build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопско Кале

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 29303132>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #601 Posted: 28-Jan-2008 at 22:38
Овие ѕидини ги немам приметено митатос (инаку ми е јасно според сликата каде се). Имаш ли приметено некои други локации по чаршијата каде што има остатоци од ѕидини? 

Edited by pbanks - 28-Jan-2008 at 22:38
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #602 Posted: 28-Jan-2008 at 22:35
i prethodno najaviv za ovaa tema deka starata gravura od Skopje mozno da e nacrtana od sosema drugata strana na kale, pa nekoi rekoa deka ne postojat takvi fakti , no jas najdov nesto sto moze da ve zainteresira i vas deneska napraviv nekolku sliki :

Ova e gravurata od skopje :



Eve sto slikav jas deneska :





Kako sto gledate ovie zidini se stari kako i nekoi drugi zidini vo kale gore, siguro imate orientacija kaj se naogaat ovie zidini sto gi slikav .
Znaci pikolomini go zapalil ovoj del od gradot a ne delot kaj sto se naoga denesnoto kale , no kako i da e vladata ima takva politika da izgubi sve sto e tursko ,i zatoa go gradi kaleto kako sto bilo bo 13 vek , a ne kako sto bilo vo vremeto na turskiot period ( ne me svakajte seriozno ova e samo moe mislenje )


"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #603 Posted: 23-Jan-2008 at 23:12
А зошто мислите дека тоа мостче е Камениот мост? Очигледно е дека тие два моста врска немаат еден со друг. Највероватно станува збор за Скопје што денес е изменето до непрепознатливост. А сигурен сум дека ридовите и околината не е цртана со намера да биде совршено идентична.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #604 Posted: 23-Jan-2008 at 23:05
Некои сметаат дека гравурата која е пронајдене во еден музеј во Румунија (чинам ... не тврдам) воопшто не се однесува на Скопје ... Дури некои сметаат дека и гравирањето на датумот на гравурата е одпосленаправен фалсификат ...

Но на многумина убаво им звучи да ја прогласат оваа гравура како најстар цртеж на Скопје ...

Иначе да Оригиналното течение на Серава е од другата страна ... не сум размислил колку ова може да биде добра теорија ...

Сепак Кале е доминантно до Вардар, и сега ако некој правел гравура на Кале зошто би го сликал од страната на Серава ... Гравурата инаку е највеќе во несогласување со местоплижбата и ликот на сегашниот камени мост ...

Сепак оставам многу поискусни археолози и историчари да го дадат својт суд ... Инаку под сегашна стара чаршија верувам дека има остатоци од некои градови од минатото ... Можеби таму некаде е и изгубената Јусијијана Прима ...
волан
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #605 Posted: 21-Jan-2008 at 23:57
Wow! Bravo za slikite, epten se dobri! Mnogu ubav grad.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #606 Posted: 19-Jan-2008 at 12:35
ja mislam deka i cela carsija bila zaobikolena pod zidini , zatoa go kazav toa deka mozno e taa gravurata da bide skopje od drugata strana  , posto kaj drugata gravura nema turski period toa e fakticki od nekade 13 vek pred da dojdat turcite ,a koga ja gledame gravurata vo koja sto mislite deka ne e od skopje mnogu ubavo ke zabelezite nekolku dzamii nekoi kuki sto me potsetuvaat na stara carsija, bazisten, hamam itn.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #607 Posted: 18-Jan-2008 at 22:24


Интересна компилација на информации волан. Пошто си очигледно далеку поспремен од сите нас со информации за Калето. Што мислиш за теоријата на Митатос дека онаа прва гравура може да биде од другата страна на Калето а реката да биде Серава? Имаш ли некои линкови околу таа дебата која ја споменуваш околу веродостојноста на првата гравура?

Bash
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #608 Posted: 16-Jan-2008 at 19:31
Бидејки сум веќе цитиран тука за некои фотки, еве подолу неколку мои написи за скоското кале кое е и моја инспирација:
- волан - КАЛЕ - You Tube
- волан - СКОПСКО КАЛЕ - конзервација и археолошки истражувања
- волан - СКОПСКОТО КАЛЕ и евентуалните цркви во горен и долен град
- волан - КАЛЕ - што се‘ се пронајде досега
- волан - КАЛЕ - Црквата конечно на светло на денот
- СКОПСКОТО КАЛЕ
- Јужниот бедем на Кале - пред паѓање
- СКОПЈЕ - SKOPJE ... Старо Скопје (втор дел)
- волан - Јустинијан Први - Македонски бренд 2 дел
- волан - www.skopskokale.com.mk
- волан - СКОПЈЕ - ОБНОВУВАЊЕ НА СИМБОЛИТЕ

За на крај кој не бил да ја види поставката во Музејот на градот Скопје што е се одкриено ... нека појде нема да зажали ... Од мојата последна посета на музејот останаа повеќе од стотина фотки од артефактите ... цел музеј во мало е ... а досега калето е само 15 проценти тотално истражено ... Калето крие уште многу историја во себе ...

За мапата на виргинскиот манастир каде со огромна прецизнос се нацртани многу од портите кои сега се открија и скоро сите кули како и многуте цркви пишував во постот
- волан - КАЛЕ - Црквата конечно на светло на денот


Погледнете ја прецизноста на оваа стара гравура која е правена од Холандски патеписец ... Точни се податоците за местата на јужната веќе откриена порта и северната ... Од црквите најголема била централната која сеште е некаде во средината на Кале и ги чека археолозите ... Црквата во долен град е точно под седиштето на сегашен Водовод ... А пештерската црква ... таа е неостварениот сон на професор Микулчиќ кој знае дека постои ... има историски извори за тоа ... но сеуште е тука некаде ... Црквата која сега е откриена ја нема на фоткава ... веројатно е градена во некој период покасно од времето на настанување на оваа гравура ... Гравурава фасцинира со точноста на својот приказ ...

Значи гравурата е на некој Холандски патеписец ... А онаа првата гравура која некои ја сметаа за првиот цртеж на Скопје е со сомнителна веројатност дека е Скопје ... Имаше во научната јавност голема полемика за тоа ...

Повеќе за Виргинскиот Манастир прочитајте на блогот на Кичевчанец:

- ВИРГИНСКИОТ МАНАСТИР СВЕТИ ЃОРЃИ СКОРОПОДВИЖНИК ...

Има едно правило при интернет пишување да давате изворни информации од каде е нешто напишано ... Во линкувањето е моќта на интернетот ...

поздрав.

п.с.

се надевам сега сте побогати за сознание на научната и општата јавност во врска со Скопскот Кале - кое со уште неколку други археолошки наоѓалишта и околни Манастири го дава идентитетот на Скопјани ...





Edited by pbanks - 18-Jan-2008 at 22:22
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #609 Posted: 16-Jan-2008 at 19:00

Навистина жалосно. Некаде имам прочитано дека во тоа време Скопје бил меѓу најголемите 3-4 града на Балканот. Не е ни чудо што еден Австриски генерал го споредувал по убавина со Рим. Замислете, а ние со колкаво воодушевување гледаме на Виена денес.

Но што е тука е. Да се надеваме дека барем мал дел од тој сјај некогаш ќе му биден вратен на Скопје.

Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #610 Posted: 16-Jan-2008 at 17:08
Pikolomini mnogu zulum ni napravi, siguren sum deka oni dosta zemale  togas od skopje , ama kaj se tie raboti gospod znae,no definitivno mislam deka nekoi kuki od gravurata licat na nesto od starata carsija posto od vremeto na pikolomini ne pominalo mnogu vreme 17 vek, nie veke imame nekoi sliki od pred 1 vek ,znaci 1 ipol vek se razlika.

On 25th of October 1689 in front of the city gates, arrives the Austrian general Picolomini with its army. An event with an outstanding significance for Skopje. "I decided to burn the city in order not to leave the enemy something that could be of use to him. Although it is not easy, I decided to turn the city into ashes". From the hillsides of the Vodno mountain, Pikolomini was observing the fire: "I am sorry for the houses such as I have not seen at all in this war. The mosques are from the highest quality marble and porphyry, decorated with thousands lamps on a golden plated holders, which one would devote equal attention even in Rome. I feel sorry for the nice antiquities, gardens and places for entertainment." The fire was raging for two days and except the massive stone buildings, the city was completely destroyed

:( :( :(
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #611 Posted: 16-Jan-2008 at 16:46


па да тоа е единствено објаснување (дека гравурата е Скопје од другата страна а реката е Серава).. Баш штета за мостчето, симпатично изгледа а и самиот град е доста импресивен....

Пиколомини BashBashBashBashBashBash
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #612 Posted: 16-Jan-2008 at 16:34
Ne veruvam deka ke gi dogradat zgradite mislam deka se raboti samo za zidinite, ama sepak ne sakam da ja izgubi avtenticnosta , neka bide taka kako sto bilo , ali malku  e komplicirano posto jas koga bev na tvrdinata pred nekoe vreme koga se iskopuvase toj arheologot  mi kaza deka ima povke zidovi , edniot e vo rimskiot , drugiot vo turskiot period itn, i malku e tesko da se definira koj zid kade stoel itn.

jas sepak mislam deka gradot bil od drugata strana na kaleto a ne vo ova strana kaj sto e prikazan na toj crtezot vo mojot post ,ako otidat vo turcija najverojatno ima pogolema arhiva za kaleto od kolku sto ovie tuka imaat  ,ama sepak takva e politikata kaj nas (valkana )
pozdrav


Edited by mitatos - 16-Jan-2008 at 16:35
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #613 Posted: 16-Jan-2008 at 10:02
Originally posted by mitatos

skoro sekoja metropola ima vakvo nesto , kako so e vo istanbul GALATA TOWER kulata , moze kafe da pies najgore , isto vo Brusa ima takvo nesto ,bugarija isto , samo kaj nas nekako zakoceno , a VODNO epten e daleku , nikoj ne bi se osmelil da otide sto mislis za
nesto vakvo a ?:

http://www.dornbirn.at/typo3temp/pics/9db4c6cfcc.jpg
 ili pak nesto vakvo
http://www.beachwow.com/images-panorama/dining-view-02.jpg



точно дека има такви видиковци по светот но најчесто не се наоѓаат на старата тврдина или на археолошки локалитет туку на некоја висока зграда или опсервациона платформа. На калето е сосема доволно да има место каде што посетителите ќе може да се освежат додека уживаат во глетката. Некаков полуксузен ресторан или клуб припаѓа на друго место.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #614 Posted: 16-Jan-2008 at 02:26
Mitatos, Секоја чест за сликите и за информациите!   Applause Applause Applause Applause


Сепак има ли некој одговор да не планираат да ги „обноват“ и оние грди доградени згради? Се надевам дека ќе се обновуваат само постарите делови од калето, т.е. кулите и ѕидините, евентуално некои постари објекти во внатрешноста.

Не знам од кога ми се вртка во глава информацијата за оние зградиштата... Веројатно повторно било некое новинарско тресење глупости. Ама не можам да сум мирен по ова прашање додека не сум сигурен дека не им се во план. Јас мислам дека со нив тотално би го упропастиле калето.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #615 Posted: 16-Jan-2008 at 01:28
skoro sekoja metropola ima vakvo nesto , kako so e vo istanbul GALATA TOWER kulata , moze kafe da pies najgore , isto vo Brusa ima takvo nesto ,bugarija isto , samo kaj nas nekako zakoceno , a VODNO epten e daleku , nikoj ne bi se osmelil da otide sto mislis za
nesto vakvo a ?:

http://www.dornbirn.at/typo3temp/pics/9db4c6cfcc.jpg
 ili pak nesto vakvo
http://www.beachwow.com/images-panorama/dining-view-02.jpg

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #616 Posted: 16-Jan-2008 at 01:27

Одлични слики mitatos, а од твојата анализа доста научив за Калето. Навистина треба на ова прашање да му се посвети поголемо внимание а не како во времето на Пенов со парцијална шминка и тони павер елемент да се реконструира срцето на градот. ЈА подржувам идејата да се заврши со што е можно поголем дел од археолошкото истражување на локалитетот, да се изгради еден мал музеј со сите пронајдени артефакти како и со трајна изложба на Скопје низ вековите. Дури мислам дека Калето е и посоодветен простор за градски музеј одошто Стара Железничка.

Можеби просторот помеѓу Калето и Музејот на Современа У метност би бил одлична локација доколку не се вклопува баш во калето.


Edited by UrbanFreak - 16-Jan-2008 at 01:29
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #617 Posted: 16-Jan-2008 at 01:21


се сложувам но може да има некој минималистички кафиќ, значи не цврста граба, максимално скромно, монтажно (не некоја трафика туку нешто со вкус), нешто што би функционирало сезонски под отворено небо. Тоа е сосема доволно спрема мене.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #618 Posted: 16-Jan-2008 at 01:18
pa ja mislam deka treba samo ovie zidovite da se restavriraat od okolu , i portite taa dole sto sega ja pronajdoa, i ima uste edna porta kaj sto se vlaga vo restoranot ali i tamu treba nekakvi istrazuvanja, za da se utvrdi kaj tocno bila taa porta , a mnogu e zavrknato restoranot , oni imaat imoten list, i nisto ne im mozat kako i da e ja mislam deka ima resenie i za toa, primer da odstranat kolku da se restavrira posle pak da se vrati toj restoran , sepak bi trebalo da ima nekakov restoran tamu , ama ne takov za svadbi tuku nesto kaj sto moze i mladite da se rekreirat u stil na KAFIC ili DISKO  da ima pogled kon gradot, da se napies kafe i skopje da go gledas od gore na dlanka
mnogu baram hahaha

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #619 Posted: 16-Jan-2008 at 01:04


како би требало да изгледа внатрешноста според твојата идеја за Кале? Бидејќи кулите фактички го "околчуваат" просторот но внатре воопшто не е за занемарување.

BTW една од најглупите работи од последната реконструкција на Пенов е оној павер елемент потпорен ѕид и воопшто користење на павер елементи на таа локација. А требаше да се среди и асфалтниот пат не да остане таков никаков... а и не да биде асфалтен воопшто. Да не зборувам дека ресторанот треба обавезно да се релоцира (иако колку што знам имаат проблеми бидејќи газдата има имотен лист) .
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #620 Posted: 16-Jan-2008 at 00:44
by the way slikite gi najdov na net )
i jas sum golem ljubitel na ovie sliki imam edna mala kolekcija, znam deka imalo nekoe cd so mnogu ubavi sliki od staro skopje ama nikako da go najdam

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 29303132>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.195 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.