build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 198199200
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 383
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3981 Posted: 29-Nov-2017 at 17:08

Аирлија! Што повеќе византиски амблеми толку поарно за сите нас, можеби така од Охридска Архиепископија ќе дотераме и до Јустинијана Прима ... Дај Боже ...

се додека не разбереме дека имаме заедничка историја се до тогаш ќе се ќлофтаме за глупости ... лично подостоинствен симбол и за македонците освен албанците во моментов е двоглавиот орел него тоа вентилаторот на Грчев!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11094
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3982 Posted: 29-Nov-2017 at 21:29
Сакав да искоментирам за споменикот уште вчера, па се премислив, ама пак ќе си кажам - до неодамна во центарот на Тетово имаше депонија, а воедно гласи за град со најзагаден воздух, иако се наоѓа под Шар Планина. Овој споменик нема да промени ништо во врска со тоа. Мислам дека се претера и со двоглавите орли. Навистина треба да се постават приоритетите во државава, додека уште има луѓе во неа.

Edited by Џоле - 29-Nov-2017 at 21:30
За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Online
Posts: 3696
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3983 Posted: 29-Nov-2017 at 21:55
Странецот што го носев секаде сака да дојде само во тетово не. Тешка траума има
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 383
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3984 Posted: 29-Nov-2017 at 23:00

после Ск'14 изгледа ништо не ги плени странците од локален бутализам и транзициона архитектура носи ги друг пат прво директ на Шапка па здравје ако се може со жичница назад до Тетово па и нема толку да го једе ...

Edited by Zelenikovo - 29-Nov-2017 at 23:00
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Online
Posts: 3696
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3985 Posted: 30-Nov-2017 at 00:09
Originally posted by Zelenikovo


после Ск'14 изгледа ништо не ги плени странците од локален бутализам и транзициона архитектура носи ги друг пат прво директ на Шапка па здравје ако се може со жичница назад до Тетово па и нема толку да го једе ...


Нема со тетово Ск 2014 сепак почисто за млад странец баш убаво. Му реков забрането е да се чепкат зградите, имав страв да не крши несакајќи стиропор, рече што правиш во швајцарија богаташи сте и кога влегов позади пластичарската улица аууу што видов.. авганистан или индија.
Демек ромска околина било и не коорперираат

Edited by my Macedonia - 30-Nov-2017 at 00:13
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2290
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #3986 Posted: 30-Nov-2017 at 16:23
Originally posted by Zelenikovo


Аирлија! Што повеќе византиски амблеми толку поарно за сите нас, можеби така од Охридска Архиепископија ќе дотераме и до Јустинијана Прима ... Дај Боже ...

се додека не разбереме дека имаме заедничка историја се до тогаш ќе се ќлофтаме за глупости ... лично подостоинствен симбол и за македонците освен албанците во моментов е двоглавиот орел него тоа вентилаторот на Грчев!


Нгардмау


http://www.ngardmau.com/index.php?section=ngardmau


Edited by phenomenon - 30-Nov-2017 at 16:24
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 383
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3987 Posted: 30-Nov-2017 at 16:55

баш ... ако и тоа поарно, него петокраката титоистичка, иако во сличен стил ко со орденот грчев го нацртал, а на крај не го ни потпиша .. демек од народ за народ било претпоставувам гр гр уште немам чуено од него изјава каде и зошто му скубнал потписот ..

ако веќе менувавме, требаше да одиме со некоја реплика на Сонце од по нашите Фрески Икони или Царски Двери та ето наместо античко средновековно Сонце да имаме како симбол за да направиме спој некаков со нашата историја ... вака сега имаме футурама пристап, кој освен со далечни земји, со ништо друго не не конектира, после се чудиме зошто други не гледаат како новокомпонирани наместо изворни, а всушност сами тоа си го дозволуваме и тоа по сите страни и на сите нивоа ..

вака земено албанскиот орел е далеку поавтохтон и немам ништо против да го има по знамиња насекаде развиорен а не па ко скулптури истурен, сепак тој е визнтиски симбол та и да не е Ѓорѓи ко мијак посреди како спојка меѓу нашите етникуми доволно е ко византиски да ни биде заедничка нишка, а ние абдали наместо да бараме заеднички интереси се ќљофтаме преку истите како да се од други светои, хм да бевме паметни та за грб да стаевме и Крилат Лав како ва заедничка основа на која заедно ќе се надградуваме, но ние лавот го резервиравме партиски, а доколку е крилат ќе веруваме дека тоа ќе бил политички компромис, а всушност Крилатиот Лав е пред се апостолски симбол за Свети Апостол Марко кој ко таков пред се ние треба да си го разбереме, а дури после како компромис за со албанците да бидеме рамноправни, конечно тие се македонски албанци та истиот вака предочен и самите ќе го истакнуваат како посебност меѓу своите роднини, ко што ние ко таков ќе го истакнеме пред нашите оние полево од нас ако на светов гледаме превртено впрочем во овој универзум никој со сигурност не знае што е горе или доле но некому тоа му одговарало така та и мапите си ги срочил така ... ајде и ова е сајнс шикшн за многумина, но кога можеа вентилаторот да си го дозволат што па НЕШТО ЛОГИЧНО И ПОТРЕБНО ...

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Online
Posts: 3696
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3988 Posted: 30-Nov-2017 at 21:04
Wow, добар пост!! освен тоа со вентилаторот.. Државата станува поинтересна а и нешто заедничко зошто да не. Неписмени сме затоа така си тераме како сега. Колку ми е криво што не сме како во швајцарија, кога стават француски споменик швајцарците најмногу се гордееат а секој сака или повеќе да знае или пак да раскаже нешто. Има споменици од личности што лом правеле но тоа е минато ама горда историја каде стигнале. Звучи скандалозно ама дојдете и видите!!!
Кај нас бил терорист или бугар или што знам. Ни треба време, се ќе си дојде а ако не тогаш државата ќе ни отиде. Пак ќе кажам, не сме луѓе ние!
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 469
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #3989 Posted: 01-Dec-2017 at 12:56
Сум поживеал во Швајцарија и се слагам дека добар им е моделот, но граден е многу долго, кај нас само што почнуваме. Но од друга страна, мора да признаам, дека не е возможно да се постигни тоа ниво доколку не се покаже дух за компромис од двете страни. Тука мислам на реториката на албанските партии, која нема ни намера да се сврти кон градење на еден локален албански идентитет, како албанци кои не се од Албанија, туку се од тука, од Македонија. Ми се чини дека со текот на времето се повеќе се трудат да го отуѓат народот од неговото историско тло, неговата вистинска татковина, ами константно се тера со истакнување на врска со Албанија наместо со Македонија. Едноставно не гледам на повидок едно движење или концепт кое реално се залага за Албанците во Македонија, туку се тера цело време на единство со народот кој живее надвор од границите на Македонија, а кохезијата со сограѓаните останува само формална клаузура во говори кои се држат пред меѓународна публика. Можда не сум во право, ама ете посочи ми некој пример каде што некој тера по искрена стратегија за градење на заеднички идентитет внатре во Македонија.

Во Швајцарија на пример, франкофоните не се осеќаат како Французи, ами како Швајцарци што зборуваат француски. Исто и германофоните се осеќаат како Швајцарци кои зборуваат германски, и дури постои и благо нетрпение кон Германците од Германија кои работат во Швајцарија, кои се „туѓиници кои ни ги крадат работните места“. Не би рекол дека станува збор за истото во Македонија. Ама ете би сакал да знам, бидејќи не познавам многу луѓе од Тетово, каков би бил односот кон еден Косовар кој работи во Тетово?

Edited by hcitrS - 01-Dec-2017 at 12:57
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 198199200

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.374 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.