build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Споменици и скулптури (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 199200201
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 177
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #4001 Posted: 22-Feb-2018 at 17:14
Strasno samounistuvacki mentalitet vo Skopje i vo Mk... Ovie istrosia millioni da postavat spomenici a ovie sega demek ke potrosat samo stotica iljadi da gi otstranat, deka gi potsetuavale na losoto vladeenje na VMRO... Zemi zapali go celo Skopje deka mene polno drugi mesta i raboti me potsetuvaat na Branko C., Frcko, Ljubco Georgievski, ... itn.. itn...
Samo napred!!!
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3285
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #4002 Posted: 27-Feb-2018 at 14:25
Сопиште си гази , значи сите споменици од „Скопје 2014“ по ридојте на Водно

Сопиште го бара Ќосето да го постави на кружниот тек кон Сончев град

Општина Сопиште бара од Здружението за духовно обединување на Сетинци, Попадинци и Крушоради, да им го отстапат споменикот на Андон Јанев Ќосето, откако Град Скопје го отстрани од пред Судска палата по основ дека е дивоградба.

Барањето било експресно поставено и изгласано на денешната се седница на општинскиот совет на Сопиште.

http://24vesti.com.mk/sopishte-go-bara-kjoseto-da-go-postavi-na-kruzhniot-tek-kon-sonchev-grad
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1256
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #4003 Posted: 27-Feb-2018 at 17:15
Нека го добијат во форма на капаци за шахти.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 764
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #4004 Posted: 28-Feb-2018 at 02:37
Не го разбирам прикажаниот анимозитет спрема поставување на споменикот на некоја друга локација. Се сложувам дека можеби на претходната локација даваше лоша порака и треба да се има на ум дека постаментот на кој бил поставен е нелегален. Освен тоа самата концентрација на споменици во центарот треба секако малку да се намали. Ама кој е проблемот да е поставен на некое друго место? Уште кога беше во реализација Скопје 2014 се не говоревме за уништување туку за релоцирање. Освен тоа точно дека има дебати за тоа колку некои сметаат дека ликот и делото треба да ја претставува нашата историја ама пак низ целата во северо-западна Македонија има веќе на повеќе места споменици на борци од ОВК чии лик и дело се дискутабилни колку е соодветно да стојат во Македонија.

Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 446
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #4005 Posted: 28-Feb-2018 at 09:40

Потпис. А ако проблемот е ликот на Ќосето, нека отворат карти и нека го тргнат и од Струмица. Интересно е и што нелегалниот постамент сеуште си стои.
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 356
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #4006 Posted: 08-Mar-2018 at 12:23
a dvoglavion orel na UCK ok e taka samo Kjoseto e problemot so vakov stav ne zasluzuvame drzava nie jadni makedoncinja
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11227
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4007 Posted: 08-Mar-2018 at 12:34
dvoglaviot orel e spomant deka treba da se trgne istotaka i sponeikot na UCK vo topansk o pole ama nikoj ne reagira site se pravat napudreni stramota za makedonija i makeodncitre
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 199200201

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.531 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.