build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопско Кале

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 31>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 29-Jan-2008 at 22:06
da se molime da dojde vistinskiot covek na vlast, posto sekogas birame isti gomnari a drugi faci , ja za mene mnogu sum revoltiran od ovoj kostovski , ic nekam da go gledam daj boze da ostavi ostavka sto pobrzo pa da se nadevame na podobri vreminja

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 29-Jan-2008 at 22:06
Крие многу повеќе да точно, меѓутоа градските власти ја запоставуваат тоа дефинитивно е така.
Ако говориме дека центарот на Скопје е на некој начин експеримент со згради од 70г. и 80г. тогаш јасно е дека историјата на градот треба да се бара во старата чаршија. 
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 29-Jan-2008 at 22:07
mene mi e mnogu milo sto imame isto mislenje ) kaj i da e mozebi deneska se nadevame na toa ,ali mozebi utre ke go realizirame zaedno

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 29-Jan-2008 at 22:21
Како што е темата да искоментирам. Скопското Кале како најстар 'жив' примерок од градот заедно со Чаршијата, можеме слободно да кажеме дека треба и најмногу да му се посвети внимание.
Сигурно се сеќавате на иницијативата на сегашната власт, заедно со стариот театар и офицерскиот дом се предвидува целосно да биде обновено Скопското Кале, а со тоа и да го добие својот автентичен изглед.
Тоа значи да се обнови заобиколената тврдина и да се вратат автентичните кули од минатото. Во долниот дел добивме една меѓутоа има уште многу да се заврши.
Факт е дека денешната влада многу прави за развој на градот (поголема иницијатива од градскиот Татко), и мислам дека вреди најстариот спомен од градот да биде обновен и целосно завршен.
Со тоа што ископувањата за истражување завршија можеби време е да се почне со изградба. Thumbs%20UpBig%20smile
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 29-Jan-2008 at 22:36
Информацијава ја најдов од македонската википедија, и има некои информации што може ќе помогне да се разбере сликава подобро.

Originally posted by mitatos

Ova gravura od Skopje spored mene NE NI LICI NA SKOPJE ( mi treba mislenje za ova )
Neli kaleto se istrazuva, pa ke se renovira kako sto bilo ali ne kako ovaa gravura dole ponatamu ..


Според зачуваната Виргинска грамота од 1277 год., бугарскиот цар Константин Тих Асен му дал одобрение на манастирот Св. Ѓорѓи Горгос (Скоропостижник) да организира годишен панаѓур на празникот „Воведение на Богородица“ на 21 ноември секоја година, со право да наплаќа одредени такси заради негово издржување, како и неделен пазар најнапред во секој петок, а подоцна и во вторник. Овие, пред се, трговски манифестации започнале да се одржуваат во периодот меѓу 1028 и 1034 год. на манастирската ливада, која се наоѓала на периферијата на тогашното скопско подградие Доленград, крај десниот брег на реката Серава, односно токму на местото на кое денес се наоѓа најпознатото скопско пазариште Бит-пазар.

Скопје,%20Јакобус%20Хаверин,%201594%20год.
Скопје, Јакобус Хаверин, 1594 год.

Во текот на XIII век, по примерот на другите византиски метрополи, Скопје го добива својот прв своевиден трговски центар - монументален трговски занаетчиски објект, кој во тоа време претставувал една од најголемите и најскапи инвестиции на само во Скопје, туку и во поголемиот дел на Балканот. Овој објект, кој целосно е видлив на познатата гравура на холандскиот графичар Јакобус Хаверин, објавена во 1594 год. во Нирнберг, и чии последни остатоци биле разурнати дури во првите децениина овој век, се наоѓал во јужниот дел на Доленград, во близина на бедемот покрај кој минувале заштитниот канал со вода и корита на Лепенец и на Вардар. Објектот имал 15 издолжени сводови, под кои се наоѓал голем простор од, најверојатно, околу 1.200 м2.Edited by La Linea - 29-Jan-2008 at 22:37
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 29-Jan-2008 at 22:40
Јас со цело срце би ги заменил сите тие блескави објекти(освен калето можеби) и онака не видовме ништо од нивното градење, и би ги заменил со јужен булевар...или крушевска република сеедно. Многу по исплатливо решение, дефинитвно
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 29-Jan-2008 at 22:47
mene taa gravura najveke me potseka na denesna carsija, koja definitivno i 100 % sum siguren bila zadizadana od site strani
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 03-Feb-2008 at 19:53
Прекрасни стари фотки ... 
волан
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 25-Feb-2008 at 20:01
Од денеска... Што треба да значи цел оној песок? Веќе се работи на ѕидините или само се исфрла од ископувањата внатре?

Или нешто сосема трето LOL
Edited by Cloverstack - 25-Feb-2008 at 21:24
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 25-Feb-2008 at 21:23
Previous Ништо, само земјата од ископувањата... 100%
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7249
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 22-Jul-2008 at 00:34
камо да ги реновираа кулите 7,9,10,11, дека ова е најизложен дел а може и портата 12,  но ќе треба и внатре да уредатSmile  ех фантазии...........
инаку знае некој зошто не е до крај реконструирана кулата 1, и таа треба да се среди пред да се прават нови кули

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 22-Jul-2008 at 01:33
Јас сметам дека крајниот исход од калево треба да се цели кон тоа да биде слично на дубровник, значи комплетно да се стави во функција калето. да се ископа скроз се додека снема археолошки блага и тогаш да се направи музеј внатре во калето и да се реконструираат некој позначајни објекти од различни периоди од историјата на калето. меќутоа за ова треба години, но само замисла е.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 17-Aug-2008 at 23:35
ima li nekoj informacii sto se desava so kaleto ??? neli trebase do sega da zapocne repariranjeto na kaleto ? ili istrazuvanje ?  samo go ruiniraa prostorot i taka stoi prazno mnogu e glupo vaka... ako pocnaa veke trebase do sega da zavrsat ....
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 17-Aug-2008 at 23:44
Originally posted by mitatos

ima li nekoj informacii sto se desava so kaleto ??? neli trebase do sega da zapocne repariranjeto na kaleto ? ili istrazuvanje ?  samo go ruiniraa prostorot i taka stoi prazno mnogu e glupo vaka... ako pocnaa veke trebase do sega da zavrsat ....


Денеска бев горе и ми изгледаше дека работите се запрени. Навистина, недела е, ама мислам ќе видев барем некакви траги од некаква активност доколку има нешто тековно...

Dunno
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 17-Aug-2008 at 23:50
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by mitatos

ima li nekoj informacii sto se desava so kaleto ??? neli trebase do sega da zapocne repariranjeto na kaleto ? ili istrazuvanje ?  samo go ruiniraa prostorot i taka stoi prazno mnogu e glupo vaka... ako pocnaa veke trebase do sega da zavrsat ....


Денеска бев горе и ми изгледаше дека работите се запрени. Навистина, недела е, ама мислам ќе видев барем некакви траги од некаква активност доколку има нешто тековно...

Dunno


treba da gi ugovarame po vesnicite za da pocnat pak da rabotat ,mora pritisok oti vaka ke se zaboravat ovie )
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 17-Aug-2008 at 23:58
Работите очигледно не се во застој. Има тендер за реконструкција на бедемските ѕидови. Еве ја страницата на управата за заштита на културното наследство.

http://www.uzkn.gov.mk


Edited by lslcrew - 18-Aug-2008 at 00:02
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 08-Sep-2008 at 15:38
Тука пишува краен рок 14.07.2008 дали тоа значи дека избрале некоја фирма за реконструкција ?

А тендер има само за Кула бр.6 како што пишува во документот ,после Кула бр 7 ( кружна кула ) ,Јужна порта ,и Бедем помегу Кула 5 и 7 , има некој информации за што поточно се зборува тука ?


Edited by mitatos - 08-Sep-2008 at 15:40
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 10-Oct-2008 at 23:53
Vecer bev nakaj Kale na nokni sliki, vidov nekakvi skelinja, znae li nekoj nesto vo vrska so ova? znam deka trebale da rekonstruirat nekolku kuli , samo nemam informacii koj ke go izvrsuva proektov idr.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7249
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 11-Oct-2008 at 23:13
личи како да работат моментално на бедемите, ако приметивте малку повисоки се, односно имаат рамна линија на врвот,  а има и околу кулата скелиња, што ваљда значи дека и кула број 6 ќе ја реконструираат
не знам за вас ама мене ова многу ме радува
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7249
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 14-Oct-2008 at 18:31
кога веќе збориме за културно наследство и реставрација, што се случува на кале?
до која фаза се стигнати?
изгледа ги реставрираат бедемите, а можеби и уште една кула
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 31>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.