build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Цени на станови
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Цени на станови

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 345
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15936
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 29-Aug-2022 at 14:05
За стан во Скопје треба да се работи 10 до 17 години, во Дојран осум, во Крива Паланка шест…

Само еден метар квадратен станбена површина на периферијата на главниот град чини две просечни плати, а над три плати треба да се одвојат за еден квадрат на најатрактивните локации. Во градовите од внатрешноста, пак, квадратот е со цена малку над износот на една просечна плата.

За да се купи стан во Скопје потребни се од 117 до 211 просечни плати, или вкупната заработувачка на едно лице од приближно 10 до 17,5 години. Податоците се врз основа на движењето на цена на квадрат од 1.000 до 1.800 евра зависно од локацијата и општината во Скопје и просечната исплатена нето плата во државава во јуни годинава во износ од 31.869 денари (518 евра). Во градовите од внатрешноста македонските граѓани може да дојдат до ново живеалиште и со вкупната заработувачка од седум години.

Анализата што ја направи МИА, според податоците од тековните огласени цени за становите на продажба преку агенциите за недвижности по случаен избор, покажува дека стан од 60 квадрати на најатрактивните локации во Скопје кој се продава по цена од 1.800 евра чини 108.000 или 208 просечни плати, што е над 17 години работа, доколку се плати во готово.

За стан во Центар од 60 квадрати, со цена од 1.600 евра по метар квадратен, се потребни 96.000 евра, односно 185,3 просечни плати или примања во рок од 15 години. За стан со истата квадратура во населбата Капиштец по цена од 1200 евра, треба да се одвојат 72.000 евра, односно приближно 140 просечни плати или да се работи над 11 години. За стан од 60 квадрати во градба во Општина Кисела Вода, огласен со цена од 1400 евра за метар квадратен треба да се платат 84.000 евра, односно 162 плати или 13,5 години работа. Доколку некој се одлучи за стан со таа површина, но по цена од околу 1000 евра по квадрат што во огласите може да се најде во само во периферните населби, ќе треба да одвои 117 плати, односно да ги штеди сите примања речиси 10 години.

За да се купи луксузен стан во Охрид од 63 квадрати, за кој цената е 1450 евра, се потребни 91.350 евра, што се 179 просечни плати или речиси 15 години. Во Охрид, меѓу огласените станови за продажба има и по цена од 1.080 евра, па за стан од 56 квадрати се потребни 60.480 евра или 118 просечни нето плати, или приближно десет години.

Во Штип за огласен стан од 52 квадрати за вкупно 52.000 евра се потребни 100 просечни плати, односно 8,3 години.

За да се купи стан во Дојран, пак, каде дел од огласените се по цени и од 900 евра за метар квадратен, за 60 квадрати се потребни 54.000 евра односно 104 просечни плати или 8,6 години работа.

За во Кочани, пак, за стан во градба од 60 метри квадратни, по цена од 730 евра, или вкупно 43.800 евра, треба да се работи седум години, односно да се одвојат 84 плати. Една година помалку, односно вкупно шест години треба да се работи за стан со таа квадратура во Крива Паланка, каде има огласени станови по цена и од 625 евра за метар квадратен.

Чесите до нова недвижност за 13,3 години, Белгијците за 4,5 години

Последното истражување на Deloitte Property Index 2022 година, во кое се опфатени 23 држави, според пресметките од односот на бруто годишната заработувачка и цената, покажуваат дека за да купат недвижности најдолго треба да работат Чесите, 13,3 години. Тоа е речиси четири пати повеќе во однос на Ирците на кои им се доволни малку повеќе од три години. На жителите на Словачка им се потребни 12,76 годишни плати, на тие во Србија 11,5 години. Во Норвешка може да се купи нова недвижност со просечната заработувачка во тек на 4,4 години, а во Белгија 4,5 години.

Истражувањето покажува дека најевтини се новоградбите во Босна и Херцеговина со просечна цена од 974 евра за метар квадратен, во Романија квадратот во просек чини 1.266 евра, во Хрватска 1.823, а во Словенија 3.356 евра. Најскапиот квадрат станбена површина од земјите вклучени во истражувањето е во Велика Британија, каде цената изнесува 4.905 евра, пред Австрија со 4.782 евра и Франција со 4.639 евра. Германија и Холандија се приклучија на листата на најскапи земји во 2021 година, со цени од 4.600 и 3.949 евра за метар квадратен.

Раст на цените на недвижностите и во вториот квартал

Цената на недвижностите во државава продолжи да се зголемува и во вториот квартал годинава кога забележа раст од 16,5 отсто на годишно и од 6,8 отсто на квартално ниво. Во првиот квартал годинава, растот на цените на недвижностите изнесуваше 12,4 проценти на годишно ниво, а квартално 2,9 проценти.

Пресметките на консултантската компанија за недвижности Фортон МКА, објавени на крајот на јуни годинава, покажуваат дека просечната цена на метар квадратен станбен простор во Скопје во изминатите три години се зголемила за 20 отсто.

https://nezavisen.mk/kolku-godini-treba-da-se-raboti-za-da-se-dojde-do-stan/
Carpe diem
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7808
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 29-Aug-2022 at 14:23
инаку во моментов во Скопје не можеш ни еден ќор стан да најдеш од старите згради, чекаат сите да се надуваат цените повеќе или пак навистина се исполнети можда од разочараност на квалитет и цдени од новите станови?
новите станови и тие во изградба се веќе раздадени уште во најава, со тоа што дел се дадени на земјопоседници, дел на мито, дел изнакупени од оној што може да си дозволи за после да се заработува од кирии и препродажби... остануваат само најнепосакуваните станови со голема квадратура, лоша ориентација или флорплан

цените на станови уствари се последниот проблем и јаготката на шлагот, се работи за еден многу хаотичен и воопшто нерегулиран пазар каде што не може да дојде до израз цена/побарувачка... мора некогаш да се стави ред на тоа
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
champion View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Apr-2021
Online Status: Offline
Posts: 6
  Quote champion Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 15-Sep-2022 at 00:57
Мислам дека треба да се развие дискусија околу идните цени на недвижностите. Сите глобални параметри покажуваат дека ни претстои надолен тренд кој во одредени држави може да достигне и до 40%. Локално, градежниците изјавуваат дека цените на материјалите не се толку волатилни како минатата година, каматните стапки на кредитите почнаа да растат, побарувачката некако е стишена.... Дали може да очекуваме крах на пазарот со недвижности? Дали сите оние кои инвестираа во станови да се заштитат од инфлација всушност ќе изгубат најмногу?
Back to Top
builder-ot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 21-Feb-2022
Online Status: Offline
Posts: 64
  Quote builder-ot Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 15-Sep-2022 at 10:55
Aко мислиш на Америка, нивниот пазар на недвижности е посебен, и многу различен од Европа, а да не збориме па од Македонија.

Кај нив има REITs, REIT ETFs, итн. што се инвестициски фондови и многу често се тргува со делови/акции од недвижностите исто како со компании на берзата.

Сепак дури и таму е неизвесно дека може да се случи надолен пад, како во 2008, можеби тоа беше once in a lifetime.

Во Македонија друже недвижности купуваат партиски војници ухлебени у државно, сопственици на мали и средни фирми, и многу поединци од провинција како втор дом (во Скопје). Во Македонија цените никогаш не оделе надоле колку што знам, во најлош случај може да останат исти.

< 2nd world >
Back to Top
champion View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Apr-2021
Online Status: Offline
Posts: 6
  Quote champion Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 15-Sep-2022 at 19:11
Напишаното се однесува на Македонија, а сите параметри се реални.
И покрај тоа што можеби кај нас случувањата доаѓаат со одреден тиме лаг, сепак не сме имуни на глобални трендови.
Сите тие што ги набројуваш, како потенцијална потрошувачка маса, верувам дека во голем дел имаат кредити. Со инфлацијата и зголемените трошоци економската логика е дека луѓето ќе пробаат да ликвидираат се што може со цел да не се дозадолжуваат. Исто така, сите оние што имаат станбени кредити со варијалбилна каматна стапка веќе го осетија зголемувањето на каматите, а ако продолжи тој тренд ќе се зголеми бројот на нефункционални кредити...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 345

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.093 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.