build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопско Кале

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 28293031>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #581 Posted: 14-Dec-2014 at 17:05
od site igri so boi i gluposti sto se iznagledavme vo posledno vreme, ovaa mi e edinstvena koja sto mi se sviga
Back to Top
Jimmy View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 14-Dec-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Jimmy Quote  Post ReplyReply #582 Posted: 14-Dec-2014 at 18:12
Ne e tolku lose? http://vecer.mk/skopska/skopskoto-kale-svetna-vo-rozeva-boja-foto
Stanuva zbor za reklama na t-mobile.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7252
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #583 Posted: 14-Dec-2014 at 19:25
Previous
само што сакав да кажаме дека ако се работи за промоција или некакво празнично „украсување“, дека е во ред, инаку не ми се допаѓаат такви работи
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #584 Posted: 14-Dec-2014 at 19:31
Незнам зошто се користи Калето за некакви рекламни материјали на странскиве компании.Кој ги лапа парите од ова и каде идат знае некој?
Ако сакаат Т-мобајл(претпоставувам според боите) нека си снимаат во Германија таму на некој замок, ама таму тешко дека ќе им дозволат.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #585 Posted: 15-Dec-2014 at 11:18
vo zivo izgledase mnogu mnogu interesno.
Back to Top
CenterCityKid View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote CenterCityKid Quote  Post ReplyReply #586 Posted: 15-Dec-2014 at 16:32
Ako vekje se odi na toa da se stavaat razni bio po nekakov povod (sto e sosema vo red), neka se znae za sto. Na primer, vrvot na Empire State Building e osvetlen vo razni bio, i za toa ima raspored za znacenjeto na boite (http://www.esbnyc.com/explore/tower-lights/calendar). Koga vidov deka e rozevo, si rekov da ne e nesto povrzano so pokrevanje svest za rak na dojka.

Ne bi bila losa idea da se osvetluvaat objektite nekogas i vo takvi boi, so cel da se promovira skrining za odredeni bolesti (rak na dojka, prostata, dijabet).
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #587 Posted: 13-Jan-2015 at 21:28
Skopje by suter.juju_lulu, on Flickr
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3870
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #588 Posted: 20-Aug-2015 at 22:08
Ае? Лего коцки и вештачко без крај... И така нема да помине ако е ова официално..


Edited by my Macedonia - 20-Aug-2015 at 22:09
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #589 Posted: 20-Aug-2015 at 22:52
Што е ова?
За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3870
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #590 Posted: 20-Aug-2015 at 23:25
Нов хотел или ресторант лоциран во кале.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #591 Posted: 21-Aug-2015 at 00:29
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #592 Posted: 21-Aug-2015 at 00:50
Значи сѐ да се уништи... Ќе го направат калево антички македонски град дека бил...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #593 Posted: 21-Aug-2015 at 09:05
Originally posted by my Macedonia

Нов хотел или ресторант лоциран во кале.


Од каде е сликата? Ако знаеш нешто повеќе, сподели со нас...
За сè има вторпат
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #594 Posted: 21-Aug-2015 at 19:31
Originally posted by FoSsiL

Значи сѐ да се уништи... Ќе го направат калево антички македонски град дека бил...


Калето е од 6-ти Век - Византискиот период.
Back to Top
SugarBlue View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 02-Aug-2015
Location: Eindhoven
Online Status: Offline
Posts: 42
  Quote SugarBlue Quote  Post ReplyReply #595 Posted: 21-Aug-2015 at 20:29
https://www.elance.com/samples/ministry-of-justice/119925386/

Од тука е сликата
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3870
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #596 Posted: 22-Aug-2015 at 14:39
Da od tuka e prezemeno i kolku sto gledav ima renderi od pobendnickite fasadi /objekti niz centar vo skopje 2014 stil.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #597 Posted: 08-Sep-2015 at 08:19
Скопското кале полека умира со недоизградените музеи

Државната власт ги заборави најавените три музеи на Скопското кале. Веќе една година не се изведуваат работи за довршување на Музеите на праисторискиот, средновековниот и отоманскиот период. Ситуацијата на терен покажува дека изграденоста на објектите е идентична како пред една година. Во градежниот дел, целосно завршени се Музеите на праисторискиот и отоманскиот период, но артефакти во овие објекти во моментов нема. Истовремено, најавениот Музеј на средновековниот период е оставен на ниво на карабина, додека целиот околен простор е ограден и недостапен за посетителите на калето.

Изградбата на трите музеи на Скопското кале го чинеше државниот буџет над 1,1 милиони евра. Сите активности за пуштање во употреба на објектите требаше да завршат до крајот на минатата година, но дадениот рок не е испочитуван. И додека на неодредено време продолжува изведбата на градежните работи, голем дел од просторот на калето е заграден, некогашниот ресторан е затворен, а сите клупи и корпи за отпадоци се отстранети. Отсуствуваат и содржини (информативни табли и сл.) што можат да им ја објаснат на посетителите важноста на овој локалитет.

На Скопското кале ја нема ниту отворената сцена, на која граѓаните во текот на летните месеци уживаа во театарски претстави и концерти поблиску до ѕвездите. На локалитетот не се поставени патокази, па така туристите мака мачат да стигнат до некоја од кулите, од каде може да се фрли панорамски поглед на главниот град. На просторот не можат да се купат сувенири, а посетителите не можат да се снадбат ниту со вода и останати пијалоци.

Наспроти ваквата очајна состојба во која се наоѓа градската тврдина, Управата за заштита на културното наследство ветуваше дека ова парче од стариот дел на Скопје ќе прерасне во примамливо место за граѓаните. Вредните артефакти од археолошките истражувања на локалитетот беше замислено да се сместат во трите музеи, кои требаше да им понудат на посетителите продавници за сувенири и едукативен простор. Институциите ветуваа ново хортикултурно уредување на просторот и урбана опрема, но од сето тоа засега нема никаква реализација на терен.

Текст, фото: Бојан Блажевски
bojan.blazevski@build.mk

http://www.build.mk/?p=46097
За сè има вторпат
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #598 Posted: 08-Sep-2015 at 08:55
Што сме му згрешиле на Господ да имаме власт која вака се однесува кон културно наследство?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #599 Posted: 08-Sep-2015 at 08:59
Јас мислам дека тоа нема врска со никаков господ, туку со катастрофалните културни политики што се водат од осамостојувањето до денес. Не постои долгорочна визија, план за културен развој, постојат само плитки и ситни партиски/локални интереси, желба за брза заработка, уметници без свое јас, итн. итн. Во меѓувреме, голем дел од културното наследство пропаѓа, се изнесува надвор од државата, а понекогаш намерно и свесно се уништува.
За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #600 Posted: 08-Sep-2015 at 16:01
pa ne gldeas deka mislat deka svetot pocnuva od niv? gradat lazna istorija od stiropor dodeka vistinskata se raspaga. kolku manastiri izgorea, crkvi se ispokardoa, artefakti, muzei prokisnaa i istoriski objekti se obezlicija
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 28293031>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.