build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје - Брутализам

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zdravozivo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2012
Location: Kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote zdravozivo Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 08-May-2013 at 19:05
Знае ли некој да ми објасни, како би се освежиле овие објекти, без промена на фасадата.
Секако промена на прозорци и слични работи сите знаеме....
Но кога на една фасада и е обледена бојата, се освежува со нова боја,
но што е со овие случаи кога на фасадата не е воопшо употребена боја....
....се премачкува со нов слој на бетон, се бојадисува во боја на бетон,се греби оштетениот дел,се лакира некако....како?...

Искрено не сум сретнал никаква манипулација со брутализам досега на слика, па ко некој сретнал, ве молам да ја споделите
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 08-May-2013 at 20:11
овие објекти се правени со речен песок,и од таму е бојата на бетонот како жолтеникава-т.е. од калта од реката.сум ги набљудувал од близу и затоа знам.кај ваква песка проблем е и гранулацијата која варира(сум гледал и камења од по 7-8 см во бетонот),како и самата нечистотија која го ослабнува бетонот(зрното песок се однесува исто како да залепиш селотејп на прашњава подлога-нема да се залепи за подлогата,туку за прашината).

поради ова и самиот бетон станува све повалкан со тек на време.не е исто да се прави бетон со речна песок или со дробен камен.

затоа многу тешко е да се направи било каква интервенција на овие градби,освен најбезболното-ставање на термоизолација и нова фасада.

верувајте,во овие објекти внатре се чуствуваш како да не постојат ѕидови.знаеме дека 5 см стиропор заменува 250 см бетон,што значи 30 см колку што се ѕидовите на објектите =на 6 милиметри стиропор.

значи внатре се чуствуваш како да имаш ѕид од само 6 мм стиропор и ништо друго(пишувајќи го ова ги чуствувам последиците од овие `ѕидови` по целото тело)
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 08-May-2013 at 22:01
ако се офарба, брутализмот би ја изгубил поентата... ама не гледам друго решение
би ги префарбал објектите во боја идентична на онаа на бетонот, би ги сменил дотраените материјали како лимот и стаклата, и би ставил внатрешна изолација
тоа е отприлика се, санацијата на сите ентериерни простори веќе се подразбира, и може да се уреди на најразни начини
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zdravozivo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2012
Location: Kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote zdravozivo Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 09-May-2013 at 00:17
Разгледував еднаш на Google, Polished Concrete
Беше како опција наместо плочки да го истругаш постоечкиот бетон на подот
но само за под рагледував

Сега еве пробав да најдам нешто за фасада но не успеав, според мене многу убава опција ако е воопшто возможна, сигурно многу скапа но баш ме интересира дали е возможна...
Edited by zdravozivo - 09-May-2013 at 00:17
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11661
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 21-May-2013 at 20:23
За сè има вторпат
Back to Top
Harry Potter View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Jan-2012
Location: Skopje, Macedon
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote Harry Potter Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 05-Jun-2013 at 12:18
има голема врска: не знаев каде да постирам! LOL
www.MacedonianFootball.com
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11661
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 27-Jul-2013 at 12:02
Инспирирани од постземјотресно Скопје и визијата на Кензо Танге за неговата обнова, иалијанското архитектонско студио “INOUT” проектираше куќа за клиент од Скопје која ќе ве остави без здив!

На површина од 2.000 метри квадратни во Бардовци, оваа семејна куќа му пркоси на новиот кич кој се гради низ Скопје.

Главен проектант е Марио Бенедето Асиси, Македонец со италијанско потекло, кој е воедно и основач на “INOUT”.

http://www.domusweb.it/content/domusweb/en/architecture/2013/06/4/inout_casa_gd.html

Edited by Џоле - 27-Jul-2013 at 12:03
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11661
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 11-Jan-2014 at 13:28
За оваа куќа се раскажува во италијанско списание

За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 11-Jan-2014 at 23:30
овој стил на лиење бетон со кој се познаваат траги од оплатата за мој вкус е најлош избор... ја разбирам целосно поентата на брутализмот и го почитувам како стил, ама брутализам може да се изведе и на други начини
овој конкретно, е најомразениот стил од сите, затоа што тешко е естетски да се вклопи во било што и дава чувство на недовршена карабина

ако ја гледам само куќата, обожавам такви стилови за објекти со намена домување, минималистички, со прости чисти симетрични геометриски форми и доста стаклена површина за природна светлина
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11661
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 29-Aug-2014 at 17:50
Основно училиште Јохан Хајнрих Песталоци, изградено 1969 година. Ова училиште е подарок од страна на Швајцарија (затоа го носи името на овој швајцарски просветител) поради земјотресот од 1963 г. На овие фотографии се гледа задниот дел на школото.

DSC05020 by george k. 1981, on Flickr

DSC05019 by george k. 1981, on Flickr

DSC05016 by george k. 1981, on Flickr

DSC05017 by george k. 1981, on Flickr

За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 29-Aug-2014 at 18:01
Вака од фотографиите не ми личи многу на брутализам, најмногу затоа што има голе,ми стаклени површини така што бетонот не е доминантен и масивен. Мене овој објект ми изгледа доста модерно и ми се допаѓа вака од фотографија инаку за воља на вистината никогаш не сум го регистрилал објектот иако имам х пати поминувано низ школскиот двор.

Edited by kultuzin - 29-Aug-2014 at 18:05
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11661
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 10-Oct-2014 at 16:48
DSC05792 by george k. 1981, on Flickr

DSC05793 by george k. 1981, on Flickr

DSC05795 by george k. 1981, on Flickr

DSC05796 by george k. 1981, on Flickr

DSC05797 by george k. 1981, on Flickr

DSC05798 by george k. 1981, on Flickr

DSC05815 by george k. 1981, on Flickr

Edited by Џоле - 10-Oct-2014 at 16:51
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11661
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 10-Oct-2014 at 16:49
DSC05799 by george k. 1981, on Flickr

DSC05800 by george k. 1981, on Flickr

DSC05801 by george k. 1981, on Flickr

DSC05802 by george k. 1981, on Flickr

DSC05804 by george k. 1981, on Flickr

DSC05805 by george k. 1981, on Flickr

DSC05806 by george k. 1981, on Flickr

DSC05807 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 11-Oct-2014 at 00:58
црвениот тепих е смешен со оглед на тоа дека се околу него е деградирано Ohno
клима-уредите се стандард

инаку, Скопје може немало до сега некоја телевизиска кула, ама затоа па сме имале едно вакво убаво бруталистичко дело Big%20smile
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 11-Oct-2014 at 11:57
треба да извадам некоја слика од Стопанска банка од Кичево
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11661
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 11-Oct-2014 at 21:56
Мислам дека своевремено Хидрометеоролошкиот завод во Скопје бил архитектонско ремек-дело. И ден-денес кога ќе видат негова фотографија, многу странци го препознаваат ова здание. Штета што е толку запуштен. А не треба многу за да се среди - мала санација онаму каде што е потребно, нова боја, решавање на проблемот со видливоста на клима-уредите и средување на околината, која сега е запуштена (тревата беше висока речиси до мојата половина, патеките се губат во зеленилото што ги обраснало, наместа имаше и ѓубре). Горе има и ресторан/кафеана која си работи. Вчера, на пример, се вртеше прасе на ражен и десетина луѓе седеа и ручаа. Кога би се средил, Хидрометеоролошкиот завод би бил една архитектонска знаменитост на Скопје.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11661
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 13-Oct-2014 at 15:32
DSC05892 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11661
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 13-Oct-2014 at 15:39
Средното медицинско училиште.

DSC05904 by george k. 1981, on Flickr

DSC05909 by george k. 1981, on Flickr

DSC05910 by george k. 1981, on Flickr

DSC05914 by george k. 1981, on Flickr

DSC05908 by george k. 1981, on Flickr

DSC05907 by george k. 1981, on Flickr

DSC05906 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11661
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 13-Oct-2014 at 15:41
DSC05911 by george k. 1981, on Flickr

DSC05913 by george k. 1981, on Flickr

DSC05915 by george k. 1981, on Flickr

DSC05918 by george k. 1981, on Flickr

DSC05905 by george k. 1981, on Flickr

DSC05903 by george k. 1981, on Flickr

DSC05916 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11661
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 24-Apr-2015 at 09:12
Гимназија „Никола Карев“ во Карпош. Изградена 1968. Архитект: Јанко Константинов.

DSC08115 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.