build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2425262728 207>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #501 Posted: 04-Sep-2009 at 03:08
Скулптури во кругот на МВР...

www.mia.com.mk
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #502 Posted: 06-Sep-2009 at 00:24
На кеј...

Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #503 Posted: 06-Sep-2009 at 07:44
НА КАФЕ = ОN A COFFEE   Bow Master Applause

Edited by vardar - 06-Sep-2009 at 07:47
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #504 Posted: 06-Sep-2009 at 14:28
Doh


Suicide
Инаку скулптурата ми е симпатична


Edited by Cloverstack - 06-Sep-2009 at 14:30
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #505 Posted: 06-Sep-2009 at 14:35
плус скулптурава држи и симболика, на кејот како едно од најпопуларните места за on a coffee LOL
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #506 Posted: 06-Sep-2009 at 17:08
ova koa ke dojdam vo skopje vredi da se vidi na lice mesto (to the face on the place).Crazy
Back to Top
MKballer View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Nov-2007
Location: Detroit
Online Status: Offline
Posts: 93
  Quote MKballer Quote  Post ReplyReply #507 Posted: 06-Sep-2009 at 22:00
hahaha "On a Coffee".

AWESOME! Cheers
Back to Top
dimme.von.macedonia View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 30-Jun-2008
Location: Hrvatska
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote dimme.von.macedonia Quote  Post ReplyReply #508 Posted: 08-Sep-2009 at 22:23
Originally posted by vardar

НА КАФЕ = ОN A COFFEE   Bow Master Applause

Neprocijenjivo!! hahahhaha leleeee! Nacionalna arena - Nationality arena.
eeeeeh...
The beauty comes from within.
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #509 Posted: 09-Sep-2009 at 12:43
Пред да се плука се и сешто, еве нешто што има низ светот. За некого банално, глупо, интересно или привлечно, секој одлучува.

КорејаОксворд


Лос АнџелесАмстердамСтокхолмСиетлБудимпештаПариз
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #510 Posted: 09-Sep-2009 at 14:15

И?

По кој критериум ја направи споредбата со Скопје?

По тоа што кај нас коњот на Даме Груев бил пократок, Гоце Делчев бил потечен, фраерот „Еј“ има закржлавени раце, „шмизлата“ има закржлавени рамења итн итн...

Или по тоа дека кај нас е најбитно тие да се постават по секоја цена, без разлика дали фраерот ќе биде карши Мајка Тереза на пример

Или по крајната нетранспарентност на конкурсите

Или по тоа како кај нас се презаситува просторот во период од само 2-3 години, па ако добар дел од овие дела не се отстранат, ќе нема што да работат генерациите што следуваат (ирониочно во контекст на аргументот што ни се сервира за „неопходното афирмирање“ на сегашните избрани уметници)
Edited by Cloverstack - 09-Sep-2009 at 14:29
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #511 Posted: 14-Sep-2009 at 17:01
Да продолжиме. Барокна ограда за Гоце Делчев Crazy. Што е следно монтирање на висечка конструкција на камени мост?

Знаев дека најавеното реновирање на оградите на мостовите може да донесе само нешто лошо за жал Ohno

Не дека жолтата ограда на Гоце Делчев е некакво естетско чудо, напротив кога ја монтираа зезнаа работа во споредба со претходната ограда која ја имаше таму. Наместо да се исправи таа грешка, повторно се гради поголема. Па ова е можеби најубавиот модерен мост во Скопје со препознатлив профил, какви се тие луѓе оперирани од било каков вкус и критирум кои влечат вакви потези.

Луксузна ограда покрај лавовите на „Гоце Делчев“

14.09.2009 16:57
Владимир Тодоровиќ

 

Ќе се урива старата, ќе се поставува нова ограда на мостот „Гоце Делчев“. Од Градот најавуваат дека допрва ќе ги отвораат понудите.

Не знаат и кажуваат колку пари ќе чини новата ограда на „Гоце Делчев“, која треба стилски да се совпаѓа со лавовите од двата краја на мостот.

„Малку се доцни околу релјефите, тоа е на постаментот на лавовите и благовремено сигурно ќе ги направиме припремните работи, за тие кога ќе дојдат, да бидат и поставени. Октомври се очекува да бидат донесени“, изјави Владимир Тодоровиќ, градоначалник на Центар.

Неофицијално, оградата ќе биде во барок стил, како два од лавовите. Подолго време идејното решение го подготвува еден од авторите, кој веќе е ангажиран за изработка на дел од спомениците и скулптурите што ќе бидат поставени во центарот на Скопје и на мостот „Гоце Делчев“.

 

 

Според експертите, овој зафат би бил поскап од поставените лавови на мостот.

Од Култура велат дека тие не го финансираат овој проект, а од градот Скопје дека најверојатно тие ќе го платат, иако немаат предвидена висина на буџетот за оваа намена.

Од Култура додаваат дека нивната работа завршила со скулптурите кои срамежливо продолжуваат да ги поставуваат во изминативе денови.

Од 35 вкупно скулптури, Врби ќе биде поставена во Вардар кон крајот на годинава, а Портата што ќе ги спојува „Чичко Стоилко“ и „Пелагонија“ е оставена за следната година.

Колку пари ќе чини Портата нема одговор.http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=113703
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #512 Posted: 14-Sep-2009 at 17:11
барок на бруталистички мост, браааааааааво, просто браааааво
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #513 Posted: 14-Sep-2009 at 19:07
Нека ги пребројат пациентите во Бардовци, изгледа некои имаат избегано.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #514 Posted: 14-Sep-2009 at 19:11
Ееее ова треба архитектите да ни објаснат. Гоце делчев во кој стил е?! Далии воопшто има тука брутализам или е некој футуризам на времето кога е граден.

А оградава не дека нешто до толку ќе каже многу . И така оваа сега повеѓе личи како на некој надвозник од некој автопат да е одколку градски мост. Така да све што ќе иде у прилог на поубав мост треба да оставиме простор евентуалн да се поддржи, немора одма да се отфрли. Прво чекам да видам како све тоа ќе изгледа на рендер па после ќе оценувам.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #515 Posted: 14-Sep-2009 at 19:22


Како може да изгледа ЛСЛ барокна ограда на модерен мост?

Дали кога облакаш смокинг носиш патики?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #516 Posted: 14-Sep-2009 at 19:40
Не знам баш за класификацијата на забеган, ама знам дека Гоце Делчев е современ мост. Барокна ограда е капак на невкусот кој почна со лавовите (два „антички“ и два „средновековни“, така ни ги најавија). Едино фалат готски кули ко на Brooklyn Bridge, нормално без функција, туку чисто за „украс“, ко порталите на мостот „око“.

Стварно мислам дека треба да се провери во Бардовци да не недостасува некој.Originally posted by lslcrew

Прво чекам да видам како све тоа ќе изгледа на рендер па после ќе оценувам.
Ако до сега не си научил како кај нас идат работите со рендери или било какви презентации, тогаш чекај. Со среќа, што друго да ти кажам  Smile
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #517 Posted: 14-Sep-2009 at 20:35
Originally posted by lslcrew

Ееее ова треба архитектите да ни објаснат. Гоце делчев во кој стил е?! Далии воопшто има тука брутализам или е некој футуризам на времето кога е граден.

А оградава не дека нешто до толку ќе каже многу . И така оваа сега повеѓе личи како на некој надвозник од некој автопат да е одколку градски мост. Така да све што ќе иде у прилог на поубав мост треба да оставиме простор евентуалн да се поддржи, немора одма да се отфрли. Прво чекам да видам како све тоа ќе изгледа на рендер па после ќе оценувам.
лсл, се согласувам дека сегашниве огради по мостовиве треба да се сменат, бидејќи тие се такви како ти што ги опиша, но тоа не значи дека треба да вршиме експерименти врз мостовите со нешто што нема смисла уште кога некој ќе го каже како идеа
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #518 Posted: 15-Sep-2009 at 02:08
Напротив не реков јас дека треба исклучиво да се заменат со барокни или такви да приличаат на стари. Реков дека уште не ни знам што ќе се направи. Неможам да слепо да искритикувам. Единствено што досега од опис имаме дека ќе бидат барокни, што тоа и да значи. А широк поим е тоа. Значи констатирам дека треба да се сменат и чекам да видам со што.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #519 Posted: 15-Sep-2009 at 03:27
може и мостот а и пошта во продолжение да ги фасадираат со мермерни плочи или клесан камен... само така евентуално да куртули ваквава барокна комбинација во некаква вклопливост... нешто слично имаат почнато пример со фасада од клесан камен мислам на мостот кај НБРМ но само на столбовите и само во неколку реда... најверојатно експериментирале луѓето сакајќи да ја пренесат камената атмосфера од бедемите, но некаде попат заборавиле на идејата, тука се плашам дека од старт е заборавено на таквиот момент, иако на крај можно е да не изненади некој со фасадирање, ако ништо друго бар со предизборни плакати Sleepy
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #520 Posted: 15-Sep-2009 at 10:22
 

Охрид ќе му подигне споменик на свети Наум

Советот на општина Охрид вчера едногласно одлучи да се гради споменик на свети Наум Охридски во центарот на градот.

- Се радувам што оваа одлука е донесена со консензус. Идејата, која е од 1992 година, предвидува во центарот на Охрид да се направи духовен триаголник, кој ќе го обележи еден од најважните периоди во историјата на македонскиот народ - истакна градоначалникот на Охрид, Александар Петрески.

Тој посочи дека во консултација со МАНУ и со други експерти за поставување на споменикот на св. Наум Охридски, избрана е локацијата кај рибниот ресторан.

- Сите три споменици имаат иста поставеност и гледаат кон манастирот „Св. Наум“. Претходно во центарот беа поставени споменици на светите браќа Кирил и Методиј и на свети Климент. Со донесување на оваа одлука се отвора можност во 2010 година достојно да се одбележи 1.100-годишнината од смртта на св. Наум Охридски - додаде Петрески.

Координаторот на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Борче Стефановски, укажа дека идејата за изградба на споменикот на свети Наум е добра и не треба да се политизира.

- Идејата е наша, на сите охриѓани, и не треба да се политизира - рече Стефановски.
 
 
Dnevnik
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2425262728 207>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.813 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.