build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3839404142 201>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #781 Posted: 07-May-2010 at 23:35
Е стварно ја претеруваат со споменициве,па ептен го узурпираат просторот,овде веќе не се работи ни за вкус ни ништо,по секоја цена лупаат споменици кај што им е место и кај со не им е.
 
Ете ставија 2 пред камени мост и мислам дека се доволно сосе фонтаната за плоштадот,плоштадот не е како прво ни премногу голем за толку спомен обележја нити па е музеј па да може на сите историски личности да им се оддаде почит.
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #782 Posted: 07-May-2010 at 23:48

Не се нервирај друже, коњаниците беа само загревање Big%20smile

Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #783 Posted: 07-May-2010 at 23:57
Previous
 
За жал Thumbs%20Down
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #784 Posted: 08-May-2010 at 13:02
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #785 Posted: 13-May-2010 at 19:05

Интересно што ќе може да се седи и на спомеников. (Значи не мислам на вандализам, него на културно кој сака да си седне).
Незнам дали ова е некоја грешка или така треба да биде релјефот на ќошевите. Мене ми изгледаше како недовршено, или може би грешам.
Edited by lslcrew - 13-May-2010 at 19:07
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #786 Posted: 19-May-2010 at 10:59
Ги тргаат тарабите околу споменикот на Даме Груев.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #787 Posted: 19-May-2010 at 15:24
Originally posted by La Linea

За да се има претстава како би изгледал плоштадот со статуите.

Ова е уште од времето на Кралството СХС, ова се статуи на српските кралеви Петар и Александар.Еве одговор на овој пост, едно 2 години покасноКако што можете да приметите, коњот од левата страна (сега на Даме Груев, тогаш незнам дали на Петар или Александар) има поткрената десна нога, а десниот не!!! Исто така, тогаш мостот бил проширен малку за да се добие поголем коловоз. А и поради непостоењето на кејот во денешна форма, најверојатно биле поставени троа поблиску до Вардар, некаде кајшто денеска имаме жардињери на долната платформа. Исто, се гледа дека постаментите биле повисоки, ама па денешните коњаници се поголеми за разлика од српските окупаторски.

Се на се, едно 80 години прошибани и една зграда превртена наопаку, другото се е исто Banana


Edited by alexgizh - 19-May-2010 at 15:29
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12124
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #788 Posted: 19-May-2010 at 15:36


За мој вкус меѓусебното растојание, растојанието до камени мост и соодносот на големината на постаментите спрема самите споменици, денешната состојба ја прави да изгледа многу поубаво и поскладно во однос на тоа што го насадила СХС.


Edited by Cloverstack - 19-May-2010 at 15:37
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #789 Posted: 19-May-2010 at 15:49
Нели?

Во однос на споменициве, повеќепати имам кажано дека севкупниот проект СК2014 не го поддржувам, но делови од него и тоа како ми се допаѓаат. Овие 2 споменика ми се ептен добро изведени. Секако, може да ја усерат работава, зависно од тоа како ќе бидат позиционирани Гемиџиите и Јустинијан.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12124
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #790 Posted: 19-May-2010 at 21:20

Споменик на Свети Наум чудотворец во Охрид

Нина Кепеска Коментари (4)   
19.05.2010 16:21
Овде ќе биде поставен споменикот на Свети Наум Охридски чудотворец

 

По Скопје и центарот на Охрид ќе се полни со нови споменици. На градскиот плоштад во паркот пред рибниот ресторан веднаш до езерото на почетокот од идната година ќе биде поставен споменикот на Свети Наум Охридски чудотворец, за што по донесувањето на одлука од советот, општината денес го објави конкурсот за идејно решение.

„Донесена е одлука спомен обележјето да е во висина од пет метри и да биде излеано во бронза“, изјави Јоне Станкоски, претседател на Одборот за подигнување на споменикот.

Со постаментот споменикот ќе биде висок шест метри и ќе е свртен со ликот кон езерото и манастирот Свети Наум.

Ова била дамнешна идеја на академик Цветан Грозданов за да се комплетира концептот со блиските споменици на Светите Кирил и Методиј од 1989-тата и на Свети Климент од 2006-тата.

Новиот споменик ќе чини 250 илјади евра, за што министерството за култура обезбеди повеќе од 100 илјади, а остатокот ќе бидат општински пари и донации.

По обновувањето на иницијативата од Охридските пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, ова е прв проект за кој се сложија до сега закрвавените страни владејачката партија и градската власт
http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=123340
Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #791 Posted: 19-May-2010 at 21:58

Чавките од Гоце и од Даме ќе се бркаат со ултразвукНа скопскиот плоштад Македонија има италијански дрвја, но нема да има италијанска романтика, како онаа од плоштадите во Рим, каде што жителите и туристите хранат илјадници птици. Локалната власт од Центар реши да биде практична кога станува збор за овие суштества и нивната навика да бербатат насекаде. Ќе набавува звучни уреди што ќе ги бркаат птиците, оти им е важно ниту едно пиле во иднина да не прелета или застане на спомениците на сите револуционери, дејци и кралеви што ќе бидат поставени на плоштадот.

Општината веќе распиша јавна набавка за овие апаратчиња, кои ќе се инсталираат на самите споменици, при што првпат во Скопје ќе се употреби ваква техника. Со помош на овие апарати со ултразвук, птиците нема да ги надлетуваат ниту да слетуваат на скапите обележја, со што тие ќе бидат заштитени од валкање со птичји измет. На тој начин и општината ќе штеди, оти ќе биде многу скапо редовно да се чистат високите споменици.

- Функцијата на апаратчињата е да ги отстранува птиците од спомениците со помош на ултразвучни сигнали. Тие за луѓето се нечујни, додека кај птиците создаваат страв. Се' со цел да не ги валкаат спомен-обележјата со смет - велат во Општина Центар.

Портпаролот на Центар, Јовица Ацкоски, објаснува дека засега не знаат колку апаратчиња ќе набават, бидејќи тие ќе се поставуваат поединечно, по потреба. Тој не прецизира ниту на кои споменици планираат да ги постават.

- Станува збор за апаратчиња што чинат од 600 до 1.200 евра за парче, во зависност од техничките спецификации. Постапката за набавка е во тек, а вкупната цена ќе биде позната по изборот на најповолен изведувач - вели Ацковски.

Пред реконструкција на плоштадот Македонија изметот на птиците беше еден од поголемите проблеми за работниците на „Комунална хигиена“. Стотици чавки секојдневно ги посетуваа високите костени и ги валкаа клупите, па граѓаните немаа каде да седнат, освен ако со себе не носеа весник. Поради обновата на плоштадот, костените беа исечени, но потоа беа посадени нови дрвја. Италијанските садници се' уште не се извишени, па засега не привлекуваат големи јата.

На плоштадот, кај Камениот мост, веќе се поставени спомениците на револуционерите Гоце Делчев и Даме Груев, кои заедно со постаментите се високи 7 метри. Набрзо ќе биде поставен и споменикот на Методија Андонов - Ченто пред кафулето „Тренд“, како и два од четирите лава на мостот „Гоце Делчев“.

Општина Центар има донесено одлуки за подигање споменици и обележја на околу 25 личности и настани. Педесетина скулптури ќе има и на мостот „Око“ и на „Мостот на уметноста“, а низ централното подрачје веќе две години се распоредени и триесетината скулптури на млади уметници што ги постави Министерството за култура.Edited by Cloverstack - 20-May-2010 at 17:26
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #792 Posted: 19-May-2010 at 22:36
Е нема да се запрат да се занимаваат и себе си и нас со тотални глупости и изместени приоритети!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #793 Posted: 20-May-2010 at 01:37
Ултразвукот брка чавки, ама привлекува змии инсекти глодари и слични штетници. А и колку што знам штетен е за луѓе со вградени пејсмејкери и слични медицински апарати. Може има некои специјализирани системи, но мислам дека воопшто нема потреба од такво нешто. Барем на плоштадот нема толку птици. Едно чистење на пет шест месеца би било доволно. А инаку сум приметил низ Европа многу се користи една практична работа за да не застануваат гулаби и да не се прават гнезда по релјефите од фасадите, а може и тука ќе функционира тоа. Се поставуваат не многу густи тенки жички што и речеси се неприметливи од далечина па и од блиску, едвај се гледаа и оневозможуваат птици да застануваат. Така да би можело да се проба и тука. Ен ми изгледа некако многу практично за споменици но се практични ако веќе толку има проблем. Мислам дека попрво треба да пазат како да ги одбранат од вандализам споменициве одколку од птици,
Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #794 Posted: 20-May-2010 at 11:52
Previous
 
Токму тоа и јас се запрашав во еден момент,колку се тие апарати штетни по здравјето на луѓето и дали ќе има последици од постојаната активност на овие звучни уреди по одредена категорија на граѓани,кои имаат здравствени проблеми,иако чисто сумљам дека се безопасни и за останатите граѓани(не се разбирам онака кажувам и прашувам).
 
 
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #795 Posted: 20-May-2010 at 14:28

добро бе зарем стварно мислите дека некој ќе си дозволи да постави нешто што е штетно по здравјето на луѓето само за да ги заштити спомениците од птичјиот измет..

Прво, реален е проблемот со птичјиот измет по спомениците и би било ептен безврска кога ќе гледаме фотки од сите серџии и противници на споменициве, како се ситат. За љубителите на споменициве, туристи итн ич да не споменувам.
Второ, за спомениците е нопходна константа грижа, а не само постави и толку, пошто во спротивно повторно ќе ги обвинувавме за шарлатанство, несериозен однос итн итн..
 
Стварно неможам да ве разберам. Една саркастична статија во Дневник и одма се запаливте. Ова е за мене е само финеса во комплетно завршување на делот со (конкретниве) споменициве, т.е. превентивен механизам од естетско нарушување што директно влијае на нивниот изглед и впечаток кој треба да го остават.
Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #796 Posted: 20-May-2010 at 14:42
Па добро скајбој нормално е човек да биде загрижен особено кога се работи за апарати(кои што воопштои не се на природна база)кои што ќе покриваат еден поголем простор како што е плоштадот.А и во предходниот пост напоменав дека онака кажувам и прашувам за ефектот на ултра звукот и дека не се разбирам.
 
Далеку од тоа дека сме се запалиле од веста на дневник Big%20smile
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #797 Posted: 20-May-2010 at 15:21
Originally posted by Buliwyf

Па добро скајбој нормално е човек да биде загрижен особено кога се работи за апарати
 
Па и пејсмејкерот кој го спомнавте е апарат (превентивен механизам кој не е на природна база) и знаеме што функција има
 
Originally posted by Buliwyf

А и во предходниот пост напоменав дека онака кажувам и прашувам за ефектот на ултра звукот и дека не се разбирам.
 
Далеку од тоа дека сме се запалиле од веста на дневник Big%20smile
 
До толку не се разбирам ни јас, ама гледам логично да размислувам, а не нечив новинарски сарказам да ме заведе.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #798 Posted: 20-May-2010 at 15:24
Многу си на краток фитиљ бе СкајБој.... искача информација, ја дискутираме, не значи дека луѓе се напалиле или дека ќе ги рушат сега спомениците сосе ултразвукот. 
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #799 Posted: 20-May-2010 at 15:47

pak frlenje pari!! abe ovie ne se normalni ili sto? Zar malku slabi tocki ima po skopje pa ova samo ostanalo? Fatalno e ova. Od koga stana vladata tolku bogata sto frlit pari i za ultra zvuk? Ova veke ne e normalno! Dzabe e eden dell so najvisokite standarti a malku pogore golema siromastija, i toa ne e kojznae kolku daleku od centarot!!Navistina sramno e!!!

A graganite sto ne se cudat, ili ne mu interesira ili si ja imaat svoja fotelja i toa vazi!!
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #800 Posted: 20-May-2010 at 16:04
.

Edited by SkyBoy - 27-May-2010 at 00:08
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3839404142 201>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.500 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.