build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопско Кале

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 32>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 19-Jul-2010 at 17:51
Ne be izgleda mislat deka ti si gi postiral slikive od Slo LOL
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 19-Jul-2010 at 22:26

 

Kako mi go kazavte ova kako da sum vi zgresil nesto Question
[/QUOTE]

не не само ме интересираше дали си имал шанса да ги видиш. Никаква лоша намера немав
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 20-Jul-2010 at 11:35
Ne. Ne sum bil no imam skoro prilika da ja pominam i ke sliknam i jas.
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 29-Aug-2010 at 15:18
кој е точно киклопскиот ѕид, и како точно треба да се реставрира
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 29-Aug-2010 at 15:20
Киклопскиот зид е тој зидот со големите камења што се гледа одма при влезот од портата во кале од десна страна, а како ке го реставрират .... ммммм премногу просто ке го рушат па ке го градат по своја идеологија и замисла.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 29-Aug-2010 at 15:24
благодарам митатос
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 29-Aug-2010 at 15:27
Ништо и мене одамна тоа ми иде на ум како ке го реставрираат... голем проблем се тие блокови ,тешки се треба еден по еден да се вади, па да се става на место, а како што гледам како направија овие со другите кули јасно ми е што ке прават и со останатите, тој е единствениот зид што остана од првите зидови од кале, другите сите се фалс.

Јас приметив и една слика од калемегдан белград, и кружната кула ја направиле слична на таа кула, сега не ми е јасно дали и историјата ја копираме од србија или пак сакаме да го претвориме скопското кале во белградски калемегдан тоа не можам да го сватам.

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #348 Posted: 29-Aug-2010 at 15:27
Уште едно прашање, дали е во план и реконструкција на кров како на кулите 2, 4, 5, 7
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #349 Posted: 29-Aug-2010 at 15:38
Немаше ниедна вест дека ке се реконструират крововите од кулите,али имаше вест дека ке се реконструира некоја градба во внатрешноста на калето.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #350 Posted: 31-Aug-2010 at 11:07

ЗАВРШУВААТ ПОДГОТОВКИТЕ ЗА ИЛУМИНАЦИЈА НА СКОПСКАТА ТВРДИНА

Калето ќе светне на 8 Септември

На конзервацијата се работеше речиси две години, а чинеше 1.300.000 евра

Скопското кале ќе светне за Денот на независноста на Македонија, 8 Септември. "Се работи засилено и, најверојатно, сè ќе биде подготвено илуминацијата да биде готова до овој ден. Тоа е крајната фаза за сјајот на овој импозантен бедем откако се завршени конзервацијата и ревитализацијата на југозападниот дел на бедемот", ни потврди Паско Кузман, директор на Управата за заштита на културното наследство.
Поради силната енергија што ќе биде потребна, во оваа фаза на осветлувањето, како и во натамошните, кога ќе има потреба за уште електрична енергија околу и во Калето, Управата склучила договор со ЕВН, па на самиот влез на локалитетот се гради посебна трафостаница. "Тоа ќе биде независен енергетски извор само за Калето, да не зависиме од другата мрежа", вели Кузман.
Археолошките ископувања на Скопската тврдина започнаа во 2007 година како дел од владината програма за инвестиција во неколку капитални археолошки локалитети. Раководител на проектот е археологот Драги Митревски. Пред овие истражувања, на Калето се копало во доцните 60-ти години од минатиот век. Богатството од артефакти кои беа извадени од тврдината, а ги имаше од праисторијата до новото време, беа изложени на изложбата "Скопската тврдина" во Музејот на Град Скопје на крајот од минатата година. Меѓу позначајните откритија се издвојуваат енеолитските куќи, средновековните печати, шаховските фигури од византиското време, накитот од турскиот период.
За првите две години за археологија беа издвоени два и пол милиони евра. Милион и 300 илјади евра чинела конзервацијата на југозападниот бедем, која се работеше од 2008 г.
Следната фаза, која зависи од повисоките интереси на Владата, за Калето е негово приспособување за културен туризам, што подразбира конзервација на објектите што беа откриени на тврдината, а кои датираат од најразлични периоди. Од археологија остана уште делот под терасата на ресторанот "Кале", за што сè уште се бара решение со сопственикот на ресторанот.

http://www.vest.com.mk/?ItemID=644856E9E8E75F4E9AA3F8B2B8F31981
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #351 Posted: 31-Aug-2010 at 13:21
Браво за илуминацијата. Ќе биде одлично во склоп со Камениот мост. Одличен проект се надевам дека на 8. Септември ќе биде готова замислата заедно со Илинденска и дел од спомениците.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #352 Posted: 06-Sep-2010 at 10:25

Илуминација на Скопското кале

Автор:
06 септември 2010, 11:15
Извор: Макфакс
Скопје

Утревечер во 19:30 часот, во предвечерието на празникот „Ден на независноста на Р.Македонија“ ќе биде пуштена илуминацијата и целосната реставрација и конзервација на југозападниот бедем на „Скопското кале“.

Со специјалното осветлување, Скопската тврдина конечно ќе го добие вистинскиот лик, изјави Паско Кузман, директор на Управата за заштита на културното наследство.

„Осветлувајќи си го минатото, ние си ја осветлуваме иднината. Осветлувањето на „Скопската тврдина“ ќе го привлече вниманието на сите граѓани на Македонија, на бројните туристи, странските делегации кои доаѓаат во нашата земја, едноставно на секој добронамерник“, вели Паско Кузман, по повод илуминацијата на „Скопското кале“.

Илуминацијата е направена во една боја. Ќе бидат искористени современи светлосни уреди, кои даваат различни нијанси и динамики на светло. Појаки и помалку светли нијанси, кои асоцираат на мистичност, таинственост, која кореспондира со самата душа на тврдината, додава Кузман.

Поради потребата од силна енергија за ова осветлување, на самиот влез на локалитетот е изградена посебна трафостаница. Тоа е енергетски извор, кој не зависи од било која друга електрична мрежа, потенцираше Паско Кузман.

Археолошките ископувања на „Скопското кале“ почнаа во 2007 година, по што следеше конзервација и реставрација на најдените движни и недвижни артефакти, меѓу кои  и овој „Југозападен бедем“ од владеењето на Цар Самоил. Од Управата за заштита на културното наследство, информираат дека работните активности на „Скопското кале“ продолжуваат и натаму со реставрација и конзервација на „киклопскиот бедем“.

Идејното решение за осветлувањето на „Скопското кале“ е на авторот Златко Нонкуловски, а проектот го реализираше „Електра комерц“ од Скопје. Целиот проект, чини околу 7 милиони денари. /крај/и.и.

http://www.time.mk/read/NONE/4499a85c9f/index.html
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #353 Posted: 06-Sep-2010 at 10:40
Ме интересира дали ќе ја завршат и кулата од долниот ѕид кој гледа кон стоковната куќа мост. Таа половина е срушена, па мислев кога ги реставрираат сите кули и ѕидови треба и таа да се реставрира? 
Back to Top
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #354 Posted: 07-Sep-2010 at 00:08


Ете, вечерва фино „ја тјунираат” илуминацијата на вториот, досега неосветлен, „источен” дел. „Удрив” една потемна, со помала бленда, за да си го проверам впечатокот дека, овој дел е многу поквалитетно осветлен од западниот. Некако е помек преодот, за разлика од преизразените спотови кај „старото” светло, кои не даваат чиста контура на горниот дел од ѕидините.


Edited by OKA - 07-Sep-2010 at 02:52
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #355 Posted: 07-Sep-2010 at 19:01
Mene licno predhodnoto osvetluvanje poveke mi se dopagjase. Ova kako zapaleno mi izgleda. Osvetluvanjeto ne e konstantno i se primetuva kade ima reflektori ( kako svetlosni krugovi) sto ne mi se dopagja a isto i toa sto konturata ne se primetuva. Ako e ova kraen rezultat - se razocarav. Ocekuvav nesto povekje. Vo predhodnoto osvetluvanje imase i zeleni reflektori koi me potsekaa na voda.

Edited by lupo - 07-Sep-2010 at 19:04
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #356 Posted: 07-Sep-2010 at 20:12




МИА фото
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #357 Posted: 07-Sep-2010 at 22:07
Одлично конечно му се даде вредноста на Кале сега после реконструирањето очекувам да заживее и туристички повеќе. Во минатото овој значаен дел од центарот поврзан со чаршијава не беше воопшто ценет и мислам дека работите се менуваат што е секако позитивно пред се со завршувањето на проектов како предуслов.



Edited by Supervisor - 07-Sep-2010 at 22:08
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #358 Posted: 07-Sep-2010 at 23:01

Од фоткиве супер изгледа осветлувањето. Цело време ќе биде жолто или можеби ќе има и филтри во други бои од време на време? 

Како и да е, се надевам само дека редовно ќе се одржува. Да не испадне ко улициве, 1/5 сијалици да работат.  

Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #359 Posted: 07-Sep-2010 at 23:22
Ednobojno e osvetluvanjeto , a kolku sto znam ne bi trebalo da ima problem zatoa sto za osvetluvanjeto e izgradena posebna trafostanica...
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #360 Posted: 07-Sep-2010 at 23:53
Ммм... сликиве ме тераат да го сликам од Водно!
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 32>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.289 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.