build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 196197198199200 201>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2347
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #3941 Posted: 19-Feb-2017 at 22:29
Originally posted by Staro Skopje

Со оглед на тоа што изборите се за помалку од 3 месеци, а Жерновски најверојатно ќе се бори за втор мандат, многу е веројатно да преземе некои едноставни мерки околу автомобилскиот проблем со Боемска. Нема да биде пресудно за исходот, но ќе му донесе позитивни поени.


Нема теорија да преземе било какви мерки. Туку покрај автомобилте немој да се појави и по некое фургонче, како она во Куманово, кое си стоеше паркирано на сред раскрсница, во контра-смер пред Комитетот, попречувајќи го сообраќајот и загрозувајќи ја безбедноста на учесниците.

開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2400
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #3942 Posted: 19-Feb-2017 at 22:34
Originally posted by ja_licno

Што направи човеков мандатов? Боемска? Друго? Не ми доаѓа у глава..
А многу добро памтам дека пред 4 години ветуваше брда и долини.


Боемска 2?
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3371
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #3943 Posted: 20-Feb-2017 at 09:54
А да се навратиме назад на споменици и култури? Што направиле градоначалниците ќе се види многу наскоро, секој од нив ќе оди на избори. Еве мене на пример ме интересира зошто извишените антички Македонци се спомен-обележја. Може да се потсетиме?
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #3944 Posted: 20-Feb-2017 at 10:05
Бокица, Бокица... Проштевај што некој се осуди да го спомне Жерновски и неговите проекти. Ќе се извиниме, ќе се вратиме на темата и никогаш веќе нема да го спомнеме Градоначалникот во негативен контекст.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3371
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #3945 Posted: 20-Feb-2017 at 11:20
Еве јас да потсетам, дека Александар е спомен-обележје, а не споменик од национално значење. Како таков, изгласан е од општина Центар уште во 2007 година. Тоа значи дека неговото правно значење е изедначено со биста ко оние поставени во Градскиот парк. Навигатор, и кога имаме ваква правна разврска, јас сметам дека „Воин на коњ“ треба да се демонтира, расклопи, сруши и на негово место да добиеме една биста „Воинче на коњче“.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3946 Posted: 20-Feb-2017 at 12:08
Originally posted by BOJAN

Еве јас да потсетам, дека Александар е спомен-обележје, а не споменик од национално значење. Како таков, изгласан е од општина Центар уште во 2007 година. Тоа значи дека неговото правно значење е изедначено со биста ко оние поставени во Градскиот парк. Навигатор, и кога имаме ваква правна разврска, јас сметам дека „Воин на коњ“ треба да се демонтира, расклопи, сруши и на негово место да добиеме една биста „Воинче на коњче“.
а ќе има ли антички сонца со осум зраци на бистичето?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #3947 Posted: 20-Feb-2017 at 14:19
Originally posted by BOJAN

Еве јас да потсетам, дека Александар е спомен-обележје, а не споменик од национално значење. Како таков, изгласан е од општина Центар уште во 2007 година. Тоа значи дека неговото правно значење е изедначено со биста ко оние поставени во Градскиот парк. Навигатор, и кога имаме ваква правна разврска, јас сметам дека „Воин на коњ“ треба да се демонтира, расклопи, сруши и на негово место да добиеме една биста „Воинче на коњче“.
Не се сомневав дека патиш од комплекс на пониска вредност. Нема врска, затоа е тука Жерновски да постави пример за злите режимски градоначалничиња. Човекот си реновира улици и гради пјацети, скверови и... имаше уште нешто што има направено, само не можам да се сетам во моментов.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2400
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #3948 Posted: 20-Feb-2017 at 18:48
Originally posted by Navigator

Originally posted by BOJAN

Еве јас да потсетам, дека Александар е спомен-обележје, а не споменик од национално значење. Како таков, изгласан е од општина Центар уште во 2007 година. Тоа значи дека неговото правно значење е изедначено со биста ко оние поставени во Градскиот парк. Навигатор, и кога имаме ваква правна разврска, јас сметам дека „Воин на коњ“ треба да се демонтира, расклопи, сруши и на негово место да добиеме една биста „Воинче на коњче“.
Не се сомневав дека патиш од комплекс на пониска вредност. Нема врска, затоа е тука Жерновски да постави пример за злите режимски градоначалничиња. Човекот си реновира улици и гради пјацети, скверови и... имаше уште нешто што има направено, само не можам да се сетам во моментов.


Ма ајде, ниеден споменик не напраи. Градинка, школо, катна гаража и други небитни ствари.

Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #3949 Posted: 21-Feb-2017 at 09:19
Е тоа де, кои се тие другите небитни работи. Јас не можам да се сетам. Школо и градинка направија и во Илинден и во Брвеница и во Кривогаштани. Ама ок, ако живееш во Центар и ако си задоволен од направеното, мило ми е за тебе.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4417
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #3950 Posted: 21-Feb-2017 at 12:26

Аларова и Тодоровиќ беа многу подобри... Сите куртони неписмени се, ама од градоначалник на општина во склоп на град Скопје (позиција која не ни треба да се нарекува градоначалник) не очекувам булевари и споменици, очекувам училишта и градинки, по некој парк и урбани катчиња. Од Коце очекувам капитални зафати, ама нешто слабо во последно, секна касата.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #3951 Posted: 21-Feb-2017 at 13:54
Или секнаа ингеренциите во време на избори? Ама нешто слабо знаењето.
Back to Top
Skopje 1982 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 13-Nov-2016
Online Status: Offline
Posts: 25
  Quote Skopje 1982 Quote  Post ReplyReply #3952 Posted: 21-Feb-2017 at 14:40
Од Коце паметен човек не може и не треба ништо да очекува.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3953 Posted: 21-Feb-2017 at 19:33
капитални проекти се нови сообраќајни поврзувања, решавање на вкрстувања, нови видови на јавен превоз и модернизација на постоечкиот
унификација и средување на се што постои како мрежа и институција во општина Скопје... тука спаѓаат и проблеми со паркирање и број на возила, одржување на објекти, урбана опрема, локални закони
поставување на ГУП-ови кои ќе бидат усогласени со ДУП-овите, треба да се знае што каде ќе се гради и по кои принципи, да знае кои простори за што се наменети и како се поврзани и сето тоа да биде долгороќно и да се почитува по промената на мандатите... со други зборови да се воведе најпрво ред треба, но за жал, луѓето на кои им е доделена таа задача, се господари на хаосот...
не знам што се нафаќате на провокации да се дискутира за Жерновски, Коце и отаната багра... ситна риба, а едниот, а другиот, и двајцата истиот к*рац... и двајцата имаа поплочено улица по висока цена што после стана паркиралиште... и двајцата немаат средено најосновни капитални проблеми на општините со кои владеат

Edited by zabegan - 21-Feb-2017 at 19:34
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2400
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #3954 Posted: 21-Feb-2017 at 19:38
Originally posted by Navigator

Е тоа де, кои се тие другите небитни работи. Јас не можам да се сетам. Школо и градинка направија и во Илинден и во Брвеница и во Кривогаштани. Ама ок, ако живееш во Центар и ако си задоволен од направеното, мило ми е за тебе.Не сум од Центар.
Туку, не сум ја портпарол на АЖ, сима сајт општината, чоекот фб.. ако (стварно) те интересира може да разгледаш.

Попатно, може и да се потсетиш колку време и на какви се начини владините служби ја опструираа работата на општината.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 524
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #3955 Posted: 01-Mar-2017 at 14:25
СПОМЕНИКОТ НА БОРИС САРАФОВ ТРГНАТ ОД ПРЕД МНРСпоменикот на Борис Сарафов што се наоѓаше пред зградата на Министерството за надворешни работи вчера беше срамнет со земја. Каде се наоѓа коњаникот, никој не кажува. Останува непознато и дали и каде ќе биде повторно поставен коњаникот. Од МНР велат дека споменикот не е во нивна надлежност, иако тој речиси една година се наоѓаше пред влезот на административниот објект. И од Владината служба за општи и заеднички работи, преку која генерално се изградија и поставија новите административни објекти и споменици, рекоа дека не се информирани за случајот. „Ниту поставуваме, ниту дислоцираме споменици“, ни одговорија кусо од Град Скопје.

Споменикот пред Министерството за надворешни работи беше поставен пред речиси една година. Вчера утро беше целосно срушен, откако пред истекот на ланската година беше отстранет коњаникот. Во текот на вчерашниот ден се чистеа остатоците од урнатиот постамент. Споменикот беше висок 5 метри, а стоеше на триметарски постамент. Автор на споменикот е Валентина Стефановска, која наводно го донирала своето дело.

Утрински
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 524
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #3956 Posted: 01-Mar-2017 at 14:28
Не, не, никој не не дупи во мозокот, немаме протната шипка низ череп па до желудник. Не е тоа вистина. Се' си е во ред и патриотски. Да го обзнаниме...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3957 Posted: 01-Mar-2017 at 15:54
може го заложиле некаде
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3371
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #3958 Posted: 01-Mar-2017 at 17:25
Споменикот е тргнат за да се изведе градежната јама за новиот објект на Народната банка. Ова нека биде привремено известување до оној момент кога некоја од институциите ќе се охрабри да го образложи потегот.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11663
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3959 Posted: 20-Apr-2017 at 11:53
Одлична и обемна статија за спомениците од НОБ во државите од поранешна Југославија. Македонија спомената во мошне позитивен контекст

The most beautifully preserved memorial houses we found, however, were those in Macedonia.


http://www.thebohemianblog.com/2016/09/myth-memory-in-the-balkans-the-spomeniks-of-former-yugoslavia.html
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2400
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #3960 Posted: 07-Jun-2017 at 21:13
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 196197198199200 201>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.453 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.