build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Споменици и скулптури (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 203>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 13-Mar-2008 at 00:32


Само Александар ти е проблематичен во објавава?

Би рекол дека ова ги преминува сите граници, но тие се одавна преминати и воопшто ги нема. Значи вкупно 5 статуи натрупани на плоштадот. Успеаа и програмата за поставување статуи на заслужни личности (која е добра и ја подржував) да ја зезнат скроз, сташни деструктивци. Ohno
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 13-Mar-2008 at 00:39
Previous Се трудам некако да го замислам плоштадот со сите статуи во некое добро светло, пробувам да гледам позитивно на ова... Можеби ќе испадне па добро?
    Можеби би било интересно плоштадот Македонија да биде како музеј на најважните државници во историјата.. Само пренатрупаноста ме плаши, може да испадне навистина кичерај
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 13-Mar-2008 at 00:48
Podobro da gi sredat spomenicite koj veke gi ima gradot
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 13-Mar-2008 at 00:49
Абе важно да се натрупаат на плоштад најшаренолики статуи, не е важно дали се има концепт...

А ова со Александар е на едно сосема друго ниво. Бидејќи има реални можности спорот со името да не биде затворен наскоро (условна покана за нато и слични комбинации), ваљда сега треба да им дадеме муниција на грците за понатака и да си ја поткопаме својата позицијата. Далеку од тоа дека грците се во право, ама во очите на некој од страна, ваквите потези баш прават да изгледаме прилично лошо.
Овие дилетанти ништо не научија (или намерно не сакаат да научат) од преименувањето на аеродромот. А за жал има и добар дел од народов на кого му е важно баш оваа година распаднатиот аеродром да му се вика Александар Велики и да има споменик на истиот на плоштад, бидејќи очигледно тоа се „ургентни“ работи кои не може ни да почекаат. Сето тоа на штета на круцијалното прашање со името! Многу „мудро“ нема што...

Јас сум згрозен Ohno
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 13-Mar-2008 at 00:55
Originally posted by La Linea

Previous Се трудам некако да го замислам плоштадот со сите статуи во некое добро светло, пробувам да гледам позитивно на ова... Можеби ќе испадне па добро?
    Можеби би било интересно плоштадот Македонија да биде како музеј на најважните државници во историјата.. Само пренатрупаноста ме плаши, може да испадне навистина кичерај


Пак овие теории... Да ги оставиме да дивеат, па можеби и нема да испадне толку лошо... Roll%20eyes


Ајде дури и да ги скокнеме сите други проблеми со овој потфат (пред се легалноста) и да поминеме директно на тоа како ќе изгледа сето тоа. Како мислиш дека може да изгледа, без претходен концепт, со расфрлани статуи на личности кои ги делат милениуми плус со различни типови на статуи? Не знам само дали и Чено планираат да го стават на коњ...

Ова не е ништо друго освен гол популизам, кој овие копуци треба да ги претстави како големи патриоти кај попростите слоеви од народот.


Edited by Cloverstack - 13-Mar-2008 at 00:57
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 13-Mar-2008 at 01:26
Originally posted by Cloverstack

Пак овие теории... Да ги оставиме да дивеат, па можеби и нема да испадне толку лошо... Roll%20eyes


Навистина не се сметам за приврзаник на оваа теорија, ама очигледно сета оваа работа со статуите добива голем моментум и подршка од, нели, патриотите и националистите, а исто и нејзината популистичка страна е од корист на Владата, така да ова очигледно ќе се истурка по секоја цена.

Единствено нешто за кое можеби би те поправил е дека личностите еден од друг ги делат милениуми... Тоа е точно, ама тоа е и поентата - милениумската историја на Македонија како и тоа што сите биле важни државници и личности во историјата.

1. Антика: Александар
2. Средновековие: Самуил
3. Турско робство и Крушевската република: Гоце Делчев и Даме Груев
4. Социјалистичка Македонија: Ченто

Мислам дека ваков е нивниот „концепт“. Навистина не можам да го замислам Ченто на коњ кога Втора светска војна се водела со тенкови и авиони. Nuts
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 13-Mar-2008 at 02:17


Лошо е што работава ја земаме наопаку, па зборуваме за тоа како сето тоа би изгледало, ама морам да искоментирам Big%20smile

Нема таму никаков концепт, единствено има безвезно и невкусно трупање. Нема да се докаже никаква милениумска историја, туку само нашите комплекси, кои за жал почнавме да си ги набиваме како резултат на злобното лаење на јужните и источните соседи (кои меѓусебно нема да се сложат околу ништо друго, освен околу нивното примитивно негирање на нашиот идентитет). Ама некако многу лесно се дадовме и развивме комплекси ради една бедна реторика која ја пласираат уште од 19-ти век, поради минати но и сегашни експанзионистички и хард-кор националистички филозофии.

Плус тоа нема ништо што би ги поврзувало тие скулптури во некаква целина - очигледно ќе бидат шаренолики, просторно без концепт, па дури и бројот е промашен (што бараат 2 статуи од еден ист период, посебно што Даме Груев не е личност со исто симболичко значење како Гоце Делчев...? Сеа нормално дека не можат да стават само една статуа кај камени мост, ама само сакам да потенцирам дека оваа симболика што ја објаснуваш не функционира како што треба дури ни во тој поглед). Со еден збор турлитава.


Edited by Cloverstack - 13-Mar-2008 at 02:20
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 13-Mar-2008 at 04:42

Немам што да кажам, сето ова ми мириса на тежок популизам, највеќе ме нервира што во овој клучен момент кога имаме безброј предизвици од сите страни владата преку општина центар се замара со вакви споредни работи  Ohno.

Originally posted by Cloverstack


Плус тоа нема ништо што би ги поврзувало тие скулптури во некаква целина - очигледно ќе бидат шаренолики, просторно без концепт, па дури и бројот е промашен (што бараат 2 статуи од еден ист период, посебно што Даме Груев не е личност со исто симболичко значење како Гоце Делчев...? Сеа нормално дека не можат да стават само една статуа кај камени мост, ама само сакам да потенцирам дека оваа симболика што ја објаснуваш не функционира како што треба дури ни во тој поглед). Со еден збор турлитава.
 
Па место Даме зошто не Грујо или Љубчо или Бране или Кирче, сите се светски политичари, Македонскиот народ никогаш нема да ги заборави нивните допринoси   Crazy  Big%20smile


Edited by vardar - 13-Mar-2008 at 04:51
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 13-Mar-2008 at 05:01
Па не мора место Даме, како тргнала работава мислам дека нема да е проблем да се наредат сите тие дополнително...

Crazy
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 13-Mar-2008 at 12:34
Јас сум комлетно на линија со Кловер.

Не сакам да ја расплинувам дискусијата во погрешен правец а и не тука местото за таква дискусија но. Македонската историја сеуште не е оформена и не е стандардизирана од самите нас, во последните 15 години секој се отиде во еден екстрем кој што комплетно го погазува она за кое што сме се залагале до тогаш. Како што реков, не сакам сега тука да читам муабети која верзијаа е правата, кој е крив зошто тоа е така итн но поентата ми е.

Додека не усвоиме една Македонска историја на академско ниво сосема е глупаво да го затрупуваме градов со разноразни кипови. Слично како со политичкото влијание врз урбанизмот овдека имаме политичко влијание врз историјата каде што актуелните гарнитури си дозволуваат да бидат историчари правејќи нивна субјективна селекција на личности и расфрлајќи се со нивни статуи по Скопје. Секако не е крива само сегашнава власт, листата е усвоена уште во времето на Пенов.

Слична е приказната со Музејот Македонска борба. Македонска борба воделе и илиндинците и комунистите, а овдека се прави политички упад во историјата и непотребно се внесува поделба.

Од естетска гледна точка плоштадот ќе личи на складиште на кипови. Наместо да се размислува да се оформи нов плоштад некаде во градов (срамота е што имаме само еден) кој што ќе се посвети ете на Ченто или незнам кој упорно све сакаат да сместат на едниствениот плоштад (уствари полупоштад бидејќи никогаш не е ни дограден).
Edited by pbanks - 13-Mar-2008 at 12:36
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 22-Mar-2008 at 02:58
Ја видов во живо скулптурата на сликата и воопшто не ми се допадна. Особено тунелот, направен е од некакви бетонски цевки, на сликата е обоен со секаква можна боја како што гледате. Ако можам ќе сликнам да видите за каков невкус се работи

Паркот на франкофонијата доби скулптури

Во рамките на свеченоста настапија деца од франкофонска градинка

Катерина Богоева

Паркот на франкофонијата во Скопје е збогатен со подарени скулптури кои вчера на свечен начин и беа презентирани на јавноста, во рамките на актуелниот Меѓународен ден на франкофонијата што со низа настани се одбележува во земјава. „Да се збогатиме со нашите разлики, за да тежнееме кон универзалното“ е мисла испишана на француски јазик, на еден од најзначајните личности за Франкофонијата, светски познатиот поет и некогашен претседател на Сенегал, Леополд Седар Сенгор, која се наоѓа на подарениот мермерен столб од страна на француската амбасада. Факултетот за ликовни уметности при Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ подари инсталација сочинета од две статуи на жени од бетон, една црна и една бела, поставени на двете страни од тунел направен од боите на франкофонијата. Нејзини автори се студентите Слободан Милошески и Зоран Тошевски, а истата ја изразува културната разновидност на 68-те земји членки на Меѓународната организација на франкофонијата и претставува симбол на солидарноста меѓу различните народи што ја сочинуваат истата. Бугарската амбасада подари камена гравура на човек на коњ „мадирски коњик “, која ги претставува коњаниците од регионот Плиска во Бугарија

Во рамките на свеченоста настапија деца од франкофонска градинка, од француско-македонските паралелки од ОУ „Димитар Миладинов“ и од Балетското студио на Детскиот креативен центар при Младинскиот културен центар. (К.Б.)

Utrinski

 

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 22-Mar-2008 at 08:22
Каде е овој парк?
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 22-Mar-2008 at 13:08
Previous
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 22-Mar-2008 at 13:16
Аларова тој парк го нарекува „Опатија“ Dunno
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 22-Mar-2008 at 17:40
И ја не знаев дека тој парк така се вика! Баш е пријатно место
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 26-Mar-2008 at 11:47
http://dnevnik.com.mk/?ItemID=C4216BDB8956D34FB1481B96CC22D4BD

Општина Центар распиша конкурси за монументални скулптури на Ченто и на цар Самуил

Општина Центар вчера ги објави конкурсите за изработка на идејни проекти за спомен-обележја на Методија Андонов-Ченто и на цар Самуил. Обележјата ќе бидат монументални скулптури на постамент, изведени во траен материјал, кои треба да се вклопат во зададениот архитектонски простор. Скулптурата на Ченто ќе биде поставена на аголот меѓу улицата Македонија и пешачкиот дел од улицата 11 Октомври, односно пред ресторанот „Дал мет фу“. Скулпурата на цар Самуил ќе стои на аголот меѓу улиците Максим Горки и Никола Вапцаров, односно пред кафулето „Тренд“. Двата споменика ќе гледаат кон плоштадот Македонија. Секој од нив ќе чини по четири милиони денари, односно по 65.000 евра.Двата конкурса се јавни и анонимни и на нив може да учествуваат домашни и странски физички и правни лица. Доколку пристигнатите трудови ги задоволуваат пропозициите, ќе бидат доделени неколку награди и тоа: прва, во износ од 300.000 денари, втора - 200.000 денари, трета во износ од 100.000 денари, како и два откупа од по 80.000 денари Изборот на идејниот проект ќе го изврши Одборот за подигање на спомен-обележјата. Конкурсните трудови треба да се предадат во архивата на Општина Центар, најдоцна до 30 мај.

Општината веќе распиша конкурси и за други споменици, како на револуционерите Гоце Делчев, Даме Груев и Никола Карев и за четири лавови што ќе бидат поставени на Мостот „Гоце Делчев“. Лани беше завршен и конкурсот за меморијален споменик на Александар Македонски, на местото на кое е предвидена фонтана на градскиот плоштад, но општинарите се' уште не сакаат да ги објават резултатите.Општината ќе ги подига овие споменици, иако нема донесено петгодишна програма за обележување на значајни личности и настани. Според Законот за меморијалните споменици и спомен-обележја, општината мора да има таква програма за да подигне какво и да е обележје.

(А.П.)Edited by Cloverstack - 26-Mar-2008 at 11:47
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 17-Apr-2008 at 03:38
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=563B2725E7D9CF46B3F2C3A6C3ECCF42

Пристигнати 24 труда за скулптури на Делчев, Груев и Карев

Крајниот рок за поставување е осум месеци по изборот на решенијата

За изработка на скулптури на Гоце Делчев, Даме Груев и Никола Карев качени на коњ, планирани да се постават пред Камениот мост и пред Собранието, конкурирале 24 автори. Иако конкурсот заврши пред две недели, комисијата се' уште не одржала состанок за да утврди колку трудови има за секоја скулптура поединечно. Тоа, посочуваат од комисијата, ќе биде познато најдоцна за десетина дена, кога ќе се дефинира и рокот за избор на најдобрите решенија. Засега е познато дека ликовите на историските личности качени на коњ ќе бидат поставени на постаменти кои ќе се вклопуваат во зададениот архитектонски простор.

Скулптурите на Гоце Делчев и на Даме Груев ќе се постават од двете страни пред Камениот мост, со ликовите свртени кон плоштадот „Македонија“. Никола Карев, пак, качен на коњ, ќе се постави во тревата пред Собранието. Од комисијата додаваат дека, најверојатно, крајниот рок за нивно поставување ќе биде осум месеци по изборот на првонаградените решенија.

Инаку, уште на стартот од иницијативата за поставување на скулптурите, што ја поведе Министерството за култура, а се реализира преку Општина Центар, беше најавено дека проектот целосно ќе го финансира Министерството, додека обврската за одржување на скулптурите ќе ја има Општината. Сепак, не е отфрлена можноста таа задача постепено да се префрли на некој од субјектите на повисоко ниво. (Дс.Т.)

Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 17-Apr-2008 at 13:06
Originally posted by Cloverstack

Аларова тој парк го нарекува „Опатија“ Dunno

Тоа име е останато од пред земјотресот, тука имаш и некој остатоци од бившата градска монденска кафеана Опатија како и градската плажа Опатија на Варда, па затоа тоа место се нарекува така, што во случајов е добро да не се заборави
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 21-Apr-2008 at 06:50

ПРОЕКТ НА ОПШТИНА ПЕТРОВЕЦ


Меморијален парк во спомен на загинатите мировници


Точно на местото на трагедијата, на постамент со висина од еден метар ќе се постави скулптура висока 1,1 метри изработена од бронза, а на педесетина метри кон патот ќе се изгради мала црквичка во која ќе се палат свеќи за помен на загинатите


Во катлановско Блаце ќе се гради Меморијален парк во знак на почит кон единаесетте македонски мировници кои загинаа во хеликоптерска несреќа враќајќи се од мисијата АЛТЕА во БиХ. Точно на местото на трагедијата, на постамент со висина од еден метар ќе се постави скулптура висока 1,1 метар изработена од бронза, а на педесетина метри кон патот ќе се изгради мала црквичка каде ќе се палат свеќи за помен на загинатите. Целиот комплекс хортикултурно ќе се уреди, а ќе се постават клупи и корпи за отпадоци.

Проектот, со одобрение на семејствата на загинатите мировници и со благослов на поглаварот на МПЦ ГГ.Стефан ќе го реализира Општина Петровец.
- На местото на трагичниот настан постојано доаѓаат голем број граѓани за да им изразат почит на загинатите мировници, па наша желба беше целиот простор да го уредиме и да им го посветиме токму ним. За реализација на идејниот проект добивме поддршка и од ужалените семејства, па после состанокот со нив веднаш ја задолжив администрацијата да ги изработи Основниот и Изведбениот проект за изградба на спомен-обележјето. Во процедура е и комплетирање на потребната документација. Би сакал промоцијата на проектот Меморијален парк да се случи на 6. Мај, на Денот на општина Петровец - најави градоначалникот Звонко Цветковски.

Според идејниот проект скулптурата ќе прикажува хеликоптер со скршени елиси на кои ќе бидат испишани имињата на загинатите мировници. Симболика ќе има и во малиот верски храм, кој ќе има олтар и влез на предната страна но, од задната страна ќе биде недовршен, што според идејните творци ќе ги прикажува прерано згаснатите и недовршени млади животи.

Во хеликоптерската несреќа која се случи на 12 јануари годинава загинаа потполковник Тони Спасовски, мајор Горан Ристовски, капетаните Игор Ѓорески и Бране Спасовски, заставниците Тони Давитковски и Славчо Василев, постарите водници Јанко Шириќ, Александар Васиќ, Александар Тасковски и Мики Ивановски и десетар Златко Велјановски.

_____________________________________________________________

 
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 21-Apr-2008 at 12:02
Мило ми е што им текнало. Но спомеников ми е чуден. Не ја разбирам симболиката - можеби тоа горе треба да претставува хеликоптер. Можеле да се потрудат повеќе околу споменикот, ама важно е дека им текнало. 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 203>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.701 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.