build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 174175176177178 201>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Online Status: Offline
Posts: 406
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #3501 Posted: 17-May-2015 at 01:55
Originally posted by my Macedonia

Има се и сешто, ама албанските сеуште ги нема. Демек има толеранција за некоја историја што скоро ништо нема врска со нашата земја а тоа што е интерна историја ниту не се почитува. Ако почнеме споменици од туѓи држави да поставиме тогаш ајде и од газа ајде и од босна пример сарајево, ајде од косово, тие држави имат повеќе врска со нас одколку ова.
Станавме банана држава, сите ни се смеат.
Се надевам дека ќе дојде ,,некој,, и ќе почне да дислоцира споменици, премногу и без врска.
Споменикот е на место и ми се допаѓа. Проблемот ми е тука што одиме далеку со туѓите споменици а има заедници што воопшто немат споменик во центар. И ако има, тогаш со лоши критериуми.


Албански споменици во Албанија може да има.
Тркни до Тирана,изнагледај се споменици,па врати се,а може и ич да не се враќаш.

Edited by kiriOK - 17-May-2015 at 01:56
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #3502 Posted: 17-May-2015 at 02:09
Не бе остај ! По рамковен и споменициte треба да се градат
Back to Top
Tzar_28 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 07-Jun-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Tzar_28 Quote  Post ReplyReply #3503 Posted: 17-May-2015 at 02:40
Албански споменици во Албанија може да има.
Тркни до Тирана,изнагледај се споменици,па врати се,а може и ич да не се враќаш.
Баш така

Edited by Tzar_28 - 17-May-2015 at 02:42
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3794
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3504 Posted: 17-May-2015 at 08:11
Сме биле и ќе бидеме, не сме дојдени. Ок ај не би сакал да ширам сега политика. Штом се работи за нешто албанско веднаш паника хаха па не знам што ви е.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11812
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3505 Posted: 17-May-2015 at 09:52
Македонска параноја! Немам ништо против да се изградат споменици на истакнати Албанци од Македонија, но не на некои припадници на УЧК или на некои луѓе кои немаат допирни точки со ова поднебје. Иако мислам дека се претера со изградбата на споменици и еден дел од нив навистина треба да се отстранат зашто го задушуваат просторот. Посебно во Жена-парк и на плоштадот Македонија.

_______________________

Еве, во Жена-парк се спрема постамент за некој нов паметник. Можеби ќе му се исполни желбата на My Macedonia.извор: http://myphototravel.livejournal.com/7041747.html

Edited by Џоле - 17-May-2015 at 10:17
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #3506 Posted: 17-May-2015 at 11:39

Овој постамент стои вака цела година.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #3507 Posted: 18-May-2015 at 00:07
Originally posted by my Macedonia

Сме биле и ќе бидеме, не сме дојдени. Ок ај не би сакал да ширам сега политика. Штом се работи за нешто албанско веднаш паника хаха па не знам што ви е.


Епа тие Евреите (кои немаат врска со денешен Израел кој те учат од дома да не го сакаш, туку се една од трите религии кои вие би требало да ги почитувате) биле тука уште пред да дојде дедо ти од Јадранско Море во Македонија. Кога Иран, државата најостро настроена против Израел си ги пази своите месни, ирански Евреи, треба да научиш нешто, а не само да следиш слепа пропаганда.

Автохтони сте жими мајка, дури и на грчките острови, знам јас, автохтони сте и во Швајцарија, ама ако ти сметаат Евреите во светот слободно кажи си на сред Базел, и јави ми како си поминал.

Поздрав стар пријателе, со годините за жал не си се опаметил.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #3508 Posted: 18-May-2015 at 08:55
Почна демонтажа на споменикот на цар Самоил


http://plusinfo.mk/vest/26257/pocna-demontaza-na-spomenikot-na-car-samoil-(foto)
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2401
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #3509 Posted: 13-Jun-2015 at 01:03
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #3510 Posted: 16-Jun-2015 at 21:48

plusinfo.mk
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1403
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #3511 Posted: 18-Jun-2015 at 13:53
Ќе се менува идејното решение за спомен – обележјето на загинатите пилоти


На денешната 28 седница на Советот на општина Струмица беше донесена одлука за одредување на локацијата за поставување спомен обележјето на загинатите пилоти од хеликоптерската единица на МВР. Советниците донесоа одлука спомен обележјето да биде псотавено во близина на Дом на Армија, на парцела 429/1, но и дека ќе се бара ново идејно решение.

Претседателот на советот, Јосиф Христов истакна дека најверојатно ќе се менува идејното решение заради негативните реакции во јавноста.

Инаку спомен – обележјето се подига во чест на Драги Мицев, Марјан Трајковиќ, Тоде Орешков и Иљо Лопатички кои ги загубија животите во хеликоптерската несреќа која што се случи во јули минатата година.

Првичното идејно решение е дело на академскиот сликар и вајар од Струмица, Митко Тошев и како идејно решение беше понудено на распишаниот јавен конкурс за изработка на идеен проект.

24strumica.mk
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2401
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #3512 Posted: 18-Jun-2015 at 14:03
Неверојатно! Идејно решение да се менува поради негативни реакции од јавноста. Епа ко се будали што го презентираат предвреме. Донеси го во 3 сабајле и готово.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #3513 Posted: 22-Jun-2015 at 15:27
Skopje-002 by 李 明峰, on Flickr
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1880
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #3514 Posted: 22-Jun-2015 at 16:27
interesen spomenik
Back to Top
Tzar_28 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 07-Jun-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Tzar_28 Quote  Post ReplyReply #3515 Posted: 22-Jun-2015 at 19:03
Овој споменик ми е најубав и најоригинален ...
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3794
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3516 Posted: 22-Jun-2015 at 21:24
Staveno e valja respekt za israel demek da investiraat. Vakov spomenik treba da im se stavi na centarot na tel aviv za da se izmislat sto pravat deneska so drugite religii..
Inace pocnavme da stavime se i sesto osven spomenici od drugite etnicki zaednici? Tolerancija?? 😂😂😂 Se naopaku..

Edited by my Macedonia - 22-Jun-2015 at 21:28
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #3517 Posted: 23-Jun-2015 at 04:52
Пријателе прибери се, и не слушај многу имамот в џамија во Базел со какви глупости ти го полни мозокот. Поздрав.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #3518 Posted: 23-Jun-2015 at 08:52
Нов спoменик ќе никне кај Холидеј ИннНа Кејот 13-ти Номеври во непосредна близина на хотелот Холидеј Инн и Градскиот трговски центар во Скопје, ќе биде поставено новото спомен- обележје на Македонците бегалци од Граѓанската војна во Грција во 1948 година. За Предлог одлуката за утврдување на потребата за подигање, чување, одржување, заштита и користење на спомен-обележјето,советниците од Град Скопје ќе дискутираат на закажаната седница за следната недела. Во образложението се наведува дека спомен- обележјето се поставува заради одбележување на делото и оддавање почит на Македонците бегалци, кое ќе претставува трајно ликовно одбележување на Македонците бегалци од Граѓанската војна во Грција. Спомен обележјето е скулптурална композиција изработена во бронза и поставена на постамент.

-Со Програмата за одбележување на значајни настани и истакнати личности со спомен-обележје се утврдуваат истакнатите личности кои ќе се одбележат со подигање на спомен-обележје. Македонските бегалци беа жртва на владеењето на монархо-фашистички власти по Граѓанската војна во Грција. Грчките монархофашистички власти започнуваат масовно протерување на македонското население од Егејска Македонија кое учествувало или го помагало НОФ ( Народно Ослободителен Фронт) и комунистичкото движење. Протерувањето од своите домови, претставува важен временски период од историјата на македонците бегалци за време на Граѓанската војна во Грција. Сметаме дека овој трагичен настан треба да биде лекција за идните поколенија за никогаш и никому да не се повтори, се посочува во образложението на Градот Скопје.

За подигање на спомен-обележјето финаниски средства се обезбедени од донациите на “Здружението за духовно обединување на Сетинци – Попадинци и Крушоради од Лерин во Македонија – Скопје”. Во образложението се наведува дека за чување, одржување, заштита и користење на спомен-обележјето ќе се грижи Град Скопје, а парите за таа намена ќе бидат обезбедени од градската каса.

Извор
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11812
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3519 Posted: 23-Jun-2015 at 09:14
Веќе има едно такво обележје во Жена-парк. И стои запуштено, ни вода во фонтаната, ни сите букви на написот се на број. Наместо тоа да го средат, тие ново ќе правеле, на друго место.
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2401
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #3520 Posted: 23-Jun-2015 at 09:31
Толку поминале низ паркот да видат што има. Патем...вообичаената одлична презентација.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 174175176177178 201>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.484 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.