build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје - Брутализам

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 567
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Offline
Posts: 130
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 11-Jan-2022 at 13:33
Originally posted by FT

Да, да, се е сатанистичка завера против Македонците.

хахах јак one liner да си ебиш мајката
Нејќам да одам вон темата,никакви македонци,сатанисти или агенда не се во прашање,кој ви/ни е крив за СК2014 ? Само грујо ? не ќе да е само тој...за дило од два дена во кој се оттуѓи земјиштето карши Холидеј Ин кој е крив,само Шилегов ? Не ќе да е само тој.

За брутализмов од кој немат спас среде 2022 година кој е крив ? Ајде во време на социјализмот само така смеело,ами сега,кој ве/не спречуват да напрајме еден асален град/село/општина... ?

Не не биват,па уште на то некој ќе ти постират видео скопље град који је бијо премодеран демек шутни го песо да се доудај во сопствената кал,дупи ги ко не знат нишо поарно да напрат !
Свето архитектонски чуда градит скопјани споменици редат и sci fi хорори воспеват.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 12-Jan-2022 at 22:42
Originally posted by Vire

Па големи се фрустрациите брат ми,посебно во ваква полу-држава во која немат иднина и секој ден е се полошо и полошо.
Можи си во право дека немат ништо лошо(можи не) во брутализам,нео-класицизам итн итн ама кај нас на сета немаштија и крадење од политичарите,секогаш служиме за експерименти и изживување. Брутализмо ти е точно то,режимски експеримент,и сеа шо ќе му прајш ? Ќе го рушиш,ќе го фарбаш,ќе му наставаш панели ? Како ќе очоечиш стил познат низ професијата ко UN-HUMAN/НЕЧОЕЧКИ ? Ги прашал некој некоаш скопјани дали сакет ѕидој,онаква пошта,онакви факултети,онаков трговски ....итн итн.. ? Жими ашима ги прашал,не викам можи и во Лондон и Париз имат неколку такви згради,ама не му се средишното јадро на градо,туку километри надвор.И во Солун имало катастрофален земјотрес тие години па никој не се дрзнал цел град да го сјеби ради своите хирови и посрана идеологија,туку го изградиле европски да личи,оти за таму ги планирале грците. Нас за нигде не не планирет а уште се крстиме во брутализми и чкарт барок.
Е то е поенетата,шо градо ви е неуспешен експеримент,се живо и диво измешано,ова социјалките на шилегов на место кај што не смејш да помислиш станбени згради да градиш посебно не ниски и селски се само јагодка на шлаго.Цела Македонија е заложник на тој посран грд град,бар да личеше на нешто !
Солун не е ништо подобар со комиблокови низ цел град и неверојатни гужви и проблеми... жими еден кеј што го има и една тврдина горе на ридот и толку, не знам кој каде работел на чување на Солун, не мие јасно
а со Скопје проблемот е што сите го гледате како лулка на културата и цивилизацијата пред земјотресот а уствари било една голема паланка, хаотична уште пред тоа, еден куп поборници на „старо скопје“ појма немаат штоа е тоа, кој се објекти го сочинуваат и која е нивната историја, квалитет и архитектонска тежина
ништо не менува дали брутализмот е во центарот на градот или во периферија, стилот си е истиот... само искомплексирани народи што мислат дека се центар на светот мислат дека тоа нешто менува и дека некој нив лично ги напаѓа со архитектура
и да не мислиш дека нешто ова лично према тебе или мојот народ, за жал архитектурата такво лечење на комплекси трпи секаде низ свет, не мора да е брутализам, општо било кој стил што излегува од менталниот концепт на тамошниот народ за „традиционална света архитектура“ исто е дочекуван, а не мора да е така
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Offline
Posts: 130
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 13-Jan-2022 at 09:31
Да ти кажам една дешавка во врска со брутализмов,ми дојде еден роднина од канада,и сега појдовме скопје да го прошетам малку ова она,и одиме од плоштад накај 7-ца,оти нели прва асоцијација на скопје хамбургерите од таму,и поминваме покрај градски ѕид и ми викат "wow,is this where the bad people live ?" Појма немам шо сакаше да кажи со то,дали мислеше на сиромај љуѓе,дали културен шок му беше од кај ними викторијански стилови,светкави мазни облакодери овде гол ѕид начека врска немам,само се насмеав ама ми дојде едно неубо и си реков требаше само охрид,струга и евентуално битола да те шетам

Крај краева,не ме интересират мене ако на скопјани не му сметат,нивна работа,само мојо впечаток е оти градо нема правец,кохезија и шарм а за тоа директно ги кривам властите односно политиката,прво во време на социјализмот,второ во време на "антиквизацијата"-пластификацијата.Можи било многу полошо пред овие два потега ама сепак тоа не е оправдување. Еве солун пример ми личи многу поплански изграден,точно има и гужва и се ама попристојно ми изгледат иако не е главен град на таа држава.   
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 13-Jan-2022 at 19:51
Originally posted by Vire

Да ти кажам една дешавка во врска со брутализмов,ми дојде еден роднина од канада,и сега појдовме скопје да го прошетам малку ова она,и одиме од плоштад накај 7-ца,оти нели прва асоцијација на скопје хамбургерите од таму,и поминваме покрај градски ѕид и ми викат "wow,is this where the bad people live ?" Појма немам шо сакаше да кажи со то,дали мислеше на сиромај љуѓе,дали културен шок му беше од кај ними викторијански стилови,светкави мазни облакодери овде гол ѕид начека врска немам,само се насмеав ама ми дојде едно неубо и си реков требаше само охрид,струга и евентуално битола да те шетам

Крај краева,не ме интересират мене ако на скопјани не му сметат,нивна работа,само мојо впечаток е оти градо нема правец,кохезија и шарм а за тоа директно ги кривам властите односно политиката,прво во време на социјализмот,второ во време на "антиквизацијата"-пластификацијата.Можи било многу полошо пред овие два потега ама сепак тоа не е оправдување. Еве солун пример ми личи многу поплански изграден,точно има и гужва и се ама попристојно ми изгледат иако не е главен град на таа држава.   
приказни вакви има колку сакаш, на такви кафански муабети не се градат градови... впрочем, милијарда пати досега дискутирано, ама нема везе
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Bezveza View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 12-Jul-2021
Online Status: Offline
Posts: 28
  Quote Bezveza Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 13-Jan-2022 at 21:54
Дали тие три кули некогаш биле изградени кај саемот или тоа е само незавршен "концепт арт"?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 14-Jan-2022 at 17:40
Originally posted by Bezveza

Дали тие три кули некогаш биле изградени кај саемот или тоа е само незавршен "концепт арт"?
кои три кули кај саемот? таму има само една кула, и тоа денес е Хотел Континентал, незавршени се само халите на саемот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Bezveza View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 12-Jul-2021
Online Status: Offline
Posts: 28
  Quote Bezveza Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 14-Jan-2022 at 20:31
не мислев на хотелот тука на овие со црвено

Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 14-Jan-2022 at 21:37
Никогаш. Нити халите наспроти бившите хали беа изградени. Скоро ништо од постземјотресните планови не е во целост изградено. Градски ѕид можда, и комплексот факултети скоро цел, ама се сеќавам дека и кај нив нешто фалеше.
Back to Top
Bezveza View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 12-Jul-2021
Online Status: Offline
Posts: 28
  Quote Bezveza Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 15-Jan-2022 at 21:59
па немале пари криза
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 567

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.