build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2324252627 208>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #481 Posted: 30-Aug-2009 at 13:19
@igorius не значи дека ако во последниве 30 години немало уметнички скулптури или ставале скулптура на секој партизан, дека сега треба да се тргне во крајности, да се поставува какви сакаш скулптури, каде сакаш и од кого сакаш
ако ставиш скулптура во контејнер, контејнерот нема да биде разубавен, а скулптурата ќе си остане скулптура, а никој нема да гледа на скулптурата како уметничка, или пак да рече, е стварно на ваква „убава скулптура“ и е тука местото
згора на тоа не се согласувам со владимир дека народот не треба да гледа на трошењето на парите, тие пари се од буџетот кој е ограничен, градов е сеуште неизграден и нецелосен, а скулптуриве во никој случај не помагаат да се доизгради
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #482 Posted: 30-Aug-2009 at 13:29
Се сложувам со @igorius дека требаат скулптури,ако ме прашувате мене повеќето ми се бендисуваат,има и такви што на ништо не личат(види горе пост на La Linea),на некои и местото не им е погодено,но во целост ја подржувам иницијативава.

Но најмногу што ми е смета е нетранспарентноста на целиот проект,што ме става во мисла дека некој си игра со нашите пари.Многу боди во очи овај наплив на споменици,скултури,цркви...според мене не се само за разубавување туку имаат сосема друга заднина.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #483 Posted: 30-Aug-2009 at 14:16
@ igorius

Мислам никој нема против разубавување на урбаните средини со скулптури, проблемот лежи во специфичностите на ова што ни се случува во моментов. Всушност, дали ова што ни се случува е токму разубавување, или често ефектот е спротивен?

Јас гледам само трупање на скулптури на секој чекор, без вистински концепт, без критериуми за локациите и самите скулптури.

Во голема мерка се слагам со тебе дека порано сме биле во друга крајност, но зарем тоа го оправдува денешново претерување? Денешниов недостаток на принципиелни критериуми? Денешнава нетранспарентност?

Велиш и тие "noname" автори требало да се афирмираат. Се слагам. Дополнително треба да се направи селекција кој колку „вреди“. Но зарем треба да се вежбаат и селектираат директно на Плоштад и на Улица Македонија?  За таму мислам треба да се веќе извежбани и селектирани.
Плус избрани се на нетранспарентни конкурси. А нетранспарентноста укажува дека не се работи ни за чесна селекција и вреднување, туку за протекции, па наместо селекција на талент и квалитет, веројатно имаме селекција на роднински, пријателски и партиски подобни.

Исто така во склоп на акцијава се туркаат и малоумни работи како триумфални капии и ред други будалаштини Nuts

Конечно, оние вртоглави суми се ненормални за земја со нашите економски и социјални состојби, па дури и да не беше рецесија!

Инаку она што спомна за Фиренца, не ми е јасно. Тие споменици не се изработени во Фиренца, таму само се лијат.

Акцијава во некаква форма и обем беше потребна. Резултатите од нејзе можеа да бидат многу поинакви. Акцијава можеше да наиде на огромна подршка, а не на револт и неодобрување. Резултатите се такви какви што се поради начинот на кој сето ова се изведува.



Edited by Cloverstack - 30-Aug-2009 at 14:24
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #484 Posted: 30-Aug-2009 at 14:43
Гледам сите одговориле веќе. Ама еве како јавно прозван си дозволив малку подолг одговор Roll%20eyesBig%20smile

Originally posted by igorius

@la linea

-iskreno mi e keif sto po 20-30 godini se dadeni pari za umetnost..ne velam deka skulpturive se ludilo ili se profi ne sum ni kriterium za toa ,mozam da dadam samo moe mislenje ali pred toa bi sakal da te prasam 2,3 raboti...


А кој е критериум за тебе? Жирито што ги одбра овие дела? Ако е тоа така, тогаш ни јас не сакам да бидам критерум, туку ќе се потпирам на она што го имам видено со свои очи во некои европски градови, а како најбитни би ги навел Берлин, Виена и Минхен. Доволно е да се создаде некое критичко мислење.


-ti smetaat novive skultpuri a ne ti precea bistite vo gradksi park 30 godini nanazad?
bisti  cii iminja 1% ne gi znaeme?


Незнам зошто ги мешаш бистите во парк кога збориме за скулптурите во центар? Кога станало збор за нив? Досега се немам произнесено на таа тема, но најмногу жалам што бистите на овие луѓе, меѓу кои и на Кочо Рацин и Коле Неделковски, се крадат за старо железо и никој не се погрижи тоа да го спречи. А ова не се било кои шмизли и жени што медитираат, ова се народни херои кои го дале животот за наша слобода, а на многу луѓе нивните бисти им пречат бидејќи го правеле паркот да личи на гробница(!?) И не само што бисти не се споредуваат со скулптури, туку овие бисти имаат сосема друго значење, да кажам повозвишено.

А чим веќе збориме за паркот, токму таму се наоѓа една од најубавите скулптури во цела Македонија, а тоа е онаа на Гоце Делчев која вреди повеќе од сите овие што ги начукаа во центар собрани на куп.


-velis noname avtori..za da nekoj avtor se afirmira mora da sozdava skulpturi taka?kao bi se afirmirale deckive sto gi pravea skulpturive osven so pravenje na istite


Не е проблем они што правеле скулптури. Проблемот е што „стручното жири“, меѓу кои верувам професори по вајарство, одлучиле дека скулптурите „Ееееј“  „Шмизла“ „Бик“ „Питач“ „Мачка“ „Жена што медитира“ “Починка“ „Човек-Дрво“ се идеална комбинација за централното градско подрачје како и најдобрите понудени трудови. Дали можеш да замислиш што друго било понудено? А дали ако ти беше селектор ќе земеше некој фудбалер од пред маало и ќе го пуштеше да игра со Шпанија? Очигледно беше направена голема грешка чим на вакви неуки и неталентирани „уметници“’ им беше дадена задачата да го облагородат најдрагоцениот дел од градот. Си покажаа колку можат и колку се способни.


-ili pak ako sakas afirmirani avtori bas me interesira kako  se proizne vo odnos na skulpturite sto gi pravat vo firenca za drzavava..


?? Скулптурите се ЛЕАТ во Фиренца, бидејќи таму наводно биле најквалитетните леарници. Доколку не станува збор за некаква превара, а не би сакал да шпекулирам, јас немам ништо против.

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #485 Posted: 30-Aug-2009 at 14:48
Originally posted by La Linea


Незнам зошто ги мешаш бистите во парк кога збориме за скулптурите во центар? Кога станало збор за нив? Досега се немам произнесено на таа тема, но најмногу жалам што бистите на овие луѓе, меѓу кои и на Кочо Рацин и Коле Неделковски, се крадат за старо железо и никој не се погрижи тоа да го спречи. А ова не се било кои шмизли и жени што медитираат, ова се народни херои кои го дале животот за наша слобода, а на многу луѓе нивните бисти им пречат бидејќи го правеле паркот да личи на гробница(!?) И не само што бисти не се споредуваат со скулптури, туку овие бисти имаат сосема друго значење, да кажам повозвишено.


Applause
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #486 Posted: 30-Aug-2009 at 23:12
без потреба ги помешавме спомениците со урбаните скулптури, иако и тие и тие се скулптури, сепак треба да се третираат на сосема различни начини
како што кажа линеа, не можеш да израмниш обична скулптура со народен херој или било каква историска личност
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #487 Posted: 31-Aug-2009 at 04:38
@ la linea

Originally posted by La Linea



.... А дали ако ти беше селектор ќе земеше некој фудбалер од пред маало и ќе го пуштеше да игра со Шпанија? Очигледно беше направена голема грешка чим на вакви неуки и неталентирани „уметници“’ им беше дадена задачата да го облагородат најдрагоцениот дел од градот. Си покажаа колку можат и колку се способни.



hmm interesno

Tie bistite ako im bea na narodot vozviseni i od drug karakter ke ostavea nekogas u zadnjive 30 godini cveke ..ja za zadnjive 30 godini ednas ne vidov takov prizor,kolku ni se vozviseni - kako sto napisa pbank ili clover pogore...gi izrogaa gi iskrisija i gi stopija i tolku ostana od niv.

Ako bev nekoj kriterium i faktor vo eden od drugite topici napisav deka uopste i ne bi pravel  ni skulpturi, ni crkvi, teatri....nego bi sredil pod br 1 zdravstvo a pod br2 obrazovanie...se ostalo e sporedno spored mene....vaka davam samo sud od toa sto prosleduva sto se pravi i sto go gledam.

Jas ako bev "selektor" nemase da se raduvam na 2:2 so Holandija,ke se obidev da gi smenam a ako nemav pari za toa ke se obidev da gi naucam kolku e mozno bolje da izigraat  protiv spanija(koe go izigraa loso)-ako me razbiras sto sakam da kazam... i btw sigurno nemase da dozvolam reprezentavci sto se tepaat megju sebe da bidat voopsto  reprezentavci ali toa e druga prica...valjda koa ke pieme nekad pivo na nekoe matine mozda ke go pravime toj moabet

i uste edna rabota me interesira zarem ti  stvarno mislis deka ovie skulpturi se naogjaat vo najdragoceniot del od gradot??




Edited by igorius - 31-Aug-2009 at 04:49
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #488 Posted: 31-Aug-2009 at 17:48
ma ne e samo vo izgledot na skulpturite problemot.....mnogu pobitno e kade ke se postavat, znaci kolku ke se vklopuvaat vo okolinata.....toa e toa sto vsusnost ja pravi skulpturata "grda" iako taa sama po sebe kako umetnicko delo mozebi izgleda sosema ok. sea za ovie kaj nas ne mozam da dadam ocenka zasto vekje 9 meseci neam dojdeno vo skopje, a bez da gi vidam na lice mesto ne bi komentiral....sepak samo po izgledot ako bi gi ocenuval, na mesto se site....
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #489 Posted: 31-Aug-2009 at 19:17
Kire85,  загатна едно размислување за оценување.
За нас некоја скултура може да ни се допага или не, да ни буди емоции или не, да не иритира или ....

Но не ми е јасно до сега ни еден историчар на уметност - критичар не излезе со свое видување.

Можда до некаде можам да ги оправдам дека кај нас во електронските и пишани медиуми (со исклучок на Телма ТВ) културата не е атрактивна вест на еден критичар за објава, туку тоа го прави еден обичен новинар вртејќи ја уметноста или во политика или во некоја друга атракциа но никако во критичка уметност.

Но бар денеска постои овој виртуелен инфо каде секој може да го искаже своето мислење.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #490 Posted: 31-Aug-2009 at 21:01

Фото вест

Маж и жена од бронза се сончаат покрај реката Вардар во близина на Камениот мост. Оваа необична приказна е всушност носталгија за некогашната Градска плажа, што ја паметат само постарите



Edited by La Linea - 31-Aug-2009 at 21:05
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #491 Posted: 31-Aug-2009 at 21:14
ова ми се допаѓа, ама да средат и околу нив
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #492 Posted: 31-Aug-2009 at 22:32
чекај, дали воопшто таму имало плажа Question
колку што знам најблиската плажа до камени мост била онаа карши калето, после мостот гоце делчев
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #493 Posted: 31-Aug-2009 at 23:13
значи сега имаме толку многу скулптури во Скопје, и да си сам во целиов град никогаш нема да се чуствуваш осамено. Железните луѓе се насекаде:Чекаат да поминат улица, шмизли и фраери имаш у центар, еве овие се сончаат на Вардар и многу други.

Само ме интересира зимно време што ке им праат дали ке ги преместат или ке им уградат шаховска табла како демек играат.(или било која друштвена игра) да не бидам сватен погрешно дека алудирам на одредена политичка страна.



Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #494 Posted: 02-Sep-2009 at 13:40
Скандалозно и трагикомично...

За да повлечат ваков непријатен потег, јасно е дека грешките во спомениците се огромни.
Дали ќе одговара некоја од комисиите што го правеле изборот?

Препорачувам да се гледа видеото, поинформативно е и „посочно“ од текстуалната вест. Особено е добар моментот кога Владимир Тодоровиќ вели:
„за Даме Груев, коњот на кој тој јава е нешто пократок од неговата висина, нешто тоа треба да се продолжи“ Confused




Извор:
http://vesti.alfatv.com.mk/default.aspx?mId=36&egId=1&eventId=12152

Македонија

Серафимовски ги исправа грешките на вајарите почетници

вторник, 01 септември 2009, 17:36


Академик Томе Серафимовски ги исправа грешките на вајарите почетници ангажирани од Владата да ги изработат серијата нови споменици  низ Скопје.
Академикот бил лично ангажиран од премиерот Груевски кој пред него признал дека изработените калапи за скулптурите на револуционерите се просечни и не ги задоволувале неговите критериуми.

Серафимовски ги посетил скоро сите скулптори чии дела се во прва фаза -  изработени во глина. Затоа според академикот на нив може да се интервенира. Неговиот впечаток е дека  меѓу толку многу скулптури видел и некоја добра –сепак ги работат почетници што за себе мислат дека се генијални вајари– вели академикот.

И градоначалникот на Центар, потврдува дека имало проблеми имало со некои споменици. 

Дел од експертската јавност која исто како и серафимовски отпосле била консултирана од Владата вели дека проблемот настанал уште на почетокот –  биле избрани погрешни скици.

Само за леење на спомениците се потрошени десет милиони евра буџетски пари – договорите со уметниците чии дела сега се поправаа остануваат тајна. Одговорноста за лошиот избор не сака да ја преземе министерката за култура и премиерот – кои кога се соочија со просечноста на делата во изработка побараат помош од реномирани македонски вајари кои како што велат неможат многу да помогнат.

Милка Смилевска




Edited by Cloverstack - 02-Sep-2009 at 14:07
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #495 Posted: 02-Sep-2009 at 13:54
steta sto ne bile aktvirani ovie renomirani vajari od samiot pocetok :S
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #496 Posted: 02-Sep-2009 at 17:59

Лавовите доаѓаат, ќе го бранат мостот Гоце Делчев

Гоце Михајлоски Коментари (0)   
02.09.2009 18:28
Лавовите ќе го чуваат мостот Гоце Делчев од двете страни
 

Идниот месец почнува поставувањето на Спомениците - проектот вреден над 10 милиони евра. Општина Центар ги врши последните подготовки за лавовите - првите од планирани 17 споменици.

Тие ќе го чуваат мостот Гоце Делчев од двете страни. Два антички од едната, вредни 1.150.000 евра, и два средновековни од другата, поскапи 30.000 евра.

„Малку се доцни околу релјефите, тоа е на постаментот од лавовите, и сигурно благовремено ќе ги направиме припремните работи, за тие кога че дојдат да бидат поставени. Во октомври се очекува да бидат донесени“, вели Владимир Тодоровиќ, градоначалник на општина Центар.

Тодоровиќ очекува леарницата во Фиренца да ја почитува договорената динамика и до крајот на идната година да ги заврши и преостанатите споменици. Мал проблем се појавил кај дел од калапите, но градоначалникот уверува дека тој брзо ќе биде надминат. Кога ги изработиле во глина, дел од спомениците не изгледале баш како што било предвидено со скиците.

„Има комисија од компетентни луѓе, кои ја следат работата на скулптурите и даваат сугестии, и тие сугестии во главно скулпторите ги прифаќаат. Конкретно знам дека за Даме Груев, коњот на кој тој јава е нешто пократок од неговата висина“, вели Тодоровиќ.

Коњот на кој јава Даме е пократок од неговата висина
 

За да ги исправат грешките на вајарите, по интервенција лично на премиерот, биле ангажирани неколку искусни скулптори на чело со академик Томе Серафимовски. Тие ги обиколиле повеќето дела и дале сугестии како да се подобрат. Груевски и покрај тоа не гледа грешка во изборот на скулпторите, кои според многумина се неискусни и анонимни.

„Па не би рекол дека сме ангажирале просечни вајари. Колку што можам да видам луѓето си ја вршат добро работата, ангажиравме и некои надворешни консултанти, тие дадоа совети. Советите се прифатени, така што дојде до една прилична добра реализација“, изјави Груевски.

Според извори на А1 од леарницата во Фиренца, сепак главен проблем на крајот можат да бидат парите. Дознаваме дека споменикот на Александар бил веќе готов, но предвидените 5 милиони евра за него нарачателот се уште не ги префрлил. Кога тој со своите 13 метри и десетина војници ќе завладее со скопскиот плоштад, засега останува непознато.

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #497 Posted: 02-Sep-2009 at 21:49
два антички и два средновековни лава?
и од што ќе го бранат мостот, најверојатно од уроци
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #498 Posted: 03-Sep-2009 at 04:39
 
Груевски го дотерува Груев


Не е во ред да се води политика преку уметниците, да се врши супервизија и корекција на првонаградени творби на јавни конкурси, кои ги оценувала стручна комисија, вели скулпторот Жарко Башески, автор на спомениците на Даме Груев и Гоце Делчев
Изработката на спомениците на македонските херои влезе во критична фаза по која тешко ќе се утврди чие дело ќе види јавноста - на авторот, на супервизорите или на политичарите.

Академик Томе Серафимовски, ангажиран да ги прегледа делата и да направи завршни корекции, завчера за телевизија „Алфа“ изјави дека видел многу грешки на спомениците и смета дека тоа е зашто ги работат „почетници, кои си мислат дека се генијални вајари“. На тоа се надоврза и градоначалникот на Центар, Владимир Тодоровиќ, кој откри дека „коњот на кој јава Даме Груев е нешто пократок од неговата висина“. Коментарите ги револтираа авторите на спомениците.

- Не е во ред да се води политика преку уметниците, да се врши супервизија и корекција на првонаградени творби на јавни конкурси, кои ги оценувала стручна комисија. Поминале кај моите колеги, но кај мене не дојде никој. Сега скулптурата на Груев е на доработка во Фиренца, со другите дела. Како може Серафимовски да зборува дека се просечни, кога не ги видел и досега нема направено ниту еден коњ - вели скулпторот Жарко Башески, автор на спомениците на Даме Груев и Гоце Делчев, кои ќе бидат поставени од обете страни на Камениот мост во Скопје.

Во обиколката на ателјеата, освен Серафимовски, биле и академиците Петар Хаџи Бошков и Цветан Грозданов, премиерот Никола Груевски и министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

Хаџи Бошков вели дека за спомениците требало да се реагира навреме.

- Во МАНУ имавме состанок со премиерот и министерката во врска со скулптурите. Јас само потенцирав дека требаше да бидеме повикани уште кога се работеа скиците. Сега е доцна. Прашањето е што избрале да прават, а не колку добро моделираат скулпторите. Јас се повлеков и нагласив дека не се работи за современи обележја - потенцира Хаџи Бошков.

Министерката за култура одговорноста и' ја префрли на Општината Центар.

- Оваа Општина ја спроведува целата постапка за изградба и за поставување на спомениците, а Министерството за култура нема надлежност - истакна Милевска.

Во Центар вчера не одговорија зошто е ангажирана супервизија, зошто дозволија да се омаловажуваат трудовите на наградените автори и зошто се поправаат речиси готови скулптури. Општината во центарот на Скопје ќе постави споменици на Александар Македонски, Даме Груев, Гоце Делчев, Никола Карев, Цар Самоил, Методија Андонов Ченто, четири лава на Мостот Гоце Делчев и други. Дел од овие скулптури веќе се леат во Фиренца, за што Општината ќе плати 10 милиони евра. Поради финансиската криза во мирување се ставени спомениците на Свети Кирил и Методиј, Свети Климент и Наум Охридски, Цар Јустинијан, гемиџиите, на Карпош, основачите на Македонската револуционерна организација, на Првото заседание на АСНОМ, на бранителите и паднатите херои за Македонија.

Анела Петрова

Премиерот призна дека има врска со спомениците

Премиерот Никола Груевски вчера потврди дека ангажирале надворешни консултанти за спомениците, иако, според него, авторите не се просечни.

- Не би рекол дека се просечни вајари. Колку што можам да видам, луѓето си ја вршат добро работата, ангажиравме и надворешни консултанти, нивните совети се прифатени, така што дојде до мошне добра реализација. Не гледаме причина зошто ангажирањето авторитети во финалната фаза од вајањето на спомениците би било нешто негативно. Во практиката на уметноста, вајарството, дизајнот, па и во други области, во финалната фаза се практикува супервизија на сработеното, во насока на подобрување на визуелниот впечаток - изјави Груевски.

Претходно, премиерот негираше дека е во каква било врска со поставувањето споменици и постојано тврдеше дека за тоа прашање исклучиво е надлежна Општина Центар.
 
 
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=91A4DECA988E684690FA56C51D531875
 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #499 Posted: 03-Sep-2009 at 11:44

Гоце Делчев потекол во лицето

Премиерот се разочарал кога му ги покажале гипсените одливки на скулптурите кои треба да се постават на плоштадот Македонија во Скопје

Пре­ми­е­рот Никола Груевски побарал поправка на споменикот на ре­во­лу­ци­о­не­рот Гоце Делчев. Тој се разочарал кога му го покажале примерокот из­ле­ан во гипс бидејќи лицето на револуционерот било многу отечено.
Гру­ев­ски ја забележал маната на споменикот кога, заедно со ми­нис­тер­ка­та за култура Елизабета Канческа - Милевска и со неколкумина веќе до­ка­жа­ни вајари ги разгледувале спомениците извајани во гипс, како пос­лед­на контрола пред нивното вајање во бронза. Бидејќи разочарувањето на пре­ми­е­рот било видно, вајарите и уметниците што биле со него му об­јас­ни­ле дека не е доцна грешката да се поправи. Извадиле слики од Гоце Дел­чев и на самото место ги споредувале со скулптурата. Дошле до заклучок де­ка ако се направи мал лифтинг на лицето на револуционерот и ако му се истакнат јаболчињата, споменикот ќе биде автентичен. Ветераните ва­ја­ри го уверувале премиерот дека тоа може многу лесно да се направи, без да се менува целиот калап за скулптурата бидејќи се работело за од­лив­ка, па доволно било само да се симне некој слој гипс.
Ре­ви­зо­ри­те, на чело со премиерот, се шокирале и од скулптурата на Даме Гру­ев. Неговиот коњ го опишале со еден збор - катастрофа. Дека коњот на Даме Груев не е како што треба, завчера јавно кажа и градоначалникот на Општина Цен­тар Владимир Тодоровиќ, во изјава за телевизијата "Алфа". И тој, како гра­до­на­чал­ник на Општината во која треба да се постават спомениците, бил да ги види. Градоначалникот Тодоровиќ и вчера потврди дека коњот на Даме е изобличен.
"Ко­њот е повисок отколку што е долг. Тоа е една од поголемите забелешки која ја даде скулпторот Томе Серафимовски, откако заедно ги проверивме спо­ме­ни­ци­те излеани во гипс. Останатите забелешки беа ситни и не се ни се­ќа­вам на нив. Серафимовски се понуди, без надомест, да ги погледне спо­ме­ни­ци­те и да даде забелешки, доколку ги има, кои може, но и не мора да бидат прифатени", рече градоначалникот на Центар Владимир То­до­ро­виќ, нагласувајќи дека за поправките на спомениците нема да се из­дво­ју­ва­ат дополнителни средства туку оти тоа си е трошок што паѓа на грбот на скулпторите, во рамки на парите кои им се одобрени за изработка на де­лата.
Тодоровиќ вели дека спомениците не се на едно место. Некои се во градовите од каде што се уметниците, а повеќето, според него, се на леење во Италија. Тој рече дека го видел и споменикот на св. Климент и Наум кој бил во Гевгелија.
"Споменикот, кога го видов, помислив дека е многу голем, со неприродни димензии. Академикот Серафимовски ми образложи дека споменикот има 7,5 висини на главата и дека е во ред. Изгледаат импозантно", рече градоначалникот Тодоровиќ.
И од кабинетот на премиерот уверуваат дека поправките на спомениците се нормална работа.
"Не гледаме причина зошто активноста за ангажирање на авторитети од об­лас­та на уметноста во финалната фаза од вајањето на спомениците би би­ло нешто негативно. Во практиката на вајарството, дизајнот па и во други области во финалната фаза се практикува супервизија на сра­бо­те­но­то од повисоки авторитети, во насока на подобрување на визуелниот впечаток", велат од кабинетот на премиерот Груевски.
Спо­ме­ни­ци­те на револуционерите Гоце и Даме треба да бидат поставен еден спроти друг, од двете страни на Камени мост на плоштад Ма­ке­до­ни­ја. Овие два споменика се дел од акцијата на Владата и на Министерството за култура за поставување споменици во главниот град за чија реализација е задолжена Општина Центар, а ги изработија главно млади и досега неафирмирани уметници.

Алек­сан­дар да се качи на Калето

Ака­де­мик Томе Серафимовски завчера за ТВ "Алфа" изјави дека лично бил замолен од премиерот, ако има време и ако сака, да посети неколку ател­јеа каде што се работат тие скулптури. Тој рече дека бил заедно со ака­де­ми­ци­те Цветан Грозданов и Петар Хаџибошков.
"Му кажав на премиерот дека ако мисли со тоа што ме ангажирате дека ќе молчам, се лаже", рече академик Серафимовски за ТВ "Алфа" и до­да­де дека му се извиниле што доцна го повикале за консултација. "Го ценам тоа, за да се спаси што може да се спаси", рече тој.
Во истата изјава за "Алфа" тој порача: "Сега, ако има доблест премиерот и мудрост да се самокритизира како што се откажа од црквата и џамијата на еден елегантен начин, Александар Македонски да го качи на твр­ди­на­та кале или да го стави на Аеродромот".


Про­ек­тот нема врска со времето во кое живееме

Ака­де­мик Петар Хаџибошков, кој бил во групата академици што биле по­ви­ка­ни да ја ревидираат работата на скулпторите околу проектот на Вла­да­та за спомениците во центарот на Скопје, ни рече дека откако пог­лед­на­ле дел од работите во поодмината фаза, на 10 мај имале состанок во МА­НУ со премиерот Никола Груевски, министерката за култура Елизабета Кан­че­ска - Милевска и со градоначалникот на Општина Центар Владимир То­до­ро­виќ.
Тој ни рече оти писмено на сите им дал свое мислење напишано во 6 точ­ки:
1. Спо­ме­ни­ци­те, генерално, не се решаваат со современ пристап. Не се во ко­ре­ла­ци­ја со времето во кое живееме. Тие се во анахроно реалистичен ма­нир на 18-19 век.
2. Иде­ја­та за поставување на спомениците е во завршна фаза и од етички при­чи­ни кон комисијата која ги одбрала и авторите, не е во ред наша ин­тер­вен­ци­ја ниту мислење.
3. Про­ек­тот има кампањски карактер и временски период на решавање.
4. Овој проект не им на овозможува на неколку идни генерации да ре­а­ли­зи­ра­ат свои дела во центарот на градот.
5. Це­лос­но не ја поддржувам оваа идеја и реализација.
6.Око­лу проектот не е вклучена ниту стручната ниту пошироката јавност.

www.vest.com.mk
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #500 Posted: 03-Sep-2009 at 14:36

Груевски не учествувал во корекции на спомениците, туку барал мислења од академици


Академик Серафимовски и покрај позитивните оценки и високото мислење за вајарите, најверојатно од личен анимозитет кон некои автори дава критики и неточни изјави во јавноста

Од Владата изразуваат жалење за тоа што се принудени да ги демантираат  написите кои се со тенденција за целосна дискредитација на овие проекти. Според нив, од ваквите шпекуалтивни текстови изостануваат какви и да се аргументи и факти како би ги потркепиле.
Канцеларијата на премиерот ги демантира, како што се наведува во нејзината реакција „низата невистини и шпекулации“ кои се појавуваат во дел од медиумите, поврзани со изградбата на споменици кои се во надлежност на Општина Центар, а во кои се споменува премиерот Никола Груевски.
Од таму информираат дека Груески и академикот Томе Серафимовски пред неколку месеци имале подолг разговор во просториите на кабинетот на премиерот на неколку теми, а посебно била опфатена темата за изградба на споменици. Притоа, академик Серафимовски изнесол одредени свои квалификации за некои од ангажираните вајари за спомениците што ги гради Општина Центар, по што премиерот предложи дека доколку прифаќа може да ги види делата кои се во изработка и да даде свое мислење за истите.
Академикот Серафимовски се согласил но инсистирал тоа да биде во координација со Премиерот и претставници на општината Центар. Исто така, Сефаримовски инсистирал при разгледувањето на спомениците со него да дојдат уште двајца академици, Цветан Грозданов и Хаџи Бошков, што од страна на Груевски било прифатено.
Кога била посетена работилницата, спомениците на Гоце Делчев и Даме Груев веќе биле испратени во леарницата во Италија, така што Серафимовски не можел да ги види за да ги оцени, а уште помалку тоа да го направи Премиерот. Тоа во четвртокот беше една од ударните информации на брифираните медиуми, за што од што Владата велат дека воопшто не е  точно. Поточо, во тој момент била во почетната фаза од изработката споменикот на Свети Кирил, и академиците ги дале своите мислења и забелешки по однос на тоа започнато дело што е на истиот професор кој ги изработи спомениците на Гоце Делчев и Даме Груев.
Според овие наводи, може да се извлече заклучокот дека станува збор за лични релации и евентуален анимозитет на професорот кој сега го работи споменикот на Свети Кирил и на академикот Серафимовски, сметаат од Владата што не сакаат да го коментираат. За нив, како што велат, е важно е да се забележи дека академик Серафимовски за другите споменици дал помали забелешки и сугестии, а за некои од вајарите и самиот високо ги оценил.
Авторите на делата кои се предмет на новинските написи, можат да потврдат дека не е точно дека Премиерот правел какви и да се забелешки и корекции на спомениците, велата од Канцеларијата за односи со јавноста.
Оттаму тврдат дека нема никаква вистина дека Груевски имал средба со академикот Серафимовски во МАНУ.
Академикот Хаџи Бошков, пак, тој ден не дал никаков коментар а подоцна Серафимовски информираше дека Хаџи Бошков е вајар во друга област и дека не сака да учествува во давање свое мислење за деталите на спомениците во друга област на вајарството - реализам.
„КПВРМ потенцира дека проектот со изградба на спомениците го води Општина Центар, а со посетата на академик Серафимовски (чии мислења беа прифатени во поголем дел како совети од дел од ангажираните вајари), Премиерот сакаше да слушне и други мислења на познат скулптор, од причина што овој проект честопати е дискутиран од јавноста и е доведуван во корелација со премиерот.“, се вели во реакцијата на Канцеларијата за односи со јавноста на премиерот Груевски.

http://forum.com.mk/_tools/article/8131/view


Edited by lslcrew - 03-Sep-2009 at 14:37
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2324252627 208>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.555 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.