build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1819202122 201>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cartman View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 30-Mar-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Cartman Quote  Post ReplyReply #381 Posted: 19-May-2009 at 15:46
На линкот имате клип со повеќе информации...


 Димовска: „За спомениците педантно собираме документација“
петок, 15 мај 2009, 18:22

Антикорупционерите за аферата натплатени споменици тешка 8,5 милиони евра се држат само до формата – претседателката Мирјана Димовска која најави детали од нивната истрага за повеќекратните милионски суми што власта ги плаќа за спомениците денеска за случајот излезе со административен одговор.

Димовска наместо брза реакција и увид во тендерот на општина Центар на лице место, на кој конкрирала и македонската фирма МЖ инситут и понудила три пати пониска цена од избраната италијанската леарница Фердинандо Маринели  ги учи новинарите на аналитичност.

Во ваква ситуација антикорупцинерите треба да заборават на преписките туку работите треба да ги проверуваат на терен – тврди Драган Малиновски поранешен колега на Димовска.

Алфа телевизија веќе објави цени за леење на спомениците на леарница до Верона – Арте Бронзо, што се за три пати пониски цените од победничката леарница во Фиренца. Сопственикот на Арте Бронзо еве како ги коментираше парите што ги земал Фердинандо Маринели од македонската влада.

И на Пизани, лани во јули им било понудено да ги работат спомениците – ја одбиле понудата оти им била спорна целата процедура понудена од градоначалничката Виолета Аларова и извесна Елизабета.

Милка Смилевска


http://vesti.alfatv.com.mk/default.aspx?mId=36&eventId=8053


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12106
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #382 Posted: 19-May-2009 at 16:19
Originally posted by Cartman

Постари вести сме ги испуштиле изгледа... инаку на линкот имате и клип со изјавата на конкурентска леарница од Верона за цените...


Малиновски за милионите за споменици
вторник, 12 мај 2009, 18:47

Додека конторолните механизми на власта молчат за аферата споменици– поранешни антикорупцинери реагираат дека незавините регуларторни тела треба веднаш да го испитаат случајот со леењето на монументите за неколку пати повисока цена. Некој треба да одговори зошто склучил штетет договор од 8, 5 милиони евра, наместо да го договори леењето за три пати пониска сума – вели Драган Малиновски поранешен антикорупцинер.

Денеска не рреагираше ни антикорупциската ниту државниот правобранител со кој контактираше Алфа телевизија по информациите од леарницата  Арте Брозо од Верона дека целата работа наместо за 8, 5 милиони евра колку што власата договорила да плати на леарницата Фердинандо Маринели, ќе ги излееле спомениците за  2,7 милиони евра. Еве ја вчерашната изјава на сопственикот на Арте Бронзо, Андреа Пизани шокиран од астрономската сума што ќе му се плати на неговиот колега од Фиренца.

Целата процедура со спомениците власта цело време ја држеше во тајност – дозирани информации презентираше во јавноста новиот градоначалник Тодоровиќ за кого десетте милиони евра потрошени на споменици во време на криза и не се висока сума што може да се вложи во други инвестиции.

Милка Смилевска


http://vesti.alfatv.com.mk/default.aspx?mId=36&eventId=7955


Wallbash

Целава работа со споменициве е вистинска катастрофа на сите можни нивоа од сите можни аспекти. Ќе дочекаме ли одговорност?Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #383 Posted: 24-May-2009 at 05:28

www.on.net.mk
Back to Top
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #384 Posted: 24-May-2009 at 14:45
Проклето Генијално!!!!
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #385 Posted: 24-May-2009 at 14:53
Big%20smileBig%20smileBowe ova e ,,cool ``^mi se dopaga,
no samo lesno moze da se kradiWallbashOhno
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12106
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #386 Posted: 24-May-2009 at 15:11
Applause
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #387 Posted: 24-May-2009 at 17:03
Брзо ќе го види крајот сулпурава.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
dimme.von.macedonia View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 30-Jun-2008
Location: Hrvatska
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote dimme.von.macedonia Quote  Post ReplyReply #388 Posted: 24-May-2009 at 18:56
BUAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHHA !! !! !! !! CrazyCrazy
 
No comment..
 
Ma daaaaaaj, pa ne možeš taka, ke se sprdat so nas!!  Bash
The beauty comes from within.
Back to Top
dimme.von.macedonia View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 30-Jun-2008
Location: Hrvatska
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote dimme.von.macedonia Quote  Post ReplyReply #389 Posted: 24-May-2009 at 19:02
Originally posted by my Macedonia

Big%20smileBig%20smileBowe ova e ,,cool ``^mi se dopaga,
no samo lesno moze da se kradiWallbashOhno
 
Kamu sreka da go ukradat... Nuts
The beauty comes from within.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #390 Posted: 24-May-2009 at 20:45
Не се секирај капакот овие денови некој „добри“ дечки ке му најдат крај, за самата шоља има време
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12106
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #391 Posted: 24-May-2009 at 21:08
Дајте луѓе толку ли е тешко да се забележи дека ова е пародија на активностите на министерството за култура.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9092
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #392 Posted: 24-May-2009 at 21:16
Originally posted by Cloverstack

Дајте луѓе толку ли е тешко да се забележи дека ова е пародија на активностите на министерството за култура.


... со тоа што оваа скулптура навистина одговара особено ако се помести во дворот на спомен куќата на Мајка Тереза


Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4609
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #393 Posted: 25-May-2009 at 22:53
а ова навистина е таму? мене ми личи на монтажа (плус не го имаат кажано на вестите)... значи, не ќе да е вистина ама дефинитивно многу добра идеја! ја отсликува многу сурово реалноста

едит: го повлекувам горекажаното, еве и на А1 кажаа за ова, само што на А1 уште не им е јасно зошто од министерството би поставиле ваква скулптура. Добро никому не му е јасно дека ова е мајтап и изразување на незадоволство?


Скулптура на веце-шолја, насловена како „празнење“, викендов осамна во паркот кај Спомен-домот на Мајка Тереза во Скопје.

На постаментот на веце-шолјата, за која никој од вработените во соседните дуќани не знаеше да каже кога е поставена, стои дека е изработена од Павел Шатев со натпис „Културата на Министерството на РМ“, објавува Шпиц.

Иако изгледот на скулптурата, на прв поглед упатува на заклучок дека станува збор за дел од владиниот проект за поставување 35 скулптури во централното градско подрачје, во Министерството за култура негираат дека имаат каква било врска со споменикот, кој ги вџаши скопјани.

Колку за објаснување, самото име на авторот, е лик од историјата на Македонија, односно прочуениот солунски атентатор, а на плочата нема година на поставување и потпис од Министерството за култура, како на останатите скулптури што неодамна се поставени.

Освен тоа, алузијата со името на авторот упатува и на неодамна формираниот истоимен институт за политички истражувања, чиј основач е ВМРО-ДПМНЕ.

Проектот за поставување 35 скулптури во центарот на градот, Министерството за култура го почна во јануари годинава со поставување на скулптурата Заљубени.


http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=109095


ја постирам веста бидејќи мислам дека ќе сфатат набрзо колку глупава им е веста и ќе ја сменат.Edited by гитардемон - 26-May-2009 at 12:23
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
dimme.von.macedonia View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 30-Jun-2008
Location: Hrvatska
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote dimme.von.macedonia Quote  Post ReplyReply #394 Posted: 26-May-2009 at 14:46
A, čuj, u relativno dostatnoj je blizini Big%20smile metaforata im e na mesto LOL
The beauty comes from within.
Back to Top
Cartman View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 30-Mar-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Cartman Quote  Post ReplyReply #395 Posted: 26-May-2009 at 17:31

„Празнењето“ кратко траеше

Гоце Михајлоски Коментари (18)   
26.05.2009 15:57
Никој нема информации кој би можел да биде скулпторот и нарачателот на ова уметничко дело

 

Скулптурата во форма на wc-шолја, што викендов осамна во паркот кај Спомен домот на Мајка Тереза, утрово е отстранета.

Никој од надлежните нема информации кој би можел да биде скулпторот и нарачателот на ова уметничко дело. Од општината не пријавиле во полиција. Иако сторителите се уште се непознати, нивните мотиви сепак можат да се насетат - правеле пародија со проектот на Министерството за култура за поставување на 35 скулптури во центарот на Скопје.

На тоа упатува потписот дека скулптурата „Празнење“ е изработена од Павел Шатев, институт на ВМРО-ДПМНЕ, по нарачка на како што стои - Културата на Министерството на РМ.

Од Институтот Павел Шатев велат дека делото е неморално и го навредува и негира значењето на една, како што велат, маркантна личност од македонската историја каква што е солунскиот атентатор Шатев.

Од Култура пак велат дека е жално што со вакви гестови се фрла дамка и на проектот за разубавување на градот, кој треба да финишира до крајот на годината, до кога треба да далесе постават преостанатите дваесетина скулптури.

Дамјан Варошлија - web новинар


http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=109108

Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #396 Posted: 28-May-2009 at 06:09
lol lele puknav ...

Edited by GreatMakedon - 28-May-2009 at 06:09
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #397 Posted: 02-Jun-2009 at 02:21
"Жена со Гитара" и "Бесконечност"

01.


02.


03.


04.


05.


Волан Скопје
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4609
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #398 Posted: 02-Jun-2009 at 12:54
A овие нови се? Па ги видов пред некое време. Дефинитивно џабе потрошени пари. Она не вреди повеќе од 3.000 евра, заедно со хонорарот за авторот.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7150
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #399 Posted: 02-Jun-2009 at 22:17
Originally posted by гитардемон

A овие нови се? Па ги видов пред некое време. Дефинитивно џабе потрошени пари. Она не вреди повеќе од 3.000 евра, заедно со хонорарот за авторот.
не се баш толку нови, стоеа завиткани некое време, не приметив кога ги открија
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #400 Posted: 06-Jun-2009 at 09:49

Две нови скулптури на скопскиот кеј - “Жена со гитара“ и “Бесконечна циркулација“ ...   

Две нови скулптури на скопскиот кеј - “Жена со гитара“ и “Бесконечна циркулација“ ...

Останатите слики и текст видете ги на линкот

Две нови скулптури на скопскиот кеј - “Жена со гитара“ и “Бесконечна циркулација“

волан
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1819202122 201>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.469 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.