build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Скопје - Брутализам
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје - Брутализам

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 456
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 383
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 12-Jan-2018 at 21:31
камо и Скопје да беше чисто, ко што било некогаш пред земјотресот, или веднаш понего ...

~

надополнување на сето ова би било Сајмиште ... чие дело е? ќе го срушат ли овој брутал-експонат на нашата младост [1] од сите постојни единствено тој МНТ и МКЦ беа најексплоатирани од обичниот човек, евентуално МСУ и Муз.Мак. но тие ко отсечени и ретко кога свртилиште на музички перформанси и баш не беа сеопшто експлоатирани како зданија, се сеќавам единствено на две контра приредби Кирил во ММ, а ОПА во МСУ, иако Оркестарот Пеце Атанасовски тоа го беше напраил од немукает, веројатно за да укаже на кое дереџе ни е изворноста, или можеби на која висина треба да е инсталирана, додека на Кирил изгледа премалу му беше во Куршумлијан а прешироко на Кале та истера свирка ниваму нитаму, којзнае ...

него лифтот од палата на Ристе може ли да се смета како локален предвесник на модерната ако не брутализмот, може нема да биде лошо да го сместат во мсу

http://www.kultura.mk/2017/10/chie-delo-se-10-te-najpoznati-zgradi-vo-skopje/
Originally posted by Max

http://www.scribd.com/doc/80081756/Sovremena-Arhitektura-Makedonija

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 456

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.