build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 8081828384 208>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #1621 Posted: 17-Mar-2011 at 01:55
Originally posted by Konstrukt



бидејки сум нов член ова нека послужи и како појаснување за моите ставови и како водич за почитување односно нетолерирање на навреди(секако не критики) кон Македонските национални обележја


Дечко ај олади национални чувства. Ако си дојден да докажуваш кој е голем македонец, кој помал, иди на други форуми. Овде најмалце од се е битна македонштината. Убаво објасни гитар, парите дечко, парите се моментот колку е некој македонец или не. Среќа никој не ми го пере мозокот па знам да расудувам. ДА МЕНЕ МИ СЕ СВИЃААТ СПОМЕНИЦИТЕ, ама парите што се дадени ми го гризат животот. Можеа многу поефтино да ги направат, да не бидат толку гломазни, високи, широки, а повторно честа ќе им беше оддадена. Мисли логички, а не емоционално. Тоа што тука плукаме по некој проект не значи дека не ја сакаме оваа земја. Секоја критика е добредојдена, па макар била и негативна.


Edited by Cloverstack - 17-Mar-2011 at 02:55
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1622 Posted: 17-Mar-2011 at 03:31
Луѓе сме и емоциите се дел од луќето. да зборевме само за пари ќе бевме економски форум не урбанистички. Јас колку што знам требаше тројца албанци и тоа некои беа од пакетот за мост око. е сега едното име беше неџат аголи, ама тој колку што знам беше поранешен директор на мтв, не свештеник.
Back to Top
Konstrukt View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 03-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Konstrukt Quote  Post ReplyReply #1623 Posted: 17-Mar-2011 at 12:01
Originally posted by N23


Originally posted by Konstrukt



бидејки сум нов член ова нека послужи и како појаснување за моите ставови и како водич за почитување односно нетолерирање на навреди(секако не критики) кон Македонските национални обележја


Дечко ај олади национални чувства. Ако си дојден да докажуваш кој е голем македонец, кој помал, иди на други форуми. Овде најмалце од се е битна македонштината. Убаво објасни гитар, парите дечко, парите се моментот колку е некој македонец или не. Среќа никој не ми го пере мозокот па знам да расудувам. ДА МЕНЕ МИ СЕ СВИЃААТ СПОМЕНИЦИТЕ, ама парите што се дадени ми го гризат животот. Можеа многу поефтино да ги направат, да не бидат толку гломазни, високи, широки, а повторно честа ќе им беше оддадена. Мисли логички, а не емоционално. Тоа што тука плукаме по некој проект не значи дека не ја сакаме оваа земја. Секоја критика е добредојдена, па макар била и негативна.



парите изгледот постаментите и стилот немаат никаква врска со квалификување на одредени историски личности како варвари, убици а нивниот народ како ваков и таков - јас не знам како воопшто се дозволува на форумов да се навредуваат македонците и нивната историја - прв пат го гледам.


да имаше искрена желба за загриженост ке се поставеа следните прашања

1. како споменикот на Јане Сандански чини 150.000 евра а еден лав два и пол МИЛИОНИ

2.требаа ли еднолични постаменти набавени изработени од ист материјал претпоставувам и иста фирма

3.потребни ли беа ДРЖАВНИ институции во центарот на градот

4.ДЕВЕТ милиони за позлатување на театарот, 2 милиони за осветлување, незнам колку милиони за витражи - работи што можеа да се направат за десетпати поефтино од Македонски уметници

5.триумфална капија, летниковец и слични нефункционални трошоци


еве 5 легитимни точки - навредите се злонамерни и немаат врска со вистинска дискусија и критика
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #1624 Posted: 17-Mar-2011 at 12:06
Originally posted by Konstrukt

4.ДЕВЕТ милиони за позлатување на театарот, 2 милиони за осветлување, незнам колку милиони за витражи - работи што можеа да се направат за десетпати поефтино од Македонски уметници


valjda nema sega da kazes deka krovot od teatarot ke bide pozlaten???
Back to Top
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #1625 Posted: 17-Mar-2011 at 12:08
Originally posted by Konstrukt

Originally posted by N23


Originally posted by Konstrukt



бидејки сум нов член ова нека послужи и како појаснување за моите ставови и како водич за почитување односно нетолерирање на навреди(секако не критики) кон Македонските национални обележја


Дечко ај олади национални чувства. Ако си дојден да докажуваш кој е голем македонец, кој помал, иди на други форуми. Овде најмалце од се е битна македонштината. Убаво објасни гитар, парите дечко, парите се моментот колку е некој македонец или не. Среќа никој не ми го пере мозокот па знам да расудувам. ДА МЕНЕ МИ СЕ СВИЃААТ СПОМЕНИЦИТЕ, ама парите што се дадени ми го гризат животот. Можеа многу поефтино да ги направат, да не бидат толку гломазни, високи, широки, а повторно честа ќе им беше оддадена. Мисли логички, а не емоционално. Тоа што тука плукаме по некој проект не значи дека не ја сакаме оваа земја. Секоја критика е добредојдена, па макар била и негативна.



парите изгледот постаментите и стилот немаат никаква врска со квалификување на одредени историски личности како варвари, убици а нивниот народ како ваков и таков - јас не знам како воопшто се дозволува на форумов да се навредуваат македонците и нивната историја - прв пат го гледам.


да имаше искрена желба за загриженост ке се поставеа следните прашања

1. како споменикот на Јане Сандански чини 150.000 евра а еден лав два и пол МИЛИОНИ

2.требаа ли еднолични постаменти набавени изработени од ист материјал претпоставувам и иста фирма

3.потребни ли беа ДРЖАВНИ институции во центарот на градот

4.ДЕВЕТ милиони за позлатување на театарот, 2 милиони за осветлување, незнам колку милиони за витражи - работи што можеа да се направат за десетпати поефтино од Македонски уметници

5.триумфална капија, летниковец и слични нефункционални трошоци


еве 5 легитимни точки - навредите се злонамерни и немаат врска со вистинска дискусија и критика



1. Lavot gledaj go kako vekoven simbol na Makedoniija, ne samo kako zivotinja od Afrika.
2. Ubavo kje bese da se uniicirani samo prosvetitelite so Goce i Dame od drugata strana kako celina, ili lavovite, no se slozuvam, mozese da bidat poinventivni..
3.Zosto da ne? Pa kade da bidat... Vo centar = kultura i administracija... Nekoi mozea da se na poneatraktivni mesta, ama aj..
4.Napravi go kako sto treba da izgleda ubavo i po sto godini! Ako go pravat, ubavo e sto kje barem sakaat da go napravat na nivo.
5.bof bof
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #1626 Posted: 17-Mar-2011 at 12:20

Наскоро цар Самоил ќе стаса пред „Пелистер“

На градскиот плоштад, токму пред „Пелистер“, се изведуваат градежни зафати на постаментот за спомен-обележјето на цар Самоил. Споменикот ќе биде изработен од бел карара мермер и ќе има висина од пет метри, а ќе биде поставен на три и полметарски постамент, на кој ќе има бронзени релјефи. Спомен-обележјето се изработува во леарница во Фиренца во Италија, а постаментот го гради „Бетон“. Автор на споменикот е Димитар Филиповски. (Сн.К.)

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=725C2D808F62454593D9C7534AB3DC6D
Back to Top
Konstrukt View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 03-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Konstrukt Quote  Post ReplyReply #1627 Posted: 17-Mar-2011 at 12:30
кровот нема да биде позлатен, ентериерот ке бил позлатен за 9милиони јура, за 900 илјади ке најмев копанчари - ке беше во резба - ем луксузно ем македонско изворно ем поефтино

а во музејот Македонска борба кровот ке имало некој витраж, додека Археолошкиот музеј ке се осветлува за два милиони евра

ебиветре

1. лавовите се македонски национален симбол, не само што не сум против туку имам и скулптури и слики од нив. но сепак разговарав со уметници и нема логика сандански, споменик со иста големина а покомплицирани елемнти да чини десетпати помалку, естетски лично - мегатроните не ми се свигаат а класичните се преслаби и немаат движење - но тоа е мој вкус

ДржАВНА БИРОКРАТИЈА во центар - нели сме доволно закочени во 4 саат - нели ке беше подобро да направат еден мал бирократски град негде на страна???? ке се рстеретеше центарот, ние ке вршевме работи на едно место, немаше да не замараат оние делегациите секој ден и трошокот ке беше помал

по мене тука беше место за други работи во истиот стил и форма.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #1628 Posted: 18-Mar-2011 at 09:32
Од постот на HugoGoulding во нишката за Офицерскиот Дом, во видеото се гледа дека на плоштадот има некои споменици:



Знае некој на што биле посветени?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1629 Posted: 18-Mar-2011 at 15:40

Јане Сандански и Мисирков во Скопје


Општините Аеродром и Центар, кои се нарачатели на спомениците, потврдија дека тие се веќе тука, но не прецизираа точен датум кога дефинитивно ќе се монтираат

Спомениците на македонскиот револуционер и на основоположникот на македонскиот јазик Јане Сандански и Крсте Петк- Мисирков од вчера официјално се во Скопје. И двете спомен-обележја се изработуваа во белградската лераница "Јеремиќ", а се дел од проектот "Скопје 2014".
Општините Аеродром и Центар, кои се нарачатели на спомениците, потврдија дека тие веќе се тука, но не прецизираа точен датум кога дефинитивно ќе се монтираат.
"Точно е дека коњаникот Јане Снадански е во Скопје, засега ќе се поставува постаментот, па после тоа ќе го качиме и споменикот", кусо изјавија од Аеродром.
И од Општина Центар со слична изјава.
"Според веќе утврдената динамика на работа, поставувањето ќе биде во првата половина на годинава", изјави Јовица Ацковски, портпарол на Центар.
Споменикот на македонскиот револуционер Јане Сандански во Општина Аеродром ќе се гради според проект на авторот Гоце Давидов.
Постаментот ќе биде висок 3,5 метри, додека скулптурата на Јане Сандански, качен на коњ, ќе изнесува до 5 метри.
Автор на спомен-обележјето на Крсте Петков - Мисирков е Томе Серафимовски. Ќе се поставува во близина на МАНУ. Ќе биде бронзен, а висината е 1,20 метри.http://www.vest.com.mk/?ItemID=674F66DBF06E5B4AA50130B5DADEC2F5
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #1630 Posted: 18-Mar-2011 at 16:00
"Автор на спомен-обележјето на Крсте Петков - Мисирков е Томе Серафимовски. Ќе се поставува во близина на МАНУ. Ќе биде бронзен, а висината е 1,20 метри"

Зарем ни треба уште еден ултра-низок споменик на Мисирков???
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #1631 Posted: 18-Mar-2011 at 16:03

I jas se zbuniv,ama izgleda e nekakva greska,po moja pretpostavka postamentot ke bide 1.20m.
Imase nekade druga vest deka celiot spomenik ke bide okolu 5 metra.

Edited by ovaj_stariov - 18-Mar-2011 at 17:01
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1632 Posted: 24-Mar-2011 at 03:21

Александар го скокна законот

Споменикот на Александар Македонски, но и сите други што се градат на главниот скопски плоштад во рамките на проектот „Скопје 2014“ се прават така што се изигрува законот, утврдиле државните ревизори преку контролата на работењето на скопската општина Центар. За сите овие монументални споменици, истакнуваат ревизорите, морало да одлучува Собранието, а не Советот на Општина Центар. Причината за ова е фактот што „монументалните скулптури“ за чија изработка биле распишувани речиси сите конкурси, воопшто не можат да се вбројат во „спомен-обележја од локално значење“, туку како меморијални споменици за чија изградба треба да решаваат пратениците врз основа на Законот за меморијалните споменици и спомен-обележја.

Освен изигрување на законските одредби ревизорите утврдиле и прекршување на постапките за конкурс и други задолжителни процедури. Правните експерти укажуваат дека ревизорскиот наод мора да повлече повторно оспорување на одлуките на Советот на Центар пред Уставен суд, како и одговорност на советниците и на градоначалникот на општината. Во периодот за кој е утврдено дека не се испочитувани прописите на чело на централната скопска општина биле Виолета Аларова и, сега, Владимир Тодоровиќ.



Прекршен закон

Во ревизорскиот извештај се посочува дека во 2008 година општина Центар распишала конкурси за изработка на идејни решенија и модели за повеќе „монументални скулптури“ - воин со фонтана, Гемиџиите, Свети Кирил и Методиј, Карпош, Цар Самуил, Паднати херои за Македонија, Основачи на МРО, Македонски бранители, Првото заседание на АСНОМ, Цар Јустинијан Први и Методија Андонов Ченто, и за кои биле склучени договори тешки 7,7 милиони евра. Меѓународниот конкурс за „монументална целина на фонтаната со коњаничка скулптура на Александар Македонски“ бил распишан во март 2007 година.

- Оваа постапка не е спроведена според Законот за меморијалните споменици и спомен-обележја, кој ги регулира начинот и постапката за подигање меморијални споменици и спомен-обележја. Нив треба да ги гради Собранието бидејќи се поединечни или група објекти и монументални дела од архитектурата, скулптурата, сликарството со историски и уметнички содржини и вредности што се подигаат за трајно зачувување на споменот за настаните и личностите што се од исклучително значење за Република Македонија и се вградени во историскиот развој на земјата. Спомен-обележја може да подигаат општините, градот Скопје и неговите општини за настани и личности од локално значење - се вели во ревизорскиот извештај.

Државните контролори укажале и на тоа дека Општина Центар несоодветно ги дефинирала спомениците што се подигаат, што влијае на транспарентноста на постапката за нивна изградба.

- Во 2008 година е објавен конкурс за подигање спомен-обележје на монументална скулптура на воин со фонтана, со пресметковна вредност од 30 милиони денари. Наспроти ова, во одлуката од Советот на Центар за подигање скулптура на воин се истакнува дека таа е по иницијатива од Министерството за култура и со неа се бара да се подигне спомен-обележје на Филип Втори. При тоа, ниту во објавениот конкурс ниту во проектната програма не е посочено чиј лик треба да симболизира воинот.

Ревизорите посочуваат дека постојат и одредени правни системски слабости според кои во законот не е јасно дефинирано што е „локалното значење“ на одредени личности и настани. Од друга страна, тие истакнуваат дека бидејќи нема детаљна програма за спомен-обележја, со конкретно утврдени работи што се бараат за меморијални споменици, се носат на ад хок одлуки за нивна изградба и тоа создава ризик од ненаменско трошење на буџетските пари.



Ново оспорување пред Уставен

Во своја одбрана пред ревизорите Општина Центар навела дека Советот има законско овластување да донесува програми и одлуки за одбележување значајни настани и истакнати личности со спомен-обележја. Со тоа, според неа, се операционализира Законот за меморијалните споменици и спомен-обележја, а зачувувањето на споменот на личностите и на настаните е законска, морална и цивилизациска обврска на државата и на локалната власт. Таа се повикала на одлуката на Уставниот суд, кој своевремено ја отфрлил иницијативата на професор Мирослав Грчев во однос на спомениците. Во иницијативата Грчев го навел токму истото што го утврдиле ревизорите - дека за ваквите споменици мора да решава Собранието, а не општината. Меѓутоа, уставните судии се огласиле за „ненадлежни“ бидејќи, според нив, Програмата на општина Центар „не била пропис“.

Грчев вчера изјави дека по наодот на ревизорите најверојатно повторно ќе поднесе иницијатива до уставните судии.

- Се потврди дека во овој случај е суспендирано Собранието и дека, на некој начин, е извршен државен удар. Затоа што Владата, преку општина Центар, го суспендирала Собранието, кое има ексклузивно право да решава за вакви споменици. Уставниот суд беше под голем притисок за да ја отфрли мојата иницијатива. Замислете само, тоа го образложија со тоа дека Програмата на општина Центар не е пропис. Но, таа е општ акт, а уставните судии имаат право и задолжени се да ја оценуваат усогласеноста и на општите акти со Уставот и со законите - објаснува Грчев.

Според него, ако постапката се спроведувала преку Собранието, пратениците морале поединечно да решаваат за градбата на секој споменик, а не „во пакет“ како што направиле советниците во скопската општина.

Наодите на ревизорите за прекршување на законите, по правило, ги анализира и обвинителството. Но, искуството во земјава последниве години покажува дека тие најчесто завршуваат без покренување каква и да е постапка.

Анела Петрова
Бранко Ѓорѓевски

 

Конкурсите морало да бидат поништени

Ревизорите потенцирале дека конкурсите за изработка на спомениците на Александар Македонски и на Филип Втори морало да бидат поништени или постапката да биде повторена. За споменикот на Александар Македонски причината е затоа што во текот на постапката имало „суштински измени во проектната документација“. Откако е склучен договор со авторот тежок 645.000 евра и со изведувачот во вредност од три милиони евра, направен е и анекс на договорот од околу милион евра. Но, наместо да се поништи конкурсот, промената правно е „покриена“ со „непредвидливи и дополнителни работи“.

Во врска со споменикот на Филип Втори е откриено дека откако не била доделена прва награда било решено да се работи со второнаградениот конкурсен труд. Но, со подоцнежната доработка предвидените димензии на фонтаната и на воинот се зголемени за цели 20 метри.

- И овој конкурс морало да биде поништен бидејќи не се направени мали интервенции, туку е целосно сменета проектната програма. Мораше да се распише нов конкурс, со кој ќе се бара идејно решение во согласност со проектната програма - констатираа ревизорите.

Нетков: Одговорноста постои

Милан Нетков, поранешен уставен судија, смета дека постои одговорност за ваквото нарушување на законските прописи.

- Сега е потребно да се оспорат одлуките на Советот на Центар пред Уставен суд. Програмата што тие ја донеле е општ акт и така треба да се третира од уставните судии. Може да се утврди одговорност и на Советот и на градоначалниците. Таа е и политичка, но и материјална. Министерството за култура, како нарачател, најверојатно ќе ги „измие рацете“ - објаснува Нетков.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=F49FA766D380EC44B20AFBA6E81BA91C
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1633 Posted: 24-Mar-2011 at 15:55
Se podgotvuva terenot za nov spomenik na plostad
 41°59'48.76"N  21°25'56.01"E

Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #1634 Posted: 24-Mar-2011 at 16:14
Previous

Јустинијан. Му дојде редот.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #1635 Posted: 25-Mar-2011 at 15:32
Постаментот на споменикот на Димитрија Чуповски:


Edited by alexgizh - 25-Mar-2011 at 15:33
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #1636 Posted: 25-Mar-2011 at 15:40
Заградениот простор кај идниот споменик на Јустинијан:


The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #1637 Posted: 27-Mar-2011 at 15:06

Нови споменици во општина Бутел

Сеад Ризвановиќ Коментари (0)   
27.03.2011 15:47
 

 

Покрај училиште направено по земјотресот во Скопје и амбуланта која се распаѓа, државата направи монтажна спортска сала, а општината Бутел нова општинска зграда од 4 милиони евра, а сега се гради и споменик на Никола Вапцаров од шеесетина илјади евра, велат од општинската организација на опозициската СДСМ.

Тие го обвинија градоначалникот Петре Латиновски, за приклучување кон како што велат криминалниот проект на груевски, Скопје 2014.

„Зарем не беше подобро со тие пари да се реновира училишниот објект, во кој учениците поминуваат повеќе од 10 часа дневно, без никакви услови за престој и хигиена?

- Во руинираните бараки на амбулантата спроти овој споменик, во мизерни услови работат здравствените работници и се лечат граѓаните на општина Бутел, а покривот самошто не им паднал врз глава“, вели Игор Трајановски, советник на СДСМ, Бутел.

Градоначалникот на бутел, Петре Латиновски, ги отфрли обвинувањата за училиштето и амбулантата, вели тие се во надлежност на централната власт, зградата на општината се прави бидејќи досега биле во бараки, а за споменикот на Никола Вапцаров, објаснува дека се прави по иницијатива на граѓаните на Бутел, кои треба да имаат барем едно спомен обележје во целата општина. За СДСМ сепак во општината има други приоритети.

„Во општина Бутел, населбите Радишани, Кучевишка бара, Визбегово и село Радишани, се уште кубурат со водовод и канализација, односно со чиста вода за пиење и хигиена, иако е 21 век“, рече Трајановски.

Покрај протестите на опозицијата, општината Бутел нема намера да прекине со изградбата на споменикот на Никола Вапцаров.

http://daily.mk/cluster3/67f876c76b023d9f1fc529ceee85fdc1/658675
Back to Top
Konstrukt View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 03-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Konstrukt Quote  Post ReplyReply #1638 Posted: 27-Mar-2011 at 16:36


прво освен револт и контраефект противниците ништо не добиваат - искрено секој разумен се гади од ваквите постапки

второ ова се намеснки пари, значи си има кој за што е задолжен и кој пари за што се проектирани ако идеме по таа логика крај ке нема, не треба да имаме ни театри ни кина ни трговски ни плоштади зошто ете некаде немало пат

трето не гледам другите земји кога ги подигале нивните споменици да биле се 100% идеално решени, напротив, една Грција потроши десет милиони на музеј на Александар Македонски во најголемата економска криза - ама таму никој ништо не рече

Edited by lslcrew - 27-Mar-2011 at 16:40
Back to Top
Konstrukt View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 03-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Konstrukt Quote  Post ReplyReply #1639 Posted: 27-Mar-2011 at 16:45
Originally posted by alexgizh

Заградениот простор кај идниот споменик на Јустинијан:


местово плаче за основачите на вмро - се надевам ке се опаметат и ке направат измена

1. во истиот историски период е со гоце даме и гемиџиите
2.има иста овална форма на постамент и е групен споменик како гемиџиите
3. споменикот е од бронза - што ке приднесе за целината

аман не го ставајте Истинијан тука - не иде
Back to Top
KinDeR View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 04-Jun-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote KinDeR Quote  Post ReplyReply #1640 Posted: 27-Mar-2011 at 17:40
 
Originally posted by Konstrukt

 
местово плаче за основачите на вмро - се надевам ке се опаметат и ке направат измена

1. во истиот историски период е со гоце даме и гемиџиите
2.има иста овална форма на постамент и е групен споменик како гемиџиите
3. споменикот е од бронза - што ке приднесе за целината

аман не го ставајте Истинијан тука - не иде

Јас пак мислам дека најадекватно место за Јустинијан е баш ова место. Ипак Камени мост се вика уште и Јустинијанов мост, затоа што е изграден во негово време. Од спомениците покрај камени мост, најсоодветни ми се на Карпош и Јустинијан, затоа што директно се поврзани со мостот.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 8081828384 208>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.839 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.