build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4950515253 208>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #1001 Posted: 24-Aug-2010 at 14:45
Originally posted by KinDeR

Здраво Build-ери. После цело-летовна апстиненција од форумов и многу поминати километри да се реактивирам. Иначе мојата апстиненција ќе ја компензирам со фото репортажа од Братислава. Бев таму еден месец. Само барам предлог во која нишка да ја постирам.

 
Во офтопик, па во Впечатоци од ваши патувања, плс не заборавај да ги намалиш до некоја нормална резолуција  Smile
 
Едвај чекам да видам што си спремил..Thumbs%20Up
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1172
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #1002 Posted: 24-Aug-2010 at 16:46
Лавивите се стварно симбол на Македонија. симболи дека Македонија се ''преродила''и станала Африканска земја
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #1003 Posted: 24-Aug-2010 at 17:13
Originally posted by Dragan

Лавивите се стварно симбол на Македонија. симболи дека Македонија се ''преродила''и станала Африканска земја


Dragan ништо не правиме ако цело време бараме начин како повеќе да исплукаме по нештата. Дури и јас како противник на идејата за лавови на мостот „Гоце Делчев“ не најдов простор да ги протолкувам лавовите така, ниту па сметам Македонија е „африканска земја“ во некој поглед. Може да се каже дека имаме судар на стилови (пр. модерен мост накнадно начичкан со лавови како што се правело во 18, 19 век) и оттука да го осудиме како кич. Можеме и да дебатираме за „неопходноста“ на волку големи и пред се СКАПИ лавовски фигури во комбинација со некомпатибилните стилови, но сега да се фаќаме одма за сиромаштија и стечајци... тоа не е наш домен искрено, и постои шанса да забега дискусијата во политички води(читај ОФТОПИК). Држете се до она што нас не интересира
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #1004 Posted: 24-Aug-2010 at 17:40
„Мачориве” имаат некаков артефактен леер, како штотуку да се ископани од некоја, случајно, пронајдена летна вила, под римското Палатино. Мене, дополнително ме импресионираат со едноставноста, како наш препознатлив код. Без отповеќе движења и стилизирања, за да се минимизира ефектот на здодевност, од глобалната преекспонираност на мотивов.
Со оглед на тоа дека се планира и рестилизирање на оградата, мислам дека, постојат реални изгледи да се избалансира (сегашната) дискрепанца на двата пара „мачори”, vs. траекторијата која ја нарекуваме мост.
Круцијално би било, сепак, да се хармонизираат и односите со француските мостаџии Freyssainet, да се обнови гаранцијата за репарирањето од пред 10 години, а доколку е неопходно и дополнително да се надградат капацитетите на самиот мост.
П.С. Оптимист сум за мостов!!! Имено, Топлификација заврши со „бејрутските” прекопувања!
Big%20smile

Edited by OKA - 24-Aug-2010 at 18:01
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
build.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 216
  Quote build.mk Quote  Post ReplyReply #1005 Posted: 24-Aug-2010 at 19:21
1


2


3


4


5


6


7

Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #1006 Posted: 24-Aug-2010 at 19:27
Лавовите сами по себе не се лоши, иако е крајно дискутабилна нивната неопходност и локацијска поставеност, како и центата-се нешта кои претходно беа споменати погоре! Ми пречи што сите постаменти се тотално исти, ете се гледа какви се резултатите кога нешто се прави на сила и со непотребна брзина. Имаме си и ние ЛЪВОВ МОСТ!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #1007 Posted: 24-Aug-2010 at 20:11
Добро ова што им висат ноктињата вака озбилни се или што?!?

Пропорциите се промашај ТОТАЛ, неухранетоста исто така ми е несфатлива...

Смешно е што се дискутира за некаква неопходност, потребни биле или не!? - само ушто тие ни фалеа за да полетаме...на таков архитектонски потег како мостот „Гоце Делчев“ (што многу ретко некој од форумов го есапи како битен објект во градов), му се нае***а со вакви неухранети лавови и допрва ќе го касапат со некаква смешна ограда...

Стално мрчам, ама инспирацијата е неисцрпна во градов...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1008 Posted: 24-Aug-2010 at 20:30

Postamentot mi preci!!!Ova tamam kje bese ako imase eden nisk postament!Vakva vo visovina+lavov sam visok nesto preteraa!Lavovite  (bez postament) ubavi se, ama postamentot definitivno go unistuva ubaviot lik na lavovite!

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1009 Posted: 24-Aug-2010 at 21:31
Spacemen091 & Bulldozer секоја чест за ексклузивната информација и слика    Bow



Originally posted by Dave Gahan

Добро ова што им висат ноктињата вака озбилни се или што?!?
Ваљда ќе се среди со поставување на травертинските плочи


Originally posted by Dave Gahan

Пропорциите се промашај ТОТАЛ
Дефинитивно така изгледа, колку што можам јас како лаик да проценам, барем кај соодносот глава-тело ова ептен боде очи. Настрана гривата (таа навистина може да варира многу), ама главата е баш бучук во однос на телото кое изгледа смешно мало.


Originally posted by Dave Gahan

Стално мрчам, ама инспирацијата е неисцрпна во градов...

LOL

Ја делам твојава судбина...


Edited by Cloverstack - 24-Aug-2010 at 21:34
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #1010 Posted: 24-Aug-2010 at 23:32
Sepak ova e izrabotena od vajari, koi sto ja imaat studirano proporcijata, a i umetnicka sloboda e dopustena vo sekoj slucaj. Licno za lavovite, pa i za sekoj drug trud ne bi komentiral dodeka ne se zavrshi kako celina, so postementite, parterot, osvetluvanjeto i dr.
Edna rabota mi se nafrla koga gledam fotki od centarov. Obvrzno ke treba da se viknat profi gradinari, da se ozeleni i kultivira podnozjeto na revitaliziranoto ni Kal. Mislam deka ke bide bolje.
P.S. Vo vrska so bucuk konstatacijata...istata misla mi projde niz glava koga buljav vo lavot od skopskata zooloska, znaci avtorite ja zadrzale poentata.
.....   .......
Back to Top
Superman View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote Superman Quote  Post ReplyReply #1011 Posted: 24-Aug-2010 at 23:48
Стилизирани лавови, значи не мора да се во природни пропорции, може и три глави да имаат ако е тоа замислата на уметникот за кој некој погоре спомна дека личел на наркоман, мене баш на уметник ми личи (нели им треба инспирација, па сега кој каде ја наоѓа )

Мене ми се сосема ОК лавовите, постаментот е тесен и висок и навистина претераа со истиот травертин насекаде, ајде можеби тука одговара, ама на Ченто ептен ми е утка постаментот (добро цел споменик)...



Edited by Superman - 24-Aug-2010 at 23:49
The One Whose Name Cannot Be Spoken...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1012 Posted: 25-Aug-2010 at 00:01
Originally posted by Gradinarot

Sepak ova e izrabotena od vajari, koi sto ja imaat studirano proporcijata, a i umetnicka sloboda e dopustena vo sekoj slucaj. Licno za lavovite, pa i za sekoj drug trud ne bi komentiral dodeka ne se zavrshi kako celina, so postementite, parterot, osvetluvanjeto i dr.


Зарем човек што студирал е имун на правење грешки? Еве и овој студирал, па види што направил:
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=528&PID=47736#47736

Што се однесува до уметничката слобода, да беа стилизирани лавовиве па да разберевме, ама да се зезнат пропорциите на лавови кои се реалистично моделирани, тоа никако не оди. А и довршувањето на постаментите и околината сигурно нема да ја оправат работата со пропорциите.
Back to Top
Jumbo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Mar-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 140
  Quote Jumbo Quote  Post ReplyReply #1013 Posted: 25-Aug-2010 at 00:24
Јас мислам дека се добро изработени, мислам дека за пропорциите нетреба премногу да се говори, зошто секогаш се може и подобро, а во врска со тоа дека личеле како неухранети мислам дека само лавовите во циркусите се добро нахранети а оние во Саваната се претежно гладни, мене лично ми се допаѓаат повеќе вакви лавови отколку некои кои би личеле повеќе на змејови отколку лавови, него има една стара српска поговорка која гласи - ДА ЈЕ БОЉЕ НЕ БИ ВАЉАЛО, така да, се на се мислам дека овие се добро изработени.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1014 Posted: 25-Aug-2010 at 00:30
Пропорциите се најбазична работа, не може едноставно да замижиме пред тоа
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1015 Posted: 25-Aug-2010 at 00:32
Сега проверував на клипот како изгледа. Тамо лавовите се помали во споредба со постаментот и има доста простор пред предните шепи и зад задните. Може би и овие лавови ако беа поставени неколку сантиметри поназад немаше да им штрчат толку прстите напред. Сепак оставам да видам како ќе излезе на крај со травертинот.
Back to Top
Jumbo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Mar-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 140
  Quote Jumbo Quote  Post ReplyReply #1016 Posted: 25-Aug-2010 at 00:40
Нереков дека треба да замижите за пропорциите него мислам дека во многу градови низ Европа ќе најдете на интернет слики од споменици лавови кои имаат доста утнат пропроционален облик ама најголемиот дел од нив биле изработени пред многу години па луѓето се навикнале на нивниот изглед, Лавови во стоечка или одечка позиција се најтешки за изработка одтука треба да имаме малку разбирање.

Edited by Jumbo - 25-Aug-2010 at 00:41
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #1017 Posted: 25-Aug-2010 at 00:45
Не верувам дека ненамерно се поставени канџите понапред. Кога ќе се стави целосно травертинот, ќе дојдат малку повеќе од ќошот. Така би покажале спремност за напад, и би биле видливи од набљудувач веднаш под нив, што не би бил случајот ако се малку повнатре.

Во секој случај, не ми сметаат толку колку што ми смета пропорцијата. По анализа на неколку слики на лавови, видов дека нормалната пропорција должина/висина им се движи од 1,20 до 1,33. Нашиве лавови имаат едвај 1,10. Главата не е до толку промашена колку што е преувеличена гривата, и скратена должината на телото. Во однос на предните нозе главата е ок.

Ми смета што двата лава се директна копија, немаат ниту малку поединости што би ги направиле уникатни. Вака изгледа како да се земени од Чајна Шоп и лупнати. Исто така, имам кажано дека ми смета и што ќе има различни лавови од другата страна. Посреќно решение би било да ги искомбинираат дијагонално, или да одат со само еден тип на лавови (но уникатни како што реков погоре).

Ќе ме тепате што ќе спомнам, може ќе прочита некој што не треба и ќе добие идеја, меѓутоа нели мислите дека ова со мостовиве ќе продолжи и кај Холидеј Ин и кај НБРМ? Само се надевам дека овој пат барем нема да одат со Орлов Мост. Не заговарам тези на можно затскриено бугарофилство, сепак лавови на мостови има на еден куп места, а и земскиот грб на Македонија има повеќе право на лавови во историјата отколку Бугарија. Но, времето ќе покаже.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1018 Posted: 25-Aug-2010 at 00:59
Како прво малку околу терминологијава. Право на лавови не полага никој. Никој нема лиценца за поставување лавови. Како второ лавови се од исклучително домашен мотив на национален земски грб ги има, глупаво е уште не се дозаштрафени ние да лицитираме со некое затскриено бугарофилство. Нема смисла. Не викам дека не може, ако се гледа тенденциозно, да се види л`вов мост, но далеку од тоа дека некој го копирал баш софискиот при толку такви мостови и баш па ако го копирал го копирал поради бугарофилство. И трета работа, ако лавов треба да е бугарофилство, што треба да се е народна банка и офицерски. Едноставно сакам да кажам дека нема ни потреба од барање такви трња, зашто воопшто и ги нема. Ако ги имаше ќе беа многу поочигледни и поманифестирани на многу други општествени полиња па дури после ќе дојдеа како скулптура на мост. И последно, што па воопшто и тоа да ни биде тема на муабет.

А за трендот дали ќе иде кон Орлов Мост, се е можно. Орлов мост ми изгледа многу поедноставен зафат од лавовиве.


Edited by lslcrew - 25-Aug-2010 at 01:03
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #1019 Posted: 25-Aug-2010 at 01:07
Ако прочита повнимателно, реков дека НЕ заговарам можно бугарофилство. Само реков дека ако продолжат со Орлов мост, веќе ќе смрди на такво нешто.

Активен член сум на Македонското Хералдичко Здружение, нема потреба мене да ми објаснуваш дека навистина имаме право на лавот како дел од земскиот грб (меѓутоа на Грчев лавот, не на ДПМНЕ, ова чисто естетски).
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #1020 Posted: 25-Aug-2010 at 01:11
Орлов мост ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да има, поради зачувување на етничкиот мир и пропорционалност во земјата. Во рамките на шегата, се разбира! Инаку овие два моста кога биле градени биле двата влеза на тогашна Софија (а сега се влезови во строгиот центар на градот) и биле изградени со некаква цел, показност. Лавовите на Лъвов мост се најмалите лавчиња во Софија, има други, поубави споменици на лавови во Софија и тоа се двата лава пред Судската палата и двата лава кои го чуваат вечниот оган на бранителите, пред црквата Св. Софија (од каде доаѓа и името на градот).

Некој да не знае зошто на двата профила на Фотобакет неможам да качувам слики? Веројатно останатите го немате тој проблем. Би бил благодарен ако некој ми каже совет, ова продолжува веќе скоро цела седмица.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4950515253 208>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.775 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.