build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 158159160161162 203>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #3181 Posted: 30-Jul-2013 at 15:12
Originally posted by zabegan


кога веќе сме кај светилките, залепеноста на едната светилка до Шатев само доволно сведочи за големата доза на несериозност кај споменициве


a banderata pred car samuil si ja primetil ? (koj inaku kosta nad milion evra). strashno
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3182 Posted: 30-Jul-2013 at 18:26
Плочникот околу „триумфалната порта“ е мизерен. Кој поминал оттаму, знае за што зборувам.

И се согласувам со Забеган дека подобро да го преместат Мисирков, зашто ако порано изгледаше како џуџе, сега до џиновскиот споменик изгледа уште посмешно.
За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3897
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3183 Posted: 04-Aug-2013 at 16:01
Nov spomenik?

Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #3184 Posted: 04-Aug-2013 at 23:31
Не е нов ,од поодамна е тој постамент.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3185 Posted: 05-Aug-2013 at 12:14
скулптурата „Шатор“ во Градски парк, Скопје

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3186 Posted: 07-Aug-2013 at 18:10
преземено од Фејсбук, но не знам каде е сега поставена

За сè има вторпат
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #3187 Posted: 07-Aug-2013 at 18:11
Мислам дека е при кулите карши Олимписки вака според сликава.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #3188 Posted: 07-Aug-2013 at 18:16
Да таму е...пред самиот влез на паркингот карши Олимписки.
Phantasie ist wichtiger als Wissen, denn Wissen ist begrenzt.

Albert Einstein
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3189 Posted: 07-Aug-2013 at 18:38


b.onosimoski
За сè има вторпат
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #3190 Posted: 16-Aug-2013 at 07:51
Еден важен дел од една статија од Утрински Весник во која се зборува за изградбата на новата фонтана на плоштадот и на подземната сообраќајница:

...
Изградбата на подземната улица ќе чини од 40 до 45 милиони евра, а ќе трае 3,5 години. Една третина од финансиите обезбеди Градот преку кредит, а преостанатите Владата. Должината на улицата ќе изнесува 1,3 километар. Работите ќе почнат од мостот и ќе се одвиваат под земја во правец на Транспортен центар. Ова е прв зафат во Скопје од ваков тип.Имајќи предвид дека ќе се работи на трасата каде што сега се спомениците на Гемиџиите и Јустинијан, тие ќе бидат дислоцирани. С` уште не е утврдено каде ќе се постават обележјата, но се очекува дека по изградбата на сообраќајницата нема да бидат вратени на истите места.
...

Колку толку барем 2 ќе се дислоцираат.

ЛИНК

Edited by kire85 - 16-Aug-2013 at 07:52
Phantasie ist wichtiger als Wissen, denn Wissen ist begrenzt.

Albert Einstein
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #3191 Posted: 20-Aug-2013 at 01:39
Нови споменици од леарница Панко
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #3192 Posted: 20-Aug-2013 at 01:41
Некој ако знае нека каже за каде се !
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3193 Posted: 20-Aug-2013 at 09:56
Има еден празен постамент кај вртелешката на плоштад, веднаш до зградата на Т-Мобиле. Претпоставувам дека еден од нив е за таму.
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2463
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #3194 Posted: 20-Aug-2013 at 14:02
Првиот најмногу ми е за таму. Таман има даљинско во раката, може да рекламира Мax-Тv.

Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #3195 Posted: 20-Aug-2013 at 14:34
Originally posted by Џоле

Има еден празен постамент кај вртелешката на плоштад, веднаш до зградата на Т-Мобиле. Претпоставувам дека еден од нив е за таму.
Тој колку што знам е за еден од албанците кои му го оставија на Жерновски

Edited by Z|evzek - 20-Aug-2013 at 14:35
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7415
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3196 Posted: 21-Aug-2013 at 14:43
Originally posted by fichot

Првиот најмногу ми е за таму. Таман има даљинско во раката, може да рекламира Мax-Тv.

а другиве што да рекламираат? hands free? LOL
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
ant11 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 29-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ant11 Quote  Post ReplyReply #3197 Posted: 01-Sep-2013 at 10:05
Цар Самоил ќе се преместува
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #3198 Posted: 01-Sep-2013 at 10:29
Originally posted by ant11

Цар Самоил ќе се преместува


Со оглед на тоа што е прцнат на плоштад без памет и осет за просторот, а не поставен како што треба, дури и добра работа е да се премести. Само што сега оние, верници / заштитувачи на македонизмот / уметници или како и да се нарекуваа, партиски војници, претпоставувам ќе прават инциденти, пошто ќе бидат навредени од новиот градоначалник, "неверникот" нели.


Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #3199 Posted: 01-Sep-2013 at 11:27
od kade ova? koj, kako, sto, koga? obrazlozi ant11 za informacijava...
Back to Top
ant11 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 29-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ant11 Quote  Post ReplyReply #3200 Posted: 06-Sep-2013 at 00:27
Originally posted by xnx

od kade ova? koj, kako, sto, koga? obrazlozi ant11 za informacijava...


Од тендерот за реконструкција на плоштадот.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 158159160161162 203>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.733 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.