build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 193194195196197 201>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3881 Posted: 07-Mar-2016 at 00:34
Спомен плочите сигурно нема да бидат беспари, но повеќе од сигурно е дека нема да чинат по милион евра. Како и да е, јас реагирав на провидните обиди за спин дека тоа ќе биле споменици. Провладините медиуми ја извртуваат таа информација, а гледам дека некои провладини тролови го прават и овде истото.
За сè има вторпат
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #3882 Posted: 07-Mar-2016 at 07:41
Originally posted by Џоле

Ало, Кинг, не станува збор за споменици туку за спомен плочи. Nма разлика.
Незнам кому да му верувам, на официјалниот документ кој што го гласале советниците и кој што бече објавен, на демантот на Жерновски или на тебе. Јас сепак си верувам на документи, или можеби Шиповиќ му работи позади грб на градоначалникот, ебати кретенизмот уште ќе не убедите дека за спомен плочи треба одлуки, поразената војска на Самуил ја ослепеле а секој стоти имал по едно око, изгледа Шиповиќ е со едно око.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #3883 Posted: 07-Mar-2016 at 09:21
Градоначалникот Жерновски има право да донесе решенија за поставување на спомен плочи каде сака во Општина Центар. Проблемот со спомениците што ги постави претходната власт е слоевит и не дозволувам некој да се прави наудрен, дури и кога е во прашање пропагандистичка кампања.

Прво, споменици од национално значење може да гласа единствено Собрание на Р.М., а не Општина Центар. ВМРО на законот му тури пепел.
Потоа, ВАШИТЕ споменици чинат еден грст криминал, ако некој се прави глув и глуп, може да го отвори Ревизорскиот извештај за тоа како Општина Центар трошела пари во „Скопје 2014“. Грдни милиони фалат!
Трето, ВАШИТЕ споменици се сконцентрирани на место на кое никој нормален во европски рамки, некој друг град, нема поставено толку многу. Да не говориме за тоа во кој стил се изработени самите споменици, нивната поставеност во просторот (несреќен Цар Самоил, Чуповски, децата-бегалци) итн.

Едноставно, ВМРО не може да се помири со фактот дека некој друг се одлучил и сака да одбележи личности во центарот на Скопје.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3884 Posted: 07-Mar-2016 at 17:05
Originally posted by King

Originally posted by Џоле

Ало, Кинг, не станува збор за споменици туку за спомен плочи. Nма разлика.
Незнам кому да му верувам, на официјалниот документ кој што го гласале советниците и кој што бече објавен, на демантот на Жерновски или на тебе. Јас сепак си верувам на документи, или можеби Шиповиќ му работи позади грб на градоначалникот, ебати кретенизмот уште ќе не убедите дека за спомен плочи треба одлуки, поразената војска на Самуил ја ослепеле а секој стоти имал по едно око, изгледа Шиповиќ е со едно око.
порано не ми беше јасно како тоа жерновски победил на избори, ама сега ми е јасно... чисто колку да го користите како изговор за секоја глупост што ќе ви текне
затоа што одамна утврдивте дека многу е полесно со прст да се покажува кон друг, наместо да се оправдаш ко човек за тоа што го правиш и да појасниш малку како тоа е нормално и присебно

ок, рамнете спомен плочи со мегаломанија, ок, ве разбравме, си лупетате како и обично, возот си врви и гајле ви е...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #3885 Posted: 07-Mar-2016 at 18:42
Бојанчо направи нова нишка спомен плочи и плочки. Не доликува овде да коментираме
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #3886 Posted: 07-Mar-2016 at 19:14
Originally posted by BOJAN

Градоначалникот Жерновски има право да донесе решенија за поставување на спомен плочи каде сака во Општина Центар. Проблемот со спомениците што ги постави претходната власт е слоевит и не дозволувам некој да се прави наудрен, дури и кога е во прашање пропагандистичка кампања.

Прво, споменици од национално значење може да гласа единствено Собрание на Р.М., а не Општина Центар. ВМРО на законот му тури пепел.
Потоа, ВАШИТЕ споменици чинат еден грст криминал, ако некој се прави глув и глуп, може да го отвори Ревизорскиот извештај за тоа како Општина Центар трошела пари во „Скопје 2014“. Грдни милиони фалат!
Трето, ВАШИТЕ споменици се сконцентрирани на место на кое никој нормален во европски рамки, некој друг град, нема поставено толку многу. Да не говориме за тоа во кој стил се изработени самите споменици, нивната поставеност во просторот (несреќен Цар Самоил, Чуповски, децата-бегалци) итн.

Едноставно, ВМРО не може да се помири со фактот дека некој друг се одлучил и сака да одбележи личности во центарот на Скопје.
Ама ти погрешно си ме разбрал, јас ја подржувам иницијативата на Жерновски за шест нови споменици и ги осудувам двојните стандарди на советниците од ВМРО. Само да не се правиме будали дека спомениците се плочки, кога ке изникне споменикот на Киро Глигоров, сите ќе проаѓаме покрај него и ќе викаме, еј што убава плочка е ова. Дај ти се молам да задржиме минимум достоинство, немој да не ебеш во здрав разум.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3887 Posted: 28-Mar-2016 at 20:56
Уште едно вандалско дело на неписмени идиоти:

Во Струмица уништен муралот „Пролетна игра“ на проф. Иван Велков

Македонија изгуби уште едно ремек дело од поствоениот период во доменот на сликарството. Станува збор за рушење на дел од Работничкиот универзитет во Струмица, со што покрај архитектонското девалвирање на објектот, се сруши и ѕидот со капиталното дело на веќе покојниот Иван Велков, муралот „Пролетна игра“, насликан 1962 год. во техника темпера на ѕид.Делото било успешно реставрирано до страна на самиот автор во 2000 година, и го красеше ѕидот на салата во оваа институција се до пред некој ден. Делото беше од непроценливо значење за модерното сликарско наследство од македонскиот кубизам.Вчера беше забележана реакцијата на социјалните мрежи, на повеќе сликари и автори од Струмичко и републиката. Сите се изненадени од овој бизнис-потег на општината во Струмица, за кој се исечени и сите дрва во паркот околу објектот. Ова само се надоврзува на 10 годишното активно уништување на современата архитектура и уметност во Македонија. Очигледно имаме сериозен проблем на ниво на цела држава во вреднувањето на модерното наследство, неговата заштита и крајно време е да се превземе нешто по ова прашање.Кој е Иван Велков? Роден е во 1913 год. во Врање. Завршил Академија за ликовна уметност во Белград 1936 год., а бил на специјализација во Париз, 1960 год. Бил член на групата “Мугри”.Самостојно излагал (од 1955 год.) или со други, во Скопје, и на др. места низ бивша Југославија. Групно излагал на повеќе исложби, меѓу кои и во: Мексико Сити, Дижон, Риека, Рим, Торино, Нинберг, Штутгарт, Белград, Болцано, Ферара и др. места. Меѓудругото се спомнува дека предавал и на Архитектонскиот Факултет во Скопје.

http://marh.mk/%D0%B2%D0%BE-%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D0%BC%D0%B8%D1%86%D0%B0-%D1%83%D0%BD%D0%B8%D1%88%D1%82%D0%B5%D0%BD-%D0%BC%D1%83%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D1%82-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%BD/
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3888 Posted: 28-Mar-2016 at 21:36

не ми е јасно како успеваме во време на чукање во гради за нацијата и нашата велелењпна култура, да уништуваме буквално се што е од македонското творештво... дали се тоа архитекти, сликари, скулптори, музичари, сеедно...
и за да се засили иронијата, се уништува токму она што е прво во историјата може слободно да се каже дека е македонско
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
micko_v View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Jun-2009
Location: Firenze, Italia
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote micko_v Quote  Post ReplyReply #3889 Posted: 29-Mar-2016 at 11:36
Активистиве нешто слабо ја пратат ситуацијата во Струмица, далеку им е или дрвата и архитектурата имаат некоја друга „политичка„ (не)важност ?!
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 710
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #3890 Posted: 07-Apr-2016 at 14:58
Back to Top
Antonov View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 10-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 72
  Quote Antonov Quote  Post ReplyReply #3891 Posted: 07-Apr-2016 at 16:35
Сенката на споменикот и фонтаната дава најдобар приказ на што личи...
Жал ми е што одредени моменти од македонската историја тие ги злоупотребуваат за извршување на најголемиот криминал во историјата на македонската држава
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3892 Posted: 12-May-2016 at 16:26
Еден од најпознатите руски блогери го посетил Скопје, а за неговите впечатоци можете да читате на линкот...

Скопье: город миллиона статуйhttp://varlamov.ru/1711642.html
За сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 710
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #3893 Posted: 12-May-2016 at 16:37
???

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3894 Posted: 12-May-2016 at 20:05

да учествував ја на конкурс ќе го насочев споменикот со раката кон гаражата.. барем да знаат луѓево кај се влага, нема потреба од знаци
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3895 Posted: 21-May-2016 at 06:10
Вака се гради држава, тајно, после полноќ, кога повеќето граѓани (и соросоиди, и шпиони, и предавници) спијат или по кафани пијат

Споменикот на Пјетер Богдани истоварен во паркот „Жена Борец“ после полноќEdited by Џоле - 21-May-2016 at 06:11
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3896 Posted: 21-May-2016 at 09:25
Споменикот на Јосиф Багери кај новиот театарhttp://tv21.tv/mk/?p=84663
За сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 710
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #3897 Posted: 21-May-2016 at 20:56
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1441
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #3898 Posted: 21-May-2016 at 20:59
Се појави на интернет, а подоцна и се испостави како точно дека му е згрешена годината на смрт 1686 не е исто со 1689
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 566
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #3899 Posted: 21-May-2016 at 21:30
Се превртила деветката Океј бате бил другаров: https://en.wikipedia.org/wiki/Pjet%C3%ABr_Bogdani

Католички Архиепископ на Скопје во 17ти век, Образован во Падова и Рим, се борел во истото време и на истата страна како Карпош, оргнизирал армија на Косово за борба против Османлиите, исто така под влијание на Австријците. Умрел од чума, највероватно дел од истата епидемија поради која Пиколомини го запали Скопје.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3810
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3900 Posted: 21-May-2016 at 22:04
Еве и другата грешка што приметив... Robi i kombit SHQIPËTAR а не SHQYPËTAR.
Нема тука што да се очекува, како секогаш.
.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 193194195196197 201>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.437 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.