build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 208>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #241 Posted: 29-Jan-2009 at 14:57
[QUOTE=ArchiTechTone]Ја се извинувам за офтопик, ама дали тоа најлево е вангел божиновски?

Thumbs%20Up тој е
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #242 Posted: 29-Jan-2009 at 14:58
И мене ми заличе на Вангел тој најлево! Може да е он, вегета у секоја манџа! Уште нешто да се дополнам! Изгледа дел и од авторите не ја зватија идејава на скулптурите! Скулптуриве имаат цел да доловат урбан момент од животот во градот. Во Будимпешта кејот е ограден на едно место со ковано железо и на него чат-пат има човечиња како седат на оградата што е реален момент, во Кореја има во грмушка збутана скулптура како една девојка му прави blowjob на еден дечко, во Брисел има скулптура уличарско куче како моча на улица! Тоа се урбани моменти! Шмизлата е урбан момент, а во дрвово не е тоа!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #243 Posted: 29-Jan-2009 at 16:02
Тука си веќе во право. Меѓутоа ако земиш во предвид дека човекот и природата се едно во дивината (а мислам дека тоа симболизира скулптурата, човекот и природата се едно), а местото каде што е поставена скулптурата е дивина, тогаш добиваш како има врска со градот Се шегувам, но сепак ми се допаѓа скулптурата, а дека не го симболизира градскиот живот тоа е факт... За ботаничка градина е супер. Сепак реков, скулптурата е баш убава, само за местото не гарантирам.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #244 Posted: 29-Jan-2009 at 16:51
скулптурава наликува како да е за во музеј на уметност, а не за меѓу луѓе, а и многу е блиску до другата статуа


Edited by zabegan - 29-Jan-2009 at 16:53
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #245 Posted: 29-Jan-2009 at 17:44
supeeeerrrrrrrr mi se dopaga samo kulata kade e taa ,,,, bela, aj kazi kako ce izgleda nad 2 godini = katastrofa
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #246 Posted: 29-Jan-2009 at 19:40
Sklupturata e fantasticna !!! lokacijata ,,ne bas



Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #247 Posted: 29-Jan-2009 at 19:43
Скулптурава плаче за да ја стават во парк.

Бронзениот дел е одличен, многу интересен. Постаментот изгледа како да е недовршен
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #248 Posted: 29-Jan-2009 at 23:39
PreviousСе согласувам ептен со лалинеа дека скултурава плаце за во парк,а со лсл дека не требала да биде бела не за тоа дека ке има графит или шкртаници туку од еден дожд ке се ушљака целата и ке добие боја ко снег на главна улица во фаза на растопување.Big%20smile и нема да лици ама баш на ништо а чисто сумљам дека ке се грижи некој за нејзино одрзавање...само ке ја постават а после кој ги врти што сака нека биде со нив,пример се скулптурите-спомениците што се наогаат во парк,која бутната на некој останал само постаментот итн...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #249 Posted: 29-Jan-2009 at 23:42
Плоштадов изгледа ќе го претвориме во музеј на скулптури и споменици Nuts
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #250 Posted: 30-Jan-2009 at 00:06
Не изгледа они кон тоа се стрематBig%20smileКако што трганле нечив сон во брзо време ке се оствари.Big%20smile
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #251 Posted: 30-Jan-2009 at 02:55
Дефинитивно деновиве имаме засилена дискусија околу скулптурите и добро е што се отвара една зачмаена тема! Критиката е секогаш добредојдена (освен кога не е проценета како предавничка....)

Споменикот на Мисирков е кич

Не е проблем да се направи лоша скулптура на Мисирков, проблем е да се симне!

ИНСПИРАЦИЈА ОД ДУХОВНИЦИТЕ

* Дали светот доволно ги разбира и почитува нејзиниот лик и дело?

- Не. Кога би го разбрал, со светот не би се случувало ова што се случува. Пред осум месеци сакавме да му подариме скулптура на Мајка Тереза на Рим. Се обративме до градот преку нашата амбасада. За жал, ни одговорија дека имало протест од Владата на Албанија и дека во Рим споменик на Мајка Тереза може да постави само Албанија, не и Македонија. Од неразбирливи причини, таа идеја сопре. Но, на нашиот бискуп Киро Стојанов, кој е многу мудар човек, му предложив да се обратиме до неговата светост, папата Бенедикт Шеснаесетти и да прашаме дали може споменикот од тру метри да му го подариме на Ватикан.

Ни кажаа дека може, но не како копија на скопската скулптура. Ватикан бараше оригинална скулптура. Направив нова варијанта на темата Мајка Тереза, 45 сантиметри поголема, а Трифун Костовски веднаш се согласи да ја финансира. Отидовме кај папата, не' примија, го подаривме споменикот што го поставија во централната просторија каде што влегува папата кога има аудиенција. Кога ја виде, папата рече дека тоа е светска скулптура, дека е воодушевен. Ми честита со зборовите „маестро“. 

* Сега скулптури на Мајка Тереза има во Скопје, Нирнберг и во Ватикан. Како ќе продолжи оваа приказна?

- Ватикан не прима копии, но загрепскиот надбискуп рече дека би биле пресреќни да имаат копија од ватиканската скулптура на Мајка Тереза. Деновиве треба да биде откриена во Загреб. Има предлог да се постави споменик на Мајка Тереза во Калкута. За мене, со тоа би се затворил еден круг. Споменици каде што е таа родена и каде што починала.

* Освен на Мајка Тереза, сте изработиле многу споменици на Кирил и Методиј, Климент и Наум Охридски и многу други. Дали мисионерите Ви се посебна инспирација?

- Тоа се духовници. Тие се подвижници во мојата скулптура. Почнувајќи од Кирил Пејчиновиќ-Тетоец, од 1970 година, до денес, јас работам духовност и преродба. Тие заслужуваат внимание, тоа е сепак нашата историја. Мислам дека ним треба да им посветиме многу повеќе внимание отколку на нашата историја пред Исус Христос. Но, денес, како да сме земја на филозофијата на археологијата. Толку ја копаме нашава земја, толку се ископуваме, одиме толку длабоко барајќи ги нашите корени, дури и таму кај што ги нема. Копајќи ја нашава земја, се плашам да не си ги ископаме своите души и срца. Сепак сум за ова, поблиско наше минато. Ме чуди што постојано го нервираме нашиот јужен сосед со такви зафати, а ништо не постигнуваме. Ништо не значи дали автопатот ќе се вика Александар Велики.

Но, многу значи дали имаме пет нови фабрики. Јас сум за попрактични работи. Не сум за продавање на идентитетот, но никогаш не сум имал проблем со идентитетот. Мојот идентитет е формулиран од славјанството наваму. Македонија како конституирана држава ја знам од 1943 година. Паметам, бидејќи имам 74 години. Проблем со идентитет сум немал ниту во ФНРЈ, ниту во СФРЈ, ни во Република Македонија. Никогаш. Сега одеднаш вештачки се создаде проблем. Зошто идентитетот? Јас секогаш сум имал македонски јазик, Македонска црква, Македонска академија на науките и уметностите, македонска граматика, македонско писмо. Ако Грците имаат нешто против, тоа е нивни проблем. Но, јас не би им давал материјал за да се однесуваат со нас како што не треба да се однесуваат. Не би им давал шанса. Со тоа работиме против себе.

НАМЕСТЕНИ КОНКУРСИ

* Во последно време актуелни се конкурсите за скулптури што ги финансира државата.

- Конкурсите се посебна приказна. Сум учествувал на многу сојузни и републички конкурси. Институцијата „конкурс“ е позната и призната во светот. Има неколку вида, јавни, анонимни, меѓународни, национални, колективни конкурси. За искусни скулптори, кои имаат свое минато, постои т.н. повикан конкурс. Јас неколкупати сум учествувал на таков конкурс. Тогаш се вика човек во кој се има доверба. Пред три месеци ме викна градоначалничката на Општина Центар, Виолета Аларова, за да учествувам на конкурс. Јас и' реков дека нема доволно ликовна едукација и култура. Не можете човек на 74 години да го каните на конкурс, мене или Петар Хаџи Бошков или Боро Митриќески! Замислете јас да учествувам на конкурс, а моите ученици мене да ме победат зашто конкурсите биле наместени! 

* Што мислите за скулптурите што се поставени во центарот на Скопје?

- Не може преку конкурс, на почетници да им ги доверите плоштадот и улица Македонија. Знаете ли што значи на улица Македонија да ставате девојчиња со телефончиња в раце, ученици на централни пешачки премини, девојчиња што секој може да ги шутне, да ги плукне... Тоа се добри скулптури, немам намера да ги напаѓам ликовно. Само треба да се соберат и да се изложат заедно, во некој парк за деца, за забава, а не за централни авении. Тие скулптури, не знам дали за жал или за среќа, се подобри од скулптурата на Мисирков, која е непоправлива! Таа треба итно да се смени со еден друг Мисирков! Со еден Мисирков направен со знаење. Мисирков е катастрофално лоша скулптура! Не може така. Мисирков или знаете или не знаете да го направите!

* Каде е промашувањето?

- Тој е низок, мал, нереализиран во пропорции. Има една табличка в раце, нереализиран е во портретот, во ставата. Згора на се', напред го пишува неговото име и донаторот на скулптурата! Тоа е информација. Донаторот и авторот секогаш се ставаат позади, дискретно. Вака испаѓа дека авторот или донаторот е поважен од Мисирков! Тоа е страшен кич. Мисирков е кич! Се плашам од историските скулптури што допрва треба да се откријат во Скопје, да не бидат „од куку на леле“. Се плашам од нарачаните дела, по неправилно спроведените конкурси. Секаде во светот на конкурсот што го распишува државата, избраните дела се наградуваат и изложуваат на судот на јавноста. Во јавноста има скулптори што учествувале, што не учествувале, обесправени скулптори, архитекти, урбанисти, историчари на уметноста, интелектуалци, новинари. Кога тие ќе дадат општа оценка, инвеститорот може да се коригира. Ова е како мачка во вреќа. Ништо не се знае, ништо не е јасно. 

* Има ли Македонија капацитет за олку скулптури?

- Нема. Ниту финансиски ниту скулпторски капацитет. Македонија нема толку скулптори за да направи 30 скулптури за три години. Ренесансата, антиката, барокот биле периоди што траеле по неколку стотици години. Тоа што се случувало во светот за 300 години, ние сакаме да го направиме за три години! Не можеме да го направиме, немаме капацитет! Тоа не значи дека ние не треба да имаме скулптури, но не на овој начин. Не може кампањски да се работи, треба време. Јас не велам дека само јас треба да правам скулптури! Нека прават сите што знаат. Не треба да бидеме љубоморни еден на друг. Но, тој што прави мора да знае што прави.

* Сметате ли дека на овој начин може да се облагороди градот?

- На Скопје му треба облагородување, но не вакво. На Скопје му треба историско облагородување, поврзано со поблиското минато, кое нема да иритира никого. Сега некој ќе се прашува зошто сум против Александар? Не сум јас против него, туку прашувам зошто не правиме споменик на Никола Карев? Но, не можеме Карев да го качиме на коњ од 7 метри. Карев не е војвода, тој е идеолог! Не можете секој претседател да го качите на коњ! Ајде и Киро Глигоров да го качиме на коњ! Не може така. Секоја работа треба да се знае. Не е белег ако еден настан или историска личност ја претставите во големи димензии. Пресуден е квалитетот. Најважно е што ќе направите. Скулптурата на Мисирков е висока 1,90 метар. Тој не треба да има повеќе од 2,5 метра, но да биде квалитетно направен, од автор што знае да го направи од бронза. Авторот што го направи Мисирков знае дрва да делка и од нив да направи скулптури какви што природата ги создала. Но, треба многу знаење да се изработи реалистична скулптура. Јас знам што е тоа зашто го работам 54 години.

*Кому државата требало, а не му изградила споменик? Едно време велевте дека со радост би излеале споменик на Скендер-бег.

- Албанските интелектуалци и академици ми понудија да го направам Скендер-бег. Но, таа понуда беше партиска, од ДУИ. Јас им кажав дека не прифаќам. Таква понуда не би прифатил ниту од СДСМ ниту од ВМРО-ДПМНЕ. Не сакам да правам партиски споменици. Ќе го направам со големо задоволство, но не под тие услови. Јас го работам и Скендер-бег и Кемал Ататурк, тие се моја тема. Кога Дора Бакојани би знаела дека кај мене во три бронзи се наоѓа поетот автор на грчката марселеза веројатно ќе се зачуди што го работи Македонец? А зошто да не? Тој е еден од најголемите поети! И тој е дел од мојата тема, од Балканско соѕвездие и сум го одбрал како еден голем претставник на грчката култура и цивилизација. Тоа е мое соѕвездие од Исуса Христа наваму.

Македонските седмочисленици на плоштад

* Кога би можеле да одлучувате, кому би му направиле споменик во центарот на Скопје?

- Не мора да има еден, може да има повеќе споменици. Но, кога би имал моќ, би изградил споменик на македонските седмочисленици - Кирил и Методиј, Климент и Наум, Ангелариј, Сава и Горазд. На тие седум духовници од средниот век, кои, за мене, се еден голем белег за македонската култура и цивилизација. Ним би им го посветил центарот на Скопје. Пред десетина години им велев да поставиме голем десетметарски споменик на Мајка Тереза. Ние заспавме, а шестметарски споменик на Мајка Тереза се направи на аеродромот во Тирана. Тоа е тоа. Не е важно што би направил јас, важно е многу да се прашува, историчари на уметноста, урбанисти, писатели, луѓе што ја знаат суштински македонската историја, а не површно, кампањски. Не е проблем да се направи лош Мисирков, проблем е да се симне Мисирков! Не е грев да не се знае, но грев е да не се праша тој што знае. Такви гревови имаме ние како Македонци.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=46CDD1C992F2EC46BBB4AC3D94F8D76B


Edited by lslcrew - 30-Jan-2009 at 03:14
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #252 Posted: 30-Jan-2009 at 12:31
ПОСТАВЕНА НОВА СКУЛПТУРА НА ПЛОШТАД МАКЕДОНИЈА
Човекот на вајарот Дамјан Ѓуров се трансформира во дрво
На плоштад Македонија, веднаш до Камени мост, вчера беше промовирана скулптурата "Дрво" на младиот вајар Дамјан Ѓуров.

На плоштад Македонија, веднаш до Камени мост, вчера беше промовирана скулптурата "Дрво" на младиот вајар Дамјан Ѓуров.
Скулптурата е изработена од мермер и бронза и висока е шест метри. Авторот Ѓуров рече дека му биле потребни шест месеци за да ја изработи и оти таа претставува човек - дрво, но дека може да има и повеќе концепти, односно како човекот се чувствува во природата, како ја доживува и како размислува за неа, како се спојува со природата.
"Секој може да си најде своја приказна во скулптурата, таа не мора да има само едно значење", рече Ѓуров.
Скулптурата "Дрво" е петта по ред која е поставена во централното градско подрачје, во рамки на проектот на Министерството за култура со кој е предвидено во центарот на Скопје да се постават 35 скулптури од 26 автори. Досега на улица Македонија и на Плоштадот беа поставени скулптурите "Шмизла" и "Заљубени" од Димитар Филиповски,"Девојче" од Грозданка Каникова и "Мачка" од Томе Аџиевски.
Министерката за култура Елизабета Канческа - Милевска рече дека во март ќе почне втората фаза од проектот за поставување скулптури во централното градско подрачје и оти тогаш на улица Македонија, кеј 13 Ноември и на Плоштадот ќе постават уште десетина скулптури.
"Се надевам дека скулптурите ќе му дадат едно посебно обележје на градот, и оти ќе станат негов препознатлив белег", рече министерката Канческа -Милевска
(Е.А.)
Фото: Е.Ангеловска

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=162812&idg=9&idb=2586&rubrika=Skopje

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #253 Posted: 30-Jan-2009 at 13:56
Костовски: Незаконски поставени новите скулптури во Скопје

Градоначалникот на Скопје Трифун Костовски денеска обвини дека новите скулптури во центарот на градот се поставени незаконски без потребните дозволи и почитување на процедурите Како што посочи Костовски на денешната прес-конференција, поставувањето споменици подлежи на одредени процедури и дозволи кои не се донесени ниту побарани од Град Скопје. - Приказната за Малиот ринг се претвори во приказна за политички ринг и упад на централната власт врз ингеренциите на локалната самоуправа, а посебно на Градот Скопје. Малиот ринг стана затворен круг за кој не се знае излезот. Отворено застанувам против ваквите неиздржани, неистолкувани и незаконски дејанија кои го узурпираат нашето живеење, рече Костовски. Тој посочи дека сите скулптури се дадени во најновиот Детален урбанистички план на општина Центар за кој Градот дал негативно мислење. Градоначалникот Костовски праша зошто Уставниот суд на Република Македонија не се изјаснува по поднесените иницијатви за оценка на некои, според него, незаконски чекори во врска со урбанизмот во Скопје.
 
http://kirilica.com.mk/vest.asp?id=20603
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #254 Posted: 30-Jan-2009 at 14:41
* Што мислите за скулптурите што се поставени во центарот на Скопје?

- Не може преку конкурс, на почетници да им ги доверите плоштадот и улица Македонија. Знаете ли што значи на улица Македонија да ставате девојчиња со телефончиња в раце, ученици на централни пешачки премини, девојчиња што секој може да ги шутне, да ги плукне... Тоа се добри скулптури, немам намера да ги напаѓам ликовно. Само треба да се соберат и да се изложат заедно, во некој парк за деца, за забава, а не за централни авении. Тие скулптури, не знам дали за жал или за среќа, се подобри од скулптурата на Мисирков, која е непоправлива! Таа треба итно да се смени со еден друг Мисирков! Со еден Мисирков направен со знаење. Мисирков е катастрофално лоша скулптура! Не може така. Мисирков или знаете или не знаете да го направите!


Доајенот на нашата скулптура, со сета почит не мора да е релевантно чак и за еден лаик како мене.

Очигледно човеков го згазило времето!

  - Девојчињата биле уште од време на корзо и сеуште се на улица Македонија. Очигледно одавна не прошетал по светските метрополи, да свати дека улиците не се светиња туку дел од животот.
  - А зар и најголемите скулптори и нивни дела не ги сер.. гулаби, и дали скулптурите се за народот или за боговите па да се стават некаде каде ќе бидат недопирливи.
  - А идејата да се постават во парк за деца, со такво размислување тогаш неговите (нарочно онаја пред старата ж. станица) би требало во парк за старци или во парк на ужасот.
  - Е кај Мисирков во потполност се слагаме, катастрофално лоша скулптура!

  - Сепак сум за ова, поблиско наше минато.
  - Тоа е мое соѕвездие од Исуса Христа наваму.

Дали треба коментар и за уште многу делови од неговото интервју или да оставиме времето да го каже своето.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #255 Posted: 30-Jan-2009 at 14:56
Originally posted by Б.Ѓ.Т

ПОСТАВЕНА НОВА СКУЛПТУРА НА ПЛОШТАД МАКЕДОНИЈА
Човекот на вајарот Дамјан Ѓуров се трансформира во дрво
На плоштад Македонија, веднаш до Камени мост, вчера беше промовирана скулптурата "Дрво" на младиот вајар Дамјан Ѓуров.

На плоштад Македонија, веднаш до Камени мост, вчера беше промовирана скулптурата "Дрво" на младиот вајар Дамјан Ѓуров.
Скулптурата е изработена од мермер и бронза и висока е шест метри. Авторот Ѓуров рече дека му биле потребни шест месеци за да ја изработи и оти таа претставува човек - дрво, но дека може да има и повеќе концепти, односно како човекот се чувствува во природата, како ја доживува и како размислува за неа, како се спојува со природата.
"Секој може да си најде своја приказна во скулптурата, таа не мора да има само едно значење", рече Ѓуров.
Скулптурата "Дрво" е петта по ред која е поставена во централното градско подрачје, во рамки на проектот на Министерството за култура со кој е предвидено во центарот на Скопје да се постават 35 скулптури од 26 автори. Досега на улица Македонија и на Плоштадот беа поставени скулптурите "Шмизла" и "Заљубени" од Димитар Филиповски,"Девојче" од Грозданка Каникова и "Мачка" од Томе Аџиевски.
Министерката за култура Елизабета Канческа - Милевска рече дека во март ќе почне втората фаза од проектот за поставување скулптури во централното градско подрачје и оти тогаш на улица Македонија, кеј 13 Ноември и на Плоштадот ќе постават уште десетина скулптури.
"Се надевам дека скулптурите ќе му дадат едно посебно обележје на градот, и оти ќе станат негов препознатлив белег", рече министерката Канческа -Милевска
(Е.А.)
Фото: Е.Ангеловска

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=162812&idg=9&idb=2586&rubrika=Skopje

со објаснувањето на значењето на скулптурава се објаснува дека симболички скулптурава припаѓа во некој парк, односно во природа Big%20smile
Back to Top
dacito View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Sep-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote dacito Quote  Post ReplyReply #256 Posted: 30-Jan-2009 at 23:01
За две до три недели дивите орди ќе го нападнат човекот дрво. Скоро сум сигурен дека на белиот постамент со син спреј ќе пишува „Shvercerat Shkup 19$89“!!! Инаку не сум го видел во живо не сакам сеуште да го коментирам. Инаку од она што досега е поставено, можам да кажам дека Шмизлата е топ. Дефинитивно го отсликува Скопје и дефинитвно е погодена. Освен тоа поприлично ми се допаѓа и изработката. Според мене, ги има сите предизпозиции со време да постане култна. А во фолдерот со скулптурите поставени ширум светот можат да се видат и многу тапа но и многу интересни скулптури. Многу ми се допаднаа неколку, посебно скулптурата Заљубени, м омчето и девојката кои прават свод и се љубат. Многу дооооообра скулптура и многу добра замисла. Нашата Заљубени е поприлично обична и според мене, безлична
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #257 Posted: 30-Jan-2009 at 23:15
Хм, да ти кажам право кога веќе го спомна, Shvercerat Shkup треба да добие своја скултура бидејќи само по себе е симбол на Скопје. Сите знаат дека го има на секој чекор тоа... Дури и јас што го посетувам Скопје еднаш на 7 години

Инаку се искажав, скултурата е супер, се носи со светските (макаршо како да го имам видено ова), само постаментот не чини, и не одговара, а локацијата... епа или пред WWF или ботаничка градина (бидејќи во парк ќе ја уништат), а пошто Скопје нема канцеларија ни на WWF ни ботаничка градина... Промашена е! Но сепак е убава

Edited by гитардемон - 30-Jan-2009 at 23:17
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #258 Posted: 31-Jan-2009 at 04:29
dacito, не е само една дива орда во градов. Од кај си толку сигурен која од нив ќе го нападне споменикот и што точно ќе напише?

Можеби сосема друга орда ќе го нападне (ионака ги имаме на претек) и ќе напише Комити 1987, или ќе нацрта некаква вулгарност и што ли уште се може да му се случи на споменикот.


Спектарот на орди и можни написи е мнооогу долг и тоа е едно од прашањата кое се наметнува дали нашиов град и општество е спремно за ова натурање култура. Мислам прво треба колку-толку да го зауздаме вандализмот и тоа без предрасуди.


И ајде луѓе ве молам бидете повнимателни како ги формулирате постовите кога зборите за осетливи теми.


Edited by Cloverstack - 31-Jan-2009 at 04:31
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #259 Posted: 31-Jan-2009 at 21:36
За изгледот на скулптурите може да разговараме до бескрај и секој има право на свое мислење.

Но ова за што зборува Трифун не би требало воопшто да биде на дневен ред а за жал е Ohno

Костовски: Малиот ринг - криминален!

Сите споменици и скулптури што се поставуваат во центарот на Скопје се дивоградби, обвини вчера градоначалникот на Скопје, Трифун Костовски. Градските власти предупредија дека во Скопје се случува хаос, односно дека во централното јадро „Мал ринг“ извршната власт континуирано презема незаконски дејства. Костовски рече дека Малиот ринг се претвора во „криминален ринг од кој само Господ го знае излезот“.Планот на општина Центар за Мал ринг, кој за Костовски е незаконски усвоен, со поставувањето на скулптурите веќе почнал да се реализира на терен, но и покрај тоа Уставниот суд речиси шест месеци не се изјаснил дали неговото усвојување било законски.

- Каде се судиите? Дали тие се чувари на Уставот, законите или политичките одлуки на Советот? Дали капитулиравте пред извршната власт - запраша скопскиот градоначалник на вчерашната прес-конференција. Костовски потенцира дека не е против изградба на споменици и скулптури, но дека не се согласува со начинот на кој сето тоа се практикува. Плоштадот, кажа градоначалникот, е даден под концесија на Градот на 99 години, и тоа од 2004 година, но и покрај овој факт, тој се узурпира од Владата и на него ќе се градат објекти за кои Градот нема дадено дозвола или мислење. Југослав Миленковиќ, портпарол на Уставниот суд, ја објасни хронологијата од поднесувањето на иницијативата на Костовски за законитоста на планот за Мал ринг.

- Иницијативата е поднесена на 28 јули 2008 година. Во октомври или во ноември, Уставниот суд одржа седница. Беше одржана расправа на која беше презентирана фактичката состојба. Од неа беше утврдено дека едно од прашањата кое треба да се доутврди е кој субјект дал негативно мислење за планот - дали поединец, советник за урбанизам, градоначалникот или друг орган. Се отворија и правни дилеми, за кои се обративме до Градот. Поради нив одлучувањето се одложи. Кога ова прашање ќе биде повторно ставено на дневен ред, не знам, тоа е внатрешно прашање и зависи од референтите по предметот - изјави Миленковиќ. Тој исто така објасни дека рокот на произнесување на нечија иницијатива не е шест месеци, туку дека тој рок законодавецот го дал приближно, за да се обезбеди динамика. Но, како што потенцира, не станува збор за рок што не смее да се пробие.


http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=1BAEB16305C1B14494A6532A6DB48B5A
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #260 Posted: 31-Jan-2009 at 23:22
Сега во ова предизборие и уставниот суд тактизира! сигурно не се будали да дадат одлука пред избори. Каква и да биде одлуката ќе биде злоуптребена од една или друга партија во реториката. Од друга страна новото градскко раководство би можело да ја повлече иницијативата од судот пошто иницијативата е дадена во својство на градоначалник, а не во граќанско својство! Сега судот е ставен во некоја пат ситуација и тешко дека ќе успее да најде врменески гап во наредниве месеци кога ќе може да даде објективна одлука ослободена од сите привезоци на ова општество! Ohno
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 208>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.492 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.