build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 165166167168169 204>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #3321 Posted: 11-Aug-2014 at 12:20
Се уредуваат локациите за петте нови споменици во СкопјеНа потегот од Универзитетска библиотека до хотел „Континентал“ веќе се заградени локациите за петте нови споменици што треба да се постават во следниот период, а кај дел од нив се градат и постаментите. Во средината на кружниот тек кај хотел „Континентал“ изваден е столбот со јарболот на македонското знаме и просторот е ограден, а деновиве таму може да се видат и машини. На оваа локација ќе биде поставена бистата на генерал Михајло Апостолски. На аголот на Универзитетската библиотека се работи на постаментот за споменикот на Пере Тошев, а во негова близина ќе биде Никола Петров Русински. Пред Судска палата е заграден просторот за споменикот на Андон Лазов Јанев – Ќосето, а се работи и на поставувањето на споменик на Ѓорѓи Сугарев кај комплексот факултети.

http://www.porta3.mk/se-ureduvaat-lokaciite-za-pette-novi-spomenici-vo-skopje/

Завчера поминав од кружниов тек и си викам чим е заграден ја токмат локацијава за споменик, и оп денес излегува оваа вест
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #3322 Posted: 14-Aug-2014 at 22:32
Поставен споменикот на Гоце Арнаудов во малиот градски парк

Денес во Малиот градски парк беше поставен споменикот на фолк-пејачот, струмичанецот Гоце Арнаудов.Општина Струмица преку јавен конкурс побара идеjни решенија за изработка на споменикот. Иако неговото поставување беше најавено за патронот на градот Струмица, сепак беше информирано дека за негово целосно обликување се користат техники за негова заштита и доработка, бидејќи ќе стои на отворено, па затоа завршните подготовки нема да стигнат до 11 декември, со што се најави дека истиот ќе биде готов до 15 јануари, меѓутоа и тогаш не беше поставен туку стоеше само основата- постаментот за споменикот. Конечно, тој денес е поставен и во годините кои следуваат ќе го краси паркот.Споменикот се лееше во леарница во Скопје, а истиот е идејно решение на академскиот сликар и вајар од Струмица, Митко Тошев. Висок е два метрa, излеан во бронза налик на сценски настап на Гоце Арнаудов. Споменикот се наоѓа во непосредна близина на неговиот дом (малиот градски парк) чиј стан е отспротива на местото каде што е веќе поставен

Официјалното откривање на споменикот најверојатно ќе се случи во текот на наредните денови.

http://strumicadenes.mk/foto-postaven-spomenikot-na-goce-arnaudov-vo-aliot-gradski-park/
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7625
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3323 Posted: 15-Aug-2014 at 15:56
...значи после Ск201, единствена форма на оддавање почит е споменик во човечка форма, со ликот на човекот за кој е наменет... како да не постои ништо друго
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #3324 Posted: 15-Aug-2014 at 17:21
овде барем големината е погодена.тие од ск 2014 се предимензионирани
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13759
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3325 Posted: 15-Aug-2014 at 20:04
Ѓоко, тоа не е изговор за просечни споменици. Да му се невиди, пред 50 години „комунистите“ имале повеќе осет за скулптура одошто денешниве полуписмени самонаречени уметници или нарачатели.
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #3326 Posted: 19-Aug-2014 at 17:34
ВО СТРУМИЦА ОТКРИЕН СПОМЕНИК НА ГОЦЕ АРНАУДОВ

Вечерва во малиот Градски парк во Струмица, спроти домот во кој живееше легендата на македонската фолк музика Гоце Арнаудов, Општина Струмица на свечен начин постави споменик, дело на македонскиот скулптор и сликар, професорот Митко Тошев.
На церемонијата, достојна за легендата на македонската народна музика, присуствуваа градоначалникот Зоран Заев и членови на Советот на општина Струмица, семејството Арнаудови, естрадни уметници, политичари, пријатели и почитувачи на неговите песни. Споменикот го открија градоначалникот Заев, авторот на споменикот Митко Тошев и Горан Кукиќ, претседател на здружението на Струмичката естрада...повеќе слики на линков:

http://www.strumicanet.com/index.php/strumica/item/1223-foto-vo-strumica-otkrien-spomenik-na-goce-arnaudov.html

Edited by jyvation - 19-Aug-2014 at 17:35
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #3327 Posted: 20-Aug-2014 at 20:02
Пред Универзитетската библиотека.

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #3328 Posted: 22-Aug-2014 at 15:21
Еве го и другиот малце подоле веднаш до Основниот суд.Edited by jyvation - 22-Aug-2014 at 15:22
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #3329 Posted: 22-Aug-2014 at 23:40
3 комада ги има ,плус уште еден од претходно што е делумно направен 4.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #3330 Posted: 23-Aug-2014 at 17:21


Edited by jyvation - 23-Aug-2014 at 17:22
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #3331 Posted: 23-Aug-2014 at 19:43
најжално е што го направија глув за го покријат неговото убиство.а самиот во песни има опејувано како наслушувал по велешките сокаци
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13759
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3332 Posted: 06-Sep-2014 at 19:20
Охрид

Ohrid by Elena Pelena, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #3333 Posted: 07-Sep-2014 at 10:40
Ексклузивно: Во тек е поставување на споменикот на Михајло Апостолски
ОБЈАВЕНО ОД ВЕСТИ НА SEPTEMBER 7, 2014 ВО МАКЕДОНИЈА
Во овие моменти во тек е поставувањето на петтиот споменик од оние кои беа донирани од Здружението за духовно обединување на Сетинци, Попадинци и Крушоради од Лерин од Скопје – Македонија. Споменикот е на Михајло Апостолски и се поставува на кружниот тек во близина на Континенетал.

Поставувањето на споменикот го надгледува Валентина Стефановска, авторка на повеќе споменици, меѓу кои и споменикот на Александар Велики на градскиот плоштад.

http://prvi.mk/2014/09/07/eksksluzivno-vo-tek-e-postavuvane-na-spomenikot-na-miahjlo-apostolski/


и


ГАЛЕРИЈА Скопје се разбуди со „чета“ нови споменици
Објавено: пред 19 минути
Прочитано: 735
Печати
Сподели со твоите пријатели!
На ден пред 23 години од Денот на независноста на Македонија, Скопје се разбуди со „чета“ нови споменици.

На аголот на Универзитетската библиотека е поставен споменикот на Пере Тошев, во негова близина е споменикот на Никола Петров Русински, а кај Судска палата е подигнат споменикот на Андон Лазов Јанев –Ќосето и сè е подготвено за поставување на споменикот на Ѓорѓи Сугарев, јави порталот Први.мк.

Одлуката за поставување на новите споменици беше изгласана од советниците на Град Скопје, а, барем официјално, донатор е Здружението за духовно обединување на Сетинци, Попадинци и Крушоради од Лерин од Скопје – Македонија

Од ова здружение дониран е и споменикот на генарал Михалјо Апстолски, кој во овие моменти се поставува на кружниот тек во близина на хотелот „Континенетал“.

Според порталот, поставувањето на споменикот го надгледува Валентина Стефановска, која е авторка на повеќе споменици, меѓу кои и споменикот на Александар Велики на Градскиот плоштад во Скопје.
http://www.plusinfo.mk/vest/149965/GALERIJA-Skopje-se-razbudi-so-cheta-novi-spomenici
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13759
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3334 Posted: 07-Sep-2014 at 11:27
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #3335 Posted: 07-Sep-2014 at 11:49
Фото: Се поставуваат нови споменици во Скопје

Од утринава во Скопје има нови споменици.На аголот на Универзитетската Библиотека е поставен споменикот на Пере Тошев, во негова близина е споменикот на Никола Петров Русински. Кај Судска Палата е подигнат споменикот на Андон Лазов Јанев –Ќосето, а се поставува и споменикот на Ѓорѓи Сугарев.
Одлуката за поставување на новите споменици беше изгласана од советниците на град Скопје.Како финансиер на спомениците се јавува Здружението за духовно обединување на Сетинци, Попадинци и Крушоради од Лерин од Скопје – Македонија,кое е доантор на овие споменици.

http://www.skopjeinfo.mk/gradot/927239526/foto-se-postavuvaat-novi-spomenici-vo-skopje
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #3336 Posted: 07-Sep-2014 at 14:42


Ова треба да е споменикот на генерал Михајло Апостолски. До мене е, или навистина делува дека „јава во воздух“?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13759
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3337 Posted: 07-Sep-2014 at 14:49
Под копитата има метални шипки, затоа се добива таква илузија.

Еве ги сите нови споменици. Врска немам кој е кој.

DSC05263 by george k. 1981, on Flickr

DSC05264 by george k. 1981, on Flickr

DSC05265 by george k. 1981, on Flickr

DSC05266 by george k. 1981, on Flickr

DSC05272 by george k. 1981, on Flickr

Edited by Џоле - 07-Sep-2014 at 14:59
За сè има вторпат
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #3338 Posted: 07-Sep-2014 at 16:45
Originally posted by Џоле

Под копитата има метални шипки, затоа се добива таква илузија.

Еве ги сите нови споменици. Врска немам кој е кој.


Не, не си ме разбрал. Мислев на самата поза на коњаникот во однос на коњот.

Инаку, никој не извести дека е поставен и споменикот на Неџат Аголи, кај новата зграда на Т-Мобиле.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #3339 Posted: 07-Sep-2014 at 16:51
А според ова, има и уште дополнителни два, на Света Лидија и на Методија Шаторов-Шарло, на засега за мене непознати локации. Значи не се 5, туку најмалце 8 + скулптурите на Колонада Македонија.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13759
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3340 Posted: 07-Sep-2014 at 16:56
Инаку, направив грешка, не се сликани сите нови споменици. Не го фотнав оној кај хотел Континентал.

Кај црквата Света Богородица е изграден уште еден постамент/столб. Можеби таму ќе ја сместат Света Лидија?

Edited by Џоле - 07-Sep-2014 at 16:58
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 165166167168169 204>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.641 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.