build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Њу Јорк, САД | New York

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Њу Јорк, САД | New York
    Posted: 13-Feb-2012 at 20:02
Eve malce sliki od New York. Ovie mi se mesani od prolet i zima. Slikani so( Panasonic Lumix DMC-ZS8)

Manhattan downtown:

Battery Park Downtown:Edited by Petar - 16-Feb-2012 at 14:49
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 13-Feb-2012 at 20:13
Brooklyn Bridge:


View on Manhattan od Brooklyn. Ova sto e kako durbin e kako ekran so direktna video vrska so Pariz, taka da lugje se gledaat "Real Time" i se pozdravuvaat.
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 13-Feb-2012 at 20:23
Central Park:


Waldorf Astoria:


Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 13-Feb-2012 at 20:25
Apple store:


New York Stock Exchange:


NYPD:
Back to Top
tomi_z View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Oct-2010
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 196
  Quote tomi_z Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 15-Feb-2012 at 21:22
Супер фотки!
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 197
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 15-Feb-2012 at 22:27
Одлични слики, само имам еден апел до сите оние кој што постираат свои слики, да наведат информации и за апаратот/опремата со која сликале.
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 05-Jul-2012 at 15:15
Eve uste nekolku sliki od New York (slikani so Nikon D5100 is Sigma 17-70 OS Macro f2.8-4.0):

Pogled na Downtown New York:


Lexington Ave i East 73ta ulica:


Trkacko Ficho:


Pogled na Uptown New York:
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 20-Aug-2012 at 14:47
Eve edna obnova od vikendov od New York.

Ova e noviot Wyndham Hotel vo China Town. Ne se sovpagja mnogu vo okolinata ali sepak ne izgleda loso.

Ova e noviot muzej za umetnost vo China Town.
Interesna fasada...

Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 20-Aug-2012 at 14:51
Trump Building Hotel vo Tribeca, Lower Manhattan

Frank Gehry - Beekman tower, Downtown Manhattan

Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 20-Aug-2012 at 14:54
I noviot World Trade Center.
Edinaeset godini podocna i seuste vo gradba...Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 20-Aug-2012 at 18:07
сигурно има македонци замешано прсти во градбата,инаку не е можно вака да се гради во САД
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 20-Aug-2012 at 19:32
Djabe zapad... poveketo vladini proekti vo Amerika zaglavuvaat vo nekoja vremenska zona kade sto traenjeto na proektot ne se duplira tuku kvadruplira a za cenata na kulive vo opsto da ne zborime... ke izgradea dve Burdj Kalifa do sega.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 20-Aug-2012 at 19:45
Па и не се баш 11 години, туку 6 години, изградбата на првата кула, највисоката во целиот комплекс, уште попозната како One World Trade Center, започна во 2006 година, а планирано е изградбата на објектот да заврши и на истиот да биде пуштен во употреба во втората половина на 2013 или најдоцна до крајот на 2013.
 
Од сите 7 облакодери во комплексот, само втората најмала, уште попозната како Seven World Trade Center, чијашто изградба започна во 2002, е завршена и пуштена во употреба во 2006 година.
 
Само изградбата на најмалата зграда во комплексот, уште попозната како Six World Trade Center, сеуште не е започната.
 
Се очекува целиот комплекс да биде завршен до крајот на 2016 година.


Edited by Dexter26 - 20-Aug-2012 at 19:46
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 20-Aug-2012 at 20:18
Planirano e da bide zavrseno vo 2013... bese planirano da bide zavrsena vo 2011 na 10 godisnina od 11ti Septemvri. Jas ke gi castam ako zavrsat do 2014.

Najmalata zgrada ne ja gradat i pred i nedela denaa kazaa deka ne e sigurno koga ke pocnat da ja gradat zatoa sto nemozat da najdat biznisi da ja iznajmat za taa cena koja sto sakaat.

Duri i prvata zgrada e samo delumno iznajmena sto znaci momentalno gubat pari, i toa mnogu na ovi zgradi.

Celiot kompleks nema sansi da e zavrsen do 2016, sto mnogu lugje ovde gi nervira zatoa sto so godini veke se zaglaveni so ovaa konstrukcija...

Isto se slucuva so Tranzitniot centar koj sto treba da zavrsi za godina - dve, i veke e odlozuvan nekolku pati.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 20-Aug-2012 at 22:58
без обзир на роковите се гледа дека се работи поспоро,а и негде имам читано слични критики за неефикасноста на градењето
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 22-Oct-2018 at 14:28
Originally posted by gjoko

сигурно има македонци замешано прсти во градбата,инаку не е можно вака да се гради во САД

можно ако њујорчаните се навлечени на гарфилдери од Џерси, тро и пооф колку оштроумно гарски'атар им е магнет во тој дел од САД на македонците ... навистина доколку не им е МПЦ ќе се либерлизираат скроз и стопат ако не ги асимилираат америте, иако се осеќа пластифицираност поприлично, што може да се каже и во однос глобализмот воопшто и како и во наш двор тераме нетрадиционално, при што посетне кога културниот традиционален код ќе ви биде ресетиран, последно што останува е духоносниот, но во кој здраво етнофилетистички ќе си се вкопа Народ да ќе продуцира фанатизам, или пак и Духоносниот Живот ќе се универзалира доколку како Православие почнувајќи пред се' од сад не почнеме да се консолидираме како не би се дозволило при разделени помесни цркви кои од спунт допуштаат да нивните прекуокеански епархии низ ситнопаланечки табиет станат ранливи пред налетот на либерализмот конзумеризмот и индивидуализмот, што сега таму а потем и ваму по сличдн аршин е стори од Црквата како Еклесија Заедница само музејски експонат кој ќе биде чекпоинт за опуштено дружење наместо Фокусирано Спасение ...

https://unreachednewyork.com/wp-content/uploads/2012/11/Macedonian-Profile-Final.pdf

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 10-Jun-2020 at 21:52

типографи’ју’ноу’ми, што вели ЏонМ за тие пари ќе си нашле хакер цел тајм’сквер да го спржи [1] поарно не за да не им бидеме кусур ние за се’, поубо да организираат некаков Бесплатен Културен Ивент налик Ден На Македонската Култура та да поканат њујорчани во Централ Парк да уживаат на македонски музички елегии почнувајќи фестивалот со Детски Црковен Хор сетне Детски КУД потоа Изворен па Чалгиски Бенд посетне некој Етно Бенд каде би се смиксале рокери џезери и на крај електричари, јасно сето тоа со Прикладен Видео Перформанс наоколу, квечерината дури и со ПроМап по крошните на дрвата ... посекако ова ет и Поелоквентен но и Пооштроумен Пристап за Ширење На Македонски Вајб, што конечно ќе биде помогнато од секој еден спонзор без проблем, него да тераат Македонци в сАд онака улично-патриотски [1] поарно е таквата енергија да ја свртат кон Научни-Историско-Политички Дебати по Библиотеки и Телевизии, макар морале да сторат свои објекти, конечно Редовни Научни Симпозиуми се далеку поефективни него повремени, нејсе, би било фино да можевме да освестиме некој Македонец милијардер по Род та да избилдаше еден сончев облакодер во Њујорк [1][1]   

ова Нашинци го чинат редовно таму, но онака во минијатурна верзија, нешто повеќе налик свој гетеринг каде сите се поканети, мислам ок, но сакаме ли да освежуваме отпојќе Македонски по сите страни, тоа треба да е од поголем калибар пр. Озвучење Маерки, Стејџ Стадионски, Масивни Инфлантибл Симболи итн. ех да правеа вакви џамбо (со дрон) летани Опинци, само би требало сериско штанцање на лесни најлонски инфлантибл скулптури за при савотажа брзо да се заменуваат, просто фората е пооригинална него уличарско делење правда, капак и прв да не ја протнал некој повторно сиот град е брзо информиран дека има некаде хепенинг и без многу галама, единствено тоа треба да е договорено педантно со дадена Градска Управа каде како колку зошто итн. чинам има ли некој Култруно Фестивалски Намери никој на и за тоа ќе му замери, полека полека анимозитетот така има потенцијал да се ресетира таму и меѓу Грци и Македонци та меѓусебно да си посетуваат фестивалите ... бреј потенцијал да ги освежуваат Њујорчани редовно со балкански вајбои, сетне и себе и ним сме им помогнале топтан сите да олабаиме! можеби за да нема провокации и забегаат убаите намери во стампеда и стравои, најубо е на домицилни Културни НВО-а да им биде препуштена организација та никој да нема право да приговори ...нормал Ајвар флаери нека делат за до Македонски Кујни нели за да нечиј агитпроп бот не го здоболи стомак подома што јал а да стори на крај терсене антиреклама на мала врата ут њујорк’тајмс!

http://www.unitednationsoffood.com/2015/12/nyc-macedonian-food-at-balkanika-restaurant-midtown/

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 16-Jul-2020 at 17:27
до толку немаме ни еден њујорчанец на форумов може во Џерзи некој? може да поканиме некој од ограноко на ОМД!? бар нивнио невладин фотограф, кој ако го имаат убо би било да ни фрла апдејт како живеат нашинците тамо!

туку

https://www.youtube.com/c/PierreTLambert101/search?query=new+york


може привремено да биде ова генерална нишка за Урбани Центри в сАд ... колку само тмурно делува в зима Чикаго на видеово, си мислиш тамошните Жители се скоцкани од метал и бетон да единствен излез им е мамонизам ако не алкохолизам и наркоманија, иако дефакто Уметноста ги вади и сред такви околности од безидејност, евентуално спортот, но имаат ли место в Градо каде да стават по едно Мултинаменско Спортско Игралиште на секои 10к Жители [1]

Originally posted by ZelenikovoEdited by Zelenikovo - 16-Jul-2020 at 17:37
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.