕ И ОД 30%. ДАЛЕКУ СМЕ НИЕ ОД ТОА ШТО СЕ ПОКАЖУВА КАКО СТАТИСТИКА ДЕКА Е 5,9%. МНОГУ Е ПОГОЛЕМО ПОСКАПУВАЊЕТО НА НЕДВИЖНОСТИТЕ ВО ОДНОС НА КРАЈНА ЦЕНА“ ВО ИЗЈАВА ЗА ТЕЛМА ВЕЛИ ИВИЦА ЈАКИМОВСКИ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ГРАДЕЖНАТА КОМОРА ПРИ СОЈУЗОТ НА СТОПАНСКИ КОМОРИ.

Особено интересна е општина Центар. Таму веќе има и помала понуда на станови.

Бројни се факторите заради коишто сега недвижност не може да се најде во главната скопска општина за 1.100 евра по метар квадратен како пред само неколку години, анализира Јакимовски.

https://telma.com.mk/2021/12/08/цело-богатство-вреди-еден-стан-во-цент/
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 821
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 08-Dec-2021 at 22:54
Е колку станови треба да се градат за да не влијае тој фактор на цената по квадратен метар? Еднаш имаше статистика дека празни станови има илјадници низ државата, а во исто време илјадици се градат. Плус, во Центар моментално има еден голем проект (Лимак, со четири станбени кули), а сега ќе почне исто така уште еден голем проект (на паркингот кај Холидеј Ин), и еден куп други станбени или станбено-деловни згради што се градат во општина Центар. Стварно не разбирам, колку станови треба да се градат? Поскапи градежни материјали, океј, недостаток на работна сила поради одење во странство, океј, ама недостаток на локации за градење?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 16-Dec-2021 at 08:20
Не се сложувам со тоа дека нема ДУП-ови по кои би можело да се гради.Ги имаат новодонесени планови за Ново Маало,делумно за Маџир маало и Крњево но се чини дека сакаат само плацови каде има некои бивши фабрики,складишта и слично за да не се преговара со многу сопственици.Ако ги земеме последните проекти на Голден Арт,Адора,Саник,Космос,Комплекс Гранд итн сегде се потврдува истата ситуација.
Па и во иднина планираат градби вдолж Илинденска повторно по тревници и напуштени стари магацини,игралишта и слично.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.