build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 6768697071 203>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #1361 Posted: 20-Nov-2010 at 12:35
Originally posted by гитардемон

За постаментите се сложувам дека не морале да бидат сите исти низ цел град, ама сметам повеќе тоа дека се должи на некреативност, или немање кум или баџанак со фирма што увезува гранит за да се лапне некое евро, па морале да се држат до другарот што увезува травертин.

Да си здрав и жив!


Вие што гледате идеологија во ова, оставања траги и тајни пораки ала Мачу Пикчу и Абу Симбел, размислете малку поубаво...

Edited by Dave Gahan - 20-Nov-2010 at 12:35
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Observer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Observer Quote  Post ReplyReply #1362 Posted: 20-Nov-2010 at 12:36
Дали споменикот на Гоце Делчев во парк ве потсетува на Комунистичка Партија на Македонија? Мене не. Спомениците (ако сака Господ) ќе бидат вечни за 20 години ќе му биде на некого многу битно кој бил на власт хех, се се заборава. Плаошник не ме асоцира на Љубчо Георгиевски (може ако се запрашаш во чие време е изграден да), ниту она здание во Пелинце што беше изградено за време на бранко црвенковски а на кое сега секоја година се одржуваат говори на 2 август и се посетува од ученици низ целата година. И на крајот на краиштата од што е стравот ако на било каков начин се поврзат спомениците со некого? Зошто да не кажам еј тоа беше добра идеја (м.з. единствена хаха) на Бранко Црвенковски за Пелинце? Ниту ќе гласам за него ради тоа ниту ништо, но ете сметам дека таа идеја беше добра и беше негова. Иако еве сега кога се потсетуваме за таа идеја која е многу битна беше изведена без никакви консултации со народот или историчари или немаше некаква дебата. Едноставно се реши ајде ќе правиме копија на Прохор Пчински. Тоа не е мала работа да преместуваш и копираш историски места. Кога ќе се потсетам и дека внатрешното уредување на Пелинце го направи мажот на Илинка Митрева...Но нејсе, тоа тајновито правење не беше во ред но идејата генерално е добра. Премногу сте партиски обременети. Идеите се вреднуваат и да сигурно дека оваа власт ќе има позитивни оцени кога сето ова ќе се доврши но и треба да има затоа што идејата е супер, но сигурно тоа не е пресудно за некој да биде избран повторно на власт. Ајде сега враќање на спомениците! Мислам во нишкава барем...

P.S. без гајле за шури баџанаци, тие муабети беа за порано, сега имаме ревносна опозиција која да имаше такво нешто до сега сто пати ќе го кажеше. а можеби сте и во право, и мене ми е сомнително зошто се прошири илинденска и булевар србија а за следната година се најавени уште 3-4 булевари - мора Коце да има роднина што работи со асфалт, размислете!

Edited by Observer - 20-Nov-2010 at 12:56
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #1363 Posted: 20-Nov-2010 at 15:29
Originally posted by Observer

Дали споменикот на Гоце Делчев во парк ве потсетува на Комунистичка Партија на Македонија? Мене не. Спомениците (ако сака Господ) ќе бидат вечни за 20 години ќе му биде на некого многу битно кој бил на власт хех, се се заборава. Плаошник не ме асоцира на Љубчо Георгиевски (може ако се запрашаш во чие време е изграден да), ниту она здание во Пелинце што беше изградено за време на бранко црвенковски а на кое сега секоја година се одржуваат говори на 2 август и се посетува од ученици низ целата година. И на крајот на краиштата од што е стравот ако на било каков начин се поврзат спомениците со некого? Зошто да не кажам еј тоа беше добра идеја (м.з. единствена хаха) на Бранко Црвенковски за Пелинце? Ниту ќе гласам за него ради тоа ниту ништо, но ете сметам дека таа идеја беше добра и беше негова. Иако еве сега кога се потсетуваме за таа идеја која е многу битна беше изведена без никакви консултации со народот или историчари или немаше некаква дебата. Едноставно се реши ајде ќе правиме копија на Прохор Пчински. Тоа не е мала работа да преместуваш и копираш историски места. Кога ќе се потсетам и дека внатрешното уредување на Пелинце го направи мажот на Илинка Митрева...Но нејсе, тоа тајновито правење не беше во ред но идејата генерално е добра. Премногу сте партиски обременети. Идеите се вреднуваат и да сигурно дека оваа власт ќе има позитивни оцени кога сето ова ќе се доврши но и треба да има затоа што идејата е супер, но сигурно тоа не е пресудно за некој да биде избран повторно на власт. Ајде сега враќање на спомениците! Мислам во нишкава барем...

P.S. без гајле за шури баџанаци, тие муабети беа за порано, сега имаме ревносна опозиција која да имаше такво нешто до сега сто пати ќе го кажеше. а можеби сте и во право, и мене ми е сомнително зошто се прошири илинденска и булевар србија а за следната година се најавени уште 3-4 булевари - мора Коце да има роднина што работи со асфалт, размислете!


Потпис.
Back to Top
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #1364 Posted: 20-Nov-2010 at 18:42
Originally posted by Observer

Дали споменикот на Гоце Делчев во парк ве потсетува на Комунистичка Партија на Македонија? Мене не. Спомениците (ако сака Господ) ќе бидат вечни за 20 години ќе му биде на некого многу битно кој бил на власт хех, се се заборава. Плаошник не ме асоцира на Љубчо Георгиевски (може ако се запрашаш во чие време е изграден да), ниту она здание во Пелинце што беше изградено за време на бранко црвенковски а на кое сега секоја година се одржуваат говори на 2 август и се посетува од ученици низ целата година. И на крајот на краиштата од што е стравот ако на било каков начин се поврзат спомениците со некого? Зошто да не кажам еј тоа беше добра идеја (м.з. единствена хаха) на Бранко Црвенковски за Пелинце? Ниту ќе гласам за него ради тоа ниту ништо, но ете сметам дека таа идеја беше добра и беше негова. Иако еве сега кога се потсетуваме за таа идеја која е многу битна беше изведена без никакви консултации со народот или историчари или немаше некаква дебата. Едноставно се реши ајде ќе правиме копија на Прохор Пчински. Тоа не е мала работа да преместуваш и копираш историски места. Кога ќе се потсетам и дека внатрешното уредување на Пелинце го направи мажот на Илинка Митрева...Но нејсе, тоа тајновито правење не беше во ред но идејата генерално е добра. Премногу сте партиски обременети. Идеите се вреднуваат и да сигурно дека оваа власт ќе има позитивни оцени кога сето ова ќе се доврши но и треба да има затоа што идејата е супер, но сигурно тоа не е пресудно за некој да биде избран повторно на власт. Ајде сега враќање на спомениците! Мислам во нишкава барем...
P.S. без гајле за шури баџанаци, тие муабети беа за порано, сега имаме ревносна опозиција која да имаше такво нешто до сега сто пати ќе го кажеше. а можеби сте и во право, и мене ми е сомнително зошто се прошири илинденска и булевар србија а за следната година се најавени уште 3-4 булевари - мора Коце да има роднина што работи со асфалт, размислете!

Тouché


Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1365 Posted: 20-Nov-2010 at 19:05
А како би било да престанат и партиски обременетите постови, и оние постови со обвинување за партиска обременетост на другиот (ионака нели секогаш оној другиот е тој кој е партиски обоен), и ова пребројување на таборите кое очигледно влегува во мода?

Има некој да каже нешто поконкретно за споменициве, без триста непотребни примеси узпат?
Edited by Cloverstack - 20-Nov-2010 at 19:08
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #1366 Posted: 20-Nov-2010 at 19:14
milsam deka se poveke diskutanti se zamaraat da izlezat interesni, cinicni ili pametni poprvo nego li  da se dolovi prava konstruktivna diskusija ili da se izvadi dobar zaklucok od seto ova. E zatoa ne ne biva, a ne poradi Grujo, Brane i drn drn so ti znam jas koj...kraj kraeva tie se recidivi na nasata glupost, ne neinteligencija, ednostavna i procistena glupost...
.....   .......
Back to Top
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #1367 Posted: 20-Nov-2010 at 19:25
Момци, не релативизирајте сега! Обсервер прекрасно опсервирал и ги заќутил и двата табора!!!
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1368 Posted: 20-Nov-2010 at 19:37
Наводно балансирано мислење не значи дека по дифолт е објективно. Критика кон двата табора не изгледа ништо неутрална ниту паметна, само покажува дефицитарна аналитичност. Партиската обременетост е присутна и треба да се намали, но јас мислам дека Градинарот со првата реченица погоди точно во центарот.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2463
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1369 Posted: 22-Nov-2010 at 02:12

Originally posted by lslcrew

Па нормално е да се знае. Има ли денеска споменик низ свет што не му се знае од кое време е и кој владеел на тој простор во тоа време. Нема. И не гледам што е тука спорно и зашто дебатирате за ова. Оваа теоријава на миракуликс е малку тенденциозно поставена како да денешниот мотив на целата изградба е да некој се слави себе си во некое време после векови, а јасно е кажан мотивот дека е тоа да Македонија го добие својот сквер кој ќе го сведочи нејзиното постоење и цивилизациски континуитет низ вековите и административен кварт. Воопшто не гледам некоја заднинаска намера како оваа кон која има тендеција да се прикаже.

Па не после векови, ама до следните избори секако. 

Јас пак сум убеден дека сево ова е повеќе шминка за гласови, отколку нешто што суштински, барем малку, би го подигнало квалитетот на живеење во државава. 
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #1370 Posted: 22-Nov-2010 at 08:30
За десеттина дена ќе започне лиењето на споменикот на Св. Наум- Чудотворец

Одборот за подигнување на споменик на „ Св.Наум Охридски-Чудотворец“ информира е заврешена фазата изработка на гипсена копија и дека за десетина дена може да започне лиењето на монументот на светецот.

- Задоволни сме од досегашниот тек на изработката на споменикот и од односот на Академик Томе Серафимоски кој ги запазува роковите и брзо ги вградува забелешките. По оваа фаза на изведба во гипс,треба да се потпише договор со леарницата „Јеремиќ“ од Белград, по што споменикот ќе биде излеан во бронза и поготвен за поставување на локацијата  на просторот пред Рибниот ресторан- вели Јоне Станкоски , председател на Одборот за изградба на споменикот.

Спомен обележјето свечено ќе биде откриено на 4 јули, следната година на летното одбележување на денот на „Свети Наум Охридски- Чудотворец“ .

http://ohridnews.com
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #1371 Posted: 25-Nov-2010 at 20:19
Споменикот на Крсте Петков - Мисирков на плоштадот Пела е поместен за неколку метри, поради изградбата на триумфалната капија...

Лично сум за да се замени овој споменик, ДА СЕ НАПРАВИ ГОЛЕМ И ДОСТОЕН, барем колку оној на Ченто. А местото му е тука, дефинитивно (роден е во Постол, т.е. Пела). Не е место за триумфална капија.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1312
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #1372 Posted: 25-Nov-2010 at 20:21

Мислам некаде прочитав дека веќе е при крај петметарски споменик од Мисирков.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #1373 Posted: 25-Nov-2010 at 20:27
Ама исто така се шушка дека ќе биде бутнат некаде кај судовите... што за мене е недозволиво.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #1374 Posted: 25-Nov-2010 at 20:30
Мисирков ќе биде поставен во дворот на МАНУ
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1375 Posted: 25-Nov-2010 at 20:49
Се согласувам апсолутно дека споменикот на Мисирков треба да биде заменет со поголем (не мегаломански, туку разумно голем, бидејќи постојниов е во смешен размер). Истава локација, Плоштадот Пела е по дифолт идеална локација за тој споменик (ради причината што ја изнесе alexgizh), ама не знам колку простор ќе остави триумфалната порта за да може таков споменик да биде добро позициониран  Wallbash

Edited by Cloverstack - 25-Nov-2010 at 20:51
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1376 Posted: 26-Nov-2010 at 03:20
Имаше едно време идеја да се подари на некое штоколо или инститтуција што го носат неговото име.
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #1377 Posted: 26-Nov-2010 at 03:38
Мислам дека сакаа да го преместат во некој парк, но да не трачарам.Овој споменик едноставно ја намалува големината и важноста на Мисирков во историјата на Македонија, така да најдобро би било да се тргне. Е сега што тоа ќе се исполитизира до крајни мерки...Требало да му ја мисли некој на времето што воопшто и било дозволено да се постави споменикот, али тоа е друга тема
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1378 Posted: 26-Nov-2010 at 04:41
Градоначалникот на прашање кој издал наредба за дислокација одговори дека никогаш и немало одлука за локација, така да сегашниот споменик е дивоградба. Неможе да постои одлука за дислокација ако предходно нема никаква одлука на кој аможе дислокацијата да се повика. Единствено што може е некаква одлука во врска со дивоградба. Така да и преместувањето е политичка импровизација, колку што и поставувањето е. Најдобор нека му најдат некоја локација, школо ли, пак ли, некаде каде ќе одговара.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2463
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1379 Posted: 26-Nov-2010 at 10:10
Бре бре бре, дивоградба бил. Та овие новиве случајно да не не се.  
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4788
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1380 Posted: 26-Nov-2010 at 10:18
Па дивоградба е, и цело опкружување т.н. плоштад, а воедно и самиот споменик се срамни. Велија може да развие друга тактика освен преувеличување на работите. А другите се бетер од дивоградба
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 6768697071 203>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.593 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.