build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје - Брутализам

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 456
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1014
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 12-Jan-2018 at 21:31
камо и Скопје да беше чисто, ко што било некогаш пред земјотресот, или веднаш понего ...

~

надополнување на сето ова би било Сајмиште ... чие дело е? ќе го срушат ли овој брутал-експонат на нашата младост [1] од сите постојни единствено тој МНТ и МКЦ беа најексплоатирани од обичниот човек, евентуално МСУ и Муз.Мак. но тие ко отсечени и ретко кога свртилиште на музички перформанси и баш не беа сеопшто експлоатирани како зданија, се сеќавам единствено на две контра приредби Кирил во ММ, а ОПА во МСУ, иако Оркестарот Пеце Атанасовски тоа го беше напраил од немукает, веројатно за да укаже на кое дереџе ни е изворноста, или можеби на која висина треба да е инсталирана, додека на Кирил изгледа премалу му беше во Куршумлијан а прешироко на Кале та истера свирка ниваму нитаму, којзнае ...

него лифтот од палата на Ристе може ли да се смета како локален предвесник на модерната ако не брутализмот, може нема да биде лошо да го сместат во мсу

http://www.kultura.mk/2017/10/chie-delo-se-10-te-najpoznati-zgradi-vo-skopje/
Originally posted by Max

http://www.scribd.com/doc/80081756/Sovremena-Arhitektura-Makedonija

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12484
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 21-Jan-2018 at 16:30
Првпат ја гледам скицава/цртежов (што и да е)

За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1014
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 19-Sep-2018 at 18:07
ко таков бил дел од изложба во мома

интересна е позадината зад предниот Цртеж, дали и тоа е топтан Цртеж како визија на Јанко во однос Визурата на Пошта, или пак сето е графички колаж од негови Цртежи срочен за Насловна на Каталог за изложбата!?

Originally posted by Џоле

Првпат ја гледам скицава/цртежов (што и да е)


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1014
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 02-Nov-2018 at 19:13

порано на мајтап, ми остана по вијуг а по сугестија на архитект, дека симболиката за Ротондата на Пошта е бруталистичка Чушка Афион, но сега кога ќе се видат скиците јасно е дека идејата воопшто не била таква, дури и куполата дошла дополнително на место на шилестата спирала

патем изгледа фоткава е после пожарот фатена, вака видено ко закашкан кров ни за петпарачки видиковец не ја бива градбава, камо да беа паметни да направеа од неа некаква галерија, таман во прилог муралите можат и постојан Музеј на Остен идеално за од карши патинираната ЦеКа

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1014
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 05-Nov-2018 at 05:55

колку што гледам време ет Пошта да ја кречат, ко што верглав и порано во пост #41 од нишкава, дека не значи брутализам - кубизам до фаза на шалување,
за ова споревме и во нишката СкПЗ #142 прост пример Бразилија [1][2] а таман ќе легне убо и во однос неокласичното белило во околина ...
само би можеле да одат со бела боја дали пластифицирана за да имѐт поголем отсјај, или пак со керамички бои [3] зa дa лесно се перат капаици ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=303&PID=214119#214119

http://www.balkaninsight.com/en/blog/memory-loss-in-macedonian-city-that-rose-from-rubble-06-27-2016-3

по реконструкцијата на кровототкако го опожарија објектот ...ретуширан фото-фрагмент когa Шалтерницата на Пошта би билa однадвор исцело бела ...каков само вишок е ова упадот од рефлекторче алијас транзиционо осветлување, може ќе остане експонат ...
земено современо токму на сиот скопски брутализам ко обелен ќе легне то лајтшоуто на Ск'14 ...
а за да се истакне ко засебен навечер, комотно можат да го осветлуваат еднобојно како архи-стил ...
таму пак би требало само две бои навечер бела или жолта евентуално црвен филтер тук таму празнично ...

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1014
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 05-Nov-2018 at 21:14

111-та минута од излагањето во видеото на крајот од следниот линк се надоврзува фино во однос шалитрата кај брутализмот, се чудам само како не им текна личари да ги офарбаат ако не државата, макар и со графити ...

https://meleemskopje.com/stefano-perego/
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1014
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 30-Dec-2018 at 13:19


цела епизода е поучна, но од аспект на брутализам и ремек дела кои не преживеале е чудно колку ете во ОК немаат осет за бруталистичка оставштина наспроти градежен бум ... да не ти се верува дека на шоу ко скрапкигс завршил мубетот ... но од аспект на колективен коцкарски храм и баш не ми пречи зошто сотреле вакви хексаграми, но сепак греота, она кај нас маскембалот со МЕПСО од овој аспект е ситница дали ...

2013 - https://www.blackpoolgazette.co.uk/news/historic-blackpool-landmark-set-for-demolition-1-6326904

2018 - https://www.blackpoolgazette.co.uk/news/blackpool-s-second-tower-to-be-blown-up-on-sunday-1-8407318Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 456

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.