build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 100101102103104 208>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
build.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 216
  Quote build.mk Quote  Post ReplyReply #2021 Posted: 26-May-2011 at 15:34

Јане Сандански дојава во Аеродром

Големиот македонски револуционер Јане Сандански, доби споменично обележје во скопската населба што го носи неговото име. Во новиот парк и плоштад што Општина Аеродром го уредува на аголот помеѓу булеварите Јане Сандански и Србија, сношти беше поставен пет – метарски коњанички споменик на војводата, изработен од бронза. На постаментот кој е висок три метри сеуште се работи. Споменикот ја чинеше Општината околу 250 илјади евра. Негов автор е Гоце Давидов, а излеан беше во српската леарница „Јеремиќ“.


1


2


3


4


5



http://www.build.mk/?p=7853

Edited by build.mk - 27-May-2011 at 12:29
Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #2022 Posted: 26-May-2011 at 15:42
Go vidov vo zivo i mislam deka e mnogu dobro izraboten !!! Applause
Back to Top
Stibera View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 117
  Quote Stibera Quote  Post ReplyReply #2023 Posted: 26-May-2011 at 16:57
Не сум го видел во живо  о според сликите и постоечките слики на јане сандански воопшто не личат.мене така ми изгледа дека е утнат ликот на споменикот со оној на јане сандански


Back to Top
buildz View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-May-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote buildz Quote  Post ReplyReply #2024 Posted: 26-May-2011 at 21:02
Еве една интересна скулптура која треба да се види.
Направена е од прилепскиот мермер Сивец, кој заради белината, неговата хомогена форма и микро – грануларна структура е најпогоден природен камен за скулптури. Направена е од јапонскиот скулптор Кош-ка Рјо-та.

Back to Top
Damjanovski View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 14-Sep-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Damjanovski Quote  Post ReplyReply #2025 Posted: 27-May-2011 at 07:52


Се гради постамент за коњаникот со Карев


Во тревникот на влезот во Собранието на РМ, наскоро ќе биде поставен споменик на македонскиот револуционер и прв председател на Крушевската република Никола Карев. Просторот каде што ќе се поставува од неодамна е ограден и веќе се почнати градежните работи за изградба на постаментот со висина од пет метри, на кој треба да се постави споменикот. Градежните работи ги врши фирмата "Бетон", а инвеститор е Општина Центар. Одговорните од општината се уште не прецизираат кога би требало да заврши изградбата на постаментот, ниту пак дали е излеан споменикот, ниту пак кога се планира неговото поставување.

Она што е познато е дека автор на споменикот е Богоја Анѓелкоски кој победи на јавниот конкурс за идејно решение, кое претходно го распиша општината. Според идејното решение на Ангелкоски, споменикот е коњаник и е висок седум метри.
За овој споменик Општина Центар издвои околу 715.000 евра.


http://www.vecer.com.mk/?ItemID=45764942BB6C8240AD821A4E9B55928C

Edited by Cloverstack - 27-May-2011 at 11:22
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #2026 Posted: 27-May-2011 at 11:59
Дали е предвиден споменик на коњ за ревулуционерот Питу Гули? Бидејќи Гоце Делчев, Даме Груев, Јане Сандански, Никола Карев, Ѓорче Петров веќе добија / ќе добијат, па најсоодветно ми е дека и Питу Гули ќе има сличен споменик.

Edited by stratus - 27-May-2011 at 11:59
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #2027 Posted: 27-May-2011 at 12:19
Да, рекоа дека ќе стават и негов споменик. Дали ќе биде коњаник незнам. Но мислам дека го најавија заедно со Димитрија Чуповски, дека ќе бидат поставени на плоштад. Чуповски го поставија, па може да се очекува дека и Питу Гули ќе биде поставен. Само каде на плоштадот има простор за уште еден коњаник, навистина не ми е јасно.

Мене некако ми мириса на следниве можни локации (од кои со црвено ги имам обележано ужасните)



Меѓу овие, едната ја ставив пред Шпанска Амбасада, кај тоа ужасот од скулптура во мини кружниот тек. Знае ли некој што всушност претставува оваа грдотија?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #2028 Posted: 27-May-2011 at 12:24
Originally posted by alexgizh

Меѓу овие, едната ја ставив пред Шпанска Амбасада, кај тоа ужасот од скулптура во мини кружниот тек. Знае ли некој што всушност претставува оваа грдотија?
moderna umetnost
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #2029 Posted: 27-May-2011 at 12:37
МИслиш за скулптурата што е како коцка хромирана. Мене баш ми се допаѓа, одговара со околината
Back to Top
Observer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Observer Quote  Post ReplyReply #2030 Posted: 27-May-2011 at 12:43
А јас пак не сум ја приметил таа скулптура иако од време на време поминувам од таму, има некој слика? :-)
http://www.facebook.com/suvenirimakedonija
Back to Top
Skepar View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 28-May-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Skepar Quote  Post ReplyReply #2031 Posted: 28-May-2011 at 13:00
Stvarno! Tapa muabet e koa se gleda deka skulpturata ama voopsto vo likot ne izgleda na Jane Sandanski. Ete ne sum skulptor i ne gi znam kriteriumite i tehnikite so koi se raboti edna skulptura ama da procenam umetnost i vestina mozam i znam. Ova e daleku i e duri i mizerno koga ke svati coek deka se dadeni pari za skulptura koja ne ni dolikuva da bide postavena tamu! OhnoWallbashSuicide

Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1112
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #2032 Posted: 28-May-2011 at 13:18
Не знам јас дали не гледам добро, ама мене ликот на Јане на споменикот ми е ист со тој од сликата што ја ставил Стибера. Дури ми се чини и дека според оваа слика го правеле.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #2033 Posted: 28-May-2011 at 13:23
Си личат само во брадата, во ликот ни најмалку. Загледај се подобро.
Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #2034 Posted: 28-May-2011 at 13:25
Mene od site soznanija i viduvanja po knigi ,spomenici vo Pirinska Makedonija,drugi spomenicii i sl.mi e super i krajno vreme bese najgolemata naselba vo  Makedonija sto go nosi negovoto ime da dobie spomenik!!!
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 831
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #2035 Posted: 28-May-2011 at 15:56
Со оглед дека брадата на Јане Сандански на споменикот е на средина подразделена и длабочината на очите претпоставувам дека ликот му е правен според следнава слика:


Позајмено од Википедија

Edited by mirakuliks - 28-May-2011 at 15:58
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #2036 Posted: 28-May-2011 at 20:08
Back to Top
Stibera View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 117
  Quote Stibera Quote  Post ReplyReply #2037 Posted: 28-May-2011 at 22:30
Originally posted by Skepar

Stvarno! Tapa muabet e koa se gleda deka skulpturata ama voopsto vo likot ne izgleda na Jane Sandanski. Ete ne sum skulptor i ne gi znam kriteriumite i tehnikite so koi se raboti edna skulptura ama da procenam umetnost i vestina mozam i znam. Ova e daleku i e duri i mizerno koga ke svati coek deka se dadeni pari za skulptura koja ne ni dolikuva da bide postavena tamu! OhnoWallbashSuicide



Не е само тоа проблемот туку и податок ко јденес го дознав а можете да го проверите е дека јане сандаски како мал паднал од коњ и псоле тоа на памет не му текнало да се качи на коњ LOL  И кога запрашав па по која основа тогаш споменик коњаник? ми одговрија дека така повеќе тежел и повеќе пари можело да излезе Smile
Back to Top
Skepar View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 28-May-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Skepar Quote  Post ReplyReply #2038 Posted: 29-May-2011 at 10:28
Da se nadovrzam na muabetot so spomenik na konj i voopsto konj koga se postavuva kako koncept za eden spomenik. Mnogu e pogresno ne samo istoriski ami i umetnicki i od skulptorski aspekt na nekoj spomenik na licnost od istorijata da mu se nametnuva figura koja dava dimenzija vo koja licnosta za koja se izrabotuva spomenikot ne ja ni ziveela nit doziveala. Zamislete na pr. spomenik na ... ete Nikola Tesla na konj? Ili da receme na Cento koga veke sme navlegle vo momentalnite spomenici? Ili soznam (karikiram ok) na konj kacen Elvis ili nesto taka. Karikiranjeto mi bese ne so cel da navredam nekoi istoriski licnosti od nasata istorija koi veke stojat na konji, tuku daprotiv da go doblizam faktot deka se raboti ednostavno za kic i nevkus koga se pravi toa. Da potvrduvam i jas deka konjot kako figura na koja e kacen nekoj spomenik apelira na faktot deka licnosta bila vojskovodec i deka bila avotoritetna, ili deka ako ednata noga na konjot e krenata ima edno znacenje, ako konjot e krenat na dvete noze drugo znacenje. Poentata e deka umetnicki i kako koncept se "utnati" odnosno nametnati so pogresna cel.

Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #2039 Posted: 29-May-2011 at 10:42
Па морам да признаам дека добра ти е споредбава со Никола Тесла и Елвис. Добаааааааар.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
Observer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Observer Quote  Post ReplyReply #2040 Posted: 29-May-2011 at 11:35
Јане Сандански веројатно низ Македонија па и до Истанбул патувал со воз или кола или пешки. Да е до овие експерти за споменици што се нешто им пречи, тие би го претставиле Јане Сандански исправен со набилдани нозе како Хулк.
Овој муабет веќе го правевме како и да е. „Го зедовме детето в раце, – продолжува Сандански – другарите й честитаа и јас ги почестив другарите. На третиот ден требаше пак да се патува. Цилка не можеше да јава, а требаше да си одиме, бидејќи во селото беше дојден аскер. Ја легнавме спружена во еден долг сандак, го натоваривме на коњот, а од другата страна на коњот натоваривме бали, и така, со потпирање отстрана поминавме 6–7 часа пат и стигнавме во с. Влаи, каде што се сместивме во една куќа. Детето по патот го носевме на раце, – тоа си плачеше, а мис Стоун јаваше на друг коњ.“ [Спомени на Јане Сандански].

Гоце Делчев бил питомец на воена академија. Јавал коњ и има слика од негов пријател современик Гоце качен на коњ. Нормално коњот не им бил основно средство за превоз бидејќи биле одметници - револуционери и не можеле по патеките слободно цело време да јаваат. Но да се каже дека немаат врска со коњите и дека не ги личи на коњ е злонамерно и омаловажувачки!

Edited by Observer - 29-May-2011 at 11:44
http://www.facebook.com/suvenirimakedonija
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 100101102103104 208>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.657 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.