build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Цени на станови

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9836
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 02-Apr-2021 at 17:19
На пазарот огромна е побарувачката од станови меѓу 30 и 50 м2,многу од инвеститорите веќе не градат станови поголеми од 70м2 за да не им стојат празни со години бидејќи се најмачни за продажба сите оние што се над 80 или 90 м2.
Се сложувам со тоа дека сме далеку од инвестиции во акции и во мали бизниси и дека во догледно време сеуште како основна ќе служи инвестицијата во станбен простор.
Проблем е тоа што поприлично забегаа со цените во одредени делови од градот каде отидоа до 1350 до 1400 евра за м2(Млечен,Капиштец,Ново Маало,Маџир Маало) а ок ми е што во Маџари и Керамидница се колку-толку реални и продаваат околу 850 до 1000 евра максимум за м2.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 756
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 03-Apr-2021 at 01:25
Originally posted by гитардемон


Бумот на станови не е толку поврзан со миграцијата внатрешност->Скопје, туку со порастот на куповната моќ, и на луѓето веќе не им се живее во истото станче со старците, туку младите брачни парови се трудат да си живеат настрана, и уште поважно, поимашните млади луѓе кои се single си живеат на страна наместо дома со мама и тато. Меѓу другото, да не заборавиме дека добар дел од становиве зјаат и празни со години.


Пораст на куповна моќ е мерливо, и покажува дека последната декада цел раст на БДП по глава на население е равно на инфлацијата, т.е два напред еден назад е муабетот.

Тоа дека веќе неќеле у станче три генерации да живеат е субјективно гледање...

Миграциите се дефинитивно носечки фактор...
Доселени / Иселени Македонци во Скопје за 2019: 1,578 / 684
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12307
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 03-Apr-2021 at 14:27
Originally posted by kiriOK

Миграциите се дефинитивно носечки фактор...
Доселени / Иселени Македонци во Скопје за 2019: 1,578 / 684


Од каде е податокот за доселени / иселени Македонци во Скопје? Ако податокот е точен, тогаш внатрешните миграции веќе не се особен фактор во побарувачката. Ваква нето миграција може да апсорбираат 2-3 згради во Стар Аеродром.

Edited by Cloverstack - 03-Apr-2021 at 14:30
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.137 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.