build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Цени на станови
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Цени на станови

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 456
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1003
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 06-Jan-2023 at 18:55
Точно, тоа ќе направи извесен притисок за надолна корекција. После тоа ќе следува намалена заинтересираност за градба (инвеститорите и сега имаат проблем со добри локации и работна сила) и така намалената понуда ќе ги притиска нагоре цените. Краен резултат, исти цени, очаен па дури и намален избор, негативен ефект на БДП.
Back to Top
Machiavelly View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 05-Jan-2023
Online Status: Offline
Posts: 3
  Quote Machiavelly Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 06-Jan-2023 at 23:09
Во понудата не влегуваат само становите коишто би се изградиле, туку, и овие 30-40К што онака си зејат празни и тој број се зголемува.
Во овој момент на нестабилност тоа не е така но не и за долго, едноставно нема да постои економска логика да бидат празни... па така мн од нив ќе бидат ставени на пазар...

Збориме 30-40К... не постои друг град од тие европските метрополи што тука се споредуваме, што има ваква бројка на празни станови. Можеби има во Зимбабве, но во Европа сигурно нема.

Трендот на пад од 27% на трансакциите за купување на недвижности мн го отсликува тоа што следи - нема интерес на пазарот.

Не купувајте стан во брзо време, не им верувајте на градежната пропаганда, цените ќе имаат само надолен тренд и тоа веќе средина на оваа година ќе биде забележано...Machiavelly
Back to Top
Leo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 02-Mar-2022
Online Status: Offline
Posts: 87
  Quote Leo Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 08-Jan-2023 at 02:17
Originally posted by Machiavelly

Ете една вест, таман како за големите романтичари...

Прдажобата на станови во Скопје намалена за 27%

https://vecer.mk/makedonija/prodazhbata-na-stanovi-vo-skopje-namalena-za-27/?fbclid=IwAR1UZEbD_qtqmAvqMOGbAxd78hKja-obiA4kqaJ_9DMffnb2_kvfMT5ggM4

Попрецизно објаснето, тоа се 420 згради од по 10 ката кои стојат празни.

Како што дознаваме, 30.000 стана се наоѓаат во Центар, Карпош, Кисела Вода и Аеродром.


--------
Прочитајте ја уште еднаш реченицата "420 згради со по 10 ката зграда"...
Ќе биде интересно издувување ...


Wow колку сеопфатна статија   
Инаку 420 згради од по 10 ката не се изградени вкупно изминатите 10тина години во Скопје.
Знам дека има многу завршени станови кои се невселени , неиздадени , непродадени па и недоградени и секако доста кои се градат ама ова 30-40К станови дека стојат празни...
Back to Top
Machiavelly View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 05-Jan-2023
Online Status: Offline
Posts: 3
  Quote Machiavelly Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 08-Jan-2023 at 11:08
Originally posted by Leo

Originally posted by Machiavelly

Ете една вест, таман како за големите романтичари...

Прдажобата на станови во Скопје намалена за 27%

https://vecer.mk/makedonija/prodazhbata-na-stanovi-vo-skopje-namalena-za-27/?fbclid=IwAR1UZEbD_qtqmAvqMOGbAxd78hKja-obiA4kqaJ_9DMffnb2_kvfMT5ggM4

Попрецизно објаснето, тоа се 420 згради од по 10 ката кои стојат празни.

Како што дознаваме, 30.000 стана се наоѓаат во Центар, Карпош, Кисела Вода и Аеродром.


--------
Прочитајте ја уште еднаш реченицата "420 згради со по 10 ката зграда"...
Ќе биде интересно издувување ...


Wow колку сеопфатна статија   
Инаку 420 згради од по 10 ката не се изградени вкупно изминатите 10тина години во Скопје.
Знам дека има многу завршени станови кои се невселени , неиздадени , непродадени па и недоградени и секако доста кои се градат ама ова 30-40К станови дека стојат празни...

Другаре, изградени или неизградени, ова се официјални бројки, на завод за статистика. Центар 40% од становите празнотија. Така да, статијата си е таман. И тие 420 згради се тука околу нас, очигледно. Без разлика на кој како му одговара, бројките на трансакции убаво ќе си кажат што следи...
Machiavelly
Back to Top
Leo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 02-Mar-2022
Online Status: Offline
Posts: 87
  Quote Leo Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 08-Jan-2023 at 17:07
Originally posted by Machiavelly

Originally posted by Leo

Originally posted by Machiavelly

Ете една вест, таман како за големите романтичари...

Прдажобата на станови во Скопје намалена за 27%

https://vecer.mk/makedonija/prodazhbata-na-stanovi-vo-skopje-namalena-za-27/?fbclid=IwAR1UZEbD_qtqmAvqMOGbAxd78hKja-obiA4kqaJ_9DMffnb2_kvfMT5ggM4

Попрецизно објаснето, тоа се 420 згради од по 10 ката кои стојат празни.

Како што дознаваме, 30.000 стана се наоѓаат во Центар, Карпош, Кисела Вода и Аеродром.


--------
Прочитајте ја уште еднаш реченицата "420 згради со по 10 ката зграда"...
Ќе биде интересно издувување ...


Wow колку сеопфатна статија   
Инаку 420 згради од по 10 ката не се изградени вкупно изминатите 10тина години во Скопје.
Знам дека има многу завршени станови кои се невселени , неиздадени , непродадени па и недоградени и секако доста кои се градат ама ова 30-40К станови дека стојат празни...

Другаре, изградени или неизградени, ова се официјални бројки, на завод за статистика. Центар 40% од становите празнотија. Така да, статијата си е таман. И тие 420 згради се тука околу нас, очигледно. Без разлика на кој како му одговара, бројките на трансакции убаво ќе си кажат што следи...


Значи сите овие станови кои се изградени од 2017 до 2021 зјаат празни? Ок
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1876
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 08-Jan-2023 at 19:51
Originally posted by <Fresno>

Точно, тоа ќе направи извесен притисок за надолна корекција. После тоа ќе следува намалена заинтересираност за градба (инвеститорите и сега имаат проблем со добри локации и работна сила) и така намалената понуда ќе ги притиска нагоре цените. Краен резултат, исти цени, очаен па дури и намален избор, негативен ефект на БДП.


Изборот на локации може да биде корегиран со соодветно урбанистичко планирање. На пример целосна експропријација по кваротви како маџир маало, проектирање од ново, па продажба на инвеститори. А не само следење на на градежните "линии", односно сокаците останати уште од турско.

Работната сила нема врска со оданочување на стамбен простор. Ако го има тоа како појава, скеако ќе го има и со сегашните даноци.

Разговараме како да направиме да стамбен и деловен простор на не сјаат празни. Единствен начин е фиктивно да му товариме трошок (ткн данок), за да се стимулира негово или изнајмување по пониска цена или продавање од страна на сопствениците кои не го користат, без разлика дали тоа се првичните инвеститори или некој кој го купил. Имот да почне да се користи како имот, а не како мртов капитал.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16858
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 10-Jan-2023 at 08:17
ЗОШТО ЦЕНИТЕ НА МАКЕДОНСКИТЕ СТАНОВИ УШТЕ „ЖАРАТ И ПАЛАТ“ - во последниот квартал поскапување за над 20 отсто, а секаде во светот пазарите се ладат

Становите во Македонија не престануваат да поскапуваат. Народна банка на Македонија го објави податокот за последниот квартал од минатата година, кој говори дека годишната стапка на раст кај становите изнесува 20,6 отсто.

Тоа е огромно зголемување на цената на становите, и е само малку пониска годишна стапка на промена во однос на третиот квартал, кога годишната стапка на раст изнесувала 21,2 отсто.

Всушност, минатата година беше година на убедливо најголеми поскапувања на станбениот квадрат, започнувајќи со годишна стапка на раст од 12,4 отсто во првиот квартал, по што следуваше второто тримесеје со стапка на пораст од 16,5 проценти. Следуваше третиот квартал со своевидна драма на пазарот на недвижности, поскапувајќи ги становите на годишно ниво за 21,2 отсто, и четвртиот, со минорно пониска, но сепак многу висока стапка на раст на цената од 20,6 проценти.

Ако ги погледнеме, пак, стапките на промени на цените на недвижностите во секој кварртал споредено со претходниот квартал, можеме да забележиме дека во четвртиот квартал од минатата година имало највисок квартален раст од 4,8 отсто во однос на третиот квартал, додека, пак, во третиот квартал тоа зголемување изнесувало 4,7 проценти. Највисок квартален пораст од 6,9 проценти имало во вториот квартал од минатата година.

Она што сега се случува во светот, и во Европа, пак, е своевидно ладење на пазарот на недвижности.

Такви информации објавуваа светските медиуми уште во октомври и ноември минатата година. Меѓу нив беше и информацијата дека зголемената инфлација веќе се одрази на странските пазари на недвижности, а оние во САД, Германија и Велика Британија полека се ладат. Во овие земји цената на метар квадратен, ако не паднала, стагнирала.

Во Соединетите Американски Држави, најважниот светски пазар на недвижности, номиналниот раст на цените беше пресметан во вториот квартал од минатата година, но тој беше значително помал во однос на истиот период 2021 година. Причината аналитичарите ја припишуваат на намалената побарувачка и помалите очекувања на инвеститорите за станбени проекти.

Се ладат и пазарите во Европа. Ако во Германија раст на цените е забележан во вториот квартал од 2021 година кој изнесувал речиси 12 отсто, во вториот квартал лани цените на станбените недвижности пораснале за само 2,2 отсто на годишно ниво.

Најголем пад е забележан во Полска или Варшава. Додека цените таму реално пораснаа за 4,5 отсто во вториот квартал од 2021 година, лани пресметаа пад од 7,6 отсто. Пресврт на годишно ниво се случи и во Шпанија, каде што цените пораснаа за 7,1 отсто во вториот квартал од 2021 година, а паднаа за 6,27 отсто во 2022 година.

https://faktor.mk/zoshto-cenite-na-makedonskite-stanovi-ushte-zarat-i-palat---vo-posledniot-kvartal-poskapuvanje-za-nad-20-otsto-a-sekade-vo-svetot-pazarite-se-ladat
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16858
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 16-Jan-2023 at 18:19
ДАЛИ ДА СЕ ЗАТВОРИ СКОПЈЕ ЗА ДОСЕЛУВАЊЕ? Ова не е градежништво, ова е профитерство и создавање урбанистички хаос!

Дали цените на становите во земјава ќе растат и годинава ќе зависи од побарувачката и од односот на сопствениците на градежни парцели и на инвеститорите. Во Скопје, дополнително на цената на квадратот ќе влијае и намалувањето на атрактивни локации за градење.

Сопствениците на градежни парцели бесрамно профитираат од ваквата состојба, велат познавачи на состојбите и градежници. Тие очекуваат стабилизирање на цените на ниво повисоко за 20 отсто во однос на годините пред пандемијата, но притоа треба да се реши и урбанистичкиот хаос што владее во Скопје.

– Очекуваме цените да бидат одраз на пазарот и да се стабилизираат, но на повисоко ниво од она што го имавме пред пандемијата, за околу 20 отсто. Цените на градежните материјали веќе се стабилизирани, но затоа повисоки се трошоците за комуналиите за околу 50 отсто. Тоа влијае на цената на становите. Дополнително, имаме висока побарувачка, а намалена понуда на квалитетни станови. Некои инвеститори, кои немаат ништо со градежништвото, сакаат да профитираат и затиоа се нудат екстремно високи цени – вели Андреа Серафимовски, претседател на Здружението за градежништво на Стопанската комора.

Не фрлајте пари, купувајте квалитет!

Има инвеститори коишто ја користат високата побарувачка на станови и во некои региони, како на пример во општина Центар, нудат станови со екстремна цена од 2.500 евра за квадрат, која реално не соодветствуваа на квалитетот. Ние немаме информација дека таква цена е наплатена за некој станбен објект, но кружат информации за тоа. Забележани се и екстремно високи проценти на отстапување на квадрати на сопственици на земјиштето во однос на периодот пред пандемијата, кога највисокиот процент беше 25 отсто, а сега надминува 35 отсто. Мислам дека сето ова ќе се надмине во наредниот период и очекувам конечно граѓаните да разберат дека треба да купуваат квалитетен стан – вели Серафимовски.

Архитектот Никола Велковски, кој е и поранешен градски архитект на Скопје, вели дека градежниците веќе немаат оправдување да ја зголемуваат цената како резултат на високите цени на струјата и на градежните материјали.

– Сега главен збор ќе има побарувачката на станови која расте во последните години, како резултат на кризата. Граѓаните сметаат дека вложувањето во недвижнини е добра опција. Скопје и Охрид се избираат како најповолни градови. Секако, на цената на станбениот квадрат влијае и високиот раст на цената на градежните парцели, односно желбата на сопствениците на овие парцели да профитираат од фактот што во Скопје веќе нема атрактивни места за градење – вели Велковски.

Време е да се отвори Генералниот урбанистички план

Токму односот на сопствениците на парцелите и на градежните компании е причина за порастот на цената на становите во Скопје од 18 отсто за трите квартали лани.

– Порано, за изградени 1.000 квадратни метри станбена површина, на сопственикот на градежната парцела му се отстапуваа 250 квадратни мети. Сега, во Скопје, на сопственикот му се отстапуваат дури и 40 отсто од изграденото. Тоа директно влијае на цената на квадратот што ќе ја платат граѓаните кои ги купуваат останатите станови. Ова ќе потрае и во наредниот период, бидејќи во Скопје веќе нема атрактивни градежни локации – вели Велковски.

Според него, урбанистичкиот хаос и профитерство во градењето, посебно во Скопје, може да се спречи. Со урбанизмот во Градот не смеат да управуваат сопствениците на градежни парцели. Таа улога да ја преземат урбанистичките власти, преку воведување на критериумот јавен интерес и квалитет на урбано живеење на прво место.

– Aко тоа не се случи, урбаниот хаос ќе го задуши градот. Време е да запре практиката на секоја катастарска градежна парцела да се гради објект, Време е да почне да се планира изградба на еден објект на повеќе парцели, со што би се пропишале и исполниле сите критериуми за урбано живеење, што подразбира освен и паркинг простор, зеленило, објекти за одмор и рекреација, градинки, училишта … Тоа може да се направи со отворање на Генералниот урбанистички план за Скопје и секако со почитување на мислењето на стручната јавност, кое досега го немаше – вели Велковски.

Скопје мора да стане затворен град

Според него, урбанистичките власти треба да размислуваат да го затворат Скопје за доселување, што подразбира воведување критериуми кој ќе може да се досели во градот.

– Скопје веќе нема инфраструктура да го издржи ова зголемувањето на жители. Нема јавен превоз, нема доволно објекти за сместување и образование на децата, за спорт и рекреација, а за зеленило и да не зборуваме. Да бидам појасен, оваа состојба на отворени градови ја имаа скоро сите градови, но потребата да се направи град хуман за живеење е да се почитува јавниот пред приватниот интерес и Скопје да стане затворен град, како што тоа веќе го направија повеќе градови кои се соочија со ваква состојба многу пред нас – вели тој.

Ова не е нормално – 4 од 10 станови во Центар се празни!

Според податоците на Народната банка, лани цената на становите пораснала за 18 отсто. Раст на цените имало во сите четири квартали од годината. Во првото тримесечје цената пораснала за 12,4 отсто, во второто за 16,5 отсто, во третото за 21,2 отсто, а во последното тримесечје за 20,6 отсто.

Податоците од пописот покажуваат дека една третина или 307.187 станови се празни, што говори дека се купени од луѓе кои своите пари одлучиле да ги вложуваат во недвижнини. Од скопските општини најмногу празни станови има Центар – 10.865 или над 40 отсто, а најмалку празни станови има Чаир – 22,5 отсто од вкупно 17.771 стан.

Според податоците на агенциите за недвижности, цените на становите се движат од 1.800 до 2.200 евра за квадратен метар во центарот и околу центарот на Скопје. Под 1.100 евра веќе и да нема станови на продажба.

https://plusinfo.mk/dali-da-se-zatvori-skop-e-za-doseluva-e-ova-ne-e-gradezhnishtvo-ova-e-profiterstvo-i-sozdava-e-urbanistichki-haos/
Carpe diem
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1003
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 19-Jan-2023 at 10:27
Originally posted by user8642


Изборот на локации може да биде корегиран со соодветно урбанистичко планирање. На пример целосна експропријација по кваротви како маџир маало, проектирање од ново, па продажба на инвеститори. А не само следење на на градежните "линии", односно сокаците останати уште од турско.

Работната сила нема врска со оданочување на стамбен простор. Ако го има тоа како појава, скеако ќе го има и со сегашните даноци.

Разговараме како да направиме да стамбен и деловен простор на не сјаат празни. Единствен начин е фиктивно да му товариме трошок (ткн данок), за да се стимулира негово или изнајмување по пониска цена или продавање од страна на сопствениците кои не го користат, без разлика дали тоа се првичните инвеститори или некој кој го купил. Имот да почне да се користи како имот, а не како мртов капитал.

Идејата за целосна експропријација по квартови е тоа што требаше од 91-ва навака да се прави. Сега е касно во голем дел населби, но Ново маало, Крњево, Ќерамидница може делумно да се спасат. Дури и државна агенција може да се формира што ќе ја тера таа работа финансиски, правно и урбанистички, за на крај и да профитира од продажба на локациите на големи играчи.

Инаку таа борба против неискористени станови со оданочување и слични мерки води кон 2 работи. Едната е привремена надолна корекција на цената и преплавување со понуда, што води кон тоа компаниии да ги изнакупат повеќето станови и да влеземе во ситуација на многу западни градови, каде поисплатливо е да ренташ или земеш на лизинг стан од таква фирма. Искористеноста нема нешто многу да се смени, само сопственикот. Другата опција е да се бутне цел градежен и банкарски сектор (кој е многу изложен и на кредити за градба и на станбени кредити од физички лица) на колена, што има несогледливи последици. Затоа и никоја Влада до сега не се осудува да игра рестриктивно.

Евентуално може со проекти за влијание на цените да играат, како што е Купи куќа купи стан (со лимит на максимална цена по м2) или поголем обем на градба од АДСДП и понуда по 200-300 евра пониска од пазарната.
Back to Top
Tooold View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 22-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 64
  Quote Tooold Quote  Post ReplyReply #110 Posted: Yesterday at 12:08
Golden Art 4* 1250e/m2
Fabrika Karpos na Pandil Siskov Aerodrom 1450e/m2
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 456

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2023  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.