build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Гипс картон

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
goran222 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote goran222 Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Гипс картон
    Posted: 16-Feb-2012 at 16:51
Дали некој знае колку е монтирање на гипс картон само за работна рака?
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 17-Feb-2012 at 07:23
Мислам некаде околу 2-5 евра m2.
Ако имаш филинг, јас би препорачал сам да го местиш. Ем ќе заштедиш, ем ќе ти прави мерак кога ќе го гледаш финалниот производ, а може и да се фалиш пред другари LOL
Back to Top
tonikostov View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Oct-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote tonikostov Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 17-Feb-2012 at 08:33
не сум сигурен за цената, но се согласувам со медо. Не е комплицирано сам да си местиш. Не ти треба ни многу алат (дури и да немаш, релативно ефтино можеш да си набавиш). Ако си креативен и барем малку вешт - повеќе кејф ќе ти направи сам да си наместиш.
Од друга страна, ако немаш време, тогаш цената од 2-5 евра по квадрат е тотално оправдана
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 17-Feb-2012 at 09:38
Originally posted by goran222

Дали некој знае колку е монтирање на гипс картон само за работна рака?


Скоро, имавме статија на порталот која евентуално може да ти помогне ако се решиш за варијантата направи сам

http://www.build.mk/?p=11535

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3603
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 17-Feb-2012 at 11:35
сам е една, ѓутуре со тајфа е друга, фирма трета работа http://forming.mk/cenovnik.htm сепак ценовно исто ќе ти се фати, со оглед дека сам иако најефтино посекако ќе се учиш и корегираш, тајфа пак за разлика од фирма бидејќи претежно не се фискализирани теоретски немаш гаранција, иако и тие живеат од од препорака, а фирма хм неможеш да им свариш грав т.е. да се ценкаш
Back to Top
goran222 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote goran222 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 17-Feb-2012 at 16:06
Фала за одговорите а како стои глетувањето оти после монтажата ќе треба да се глетува,мислам за цена само за работна рака..
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 23-Feb-2012 at 20:41
Originally posted by goran222

Дали некој знае колку е монтирање на гипс картон само за работна рака?


Мене ми кажаа 7-8 евра квадрат... па не знам, горе беше спомната прилично поефтина цена...




Edited by Cloverstack - 23-Feb-2012 at 20:42
Back to Top
goran222 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote goran222 Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 24-Feb-2012 at 09:41

Па за тоа прашувам да знам дали сам да се обидам или да викнам некоја фирма...

Ке почекам уште некое мислење...

Back to Top
maci View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote maci Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 06-Mar-2012 at 12:24
за колку м2 станува збор?
Back to Top
goran222 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote goran222 Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 07-Mar-2012 at 11:52
Околу 15 м2..
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 30-Jan-2024 at 12:22

ај новогодишно сигурно немало попусти, да не има сега предизборно!?, колку оди сега м2 картонирање, колку работна рака, а колку како оди материјало домашен ил увозен!?, има ли некој абер колку е казна ако викнеш од улица некој да се погодиш, само тој го јаде од инспекција или и оној што го ангажирал!?, исто дали ако чоек-фирма ангажирал помошници на шашма непријавени, и тој го јаде!?, бар да им плати утре болување за повреда при работа, иако идеално би било да мора и да плати некакво ситно осигурување а да го води ко регулар фирми што си тераат со практиканти!, кусур може ли да се пожали во Здружение на Потрошувачи некој од такви тајни за системо тајфи кои го ошуриле бидејќи ко сиромав ангажирал апансаз арпаџик мајстори кои сетне место глет му опнале латекс боја, или место штрафои шајки, си мислиш нема прост Народ, има и те како, само кој него да го заштити!?, од друга страна пак вака се купует социјален мир, та има да им капне работа и на оние кои неможат никаде в систем да се скрцаат, иако има многу и ко помошна си ја тераат, незнаеш само дали е подобро да бидат пријавени или не, бидејќи фирма да ти склепуе пр. спуштен плафон претпоставувам за три една соба ќе платиш!?, чудно никој на темава да не се раздумал!?, кое ет чарето за квалитет да ет загарантиран, ем работата некако рангирана, ем Народ задоволен, а и Сам Свој Мастор да му капне без да има дооел!?, дали може гипсери да се пријават ко Занаетчии Индивидуалци, нели знаеле и да резбаат картоно та влегваат и во уметничка категорија, сега пак строго под градежници се водат, но како да се стави крај на цел башибозук!?, не е тука во прашање дали ќе оданочиш некого туку за да има задоволни муштерии, наместо занаетчиски на фора можеби треба и да се олабаи даночењето на Индивидуалци Градежници (кои на испомош би можеле да викнат и колеги) ем така да си имаат со лесно право на маркетинг та и рангирање низ задолжителна веб или фејсбук страна, како од муштерии така и од некои ААМ инспектори, просто да се создаде некоја нормална клима каде точно комшија може да ти поправа по дома, но секогаш ет полезет да имаш и избор ем истиот да ет стандардизирано гарантиран во однос квалитетот и цената а во костец маката, нели бидејќи мнозина не ни контаат дека има мајстор и мајстор ем материјал и материјал та и цена на цена!, некоја друга идеја?, замисли имаш плејлиста на најубаво на најпрецизно на нај фино сработени проекти, та и задолжителен тајмлапс од по случаен избор снимени проекти од ненајавени сачекуши од Здружението на Потрошувачи или некое идно слично во однос Градежнио Сектор, бреј да можат на фирмиве да им улетуваат законски да им сторат народна инспекција, таман да потфатат по некоја од лабав шалонг занесена плоча, колку да стане норма да не закупуваат предвреме Сограѓани станои, бидејќи има и такви чуда кои проаѓаат тук таму кај инспекција, нели плочата не заминала многу па терај бате ќе каже следнио земјотрес, тогај тужи ако преживееш!
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.