build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 9596979899 208>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #1921 Posted: 09-May-2011 at 00:16
Да знам дека е реплика но што сакаш ти да го остават оригиналот на улица ли, па светско наследство е тоа, некој случајно да го удри ке се одрони.
И нашите утре можеби ќе бидат поставени по музеи за да се спречи рѓосувањето, како и во многу други случаи ширум светов...Него муабетов беше за формите и тематското поставување, а во случајот во Фиренца го нема. Значи оправдуваш сега што во Фиренца се раштркани споменици и скулптури за да привлечат туристи, а кај нас не е ок. Муабетот беше дали постои таков пример, ја ти посочив, а ние можеме да вртиме до утре и што е и како е и зошто е, не беше тоа темата на муабетов.
А на крај краево нашите и не се ни толку лошо селектирани и поставени како што посочуваш.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #1922 Posted: 09-May-2011 at 00:46
da konstatirame samo znaci osven tzar samuil i justinijan ostanaa uste nikola karev, osnovacite na vmro, asnom i makedonski heroi ? nekako spomenikov na nikola karev ogromen mi izgleda ako zememe vo predvid deka site spomenici sto se prezentirani vo videoto od sk2014 bea pomali od kolku se sega vo realnost, no steta istotaka sto nikola karev ke bide na konj mozese mnogu poubavo i po "arestokratski" da go predstavi avtorot













Edited by spaceman091 - 09-May-2011 at 00:52
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #1923 Posted: 09-May-2011 at 01:01
+ 29 скулптури кои ќе бидат поставени на Мостот на уметноста. Кога сме веќе тука, една од скулптурите за мостот е посветена на Крсте Петков Мисирков. Заедно со онаа која беше поставена на плоштадот Пела и новата пред МАНУ значи дека ќе има 3 статуи на една личност во централното градско подрачје. Чудно.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1924 Posted: 09-May-2011 at 01:02
Навистина некако кога ќе ги видиш вака споменициве некако ми е тешко да разберам кој е за што. На пример имаме Бранители(иако се малку пооделени според содржината, намената и симболот на другите споменици и се за луѓе од поновата историја на Македонија), потоа ги имаме револуционерите, војводи, комити, како на пример Гоце, Даме, Карпош, Карев, Пулевски, Гемиџии, Јане во Аеродром и Ѓорче во Ѓорче... па после имаме споменик на оснавачите на ВМРО, па на Паднати Херои за Македонија.... И се некако ми се исти... Ги има на повеќе места. поготово овие што имаат и посебно споменици. Добро ај за тие што немаат посебни споменици, да има вакви групни, па барем името да им го има, ама некако ми е несредено, те ваму те таму споменик. Најдобро ќе беше да изградија Парк на Македонија, или македонските револуционери и таму да се поставеа. И плус Портата Македонија, што пак таа ќе симболизира. Да Македонската победа, ама пак некако ми е, незнам, премногу, а уште еден плус пак во оваа мешаница е и Музејот на Македонската Борба (ВМРО и Жртви на Комунизмот)...

Иако тие изгледаат убаво, во склоп на околината, добро сега некои повеќе некои помалку или воопшто не, не е важно. Мислам дека се врши голема мешаница и хаос со тоа како се поставени.

Ногу подобро ќе беше тие да беа поставени во некој парк, па како влез во паркот да беше Портата, потоа во паркот да имаше споменици на сите кои го дале животот и делото за Македонија и како централен објект да би бил Музејот на Македонската Борба.

Но добро тоа е што е, ќе видиме за понатаму. Вака изгледа како цело Скопје, поготово Центарот да е ВМРОизиран од страна на ДПМНЕ. Јас немам против мојата историја и нација. Но мислам дека во централно градско подрачје во град кој го замислувам како град на иднината и младината, како и животот, мислам дека ќе биде премногу напнато и некомфорно помеѓу толку многу историја и минато.


Edited by FoSsiL - 09-May-2011 at 01:07
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #1925 Posted: 09-May-2011 at 01:16
Добро ти krale стварно не ми е јасно што збориш, без навреда. Ако ти е толку да се подредени како една целина, во иста боја и во права линија да ми извините сите но ќе морам да кажам, иди шетај на гробишта бутел, таму се е во линија и скоро сите  мермери се во иста боја.

А и ти FoSsiL без навреда, но не знаеш што збориш очигледно по последнава изјава со ВМРОизирање на центарот од страна на ДПМНЕ Crazy  Мене ми е навистина жал што името ВМРО се дозволи да се употребува од страна на партија и сега сите кога ќе слушнат дека се поставува спомени или се гради музеј на ВМРО одма се асоцираат со партијата и лепат политички атикети на проектот, но тоа е друга тема.

Да се вратам на темава, нашите споменици, изгледот и распоредот, за разлика од овие моничави паркови и плоштади во Италија што ги покажувате се милион пати по естетски и попријатно изгледаат. 

Не знам дали сте биле во паркот во Венеција, таму има споменици од писатели до револуционери и музичари па до неколку лава и орлови што немаат никаква врска еден со друг дури по професијата не па со времето на творење и постоење ! Да, да знам, но овие се поставени во парк, оправдано е, плус Венеција е, знаат што прават. Wink


Edited by HugoGoulding - 09-May-2011 at 01:28
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1926 Posted: 09-May-2011 at 01:28
Хуго, мене воопшто не ми пречи изгледот или распоредот (барем не детално) на спомениците. Какви ќе биле постаментите, а и јас колку што гледам сите се од травертин, само зависи од формата, па да е различно нешто. А распоредот, нека се и раштракани низ цел град ако треба и да се со различна содржина, ама не вака во Мал Ринг раштракани и повеќето од нив да се од ВМРО или да се со Македонија поврзани. Осеќам дека ќе ме разберете погрешно ама верувајте дека ќе беше многу подобро да беше изгреден негде Парк на Македонија отколку вака низ цел Центар, низ Мал Ринг. А од друга страна пак еве, плоштад Македонија, еве ако веќе ништо друго таму нека беше се. Ама има некои фигури кои не би припаѓале во тој случај таму, како на пример Аце и Јустинијан. Но и во случај тие да не беа таму, пак ќе беше голема грешка бидејќи плоштадот не е толку голем за да собере толку многу споменици.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #1927 Posted: 09-May-2011 at 01:54
George Square, Glasgow

They included poets, adventurers, soldiers, scientists and politicians (local and national), as well as the Queen and Prince Consort. They are:

    * The Scott Monument - 1837 Column by David Rhind and statue of Sir Walter Scott by John Greenshields carved by Handyside Ritchie.

    * The Cenotaph - 1921 -24 by Sir J J Burnet Lions and figure of St Mungo by Ernest Gillick, a memorial to the city's fallen in the Great War and other conflicts.

    * Thomas Graham, Chemist – 1872 by William Brodie cast by R Masefield and Son of Chelsea

    * Thomas Campbell man of letters – 1877 by John Mossman

    * Lord Clyde, Indian Army commander – 1868 by J H Foley

    * Sir John Moore, Peninsular War commander – 1819 by John Flaxman

    * Robert Burns, Poet – 1877 by George Edwin Ewing, reliefs by J A Ewing cast by Cox and Son.

    * James Watt, engineer and inventor – 1832 by Chantrey

    * Queen Victoria equestrian – 1854 by Baron Marochetti.

    * Prince Albert of Saxe-Coburg and Gotha , equestrian - 1866 by Baron Marochetti.

    * Robert Peel, Prime Minister – 1859 by John Mossman

    * William Ewart Gladstone, Prime Minister – 1902 by Hamo Thornycroft.

    * James Oswald, Member of Parliament – 1856 by Baron Marochetti.

Cathedral Square:

    * James White of Overtoun (1812–1844) was a local employer. This was set up in 1890 and is by John Mossman and finished by Frank Leslie. White was a businessman and lawyer, heavily engaged in philanthropic work.

    * James Arthur (1819–1895), was a local businessman – 1893 by G. A. Lawson. This was erected by subscription; among the subscribers were many of his employees.

Плус има уште 10-20 склуптури во околината, да не пастирам све.

Спомен обележјата на плоштадот немаат врска ни по професија ни по година на постоење и творење. Плус се поставени на самиот плоштад.  И сега дај да идеме да им ги дислоцираме ако не? Да им кажеме дека не смеат тоа така да стои.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f6/Wfm_glasgow_cityhall.jpg">http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f6/Wfm_glasgow_cityhall.jpg

Превземено од http://en.wikipedia.org/wiki/Public_statues_in_Glasgow





Edited by HugoGoulding - 09-May-2011 at 01:55
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1928 Posted: 09-May-2011 at 02:13
Originally posted by HugoGoulding

George Square, Glasgow

They included poets, adventurers, soldiers, scientists and politicians (local and national), as well as the Queen and Prince Consort. They are:

    * The Scott Monument - 1837 Column by David Rhind and statue of Sir Walter Scott by John Greenshields carved by Handyside Ritchie.

    * The Cenotaph - 1921 -24 by Sir J J Burnet Lions and figure of St Mungo by Ernest Gillick, a memorial to the city's fallen in the Great War and other conflicts.

    * Thomas Graham, Chemist – 1872 by William Brodie cast by R Masefield and Son of Chelsea

    * Thomas Campbell man of letters – 1877 by John Mossman

    * Lord Clyde, Indian Army commander – 1868 by J H Foley

    * Sir John Moore, Peninsular War commander – 1819 by John Flaxman

    * Robert Burns, Poet – 1877 by George Edwin Ewing, reliefs by J A Ewing cast by Cox and Son.

    * James Watt, engineer and inventor – 1832 by Chantrey

    * Queen Victoria equestrian – 1854 by Baron Marochetti.

    * Prince Albert of Saxe-Coburg and Gotha , equestrian - 1866 by Baron Marochetti.

    * Robert Peel, Prime Minister – 1859 by John Mossman

    * William Ewart Gladstone, Prime Minister – 1902 by Hamo Thornycroft.

    * James Oswald, Member of Parliament – 1856 by Baron Marochetti.

Cathedral Square:

    * James White of Overtoun (1812–1844) was a local employer. This was set up in 1890 and is by John Mossman and finished by Frank Leslie. White was a businessman and lawyer, heavily engaged in philanthropic work.

    * James Arthur (1819–1895), was a local businessman – 1893 by G. A. Lawson. This was erected by subscription; among the subscribers were many of his employees.

Плус има уште 10-20 склуптури во околината, да не пастирам све.

Спомен обележјата на плоштадот немаат врска ни по професија ни по година на постоење и творење. Плус се поставени на самиот плоштад.  И сега дај да идеме да им ги дислоцираме ако не? Да им кажеме дека не смеат тоа така да стои.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f6/Wfm_glasgow_cityhall.jpg">http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f6/Wfm_glasgow_cityhall.jpg

Превземено од http://en.wikipedia.org/wiki/Public_statues_in_Glasgow





Па што ако. Не правете вакви споредби. Најпрвин има многу голема разлика помеѓу Шкотска (Велика Британија) и Македонија. Состојбите и ситуациите не се исти.

Добро, сепак можеби имаме и различни мислења на оваа тема, што е сосема нормално, и немора да се согласиме. Но јас сега ќе легнам да спијам уште малку па ако не утре ќе пробаме да најдеме некој компромис
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1929 Posted: 09-May-2011 at 02:16
Ај еве на кратко само уште ова да го кажам. Незнам како е по другите светски градови, но Скопје има само еден асален централен и градски плоштад и затоа мислам дека треба малку повнимателно со него.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1930 Posted: 09-May-2011 at 02:17
Originally posted by FoSsiL



Па што ако. Не правете вакви споредби. Најпрвин има многу голема разлика помеѓу Шкотска (Велика Британија) и Македонија. Состојбите и ситуациите не се исти.
БРаво, супер. Да не прочитаме уште еднаш што било светска мода во архитектура. Зашто и тамо и и такви и вакво, и тук аима. Зашто очигледно голи линии стакло и алкобонд и некои едноставни матерјали не се единтвена архитектура на запад модерна, па не и во Скопје.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1931 Posted: 09-May-2011 at 02:30
Воопшто не мислев на алкобонд и стакло како алтернатива.

Но секако дека треба да гледаме што се случува во светот, но и од друга страна да бидеме и ние ангажирани во процесот на продукција, а не само репродукција и копирање. Ако имало нешто во Свет немора дека и кај нас треба го има. Но секако ако има нешто во Свет што вреди зошто да не го искористиме и да го примениме и кај нас. А најмногу што го има овој свет е знаење ако ништо друго. Можеме да бидеме паметни да го земеме тоа знаење, ние да набљудуваме процеси да анализираме и потоа да го примениме кај нас како најдобро, најрационално, реално, најисплатливо, и најпотребно решение за што и да ни се најде пред нас.

Еве ќе поврзам неколку работи. Дали би било многу понормално и би задоволувало повеќе потреби на граѓаните ако наместо Скопје 2014 се изградеше добар подземен коридор и паркинг под плоштад. А потоа да се размислува за изградба на објекти и поставување на споменици. Нели ми било пологички да се среди прво тој дел па после да се гради, а не сега насадија што им текна на памет и нема ни пари, па ќе се оди на некоја квази-подземна нефукционална уличка. Тоа е зашто ни лета, ни избрзува паметот. Неколку пати мери па после сечи. Не ние воопшто не мериме... ние летаме... и воопшто не мислиме... наместо да се водиме со чист и здрав разум, ние се водиме со фантазии...


Edited by FoSsiL - 09-May-2011 at 03:17
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1932 Posted: 09-May-2011 at 02:33
Ама пак сега подземен коридор. Еве бе да се направеше прво коридор, после тоа дали ти ќе дадеше безрезервна поддршка на скопје 2014 без да прашаш што како и без да кажеш ни збор против. Дај не врти сега на друга страна. Збориме за архитектурата, не за каде треба да се насочуваат силите. Дали за инфрастуркура дали за згради.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1933 Posted: 09-May-2011 at 02:41
Знаеш што е работата. Дошла група презентирала, има капацитет да изгради и ќе го прави како што го замислила. Бадијала е сега да се обидуваш да менуваш ти елементи од таа групоа за да бидат по твој мерак. Да ја задржиш пособината на зголемена изградба, е сега само стилот да го смениме што го градат, па нешпто друго. Не иде така тоа. Јас да сум на нивно место и јас ќе го правам тоа, баш ми е гајле. Разбирашп ти дека таа фама дека модерни објекти требале е само една од низата глупи аргументи што требаше да идат во прилог на тезата дека Македонецот не смее да помисли да изгради нешто како скопје 2014. Дојде тезат ана форум, се налепивте неколку луѓе и сега и ја вртите уште. до сега малку ли примери пројдоа по форумов дека во европа и нешто друго се гради што не е баш само таа ткн модерна. Дека ни барокот ни неокласизизам ни споменици ни ништо не е заборавено. Челнови има со нас илјдаа поста ни една слика ни една скица нема што они се залагаат, само има како не треба, особено еве ќе именувам до забеган се однесува ова. Дајте бре што сакате да знаеме што имаме од другата страна. Не примери од тирана, предлог што во Скопје, тоа чекам. Замисла како да изгледа центарот.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1934 Posted: 09-May-2011 at 02:54
Originally posted by lslcrew

Ама пак сега подземен коридор. Еве бе да се направеше прво коридор, после тоа дали ти ќе дадеше безрезервна поддршка на скопје 2014 без да прашаш што како и без да кажеш ни збор против. Дај не врти сега на друга страна. Збориме за архитектурата, не за каде треба да се насочуваат силите. Дали за инфрастуркура дали за згради.


Сум рекол и претходно. Нека ја поврзат Партизанска со КЈ Питу и да направат подземна траса (2 шини+станица Плоштад Македонија) за ЛРТ. Јас нема да правам проблеми за Скопје 2014. Колку и да и имам некои забелешки, ќе ги чувам во себе и ќе дадат безрезервна подршка.

Но дали е тоа нормално?
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1935 Posted: 09-May-2011 at 03:00
Originally posted by lslcrew

Знаеш што е работата. Дошла група презентирала, има капацитет да изгради и ќе го прави како што го замислила. Бадијала е сега да се обидуваш да менуваш ти елементи од таа групоа за да бидат по твој мерак. Да ја задржиш пособината на зголемена изградба, е сега само стилот да го смениме што го градат, па нешпто друго. Не иде така тоа. Јас да сум на нивно место и јас ќе го правам тоа, баш ми е гајле. Разбирашп ти дека таа фама дека модерни објекти требале е само една од низата глупи аргументи што требаше да идат во прилог на тезата дека Македонецот не смее да помисли да изгради нешто како скопје 2014. Дојде тезат ана форум, се налепивте неколку луѓе и сега и ја вртите уште. до сега малку ли примери пројдоа по форумов дека во европа и нешто друго се гради што не е баш само таа ткн модерна. Дека ни барокот ни неокласизизам ни споменици ни ништо не е заборавено. Челнови има со нас илјдаа поста ни една слика ни една скица нема што они се залагаат, само има како не треба, особено еве ќе именувам до забеган се однесува ова. Дајте бре што сакате да знаеме што имаме од другата страна. Не примери од тирана, предлог што во Скопје, тоа чекам. Замисла како да изгледа центарот.


Во право си за првиот дел.

А околу скициве и сликиве. Слики јас колку што можам, зашто немам камера, ама пак ставам. А скици, па еве со концептиве се трудам, ама никој не ме рецка, ни мене ни ФТ. Дајте малку мотивирајте не. Ги имам во глава, ама за да ги нацртам, сакам да знам дека некој ќе им обврне малку внимание и ќе ги анализира, колку и тие модели да се аматерски. А вака што, џабе ќе се мучам.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #1936 Posted: 09-May-2011 at 05:08

Kiro Gligorov fali od spisokot pogore, znaci pri kraj sme so spomenicite od Skopje 2014
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #1937 Posted: 09-May-2011 at 08:41
Со примерот од Глазгов и Венеција само сакав да посочам дека сосема е во ред да се поставуваат фигури кои не твореле и работеле во ист период и се со сосема различни професии и улоги во општествотот и во историјата а се во непосредна близина поставени еден до друг поради самата причина дека се дел од иста историја и придонесувале за историјата и просперитетот на таа држава и на никој не му ни паднало на памет да дислоцира нешто и дека никаде не пишува дека ако нешто не е хронолошки подредени и во симетрија или целина дека не е во ред, дека е хаос и не знам ти што како што се обидуваат некој тука да го наметнат тоа на форумов...

@FoSsiL
Не си ми јасен, какви идеолошки поделби на народ? Aко се дели за нешто македонскиот народ реално тоа е што на некој им смета што ова го прави една партија а не друга итн. Инаку македонската историја и влијателните личности во неа кој се од најголема важност за Македонија на сите им се јасни и треба да им се јасни како ден, а на кој не му се, има книги историја, археологија па може да си ги разјасни дилемите на таа тема. И ова е сосема вон тема но кога веќе посочуваш вакви работи, ете ти и одговор. (Значи во горенаведеново не зборам за луѓе кои своето критичко мислење го поткрепуваат со примери, факти, идеи итн т.е. има интелектуална позадина во нивните критики, како што сме тука на форумов)


Edited by HugoGoulding - 09-May-2011 at 08:45
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #1938 Posted: 09-May-2011 at 08:49
Originally posted by HugoGoulding


Добро ти krale стварно не ми е јасно што збориш, без навреда. Ако ти е толку да се подредени како една целина, во иста боја и во права линија да ми извините сите но ќе морам да кажам, иди шетај на гробишта бутел, таму се е во линија и скоро сите  мермери се во иста боја.


Јас не реков во една линија, него во една ЦЕЛИНА!

Дадов примери од Будимпешта (каде се изведени 20 скулптури во полукруг, со обелиск во средина) и од Прага (каде се изведени 30 споменици на еден мост).

Јас за Скопје онака бегло предложив дека ќе беше интересен тро-крај споменик:

1 крак за македонските кралеви (александар, филип, самоил, јустинијан...)
1 крак за македонските револуционери (гоце, даме, ченто итн.)
1 крак за македонските преродбеници (кирил, методиј, наум, мисирков, пулевски, итн)

Таквиот споменик ќе беше грандиозен и ќе можеше со право да се нарече Споменик на Македонија!

Ама ете, „подобро“ било да се раштркаат без никаков ред и поредок.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1939 Posted: 09-May-2011 at 09:57
Originally posted by HugoGoulding

  Да, да знам, но овие се поставени во парк, оправдано е, плус Венеција е, знаат што прават. Wink


И пак истиот ефтин трик...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1940 Posted: 09-May-2011 at 10:01
Originally posted by lslcrew

Дајте бре што сакате да знаеме што имаме од другата страна. Не примери од тирана, предлог што во Скопје, тоа чекам. Замисла како да изгледа центарот.


Аман ЛСЛ со оваа бош идеја, како замислил мали ѓокица... Само клипот за Ск2014 чинеше над 100.000ЕУР, што очекуваш да прават луѓето ако не да ги делат своите сознанија за искуствата во светот.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 9596979899 208>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.570 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.