build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје - Брутализам

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Скопје - Брутализам
    Posted: 27-Jan-2012 at 01:38
Brutalist architcture - Skopje, Macedonia

I. Главна пошта / Main Post Office

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.


Извори/Sources: balkaninsight.com, makdenes.com, flickr/panoramio users: dewrob, Dragan Mitic, peter szalay, rade57.

Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 27-Jan-2012 at 01:39
II. НБРМ / National Bank of Macedonia

1.

2.

3.

4.

5.

6.


Извори/Sources: flicker/panoramio users: edwingardner, G Travels, pacoalfonso, pinguin0037, Rapsak, strohfeuer, tripwow.
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 27-Jan-2012 at 01:40
III. Телеком / Macedonian Telecommunications Building

1.

2.

3.

4.

5.

6.


Извори/Sources: flickr/panoramio users: Danielzolli, Darko Hristov, David Bailey, pinquin0037, Rapsak, Telekom_Skopje
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 27-Jan-2012 at 01:47
IV Студентски дом „Гоце Делчев“ / Student Dormitory - Goce Delchev

1.

2.

3.

4.

5.

6.


Извори/Sources: wikipedia, fakulteti.mk, sokolovphotography blog, flickr/panoramio users: Darko Hristov, Milos Orszag, t.sotir.
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 27-Jan-2012 at 01:54
V Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ / SS. Cyril and Methodius University

1.

2.

3.

4.

5.

6.


Извори/Sources: mladi.info, trekearth.com, wikipedia, flickr/panoramio users: Darko Hristov, Igor Micov
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 27-Jan-2012 at 01:58
VI Хидрометеоролошки завод на Македонија / Macedonian Hydrometeorology Institute

1.

2.


Извор/Source: gocenik (flickr)

Edited by OCB - 06-Feb-2012 at 19:08
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 27-Jan-2012 at 17:13
Edna slika od moite omileni objekti vo Skopje

Postirano od Nikola na Skyscraper
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 27-Jan-2012 at 19:16

Хаха бокс у око на тортијашите Ouch, одлична тема.

Градбиве се феноменални и се уште се најмодерното и најуникатно нешто на скопскиот урбан пејсаж. Штета е што се осакатени со еркондишни и други импровизации, на пример ефтин лимен покрив во фуш изведба на Универзитетскиот кампус, или прозорски рамки од профил во поинаква боја на дел од фасадата на НБРМ гледно од страна на Железничка, веројатно накнадно застаклуван. 

Треба да се додаде и Архивот кој е близу домот Гоце Делчев кон Партизанска. За жал и тој е упропастен неодамна со изградба на новокомпонирана станбена зграда, неразумно залепена до него, имаше фотка на Он нет, не можам да ја најдам.      

Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 27-Jan-2012 at 20:18
Da steta za prozorite i za klima uredite, go grdat objektot.

Sepak Kenzo, te molam i ovde ne pocnovaj so vregjanje i imenuvanje. Dosta mi e sto citam gluposti po vesnicive cuvajte go barem ova mesto cisto.
Jas go podrzuvam del od proektot SK 2014, i isto mi se dopagja brutalizmot koj si ima svoja unikatnost i ubavina vo Skopje, samo steta sto ne se odrzuvani fasadite i sto zamenuvale (krpele) prozori i stakla so sto ke im dojde pod raka.

Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 27-Jan-2012 at 20:59

Без да ја шириме дискусијата во погрешна тема, на кратко да кажам само дека не постои поголема навреда од тоа да некој без прашање, насилно го менува ликот на твојот град, правејќи те луд како ти не знаеш колку е тоа добро за тебе. Таа навреда од која почна се ќе ја измери ли некој или само реакциите што ги провоцирала ќе важат за навреди?

Патем, тврдам дека не сум употребил вулгарни зборови на форумов за да се рече дека вреѓам, а ако некој не може да поднесе иронична критика па плаче како детуле дека е “навреден“ - нека порасне што поскоро.

Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 27-Jan-2012 at 22:03
 


Edited by Cloverstack - 28-Jan-2012 at 15:42
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 27-Jan-2012 at 23:58
Ако не се лажам, и ова спаѓа во правецот на брутализмот:

- МАНУ
- НУБ

 
Edited by Cloverstack - 28-Jan-2012 at 15:44
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 28-Jan-2012 at 03:02
Не сум експерт ама мислам дека не се во тој правец, или се ама во некоја понапредната варијанта т.е. со примеси и од други движења.

Иначе во брут може да се додадат и гимназијата Никола Карев како и еден крајно руиниран објект во Тафталиџе, позади Коменски доаѓа.

5-тата фотка од серијата од Гоце - Star Wars. Лудило. Може дека работам, а и живеам во близина, ама некако студентскиот ми е ептен најкул од сите овие градби. Тотален урбан SF.
Back to Top
oTeget View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote oTeget Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 28-Jan-2012 at 03:04
Дали навистина НУБ и МАНУ се бруталистички примероци?

За зградите во Капиштец сум прилично сигурен дека не се.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 28-Jan-2012 at 03:05
Originally posted by oTeget

За зградите во Капиштец сум прилично сигурен дека не се.


Овие дефинитивно не се.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 28-Jan-2012 at 03:56
Originally posted by oTeget

Дали навистина НУБ и МАНУ се бруталистички примероци?


Затоа реков дека не сум сигурен, голиот бетон ми асоцира на брутализам, сепак е главна одлика на правецот. Но како што кажа fichot, веројатно има примеси од други движења. Ако размислам подобро, МАНУ дефинитивно би го сместил таму, а за библиотеката, не сум најсигурен.

И ја заборавивме Никола Карев од сликите на FoSsiL, би рекол исто така карактеристичен претставник.

Edited by гитардемон - 28-Jan-2012 at 04:39
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 28-Jan-2012 at 11:10

Да. Ќе се обидам да обезбедам и подобри, понови слики.

Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 28-Jan-2012 at 15:33
Според архитектот Васил Василевски, НУБ и МАНУ припаѓаат на модерниот регионализам.

VII Гимназија „Никола Карев“ / Nikola Karev High SchoolИзвор/Source: mardar (panoramio)

Edited by OCB - 28-Jan-2012 at 17:24
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 28-Jan-2012 at 16:05
Студентски дом „Гоце Делчев“


Edited by Cloverstack - 28-Jan-2012 at 16:06
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 28-Jan-2012 at 18:26
МОБ во што спаѓа? Инаку прекрасна нишка и се надевам еден ден сите достојо ке се обноват
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.