build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 8283848586 208>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #1661 Posted: 30-Mar-2011 at 21:05
Originally posted by zabegan

и што сега, ако сме пропуштиле нешто мора по секоја цена да го надокнадиме? само го потврдуваш тоа што го кажал fichot , а и ти самиот спомна континуитет кој кај нас не се запазува баш со вакви плановии далеку од тоа дека ова е оддавање почит на национални херои, баш го прават спротивното, а тоа е срамотење и омаловажување на истите личности



Срамотење и омаловажување ? Ако оваа моментална влада ги посрамоти и омаловажи историските херои на Македонија, тогаш што ли правеа тие пред неа... [немам намера со ова да ја носам расправијава кон политичка насока само чуден ми е коментарот над мене.]

И што ако се поставени личности од различен период во непосредна близина еден до друг?
Иако во различни периоди од историјата секој од нив имал иста цел, тежнееле кон иста цел и ги водела иста идеја, која се надевам дека на сите на формуов ни е добро позната !

Edited by HugoGoulding - 30-Mar-2011 at 21:10
Back to Top
Konstrukt View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 03-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Konstrukt Quote  Post ReplyReply #1662 Posted: 30-Mar-2011 at 22:50
Originally posted by zabegan

и што сега, ако сме пропуштиле нешто мора по секоја цена да го надокнадиме? само го потврдуваш тоа што го кажал fichot , а и ти самиот спомна континуитет кој кај нас не се запазува баш со вакви плановии далеку од тоа дека ова е оддавање почит на национални херои, баш го прават спротивното, а тоа е срамотење и омаловажување на истите личности


прво не знам дали да одговорам, можеби пак ке бидам избришан и цензуриран

- Да, ако сме пропуштиле нешто треба да го надокнадиме, особено ако тоа нешто е слободата, не може во Македонија да има Турски Грчки, Бугарски, Албански, Германски, Француски, Англиски и бог знае се не какви споменици објекти и обележја а да нема Македонски, не само да нема туку тоа да биде осудувано и криминализирано од една мала група.

- околу почитта не знам дали да коментирам, ако вака не се одава почит туку се срамоти - не знам,може со нивното игнорирање и минимизирање се одава почит, ЦЕЛО СКОПЈЕ имаше еден споемник на Гоце и еден на Горче Петров - во чешка на една зграда има повеке споменици него кај нас во цела држава

срамота што воопшто се полемизира за спомениците на овие луге

Edited by pbanks - 31-Mar-2011 at 10:40
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1663 Posted: 30-Mar-2011 at 23:39
Previous
да бе, последен пат јас кога пишував вака за слободата на Македонија, настана огромна дебата за тоа како јас сум ја навредил македонската нација...
и тоа што ти го спомнуваш е чисто лечење на комплекси konstrukt, тоа што Македонија до вчера била под ропство, не значи дека сегас треба да налупаме споменици кај ќе ни текне, особено споменици кои немаат врска еден со друг и нафрлани се на рандом позиции во радиус од километар квадратен! тоа ли е оддавање почит на сопствената историја? ако е, тогаш целосна поддршка имаат од мене споменициве
и тоа што во Чешка начукале 100 споменици на една зграда, и сега и ние ќе начукаме да не останеме покуси, со друг збор се нарекува комплекс, и истиот се лечи со споменициве
ете затоа конкретно овие споменици се срамотење на историски личности, поради тоа што некој мисли дека повеќе почитува некого, ако му направи повеќе споменици! Suicide

Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #1664 Posted: 31-Mar-2011 at 00:20
А таа идеја на сите тие национални херои не била да им се изгради споменик, него да се изгради Македонија. Железница, патна инфраструктура, развиена економија, влез во евро-атланските сојузи итн. А за споменици нема да има проблем ако прво една држава ги оствари претходно споменатите државни цели. Затоа што со нивна реализација ќе се слеат повеќе пари во државната каса со што ќе има повеќе пари за изградба на споменици на сите овие личности. Кратко и јасно.
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #1665 Posted: 31-Mar-2011 at 03:46
Според мене, главната цел на Скопје2014 е воспоставување на Скопје како главен град на една држава/нација. Таквата целина се доловува со поставување на споменици и скулпури на разни видни личности од различни периоди/реони на Македонија кои придонеле да сме денес каде што сме.
Концептот можеби е „застарен“ но сепак и Македонија треба да го помине тоа за да добие правец и сите граѓани на Македонија (и странци) да знаат дека Скопје е главниот град. И не е само знаење од типот научи лекција и готово Скопје е главен град, туку Македонците на емотивно ниво да се поврзуваат со главниот град на нивната држава. ДА, "zabegan" и ние треба да го надополниме изгубеното во визуелното претставување на нашата историја, исто како што нашата книжевност тоа го направи во изминатите 65 години.

Кога доаѓав јас од Гевгелија во Скопје и стоев на плоштад, мене само Камени Мост, Калето и Ристиќеавата ми беа познати. Од кои сите можеби имаат поврзаност со колективната Македонска историја, но сепак се тесно поврзани со Скопје. Значи одењето во Скопје на мене ми беше еднакво со одењето во Битола. Македонско е, поврзан сум со него, но сепак прикажува само дел од својата локална историја.
Денес со спомениците Скопје доловува други емоции. Едноставно просторот доби значење не само како плоштад на Скопје, туку и плоштад на Македонија. Кога бев пред некој месец во Скопје, не беше веќе сеедно, го чуствував како да си седам на некоја клупа во центарот на Гевгелија, го чуствував како свое.

Да некој ќе каже емотивен пост, без многу логично размислување, но вистината е таква. Јас знам дека на Македонија и требат милион работи, но еднакво на тие милион работи (како ифраструктура), според мене, и ова недостасуваше на Македонија.

Сепак луѓе сме и имаме многу потреби, многу често нерационални. Сепак емотивно не е секогаш ирационално а токму ова емотивно претставување на историјата за да се воспостави Скопје како ВИСТИНСКИ главен град на Македонија, беше повеќе од потребно.

Ги има тие што се за, ги има тие што се против, ги има тие што мислат парите требале да одат на друго место, ги има тие што го тврдат спротивното. Според мене и тоа каде сме во моментот, најлогично би било да размислуваме на тоа што по Спомениците? Спомениците ги оправдувам (признавам има и некои нејаснотии: цена, оксидирање, напукнување), но сепак тоа не значи дека се друго во државата престанува за само тие да се изградат. Има и други паралелни проекти кои се одвиваат, а според некои постирања овде на форумот како тоа да не се гледа.

Се повикува нон-стоп на реално размислување, но не сакаме овде реално да размислуваме дека спомениците сами по себе си носат одредени бенифиции. Од која причина тоа не сака да се согледа, незнам. Реалното размислување во овој случај е да се прифати поради која причина се градат спомениците, а не каде требало да одат парите. Реално е да се прифати дека одредени историски, политички и економски причини се позадина на тие споменици, а не дека не била исплатлива нивната изведба.
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
Konstrukt View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 03-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Konstrukt Quote  Post ReplyReply #1666 Posted: 31-Mar-2011 at 13:32
се што сакав да кажам - кажа theMac3donian - СЕКОЈА ЧЕСТ

забеган - споменици требаа како вода на жеден од повеке аспекти - за поставеноста, хронолошка, историска, од поглед на правец и материјали - и мене не ми се допагаат некои работи - тоа никогаш нема да биде ИДЕАЛНО кој и како и да ги става


н23- се согласувам делумно,да треба и има поважни работи но како што реков аман бе луге
1. намеснки средства- по таа логика куките ни се луксуз треба сите да живееме во јапански капсула згради

2.иако недоволно сепак доста се работи на многу мали фронтови - споредено и за СК со Пенов (Трифун башка) а и на Републичко ниво

пак ке кажам противењето е од други причини што политички штоод неинформираност што од зајадливост како народ.
Back to Top
Sykes View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Sykes Quote  Post ReplyReply #1667 Posted: 31-Mar-2011 at 14:03
Делумно се согласувам со вас, Скопје е главен град, и треба да биде препознатлив по нешто, да има чувство на главен град. Но, треба(ше) првин да го направиме да заличи на град. Кој е првиот впечаток кој го добивате кога влегувате во Скопје? Крпеници по автопат, неплански куќички и колиби покрај автопат, диви депонии поставени иронично покрај оние знаци за забрането фрлање шут и отпад. Почнуваш да влегуваш во градот, автомобилот ти останува без амортизација, од веќе познати причини. Решиш да пешачиш, кај ќе пешачиш? Тротоарите имаат огромни кратери, посебно се привлечни после некој дожд. Е, си стигнал до спомениците и прекрасните згради во центарот, пред обраснатиот кеј и матниот вардар, поминуваш на Камениот мост, за да стигнеш до музеите, и те пречекуваат улични продавачи на се - од козметички препарати до чорапи 5 за 100. Која слика ја добиваш за градот?
Дефинитивно ни се измешани приоритетите.

Edited by Sykes - 31-Mar-2011 at 14:05
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #1668 Posted: 31-Mar-2011 at 14:11
Е јас ќе ти кажам дека апла противењето не ми е од политичка причина. Не може прво да го поддржувам проектот, после не, ако иам политички бекграунд. Се возиш ли ти по македонските автопати? Кога задњи пут си бил до Охрид? Кога задњи пут си се возел со воз? Па немој да ми кажеш дека приоритет е Јустинијан, отколку целосно реновирање на патот кај Стража. Дека побитна е новата зграда на АЕК (до вчера не ни знаев дека постои таква државна институција) отколку средување на патот Ск-Ве со што драстично би се намалиле штетите на колите. Па реално гледајте луѓе. Што ако се разбудиме конечно со национална свест дека иаме споменици, кога утре ако идам за Гевгелија ќе треба бандажи на кола да мењам. Немојте со националните тези да се вадиме. Јасно е дека очигледно морате да го браните проектот, мене ми се допаѓаше додека изгледаше разумен. Сега бега од разумот. Скопје ќе добие сообраќајница со една лента затоа што Александар морал да биде токлу метри висок. Можеа по метро сите да ги скратат и со тие пари што ќе останеа и друго да се гради.
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #1669 Posted: 31-Mar-2011 at 14:33
Originally posted by Sykes

Делумно се согласувам со вас, Скопје е главен град, и треба да биде препознатлив по нешто, да има чувство на главен град. Но, треба(ше) првин да го направиме да заличи на град. Кој е првиот впечаток кој го добивате кога влегувате во Скопје? Крпеници по автопат, неплански куќички и колиби покрај автопат, диви депонии поставени иронично покрај оние знаци за забрането фрлање шут и отпад. Почнуваш да влегуваш во градот, автомобилот ти останува без амортизација, од веќе познати причини. Решиш да пешачиш, кај ќе пешачиш? Тротоарите имаат огромни кратери, посебно се привлечни после некој дожд. Е, си стигнал до спомениците и прекрасните згради во центарот, пред обраснатиот кеј и матниот вардар, поминуваш на Камениот мост, за да стигнеш до музеите, и те пречекуваат улични продавачи на се - од козметички препарати до чорапи 5 за 100. Која слика ја добиваш за градот?
Дефинитивно ни се измешани приоритетите.


Првиот болд:
Па нешто треба и за општините да остане. Има некои делови за кои треба државата да се погрижи (теза:главен град) но сепак некои работи самите општини треба да ги сработат. Неможе за секоја канта ѓубре да се грижи државата. Тука ја наоѓам владата само крива од гледна точка што не ги притиска општините во Скопје да превземат нешто во врска со севкупниот изглед на градот.

Вториот болд:
За приоритети, мислам дека сите се согласуваме.

Originally posted by N23

Е јас ќе ти кажам дека апла противењето не ми е од политичка причина. Не може прво да го поддржувам проектот, после не, ако иам политички бекграунд. Се возиш ли ти по македонските автопати? Кога задњи пут си бил до Охрид? Кога задњи пут си се возел со воз? Па немој да ми кажеш дека приоритет е Јустинијан, отколку целосно реновирање на патот кај Стража. Дека побитна е новата зграда на АЕК (до вчера не ни знаев дека постои таква државна институција) отколку средување на патот Ск-Ве со што драстично би се намалиле штетите на колите. Па реално гледајте луѓе. Што ако се разбудиме конечно со национална свест дека иаме споменици, кога утре ако идам за Гевгелија ќе треба бандажи на кола да мењам. Немојте со националните тези да се вадиме. Јасно е дека очигледно морате да го браните проектот, мене ми се допаѓаше додека изгледаше разумен. Сега бега од разумот. Скопје ќе добие сообраќајница со една лента затоа што Александар морал да биде токлу метри висок. Можеа по метро сите да ги скратат и со тие пари што ќе останеа и друго да се гради.


Дека морам да го бранам проектот - немора. Но го бранам дека ми се допаѓа. Ако сакаш да имплицираш некои други работи, тогаш само ќе ти кажам дека грешиш.

За патиштата знаеме сите, за возовите знам многу добро, но ти покрај „реалноста“ на твојот пост неможеш да ги согледаш реалните (ќе повторам пак) политички, историски и економски околности.

Инаку еве, кога ќе имаш време, земи израчунај колку ќе се зачуваа пари ако се „скратеа по 1 метар“ спомениците и кажи точно во кој пат, воз би ги инвестиарл ти. Не за друго така информативно и се разбира доброволно.
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
Konstrukt View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 03-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Konstrukt Quote  Post ReplyReply #1670 Posted: 31-Mar-2011 at 14:58
Originally posted by N23

Е јас ќе ти кажам дека апла противењето не ми е од политичка причина. Не може прво да го поддржувам проектот, после не, ако иам политички бекграунд. Се возиш ли ти по македонските автопати? Кога задњи пут си бил до Охрид? Кога задњи пут си се возел со воз? Па немој да ми кажеш дека приоритет е Јустинијан, отколку целосно реновирање на патот кај Стража. Дека побитна е новата зграда на АЕК (до вчера не ни знаев дека постои таква државна институција) отколку средување на патот Ск-Ве со што драстично би се намалиле штетите на колите. Па реално гледајте луѓе. Што ако се разбудиме конечно со национална свест дека иаме споменици, кога утре ако идам за Гевгелија ќе треба бандажи на кола да мењам. Немојте со националните тези да се вадиме. Јасно е дека очигледно морате да го браните проектот, мене ми се допаѓаше додека изгледаше разумен. Сега бега од разумот. Скопје ќе добие сообраќајница со една лента затоа што Александар морал да биде токлу метри висок. Можеа по метро сите да ги скратат и со тие пари што ќе останеа и друго да се гради.


за тоа реков требаше СК2014 требаше да биде ПРОПОРЦИОНАЛЕН со другите инвестиции - пример би ги направил Споменците(за поефтино) и Музеите, а не би се луксузирал со плажи, финансови полиции и мостови


НО ВЕКЕ КОГА СЕ ГРАДИ - не можам да плукам на проектот како душманите мој, ме разбираш


за националните тези - мислам дека сите гледаме во каква ситуација, во кое време колку е ова важно и КОЈ ОД КОГО ФИНАНСИРАНИ СЕ ПРВИТЕ ПЛУКАЧИ и паничари на проектот односно на централниот споменик


п.с. воопшто немаше да се зачленам на форумов и бранам никого и ништо да не ме испровозираа навредите на национална основа кој немаат никаква врска ни со градба ни со дизајн ни со уредување

Edited by Konstrukt - 31-Mar-2011 at 15:01
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #1671 Posted: 31-Mar-2011 at 18:34
Ок, секој со дијаметрално спротивни размислувања. Само ме загрижуваат единствено размислувањата дека сме сиромашна земја, неаме пари за големи проекти, а имаме 400 милиони евра за овој проект. Сомнително во секој случај. Не би сакал повеќе да навлегувам во тематиката на споменициве.
Back to Top
Konstrukt View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 03-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Konstrukt Quote  Post ReplyReply #1672 Posted: 31-Mar-2011 at 22:07
Originally posted by N23

Ок, секој со дијаметрално спротивни размислувања. Само ме загрижуваат единствено размислувањата дека сме сиромашна земја, неаме пари за големи проекти, а имаме 400 милиони евра за овој проект. Сомнително во секој случај. Не би сакал повеќе да навлегувам во тематиката на споменициве.


далеку од тоа дека сме сиромашна земја, пари имало и ке има -но каде оделе до сега е прашање за други форуми искрено многу е раздвижено последниве 5 години, пред тоа мравка не мрдаше и на општинско и на републичко ниво

инаку конкретно за проектов (уште пред владиниот спот) кога се знаеше дека ке удри кризата прва на градежништвото беа седнати со директорите и беа разгледувани опциите за ублажување на ударот, тука сакам да напоменам дека изградба на автопат или железница на пример (не дека не требаат) не ги покриваат сите сегменти и сите вработени во градежништвото, пример ѕидари, водоводџии, итн, итн, немаше да бидат покриени пример цигланите - верувај добро осмислен е проектот

е сеа дали мечката фати од медот - е па фати


*скелетот на СК 2014 е готов со удирањето на темелите и на последната зграда - сега треба да навиваме да го завршат, останува уште жена парк и собрание

*и пак никој не кажа и никој не знае чив е постаменот до Карпош????????

Edited by Konstrukt - 31-Mar-2011 at 22:18
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1673 Posted: 31-Mar-2011 at 22:12
Каде бе, рано е. Хотел, Офицерски и хотел, хотел кај мнр, објке тсо 13 институции меќу кои и драмски театар кај Пресвета Богородица, црквата и камбаната, водовод, хотел кај водовод, хотел малку подоле, царина, катна гаража односно повеќе ги има скоро десетина. Рано е до завршување.
Back to Top
Konstrukt View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 03-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Konstrukt Quote  Post ReplyReply #1674 Posted: 31-Mar-2011 at 22:22
Originally posted by lslcrew

Каде бе, рано е. Хотел, Офицерски и хотел, хотел кај мнр, објке тсо 13 институции меќу кои и драмски театар кај Пресвета Богородица, црквата и камбаната, водовод, хотел кај водовод, хотел малку подоле, царина, катна гаража односно повеќе ги има скоро десетина. Рано е до завршување.


искрено е тоа де за мене глупости, пример Барок суд помегу пази сеа МТВ, Мавровка, Суд 1 и 2, Универзитетска библиотека и Факултет - ко временска машина да си фрлил среде Скопје - Водоводот во барок или Мериотот ништо не ми значат

да ги шлапнат спомениците и да ги пуштат музеите - верувај не знаеш од колкаво значење се ! другото е небитно и непотребно
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1675 Posted: 31-Mar-2011 at 23:29
сеуште не ми е јасно зошто има луѓе кои веруваат дека спомениците се најбитен приоритетен елемент на секој град и мора да има најмалце 1000 во километар квадратен... Question
и не ми е јасно како за вакви мегаломаски проекти сме богата држава, а кога се работи за други проекти општо земено, на прво место го ставаме штедењето Ohno
и поектот пази е просперитетен ако на него работеле повеќе ѕидари и други градежни работници Crazy
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #1676 Posted: 31-Mar-2011 at 23:47
Конструкт делот со работниците ти држи вода и единствен од сите аргументи до сеа за кои вреди да се дебатира и е најлегитимен од сите. Ама пак ќе дојде до ситуација вкусот, потребата од триумфална порта, толкуте споменици од кои реално работниците немаа фајде. А бидејќи овој дел е за спомениците работа има само за оние што ги местеа спомениците и постаментите. Сите други се за административните згради.
Back to Top
Konstrukt View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 03-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Konstrukt Quote  Post ReplyReply #1677 Posted: 01-Apr-2011 at 08:06
форумов е за градежништво и можеби од аспект на архитекти сте во право за споемниците,(иако и тоа е вкус) нели и јас кажав дека не ми се допагаат милион мали работи за нив но генерално ги подржувам - зошто

да не објаснувам ке покажам со реврс пример - кој со колкави средства и колкава енергија е против нивната изградба!!! ви текнува? 4 држави се имаат мобилизирано од кој најгласна е онаа на Југот - значи не станува збор за политика колку за национален интерес во даден момент.

да не се објаснуваме дека требаат - верувај нас во овие моменти највеке ни требаат. губиме фокус во дискусија - за цена, проценти, изведба насока, луксузирање може да разговараме

што сакам да кажам - примерот со Судот, од цел проект најнесоодветниот пример за барок шлапнат во релативно модерна средина така??? зошто за него не се дискутира?


конкретно на темата околу расфрланоста

ДАЛИ НЕКОЈ МОЖЕ ДА ГИ ВИДИ СИТЕ ТИЕ СПОМЕНИЦИ ВО ЕДЕН ПОГЛЕД? дали навистина се расфрлани?








еве пример, дали од една позиција ги гледаме другите споменици? дали визуелизацијата/птичјата перспектива допринесе за расштрканоста?

Edited by Konstrukt - 01-Apr-2011 at 12:59
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1678 Posted: 02-Apr-2011 at 01:11
Ми се допадна предпоследниот пост на theMac3donian, иако не сум баш на таа линија што ја застапува, сепак го разбирам неговото гледиште, има валидни поенти. Во секој случај, јас сум за хардкор рационалност и сметам дека емотивниот пристап не треба да биде нашиот избор.


Инаку генерално дискусијава забележувам дека непотребно оди кон или/или сценарија. Или инфраструктура, или споменици. Но факт е дека можевме посериозно да бркаме приоритети, а сепак да не бидат запоставени спомениците. Ама со спомениците се претера, тоа е основата на проблемот... се претера и како квантитет збиен во мал временски период и како сума во пари. Апсолутно не е нормално тоа што во наши околности, за три години истуривме триесетина милиони евра на цел еден контингент споменици (а допрва доаѓаат и други споменици и нови трошоци). И со една петина од таа сума можеше да се направи навистина многу. Очигледната корупција (и тоа прилично замашна корупција) на целиот процес нема ни да ја коментирам, само ќе забележам дека на таков начин тешко се гаи патриотизам, па не знам колку да се импресивни спомениците. А нивната импресивност е друго прашање. Се провлекоа големи промашувања, мада некој тоа ќе го толкува како работа на вкус, ама не е баш така, на пример пропорции си се пропорции и јасно е кога се утнати, несериозни глупости на рељефите си се несериозни глупости, форсирање на голема концентрација на мал простор доведе до неоспорни утки кај локациите итн. Ова воопшто не се мали забелешки за да можат туку-така да се голтнат па во името на патриотизмот да викаме само ура. Без разлика на се, јас досега ги подржав оние споменици за кои сметам дека се добро сработени (Просветителите, Гоце и Даме, Гемиџиите), сметам дека и покрај другите проблеми, тој критериум е некој минимум за прифатливост на поединечни споменици. Ама бланко подршка за целиот контингент? Не благодарам.


Edited by Cloverstack - 02-Apr-2011 at 01:14
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1679 Posted: 02-Apr-2011 at 01:20
Previous
конструкт, да не попувам, ама прво нешто што не треба да се дискутира на форумов е политика и национални интереси, и далеку од тоа дека со споменици треба да се тера политика и економија и национални интереси, тоа е чисто детско размислување, па дури и кажано од аматер, звучи неозбилно
и за судот и општо објектите од овој план на велико се дискутира, најмногу за нив, а од друга страна пак, административен објект и споменик се сосема различни работи и тешко е да се споредат и да се стават во иста дискусија

за раштрканоста, мислам дека си употребил погрешен збор, не е дека спомениците се раштркани, туку дека личи како да некој на слепо да ги има нафрлано секаде, без воопшто да размислува на тоа како доликува да се направи нечиј споменик
зошто на пример, на толку мало растојание, се ставени споменици на личности ко немаат врска еден со друг, немаат врска со локациите каде што се поставени и немаат  свој сопствен простор, или накратко кажано, споменици на национални личности и херои, се сведени на ниво на обични уметнички урбани скулптури
ако сакаа да ја постават цела македонска историја на еден простор, поарно да направеа еден ваков all in one комплекс


и не се работи само за аголот од кој ги гледаш спомениците (како демек од еден агол се гледаат само, ама ај), начинот на нивното поставување не се гледа само во нивната естетика или тоа како луѓето ќе ги гледаат, туку за ред други параметри кои се пазат при правење на споменици, прв пример што ми текнува е што имаме споменици спикани меѓу кафулиња, во ќоше, на страна, во неурбанизиран простор, до газот на друг споменик и каде се не

сепак, можеби не сум доволно интелегентен, ама никогаш не успеав да разберам зошто спомениците ни беа во моментов толкју мнооооогу потребни (само да не прочитам како досега тешко сме пателе од негостиг на споменици и како со нив се тера политика и национални нагони)




Edited by zabegan - 02-Apr-2011 at 01:25
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #1680 Posted: 02-Apr-2011 at 03:22
Јас мислам дека ни треба посебна нишка за секој да си го искаже ставот за спомениците. Односно, според индивидуални мислења секој да си каже (напоменувам: според него):
1. Кои споменици треба да се одстранат.
2. На кои споменици им е потребна рокада со друг споменик.
3. Кои споменици треба да се додадат.
4. Кои споменици требаа да се направат сега, а кој да се остават за подоцна.
5. Какви според вас треба да се овие споменици (големина, матерјал, постамент...) во споредба со сегашните.
6. (оваа е посебно прашање за себе) Ако ви беше дадено да ги запазите истите споменици, каде ќе ги поставивте вие. (граница: мора да се во мал ринг).

Само вака ќе знаеме кој, колку и како е за спомениците а не вака да се надитруваме со постови за патриотизам, рационализам, економски објективизам и естетски пропорционализам.
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 8283848586 208>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.813 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.