build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Гипс картон

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
goran222 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote goran222 Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Гипс картон
    Posted: 16-Feb-2012 at 16:51
Дали некој знае колку е монтирање на гипс картон само за работна рака?
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 17-Feb-2012 at 07:23
Мислам некаде околу 2-5 евра m2.
Ако имаш филинг, јас би препорачал сам да го местиш. Ем ќе заштедиш, ем ќе ти прави мерак кога ќе го гледаш финалниот производ, а може и да се фалиш пред другари LOL
Back to Top
tonikostov View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Oct-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote tonikostov Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 17-Feb-2012 at 08:33
не сум сигурен за цената, но се согласувам со медо. Не е комплицирано сам да си местиш. Не ти треба ни многу алат (дури и да немаш, релативно ефтино можеш да си набавиш). Ако си креативен и барем малку вешт - повеќе кејф ќе ти направи сам да си наместиш.
Од друга страна, ако немаш време, тогаш цената од 2-5 евра по квадрат е тотално оправдана
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9093
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 17-Feb-2012 at 09:38
Originally posted by goran222

Дали некој знае колку е монтирање на гипс картон само за работна рака?


Скоро, имавме статија на порталот која евентуално може да ти помогне ако се решиш за варијантата направи сам

http://www.build.mk/?p=11535

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 17-Feb-2012 at 11:35
сам е една, ѓутуре со тајфа е друга, фирма трета работа http://forming.mk/cenovnik.htm сепак ценовно исто ќе ти се фати, со оглед дека сам иако најефтино посекако ќе се учиш и корегираш, тајфа пак за разлика од фирма бидејќи претежно не се фискализирани теоретски немаш гаранција, иако и тие живеат од од препорака, а фирма хм неможеш да им свариш грав т.е. да се ценкаш
Back to Top
goran222 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote goran222 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 17-Feb-2012 at 16:06
Фала за одговорите а како стои глетувањето оти после монтажата ќе треба да се глетува,мислам за цена само за работна рака..
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12106
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 23-Feb-2012 at 20:41
Originally posted by goran222

Дали некој знае колку е монтирање на гипс картон само за работна рака?


Мене ми кажаа 7-8 евра квадрат... па не знам, горе беше спомната прилично поефтина цена...
Edited by Cloverstack - 23-Feb-2012 at 20:42
Back to Top
goran222 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote goran222 Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 24-Feb-2012 at 09:41

Па за тоа прашувам да знам дали сам да се обидам или да викнам некоја фирма...

Ке почекам уште некое мислење...

Back to Top
maci View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote maci Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 06-Mar-2012 at 12:24
за колку м2 станува збор?
Back to Top
goran222 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote goran222 Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 07-Mar-2012 at 11:52
Околу 15 м2..
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.