build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 198199200201202 208>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #3981 Posted: 19-Jan-2009 at 16:01
девојчето ми е ко од некој американски хорор филм - ментишче кое си ги убило родителите Confused требале уште касапски нож во рака да му стават!

мачката ми е тежок кич, бела (гранитна?) топка, а врз неа златна мачка!? Question барем рис да беше, тоа е ендемско животно, специфично за Македонија. Да не потсетувам дека веќе во Скопје имаме друга статуа со топка како основа (која ја симболизира планетава) - статуата со перверзните два гулаби кои се јаваат - поставена пред Дом на Градежници!

Шмизла: е ова е приказна за себе, почнувајки од името, па се до концептот - да имавме некое активно феминистичко друштво ко на запад, одма ќе скокнеа со протести за статуава со обвинувања за ширење кич и невкус...

Статуава на вљубените: преголема/прегломазна, груба...едноставно неубава...

Се на се, тотално промашување како во поглед на локација, така и во поглед на изглед! за симболиката на статуиве да не зборувам...

Едно огромно БЉАК од мене Thumbs%20Down


Edited by anDarko - 19-Jan-2009 at 16:02
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3982 Posted: 19-Jan-2009 at 14:54
искрено мене ми се допаѓаат вакви скулптури, има вакви примери на скулптури во од, скулптури што седат на клупа и т.н.
се е ок доколку се постават таму кај што треба, шмизлата на пр. и јас можам да ја сварам, ама другиве скулптури се многу чудно поставени
а девојчево може не плаши бидејќи нема никаква живост во него, бидејќи се работи за скулптура на дете, можел скулпторот барем насмеано да го направи, како трча или нешто слично
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #3983 Posted: 19-Jan-2009 at 10:05
Originally posted by гитардемон

Мене не ми е логично како може владата да го финансира овој проект? Ајде нека е финансиран од владата, ама секој град да добие по нешто. Не дека се жалам за Битола, еве нè нас и сами си го направивме Филип Ама 36 споменици и сите во Скопје, а со пари на цела држава, ете зошто сме Скопја. Ако ништо друго градот да дадел некој денар.
Потполно си во право! Децентрализацијата и рамномерниот развој ни се за никаде! Владава се меша дури и во локални скулптури!

Само мубаетов не е за тука, за друга нишка е!


Edited by lslcrew - 19-Jan-2009 at 10:07
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #3984 Posted: 19-Jan-2009 at 10:01
Мене не ми е логично како може владата да го финансира овој проект? Ајде нека е финансиран од владата, ама секој град да добие по нешто. Не дека се жалам за Битола, еве нè нас и сами си го направивме Филип Ама 36 споменици и сите во Скопје, а со пари на цела држава, ете зошто сме Скопја. Ако ништо друго градот да дадел некој денар.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3985 Posted: 19-Jan-2009 at 02:27
Originally posted by lslcrew

Од кога го видов она кучето скитник у Брисел, веќе оемкна и она најтврдо против што го имав во мене и сега дури и позитивно ми делуваат овие скулптуриве! Само има некои детаљи што не ми се свиѓаат. Како прво тоа девојчето на рекорд е ептен грда скулптура којашто незнам како ќе ја сварам. Не ми се свиѓа нити изработката нити локацијата. Втора работа што не ми ваља е што не се пазеше на симетрија во однос на заљубените. Од карши пред дикото В2 требаше да се постави уште некоја скулптура како против тежа. Тоа е воглавном што не ми се свиѓа. Инаку ова шмизлава добро излегла, башка сега ќе ги збунува малку пенѕионериве што шетаат, ќе и викаат "извини" кога ќе ја закачат, ама ќе се навикнат . И мачката е ОК, само можело барем едно метро по накај внатре, вака е малку испрчена на улица Македонија, ама ајде и она е ОК.


Девојчето не само што не ми се допаѓа туку од некоја причина ми е и језиво.

Овој сет на склуптури сам по себе не е толку проблематичен и страшен, но страшно е кога се што е планирано ќе се натрупа.

Замисли ги заљубените покрај Гоце Делчев качен на коњ на пример Crazy
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #3986 Posted: 18-Jan-2009 at 20:34
Од кога го видов она кучето скитник у Брисел, веќе оемкна и она најтврдо против што го имав во мене и сега дури и позитивно ми делуваат овие скулптуриве! Само има некои детаљи што не ми се свиѓаат. Како прво тоа девојчето на рекорд е ептен грда скулптура којашто незнам како ќе ја сварам. Не ми се свиѓа нити изработката нити локацијата. Втора работа што не ми ваља е што не се пазеше на симетрија во однос на заљубените. Од карши пред дикото В2 требаше да се постави уште некоја скулптура како против тежа. Тоа е воглавном што не ми се свиѓа. Инаку ова шмизлава добро излегла, башка сега ќе ги збунува малку пенѕионериве што шетаат, ќе и викаат "извини" кога ќе ја закачат, ама ќе се навикнат . И мачката е ОК, само можело барем едно метро по накај внатре, вака е малку испрчена на улица Македонија, ама ајде и она е ОК.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #3987 Posted: 18-Jan-2009 at 18:14
... Томе Серафимовски во градов не беше ниту една скулптура поставена ...


Ова најповеќе ме радува, дека некој други дечки добива шанса. Се надевам дека и останатите скулптори не се од „стогодишната елитата“.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3988 Posted: 18-Jan-2009 at 17:19

Скопје побогато за четири скулптури

18 January, 2009 05:45:00
Големина на фонт: Decrease%20font Enlarge%20font
image

Скопје денеска ги доби првите четири скулптури од владиниот проект за поставување на 36 скулптури во централниот дел на градот.

Скулптурите „Мачка„ „Шмизла„ Девојче„ и „Вљубените„  се изработени од македонски автори.

„Скулптурата како едно решение е препознатлива во сите светски метрополи  и таа претставува белег на препознатливост така што од ликовен и естетски аспект мислам дека сите овие скулптурни решенија навистина имаат значаен сегмент и однос спрема граѓанинот.Значи ќе се постави еден посебен пијетет и граѓаните ќе имаат значи еден посебен однос спрема културните вредности и спрема ликовната уметност како едно скуптуларно решение“ изјави  Елизабета Кончевска – Милевска, министер за култура

За уметниците поставувањето на скулптурите е редок настан.

„После многу години, луѓето кои што се бават со оваа работа многу добро знаат дека 40-тина години освен со исклучок на неколку скулптури на академик Томе Серафимовски во градов не беше ниту една скулптура поставена .Така да навистина сите треба да ја поздравиме оваа акција и д абидеме среќни што конечно нешто од овој тип се случува во нашава држава’ изјави Томе Хаџиевски, скулптор

Министерката Камчева најави дека до крајот на месецов ќе се постават и две други скулптури, додека до крајот на годината ќе бидат поставени сите 36 скулптури од 26 домашни автори.
Наим
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #3989 Posted: 18-Jan-2009 at 16:42
Originally posted by pbanks


LOL таа ќе треба да се вика Камењарка ако веќе ги овековечуваме како скопски урбан феномен.

Имаш право згрешив, но за следниот конкурс еве идеја
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3990 Posted: 18-Jan-2009 at 16:39
Originally posted by Vladimir P


Девојцето, навероватно поуцно да не претрчуват улица Smile
Шмизла - на локација кај МТВ-Универз. кампус Smile


LOL таа ќе треба да се вика Камењарка ако веќе гo овековечуваме како скопски урбан феномен.


Edited by pbanks - 18-Jan-2009 at 16:45
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #3991 Posted: 18-Jan-2009 at 16:37
Originally posted by 46&2

Ne mi e jasno zosto devojceto gleda kon ulica ???
 
Koga veke gi izbrale ovie spomenici mislam deka ne trebalo da gi stavat na tie lokacii (posebno ne Smizla)

Девојцето, навероватно поуцно да не претрчуват улица Smile
Шмизла - на локација кај МТВ-Универз. кампус Smile
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #3992 Posted: 18-Jan-2009 at 16:28
Ne mi e jasno zosto devojceto gleda kon ulica ???
 
Koga veke gi izbrale ovie spomenici mislam deka ne trebalo da gi stavat na tie lokacii (posebno ne Smizla)
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #3993 Posted: 18-Jan-2009 at 16:03
malce mi se bezveze ovie spomenici,neznam koja e pricinata da postavat devojce,shmizla itn. ama aj.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #3994 Posted: 18-Jan-2009 at 15:45
Нешто многу му е смешно на премиерот Груевски.

Питај бога што се му изнапричале ???!!!
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3995 Posted: 18-Jan-2009 at 15:40
Слики превземени од МИА

1. Заљубени. Плоштад Македонија (одличен србизам како име на статуа промовирана од Министерството за култура Roll%20eyes)





2. Шмизла. Спроти Хотел Турист



3. Девојче. Кај МАТ на Рекорд.



4. Мачка. Пред Палата Македонија






Edited by pbanks - 18-Jan-2009 at 15:40
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #3996 Posted: 18-Jan-2009 at 15:15
Spomenikot na Ace ke bide Crazy krsh
 
Moze alpinizam da se vezba na nego LOL 
 
Nemam zborovi za sto se planira da se frlat pari.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #3997 Posted: 18-Jan-2009 at 05:10
Еве уште една скулптура од Кореа (нормално не северна)!!!



Да не идам со премногу офтопик, тука еве една колекција од скулптури низ свет!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3998 Posted: 17-Jan-2009 at 15:59
јасно дека секој властелин има разноразни желби но тоа треба некој и да му го одобри


ниту пак некој интелектуалец би ставил свој потпис доколку не се согласува со некое решение


LOL


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #3999 Posted: 17-Jan-2009 at 15:56
види јано дека ако си гневен дека ќе етикетираш, но факт е дека грујо или виолетка не одлучуваат каде и како се поставуваат споменици! јасно дека секој властелин има разноразни желби но тоа треба некој и да му го одобри, а и некој тоа да го сработи и вклопи. и бране имаше идеја својот идол да го насади на плоштад но никој не го подржа, Бранко го бара Тито - www.vest.com.mk/default.asp?id=96688&idg=5&idb=1458&rubrika=Makedonija, да не главиме со мотивите за нечии размислувања, поентата во мојата 4ка е дека не се работи импровизирано, ниту пак некој интелектуалец би ставил свој потпис доколку не се согласува со некое решение, а дека нарачка постои постои но истата е сведена на тоа да се насадат споменици низ СК освен изборот на историски симболи и личности меѓу кои и Александар да е политичка одлука, но како тоа ќе се изведе и ќе се вклопи мислам дека тоа не може никој да го нарача! јасно е дека во ова учествуваат и уметници и архитекти(урбанисти) а сигурно и комисиите или тимовите не се составени од еден човек.   
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4000 Posted: 17-Jan-2009 at 15:34
Originally posted by beTon

само би додал 4. сигурно на ова работат тимови или комисии од  уметници и архитекти...  

Работат тимови на полтрони и безкичмењаци кои исполнуваат се што ќе им биде нарачано, ете тие работат!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 198199200201202 208>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.500 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.