build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 208>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 06-Sep-2008 at 09:15
Многу ми е жалUnhappyLaugh

Кисела Вода се откажа од Тарзан

Никола Крстиќ
05.09.2008 19:11

Тарзан можеби нема да го добие почесното место во асфалтната џунгла на Кисела Вода. По емитуваниот прилог на А1, градоначалникот Џорџе Арсов најавува можна ревизија на идејата.

„Таа програма нема да почне да се реализира се додека не помине низ сите законски структури во државата. колку граѓани, толку вкусови, меѓутоа битно е мнозинството, а мнозинството граѓани поддржуваат. Меѓутоа, ова е само работна верзија, таа ќе претрпи уште промени, проширувања или скратувања“, рече Џорџе Арсов, градоначалник на општина Кисела Вода.

Сепак, според коментарите од сајтот на А1 мнозинството смета дека проектот е смешен.

И експертите не ја поддржуваат оваа иницијатива.

„Тоа се последици од транзиција и има обновена страст за да се остави трага и по цена да се испадне дури смешен“, изјави Владимир Величковски, универзитетски професор.

Покрај Тарзан, на првичниот список од над сто луѓе кои заслужуваат споменик општината ги има и Марк Шпиц, Чарлс Дарвин, но и контроверзни личности како Наполеон Бонапарта.

А1.


Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 06-Sep-2008 at 12:31
абе гарант Џејн ќе ја стават место него ќе видите
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 06-Sep-2008 at 20:32
Зошто онакви неточни наслови??? Новинарот не може да разбере за што се зборува во неговиот сопствен текст, или намерно прави помпа од ваква смешна работа?!?
Еве што вика Џорџе:

Таа програма нема да почне да се реализира се додека не помине низ сите законски структури во државата.
Убаво што му текнало дека програмата треба да помине низ пропишаните процедури, ама треба да му е јасно дека ниту тоа нема да го смени фактот што ова е една тотално дебилна иницијатива.
Во секој случај, не гледам каде стои дека општината се откажала од Тарзан или од некој друг конкретно.


колку граѓани, толку вкусови, меѓутоа битно е мнозинството, а мнозинството граѓани поддржуваат
Ова Џорџе на жими мајка ли?


Edited by Cloverstack - 06-Sep-2008 at 20:33
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 10-Oct-2008 at 09:17

Нови скулптури во Скопје, старите ги нема

Односот кон уметноста е мерка за цивилизациското рамниште на еден народ, а ако граѓаните уништиле десет скулптури, треба да поставиме 100 нови зашто со време тие ќе се навикнат да гледаат уметност, вели кустосот Златко Теодосиевски


Скулптурата „Музиканти“ кусо време го украсуваше и развеселуваше просторот пред поранешната Балканска банка во центарот на Скопје

Колку граѓаните на Скопје може да „поднесат“ уметност? Дали им се потребни четириесетина нови скулптури и дали ќе знаат да се грижат за нив, или барем да се воздржат да не ги уништуваат?

Проектот на Министерството за култура во Скопје да постави неколку десетици скулптури, провоцира и вакви прашања. Оштетувања и кражби на скулптури во градот не е новост. „Немили“ настани се случиле неколкупати. Монументалната скулптура „Реквием“, дело на рускиот уметник Григориј Потоцки, беше украдена од Музејот на современата уметност, а од „Музикантите“ на Благоја Чушков, близу плоштадот остана само камениот постамент. Уличните свирачи одамна ги нема.

И во двата случаја не беа крадени уметничките дела. Цел на кражбите беше бронзата од која беа изработени скулптурите.Дали идејата да се постават уметнички дела е созреана за ова време?

Историчарот на уметноста Златко Теодосиевски смета дека уништувањето е инцидентно, дека не е правило во Скопје.

- Односот кон уметноста, воопшто кон културата е мерка за цивилизациското рамниште на еден народ. Културата и уметноста по правило „влечат“ напред, не гледаат кон минатото. Ако граѓаните уништиле десет скулптури, треба да поставиме 100 нови. Со време тие ќе се навикнат да гледаат уметност и повеќе нема да прават штети - вели Теодосиевски.

СЕ ПРОДАВА МАТЕРИЈАЛОТ,НЕ ДЕЛОТО


Според него, граѓаните ги крадат скулптурите од егзистенцијални причини, не затоа што сакаат да го уништат уметничкото дело.

- Материјал за скулптури не се краде во Лондон ниту во Париз. Можеби тие имаат поинаков систем на заштита или ги поставуваат делата на јавни простори на кои постојано се движат луѓе. Ако новите скулптури ги зафрлат некаде, веројатно повторно ќе „исчезнат“ - вели Теодосиевски.

Тој ја поддржува акцијата на Министерството за култура, со скулптури да се облагороди Скопје, под услов да биде добро осмислена и реализирана.

- Ако се избрани сериозни дела, зошто да не бидат поставени во Скопје? - вели Теодосиевски.Историчарот на уметноста Валентино Димитровски, вработен во Управата за заштита на културното наследство, објаснува дека новите скулптури нема да бидат заштитени како културно наследство.

- Тие се актуелно творештво и може да бидат заштитени само како јавно богатство и тоа треба да го решат локалните власти. Во секој случај, мислам дека граѓаните се зрели за акцијата - вели Димитровски.Како историчар на уметноста, акцијата на ресорното министерство Димитровски ја оценува како преголем чекор.

- Тоа се многу објекти и може да се појави опасност и да се загуби од квалитет, да не се осмисли добро акцијата. А треба да се мисли на многу работи, објектите мора да кореспондираат со околината - вели тој.

ВАНДАЛИЗАМ НАЈМНОГУ ВО СКОПЈЕ

Министерството за култура веќе склучило договори со 28 автори што ќе изработат по една, некои од нив по две-три скулптури. Во зависност од делото, уметниците ќе имаат три, пет или осум месеци да ги завршат своите творби. Министерството до Општина Центар доставило барање да се назначат местата на улица Македонија, покрај Кејот, во Градскиот парк и во општина Карпош каде што ќе бидат поставени скулптурите.

Пред две и пол години од плоштадот Македонија исчезнаа двајцата музичари од скулптурата „Музиканти“. За вандалскиот чин беа известени градските институции и Министерството за внатрешни работи. Скулптурата, композиција од четири фигури високи по еден метар, беше поставена на камен постамент од 80 сантиметри.

Шест месеци подоцна, во бркотница како на филм, низ скопските улици полицијата фати тројца крадци што неколку часа претходно „киднапирале“ скулптура тешка 200 килограми од пред Музејот на современата уметност на Кале. Ја пресекле на половина, ја откорнале од бетонскиот постамент и ја однеле. Запленетото дело на Потоцки беше минимално оштетено. Кражбата успеала и покрај вооружените чувари што деноноќно го обезбедуваат Музејот во кој се чуваат повеќе од 5.000 вредни уметнички дела. Нарачателот имал намера да ја исече на повеќе дела, да ја претопи и да ја продаде во странство.

Иако тогаш беше најавено дека скулптурата за неколку дена ќе биде вратена на старото место, таа се' уште не е поставена пред МСУ.Првите скулптури во Скопје се поставени меѓу двете светски војни. По ослободувањето, во Градскиот парк е поставена скулптурата на Гоце Делчев, од Љубомир Далчев, потоа Иван Мирковиќ го прави Споменикот на ослободувањето на Скопје, поставен кај Владата.Годинава државата за скулптури ќе одвои 45 милиони денари, за дела од 28 уметници, изработени од бронза и од мермер.

ИНФО- Бронзените скулптури како старо железо

Склуптурите од бронза се најпривлечна цел на крадците. Пред две и пол години од плоштадот Македонија исчезнаа музичарите од скулптурата „Музиканти“. Шест месеци подоцна, во бркотница како на филм низ скопските улици, полицијата фати тројца крадци што неколку часа претходно „киднапирале“ скулптура тешка 200 килограми од пред Музејот на современата уметност на Кале.

СТАВ
Да ја заштитиме уметноста од нас

Најмалку осум децении во Скопје се негува скулптурата како уметност под ведро небо. Денес вандалски се уништуваат делата што со својата естетика го одбележуваат времето што го живееме. Опасност од уништување им се заканува на уште 40 уметнички дела, кои допрва треба да бидат поставени во Скопје.Уметноста ќе биде наменета за нас, но како да ја заштитиме од нас? За среќа, граѓаните на Скопје не ги уништуваат скулптурите за да ја уништат уметноста, како фанатикот што со чекан го нападна „Давид“ на Микеланџело, зашто не можеше да ја поднесе неговата убавина. За несреќа, украдените скулптури бескрупулозно се уништуваат за да бидат продадени како старо железо. Затоа фреквентна локација е најдобриот чувар на скулптурите. Скопје има простор за многу уметност, но нема ниту сантиметар за уште една промашена идеја.



http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=01B80810A2A265429D457AC16B6A1786
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 10-Oct-2008 at 20:51
Само да ја допунам серијата како се крадеа СВИРАЧИТЕ еден по еден, а никој не реагираше


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 10-Oct-2008 at 20:57
И нешто без коментар


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 10-Oct-2008 at 23:19
свирачите беше еден од најубавите споменици во Скопје Ohno. Се надевам дека ќе се обнови. 
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 10-Oct-2008 at 23:26
Originally posted by pbanks

свирачите беше еден од најубавите споменици во Скопје Ohno. Се надевам дека ќе се обнови. 

Во потполнос се сложувам, за разлика од некој морбидни и перверзни споменици кој скоро ги поставива, од некој наши „големи“ стари вајари.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 11-Oct-2008 at 03:51
ВАЈАРОТ АНГЕЛЕ НАЦЕВСКИ РАЗОЧАРАН ОД ИГРИТЕ НА ОПШТИНИТЕ
Конкурсите за споменици се голема лага
Иако учествувал на голем број конкурси, не добил официјално известување за резултатите од конкурсот од ниту едно место



Државата ги стави уметниците под нозе. Ваков е ставот на академскиот вајар Ангеле Нацевски, кој последниве години речиси и да нема конкурс за скулптура или за споменик во Македонија на кој не се јавил, но место ангажман и можност да покаже што знае, од секаде добил само понижување и потценување на трудот.
Иако учествувал на голем број конкурси, не добил официјално известување за резултатите од конкурсот од ниту едно место. Дознавал дека е избрано некое дело откако колегите ќе му честитале некому. Или, пак, се случувало уште полошо - да дознае дека конкурсот завршил дури откако ќе забележал дека скулптурата или споменикот е веќе поставен. Иако трошел многу пари за да ги изработи макетите, многу дела не му се вратени, а оние што му се вратени ги добил назад искршени, оштетени и неупотребливи.
Нацески е најреволтиран од непрофесионалниот однос на Општина Битола. Учествувал на ланскиот конкурс на Општина Битола за изработка на споменик на Филип Втори, а учествувал со свое дело и на конкурсот од 2006 година за споменик на бранителите.
"Не ми беше верно дека не приватник, туку државата може да се однесува вака со уметниците. Конкурсите за споменици, скулптури, бисти... се само нешто што треба да се објави во весник. Општините не држат до ниту еден услов што самите бараат да биде исполнет во конкурсот. Ние почитуваме се, а тие си дозволуваат да ги добиеме делата, кога ќе решат да ни ги вратат, искршени и уништени. Макетата за споменикот на бранителите во Битола ми ја вратија, замислете - без глава. Којзнае како ја транспортирале. Не ми е јасно како може општина, јавна институција да има ваков однос", се жали вајарот.
Вајарот Нацевски вели дека единствената позитивна работа од овој конкурс што општинарите имале доблест да ја направат е тоа што барем го известиле дека неговиот труд не е награден и го обесштетиле со 250 евра. За разлика од тој конкурс, се уште чека известување од оној за Филип Втори во Битола, иако е од лани. Од пријатели дознал дека Општината веќе избрала некого да го работи споменикот. Тоа не го изненадило, но е револтиран поради тоа што не го добил делото назад.
"Макетата е фигура на Филип Втори на коњ и одделно портрет на Филип Втори. Коњичката фигура е гипсена макета висока еден метар. Не само што се вложив себеси како уметник во неа туку и изработката не беше евтина. Особено беше тешко да се снајдам околу транспортот. Правев посебен сандак, кој го обложив за да не ја оштетам макетата и со ноќи не спиев за се да излезе како што треба. Работата беше килава уште на почетокот кога им го однесов делото, бидејќи сандакот што го правев специјално за транспорт на макетата уште тој ден го видов искршен пред подрумот. Не ми беше јасно зошто не го зачувале, бидејќи може да се случи да треба да ми го вратат, но, очигледно, уште тогаш знаеле дека само фиктивно ни ги земаат делата", вели Нацевски.
Откако слушнал дека конкурсот завршил, а не го известиле, ниту му го вратиле делото, отишол сам да си го бара. Но место на одговори и на соработка наишол на мувлосан подрум во кој се чувале делата со ширум отворена врата и без чувар. Не успеал да ги најде своите дела меѓу многуте искршени и расфрлани макети.
Тој ги барал и парите, кои секој оној што сака да учествува на конкурсот за да ги добие конкурсните услови мора да ги уплати. Тие пари треба да им се вратат на уметниците во моментот кога ќе добијат потврда дека делото им е примено на конкурсот.
"Ми велат дека тие 3.000 денари што ги уплатив за конкурсот заталкале некаде во банка. Сто пати се јавив во Општината, само ме маткаа наваму-натаму. Никој не ми даде информација, ниту како да си ги вратам парите, ниту, пак, каде ми се коњаникот и портретот Филип Втори. На овој конкурс стоеше дека сите учесници ќе бидат обесштетени со по 250 евра, но кога не успеаја да ми го вратат делото, воопшто не се надевам дека ќе ме обесштетат", вели Нацевски.
Тој има исто искуство и со Општина Центар. Меѓу другите, учествувал и на конкурсот за споменик на Александар Македонски на плоштадот Македонија во Скопје. Чека резултати и од овој конкурс веќе втора година. Ништо не му кажувале во Општината, но исто како и за спомениците во Битола, дознал од пријатели дека општинарите дале некоја девојка која учествувала на конкурсот, но без макета, да го работи споменикот. Нацевски вели дека се зборува во вајарските кругови дека споменикот на Александар веќе се изработува.
"Во Општина Центар се е во завиена форма, прикриено. Никој јасно и гласно не сака да каже дека конкурсот е завршен, иако на сите им е јасно тоа, бидејќи ниту еден конкурс за споменик не трае две години и сите рокови се одамна пречекорени", револтиран е Нацевски.
Нацевски вели дека единствениот конкурс кој отпочеток докрај бил доследно спроведен е оној за споменикот на Скендер-бег поставен на почетокот од Старата чаршија.
"У симнувам капа на Општина Чаир за Скендер-бег. Се беше транспарентно. Во секој момент уметниците знаеја до каде е конкурсот, Општината имаше лица задолжени да даваат објаснувања. Доделија и награди, а најважно од се е тоа што направија изложба на сите пристигнати трудови, па секој можеше да види што било понудено, а што избрано", вели вајарот Нацевски.
Од Општина Центар никој не сака да каже зошто не направиле изложба со пристигнатите трудови за споменикот на Александар Македонски. Ниту, пак, некој сака да ги каже резултатите од конкурсот, односно кој треба да го прави споменикот, кога ќе го постави, дали има рокови и слично. Претседателот на Комисијата за подигање на споменикот Владимир Здравев, кој е и претседавач со Советот на Општина Центар, на секое прашање за споменикот на Александар Македонски вели дека нема време да даде одговори. Општинарите, пак, не сакаат да даваат изјави за споменикот нагласувајќи дека единствено Здравев е надлежен и за изјавите.
И од Општина Битола не одговараат на обвинувањата од вајарот Нацевски. Општинарите кажуваат дека "едноставно, сите конкурси што се распишани се доследно спроведени докрај".
Но и покрај доследно спроведените конкурси, се уште нема споменици. Предвидено е споменикот на бранителите во Битола да биде поставен во паркот кај Саат кулата. Иако конкурсот е од 2006 година, се уште нема споменик. Во Битола нема споменик ниту на Филип Втори, а и Скопје не го доби споменикот на Александар Македонски на плоштадот Македонија.

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=158116&idg=8&idb=2496&rubrika=Revija

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 19-Oct-2008 at 15:12
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 29-Oct-2008 at 04:57

Земјотресот не беше во 6,17 часот!

Од Музејот на Скопје не забележале дека е поместена стрелката. Допрва ќе испитуваат за интервенција

Деспина Трајковска

Наместо 5,17 часот, мигот кога Скопје беше погодено од катастрофален земјотрес во 1963 година, денес часовникот на Музејот на град Скопје покажува еден час повеќе. Малата стрелка на часовникот, од засега непознати причини, некако се поместила, па сега покажува 6,17 часот, како во тој момент да застана сметањето на времето.

Еден од најголемите симболи на градот веќе извесен период како да е заборавен од сите. Споменик на културата, по се' изгледа, е само на хартија, оти никој досега не интервенирал да го наштелува часовникот на кој едната стрелка, очигледно од забот на времето, сама се помрднала. Ова е само уште еден пример за негрижата на надлежните за спомениците и за културното наследство. Недозволиво е часовникот и, воопшто, Музејот да се заштитени објекти само на хартија. Наместо да претставува паметник на денот кој остана врежан кај илјадници скопјани, времето кое сега може да се прочита од часовникот некого ќе доведе во заблуда. И тоа само поради нечија неажурност, незаинтересираност, неодговорност или од некоја друга причина.



Јован Шурбановски, директор на Музејот на град Скопје, не забележал оти часовникот не го покажува „точното“ време. Иако секојдневно минува оттука и влегува во објектот, не регистрирал драстично поместување на едната стрелка. Сепак, признава дека има мали промени.

„Да, стрелката малку е падната кон шест, но не е толку страшно. Во секој случај, ќе провериме на што се должи тоа и ќе интервенираме, доколку е можно, часовникот да се врати на точно 5 часот и 17 минути“, ни изјави вчера Шурбановски, кој има сознанија дека часовникот воопшто не е чепнат откако бил реконструиран објектот по земјотресот. Единствено во 2000 година била префарбана неговата метална конструкција. Има ли и на каков механизам воопшто опстојува часовникот, директорот на музејот не може да каже со сигурност.

„Не знам. Мислам дека има некои остатоци од механизмот кој овозможувал часовникот да свети, пред да се случи земјотресот“, додава Шурбановски, кој најави дека веднаш ќе го испита случајот и можностите за евентуалните интервенции.

Инаку, веќе извесен период ангажирани проектантски куќи и независни архитекти работат на изготвување проект за темелна реконструкција на објектот на Музејот. Тоа, посочува директорот, е неопходно да се реализира во скоро време, бидејќи капацитетите на зградата не можат во целост да одговорат на потребите на субјектите сместени во него.

„Се' уште ништо не е конкретно договорено. Битно е дека се работи на проектот. Сепак, се надевам дека државата ќе пројави интерес финансиски да помогне, бидејќи, сепак, Музејот и сето она што се чува во него е културно наследство и е сопственост на државата“, смета Шурбановски.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=2EFEC8A9382EB74794AADCF7B79067CC


Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 31-Oct-2008 at 18:52
Е ова се надевам ќе делува добро, два лава на влезот на камени мост на местото каде некогаш беа поставени конјаниците од времето на српската окупација на Скопје.
Ќе бидат изработени од бронза од два млади скулптори за кој верувам дека ке изработат нешто стварно за доживување.
Иначе изработката е во тек, и верувам мостот ќе добие една целина

П.С. Смомениците нема да бидат 15 м Smile



А оваја слика е сигурно инспирација за 15м-скиот коњаник
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 31-Oct-2008 at 18:53
Лавовите ќе одговараат колку што одговарале и коњаниците Thumbs%20Down

Мада муабетов не е за тука, тие работи ги разглабаме во општата нишка за споменици...


Edited by Cloverstack - 31-Oct-2008 at 20:12
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 31-Oct-2008 at 18:55
Originally posted by Cloverstack

Лавовите ќе одговараат колку што одговарале и коњаниците Thumbs%20Down

Мада муабетов не е за тука, тие работи ги разглабаме во општата нишка за споменици...

Е, немој да помислам дека не си излегол подалеку од Ск и не си погледал барем некој мост во некој од градовите на кој стално се повикуваме и во овој форум.

Од каде е таа негативнос, без барем со површна анализа ?
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 31-Oct-2008 at 19:22

еве еден пример во Љубљана имаат ламји на dragon bridge(змајски мост) по што и биле наречени словенците Змајчеки LOL

шала на страна, мостот е дел од плоштадот па ова би требало да биде една целина со споменикот(во дискусијава), но колку ова држи вода незнам пред се бидејќи се наќити плоштадот со деловни центри и стоковни куќи па сето ова со споменикот и лавовите ќе биде некој уникатен кросовер од арт нуво, византиска, постмодерна и футуристичка архитектура...



Edited by beTon - 31-Oct-2008 at 19:30
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 31-Oct-2008 at 20:08
Originally posted by Vladimir P


Е, немој да помислам дека не си излегол подалеку од Ск и не си погледал барем некој мост во некој од градовите на кој стално се повикуваме и во овој форум.

Од каде е таа негативнос, без барем со површна анализа ?


Што ќе помислиш е твоја работа, но мене ми е преку глава од такви компарации и погрешни аналогии. Едноставно кажано не се сите мостови исти. Камениот мост си има свој архитектонски контекст - дури и некакви ниски скулптури на лавови не би биле баш најсреќно решение, а не некакви доминирачки егзибиции поставени на огромни основи, кои би ја искарикирале дури и препознатливата силуета на мостот, која е симбол на овој град.

Негативноста ми е од тоа што неписмени луѓе завладеаја и почнаа да насадуваат се и сешто низ градов и државава, само не тоа што навистина би требало/прилегало. Меѓудругото ете и плоштадот го испланираа како изложба цел контингент споменици, без концепт и јасна поврзаност. И сега треба да верувам дека така културно ќе се издигнеме ли што?


Edited by Cloverstack - 31-Oct-2008 at 20:21
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 31-Oct-2008 at 20:27
Владимир јас се извинувам - се изназборев а дури сега приметив дека си нагласил дека спомениците нема да бидат 15м (ваљда сакаше да кажеш дека нема да бидат невкусно доминантни).

Но останува прашањето колкави ќе бидат? Имаш ли таква информација зошто изгледа дека оваа информација ти е од прва рака.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 31-Oct-2008 at 20:36
кло нема логика да се на пиедестал од 15м зошто ќе го кријат цел простор отаде вардар, сигурно ќе има некаков пиедестал колку за да не се пентарат понив улични акробати. ако ништо друго и онака го осакатија мост со реконструкцијата па бар вака овие споменици нешто ќе замаскираат... 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 31-Oct-2008 at 20:40


Тоа дали нешто има логика е едно, а дали има потенцијал да се случи е друго. Многу понелогични работи ни се случија, така да не можам да бидам мирен кога ќе слушнам вакви работи - одма ми се буди сомнеж дека ќе се случи најлошото можно решение. Едноставно искуството ми ја уби дури и онаа не толку голема доверба дека вакви работи се прават внимателно и осмислено. Кога разноразни Вангели завладеаја, што друго ми останува? Од таму потекнува негативноста за која ме прашуваше Владимир. Оваа „екипа“ што го преврте градов наопаку не заслужила ништо друго освен крајна негативност и анимозитет.


Edited by Cloverstack - 31-Oct-2008 at 20:43
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 31-Oct-2008 at 20:53
Те молам длабоко извини ако те навредив.

Но некако почна да ми смета да на се гледаме негативно и дека тамо некој нешто мува, и тие биле .... дај да видиме што е и што ни треба

Само едно ретро, да си спомнете за крстот на водно, какви се негативни дискусии беа, оној овој добил мувал ... па сега стана препознатлив дел од обележјето на Скопје.

А најсреќен сум кога дознавам дека некој млади добиле некој проект, и сигурен сум дека ќе внесат нешто ново, или полека ќе ја сменат оваа веќе мувлосана гарнитура на скулптори.

Еве еден пример на кој стално се ежам а никој ништо нема кажано, бидејќи е од еден наш еминентен скулптор.


за мене ова треба на циганите да им го дадеме да го стопат, а ако и дечкиве со лововите „утнат“ ќе ги претопиме Smile но барем добиле шанса
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 208>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.500 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.