build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 199200201202203 204>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #4001 Posted: 22-Feb-2018 at 17:14
Strasno samounistuvacki mentalitet vo Skopje i vo Mk... Ovie istrosia millioni da postavat spomenici a ovie sega demek ke potrosat samo stotica iljadi da gi otstranat, deka gi potsetuavale na losoto vladeenje na VMRO... Zemi zapali go celo Skopje deka mene polno drugi mesta i raboti me potsetuvaat na Branko C., Frcko, Ljubco Georgievski, ... itn.. itn...
Samo napred!!!
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #4002 Posted: 27-Feb-2018 at 14:25
Сопиште си гази , значи сите споменици од „Скопје 2014“ по ридојте на Водно

Сопиште го бара Ќосето да го постави на кружниот тек кон Сончев град

Општина Сопиште бара од Здружението за духовно обединување на Сетинци, Попадинци и Крушоради, да им го отстапат споменикот на Андон Јанев Ќосето, откако Град Скопје го отстрани од пред Судска палата по основ дека е дивоградба.

Барањето било експресно поставено и изгласано на денешната се седница на општинскиот совет на Сопиште.

http://24vesti.com.mk/sopishte-go-bara-kjoseto-da-go-postavi-na-kruzhniot-tek-kon-sonchev-grad
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2575
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #4003 Posted: 27-Feb-2018 at 17:15
Нека го добијат во форма на капаци за шахти.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 830
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #4004 Posted: 28-Feb-2018 at 02:37
Не го разбирам прикажаниот анимозитет спрема поставување на споменикот на некоја друга локација. Се сложувам дека можеби на претходната локација даваше лоша порака и треба да се има на ум дека постаментот на кој бил поставен е нелегален. Освен тоа самата концентрација на споменици во центарот треба секако малку да се намали. Ама кој е проблемот да е поставен на некое друго место? Уште кога беше во реализација Скопје 2014 се не говоревме за уништување туку за релоцирање. Освен тоа точно дека има дебати за тоа колку некои сметаат дека ликот и делото треба да ја претставува нашата историја ама пак низ целата во северо-западна Македонија има веќе на повеќе места споменици на борци од ОВК чии лик и дело се дискутабилни колку е соодветно да стојат во Македонија.

Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 829
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #4005 Posted: 28-Feb-2018 at 09:40

Потпис. А ако проблемот е ликот на Ќосето, нека отворат карти и нека го тргнат и од Струмица. Интересно е и што нелегалниот постамент сеуште си стои.
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 405
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #4006 Posted: 08-Mar-2018 at 12:23
a dvoglavion orel na UCK ok e taka samo Kjoseto e problemot so vakov stav ne zasluzuvame drzava nie jadni makedoncinja
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13770
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4007 Posted: 08-Mar-2018 at 12:34
dvoglaviot orel e spomant deka treba da se trgne istotaka i sponeikot na UCK vo topansk o pole ama nikoj ne reagira site se pravat napudreni stramota za makedonija i makeodncitre
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13770
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4008 Posted: 16-Apr-2018 at 12:41
Спомениците продолжуваат да „никнуваат“, Бадев и Атанасовски поставени во парк во Кисела ВодаДва нови споменици се појавија во парк во Кисела Вода во близина на Домот на култура кој пред две години беше реновиран од претходното раководство на општината.

Пејачот на народни песни, Никола Бадев и музичарот Пеце Атанасовски, кој веќе има споменик во Прилеп се ликовите на постаментите поставени во средина на паркот, веднаш до фонтата.

Од општината за „Фокус“ кратко брифираат дека спомениците се нарачани и изработени од претходното раководство, а тие само требало ги постават. Сепак до објавување на текстот, не добивме одговор колку чинат спомениците, а не беше одговорено ниту на другите прашања кои ги испративме на мејлот на општината.

Инаку, еден од главните аргументи на СДСМ, од чии редови доаѓа актуелниот градоначалник на Кисела Вода, Филип Темелковски, беа дека ќе се стави крај на „лудилото“ со градење на спомениците.

Поставувањето на новите споменици го нема ниту на општинската веб страна, на која се бележат сите настани.

https://fokus.mk/spomenitsite-prodolzhuvaat-da-niknuvaat-badev-i-atanasovski-postaveni-vo-park-vo-kisela-voda/
За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #4009 Posted: 16-Apr-2018 at 15:46

убава идеја, но крајно нерамноправно во однос на жените, бар некој паметник за Васка Вања или Петранка требало да има меѓу нив, а зошто не и трите заедно ...

исто вака ко несиметрична двојка се вишок во визурата на паркот, каква и како и да е поставена фонтаната, чиниш ко кафанска грешка на келнерот да е муабетов, иако куварот (скулпторот) колку толку си ја завршил работата убаво, но би било логично да одат или со пониски или со скалести постаменти ...

а зошто не се досетиле да бидат Паметнициве дел од музичка фонтана!? бар тука вакво нешто би го личело, а не она театар комедија на Плоштад, бреј под антички воин на коњ класична музика посреди неокласичното опкружување, но никој не ет крив што имаме вакви закони каде е дозволено секаква какафонија да поминува, бидејќи нели во Општините не се обврзани да имаат обврзувачки параф од ФЛУ или ДЛУМ


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #4010 Posted: 08-Jun-2018 at 20:50

ќе почнат ли општините да размислуваат како Скулптурите би ги вклопиле освен парковски и пејсажно, но за нивната сулптурална езгија да биде повпечатлива треба тие да се дел од хортикултурно катче а не само флорално донакитени

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=403&PID=226537#226537

во овој случај и ниска жива ограда формално обликувана како нотен запис од некоја Песна или Оро минималистички добро би се надоврзала, ако им е скапо или мака да одат со расцветани композиции
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 658
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #4011 Posted: 23-Jan-2019 at 14:25
14. јануари 2019 - 13:34
Уште не е одлучено што ќе се прави со споменикот на Мајка Тереза

Извештајот на работната група формирана од Министерството за култура за справување со последиците од проектот „Скопје 2014“ е готов одамна, но Владата не донела одлука дали споменикот ќе се урива или ќе се доградува. Споменикот буквално ја блокира улицата за влез на плоштадот и токму тоа е едно од забелешките кои ги дала работната група во извештајот, по што се предлага тој да биде отстранет.

...

„Извештајот на Министерството за култура за недоизградената скулптурна композиција Мајка Тереза на плоштадот Македонија е пристигнат во Владата на почетокот на ноември 2018 година. Се работи за обемен материјал и Владата ќе донесе одлука во наредниот период во однос на понатамошните чекори за овој објект“, велат од Владата.

Споменикот на Мајка Тереза беше најавен како донација на фирмата „Сахара Индија“, сопственост на контроверзниот индиски бизнисмен Субрата Рој. Тој заедно со тогашниот премиер Никола Груевски во јануари 2013, го најавија проектот отворајќи ја спомен плочата на Мајка Тереза на Плоштадот Македонија, на местото каде ќе се гради споменикот. Откако Рој отиде во затвор оти не платил оштета на измамени инвеститори во Индија, Владата на Груевски преку Министерството за култура го презеде проектот. Официјалниот старт на градежните работи беше во октомври, 2015 и според договорот со изведувачот „Бетон-Скопје“ треба да чини 5,5, милиони евра и треба да биде висок 32 метри.

поише
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12159
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4012 Posted: 04-May-2020 at 13:53
Мисирков се сели во МАНУГрадоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, денеска за весникот ВЕЧЕР изјави дека одлуката била прифатена од сите присутни советници и дека по неа немало расправа. За тоа кога би се извршила дислокацијата, тој одговори дека тоа ќе зависи од МАНУСоветот на Општина Центар на денешната седница даде зелено светло на одлуката скулптурата „Портрет на Крсте Петков Мисирков“ од плоштадот „Пела“ да се премести пред свечениот влез на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ). Ваквата одлука беше на иницијатива на МАНУ.

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, денеска за весникот ВЕЧЕР изјави дека одлуката била прифатена од сите присутни советници и дека по неа немало расправа. За тоа кога би се извршила дислокацијата, Богдановиќ одговори дека тоа ќе зависи од МАНУ.

– Најверојатно кога ќе ја добие одлуката од Општина Центар, МАНУ ќе ги преземе активностите за дислокацијата на скулптурата – истакна Богдановиќ.

Како што стои во одлуката, обврската за преместување на скулптурата, како и трошоците за нејзиното преместување ќе ги сноси Македонската академија на науките и уметностите. Исто така МАНУ ќе ја преземе и обврската за чувањето, одржувањето, заштитата и користењето на скулптурата.

Македонската академија на науките и уметностите до градоначалникот на Општината Центар, Саша Богдановиќ достави иницијативата за преместување на скулптурата „Портрет на Крсте Петков-Мисирков“, од сегашната локација плоштад „Пела“, пред свечениот влез на Македонската академија на науките и уметностите.

Во самата иницијатива, МАНУ се повикува на тоа дека се работи за скулптура која е дело на академик Боро Митриќески, еден од нашите најголеми дејци, основоположник на македонскиот идентитет и истата е донација од Фондацијата Рамковски, од постоечката местоположба од 2007 година, во 2013 година е поместена и е поставена во споредна и минијатурна позиција, наспрема скулптурата што е поставена крај неа, со што е обезвреднет ликот на Крсте Мисирков, а истото е сторено и со делото на великанот на скулптурната уметност Боро Митриќески.

Оваа иницијатива е одобрена и од претседателот на Фондацијата „Рамковски“, Велија Рамковски, која е донатор на скулптурата, додека иако таа била испратена и до Градот тој се огласил за ненадлежен, исто како и Собранието.

(А.П.)

https://www.vecer.press/мисирков-се-сели-во-ману/
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2008
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #4013 Posted: 04-May-2020 at 15:20
Dobro resenie, da se stavi konecno kraj na ovoj cirkus. Ovaa skulptura, za zal, bese divogradba, postavena na sila, bez dozvola i po sila na zakon trebase da bide spreceno nejzino postavuvanje. Za zal makedonskite instirucii, po koj znae koj pat, potfrlija...
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2575
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #4014 Posted: 08-Jun-2020 at 19:06
Од февруари 2018, но не сме пренеле на форумов.
Скулптура на м-р Сашо Саздовски подарена на Корчагин, каде што предава.
„Симболиката одговара на намената и локацијата. „Мост“ претставува премин преку кој поминуваат новите генерации одејќи го патот кон зрелоста и осамостојувањето.“

Негова е и осумката на кеј до ГТЦ.fakulteti.mk

Edited by Staro Skopje - 08-Jun-2020 at 19:13
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 829
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #4015 Posted: 16-Jun-2020 at 19:43


facebook.com/GradotUbav

Ќе му текне на некој да ја тргне стреата и бројчаникот за да не биде трагикомичен погледот кон портава?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7635
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #4016 Posted: 17-Jun-2020 at 01:03
погледот на и од портата и вака и така е трагикомичен
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13770
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4017 Posted: 17-Jun-2020 at 08:35
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12159
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4018 Posted: 13-Jul-2020 at 07:22
Од крајот на вооружениот конфликт, ветена е изградба на споменик во селото Слупчане

Жителите на Слупчане, вклучително и поранешни припадници на ОНА, се револтирани од неизградбата на споменикот, за кој велат дека е најмалку што може да се направи за хероите.

„Тој од ОНА требаше да ја заврши таа работа, Али Ахмети. Не знам дали другите што ќе дојдат дали ќе го сторат тоа. Овие 18 години не направија ништо, а овој народ ги гласаше нив. Голем срам, затоа што тие направија милиони, а не изградија еден споменик. Тука имаше најмногу паднати борци“.

„ДУИ воопшто не мислеше за нас овде. Тие се грижеа само за своите семејства, не се грижеа за другите. Денес децата на паднатите борци немаат леб да јадат дома“.

„Политиката не треба да се меша во работата со споменикот, затоа што политиката не ги заврши тие работи“.

“Тоа е најмалку што можеме да направиме за оние кои ги дадоа своите животи за слободата што ја уживаме денес, благодарение на нивната крв и оние војници кои учествувале во војна”.

„Споменикот не беше направен. Добро е да се направи. Добро е да биде. го краси уште повеќе во национален аспект. Но, ние не знаеме кога се прави и како“.

Првиот човек на општина Липково вели дека подготвителните процедури се во завршна фаза, но без да се даде конкретен рок кога ќе започне изградбата.

По одобрувањето на идејниот проект, продолживме со постапката за изработка на техничка документација. По завршување на оваа постапка и издавањето на одобрението за градба, постапката за јавен повик ќе продолжи, кога полека ќе започнеме со изградба на долгоочекуваниот камен-темелник -изјави Еркан Арифи, градоначалник на Липково.

https://alsat-m.tv/mk/од-крајот-на-вооружениот-конфликт-вет/
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5281
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #4019 Posted: 13-Jul-2020 at 08:43
Прав е човеков 200%.

Ако некој го гледал дуелот на Апасиев со ген. Ангелов, ген. Ангелов јасно кажува дека борците на двете завојувани страни, луѓето кои се бореле за своите идеали (знаеме кои се идеалите и на двете страни, не сме тука да ги дискутираме), се обични луѓе кои всушност на крајот останале без ништо (и на крајот и по трибунали и затвори ќе легнат).

Некои „политичари“ им ветувале брда-долини во текот на целата таа приказна, а на крајот овие обичните луѓе не добиле ништо од ветеното (и бранителите, и борците на ОНА/ОВК/УЧК).

Звучи малку неверојатно да се сожалуваме на борците на ОНА/ОВК/УЧК, но токму тие борците (како селанецов на сликата) ни се најмалку криви нам. Човекот е на иста мака како и селанец во Кратово или Крушево. Некој костумосан му ветил нешто, и на крајот го заебал. Не се страшни изманипулирани сиромашни луѓе, туку тие во фотелјите се страшните.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12400
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4020 Posted: 13-Jul-2020 at 09:12

Аха прав е стварно 200%

Денес децата на паднатите борци немале леб да јадат дома, па затоа споменик им требал.

Понатака подобро да не навлегувам.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 199200201202203 204>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.875 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.