build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Административна зграда на ЕЛЕМ на ул. Македонија
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Административна зграда на ЕЛЕМ на ул. Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
damjanh View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jun-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote damjanh Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Административна зграда на ЕЛЕМ на ул. Македонија
    Posted: 03-Feb-2012 at 14:12
Dali ima nekade novosti ili oficijalni rezultati od konkursot za administrativna zgrada na ELEM? (karsi hotel Bristol)

Edited by damjanh - 03-Feb-2012 at 14:57
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 09-Feb-2012 at 14:13
Изработка на основен проект за изградба на објект деловна зграда на ЕЛЕМ, ул. Македонија б.б., К.П. 13526, К.О. Центар: https://e-nabavki.gov.mk/eProcurementIntegration/PublicAccess/Dossie/dosieACPP.aspx?EntityId=7b2dc1bc-a0a9-4ad0-b80c-90781b70b831&Level=2

Има ли некој информации каде точно ќе се гради оваа зграда на Електрани на Македонија?
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 09-Feb-2012 at 14:34


http://www.build.mk/?p=10675
Back to Top
damjanh View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jun-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote damjanh Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 23-Feb-2012 at 10:55
Еве слики од конкурсот за Административна зграда на АД ЕЛЕМ Скопје изработен од тимот на Ателје Ајвар.
Автори: Радоњиќ Миодраг - Бато, Христов Ранчо, Докузовски Александар, Ана Радоњиќ, Христов Дамјан
 

OSNOVNI OPREDELBI:

Celosno oformuvawe na ulica Makedonija kako pe{a~ka zona od Plo{tadot Makedonija do Muzej na grad Skopje i oformuvawe na Plo{tad na Solidarnosta pred Muzejot od edna strana i povrzuvawe preku Kameniot most so drugata pe{a~ka zona vo starata ~ar{ija se do crkvata Sveti Spas kako pe{a~ka zona koja go obedinuva celoto gradsko jadro od dvete strani na rekata Vardar.

So ponudenoto konkursno re{enie se ovozmo`uva formirawe na Plo{tadot na Solidarnosta koj  be{e predviden so site dosega{ni GUP-ovi i DUP-ovi i e moralna obvrska na Skopjani kon celiot svet za pru`enata pomo{ posle zemjotresot 1963 godina.

Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 23-Feb-2012 at 11:10
Ужасна зграда со поужасна фасада. Но, одлична идеја за Плоштад на Солидарноста, каде фонтаната со споменик пред Музејот на Град Скопје би ја заменил со постојниот споменик на жртвите од Земјотресот, кој очигледно ќе мора да биде дислоциран при изградбата на зградата на ЕЛЕМ.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 360
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 23-Feb-2012 at 11:20
И мене зградата не ми се допаѓа, освен кровот(куполата е одлична, морам да признаам).Можеби ќе е подобро целата да е стаклена фасада.Додека плоштадот е повеќе од одличен.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 23-Feb-2012 at 11:24
Знам дека се вложува голем напор во изработката на овие визуелизации, тука дефинитивно треба да го пофалиме тимот, но мојот првичен впечаток за надворешниот изглед на оваа зграда е просечен кон лош, особено ако го земеме во предвид фактот на која локација ќе се смести зградава. Мене ми изгледа особено неинвентивно фасадата на објектот.
Back to Top
damjanh View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jun-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote damjanh Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 23-Feb-2012 at 11:37
Само заборавив да напоменам дека проектот нема добиено никаква награда поради барањата за објект во "класичен" стил. Напротив објектот е проектиран според најсовремените принципи за еколошка заштита и енергетска ефикасност до степен на само-одржливост што можеби до некаде и му дава техницистички изглед на објектот. Исто така има и каскадно повлекување на задната фасада и создавање на висечка градина за да не им создаде подобар поглед на постојните станари од кулата.
Во конкурсниот труд објектот има второстепено значење а примарна е оформување на плоштадот на Солидарноста како почетна точка на главната пешачка оска на градот.
 


Edited by damjanh - 23-Feb-2012 at 11:41
Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 23-Feb-2012 at 11:41
Добро би било да се спореди со ова:

http://www.ajvarhrrm.com.mk/pro/pr32/pr1.html

Жално е како политичарите и нивната алчност ги уништува идеите што постоеле.

Edited by mladen_s - 23-Feb-2012 at 12:17
Back to Top
Ranco View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Feb-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ranco Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 23-Feb-2012 at 11:50
  Не Ве разбрав што сакавте да кажете?

Edited by Ranco - 23-Feb-2012 at 11:53
Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 23-Feb-2012 at 12:05
Линкот е поправен. Сакам да кажам дека концептот за плоштад што своевремено го имаа предложено Ајвар е многу подобар. Зградата на ЕЛЕМ и околните објекти се „насадени“ заради други причини, многу од нив политички и тука се вклучени сосема други „професионалци“. Ова што е сега предложено е некаква варијанта на претходното и очигледно се обидува да спаси нешто и да направи јавна површина..

Не сакав да бидам сфатен погешно, па избришав дел од претходниот пост, па еве пак: алчноста е кај политичарите, денеска архитектите се принудени на многу работи. Очигледно во 1993-та имало простор за многу поинкави - и според мене подобри предлози.

Edited by mladen_s - 23-Feb-2012 at 12:07
Back to Top
Ranco View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Feb-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ranco Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 23-Feb-2012 at 12:11
Ви благодарам. Сега се разбравме.
Нашата идеја за плоштад пред музеј на град Скопје и подземна сообраќајница со паркирање се константни со конкурсот од 1993, со конкурсот за градска куќа во 2004 и денес 2012 со зградата на ЕЛЕМ.

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7264
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 23-Feb-2012 at 19:17
премногу е масивен објектот за локацијата, и иако е вложен многу напор во неговиот дизајн и „зеленост“, не би го поддржал баш заради тоа
а ако го гледам објектот посебно како објект, пристоен е, само изгледот е премногу просечен за таква ексклузивна локација
покрај тоа, овој простор го замислував како отворен плоштад на кој главен центар на внимание ќе биде железничката станица, која на некој начин е силувана од објектов, иако е (за среќаа) видлива станицата, објектот на ЕЛЕМ фрла сенка врз неа...
ако ништо друго, барем можеа да го направат понизок и со малку поинаква форма и основа
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 23-Feb-2012 at 19:43
Originally posted by zabegan

премногу е масивен објектот за локацијата, и иако е вложен многу напор во неговиот дизајн и „зеленост“, не би го поддржал баш заради тоа
а ако го гледам објектот посебно како објект, пристоен е, само изгледот е премногу просечен за таква ексклузивна локација
покрај тоа, овој простор го замислував како отворен плоштад на кој главен центар на внимание ќе биде железничката станица, која на некој начин е силувана од објектов, иако е (за среќаа) видлива станицата, објектот на ЕЛЕМ фрла сенка врз неа...
ако ништо друго, барем можеа да го направат понизок и со малку поинаква форма и основа


Не гледам како објектов и воопшто маркицава го силува погледот кон железничката станица. Може да говориме за многу замерки за маркицава, почнувајќи од катноста на пример, но не би рекол дека страда погледот кон железничка станица.

Инаку, излишно е веќе да се зборува за „барокот“ како програмско барање, се е веќе кажано. Би се задржал на она што го гледам како позитивно, а тоа е оформувањето на плоштад пред музејот на град Скопје и комплетирање на пешачката зона се до музејот. На оваа тема имаме доста говорено и во други нишки на форумов.

Дополнително, можеби денивелацијата на Даме Груев на вкрстувањето со ул. Македонија можеби ќе овозможи улицата да добие 4 ленти во тој дел (зборувам за делот каде столбовите на една од зградите пречат улицата да се прошири надземно). Велам можеби, незнам каква е ситуацијата под земја, каде се втемелени тие столбови и дали може некако идниот тунел да поминува под нив.


Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7264
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 23-Feb-2012 at 19:51
Originally posted by pbanks

Originally posted by zabegan

премногу е масивен објектот за локацијата, и иако е вложен многу напор во неговиот дизајн и „зеленост“, не би го поддржал баш заради тоа
а ако го гледам објектот посебно како објект, пристоен е, само изгледот е премногу просечен за таква ексклузивна локација
покрај тоа, овој простор го замислував како отворен плоштад на кој главен центар на внимание ќе биде железничката станица, која на некој начин е силувана од објектов, иако е (за среќаа) видлива станицата, објектот на ЕЛЕМ фрла сенка врз неа...
ако ништо друго, барем можеа да го направат понизок и со малку поинаква форма и основа


Не гледам како објектов и воопшто маркицава го силува погледот кон железничката станица. Може да говориме за многу замерки за маркицава, почнувајќи од катноста на пример, но не би рекол дека страда погледот кон железничка станица.

баш тоа го коментирам, иако погледот е задржан, железничката станица се губи во просторот, како да е неважен објект, нема никаква доминација и центар на внимание како што му доликува на еден културен споменик, освен ако не стапнеш на плоштадчето кое ќе се наоѓа директно пред неа
објект таму сепак може да има, само сепак не требале со таква висина и основа, да го направат толку многу да излегува на улиците на кои се наоѓа
исто така, земи во предвид какви масивни објекти треба да се издигнат позади станицата

маркицата е веќе коментирана доста е неприкладна за било каков објект, но ме иритира што во градов, кога веќе се градат објекти кај што треба и не треба, никој не се труди да ги искомпонира според нивното опкружување и просторот како целина, малце барем милост
и сам кажуваш дека проблем на објектот се катноста и маркицата, баш тоа не го сакам кај овој објект


Edited by zabegan - 23-Feb-2012 at 19:59
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 23-Feb-2012 at 20:15
Може да изгледа и многу подобро од ова, но можеби и е до рендерот, бидејќи не е многу фотореалистичен.

Edited by HugoGoulding - 24-Feb-2012 at 15:59
Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 23-Feb-2012 at 20:44


А за кнауф-барок и задоцнета нео-класика, се покажавме за мајстори.. Пишуваме архитектонска историја.
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 23-Feb-2012 at 20:48
Se soglasuvam so Hugo. I jas sum malce po skepticen koga doagja do proektiranje i gradenje na moderen objekt vo Makedonija.
Duri i zemjive od bliskiot istok vrabotuvaat Germanski, Francuski i Amerikanski dizajneri...
Back to Top
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 23-Feb-2012 at 20:56
Kako mozea da nac'ckaat uste edna odvratna zgradurina na toa mesto! Toa mora da si ostane park, a plostadot neka se oformi bez gadov sto se pravi! I i te kako go siluva pogledot kon Stara Z. E ne mozam da veruvam!
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 23-Feb-2012 at 21:41
Treba da nucime da koristime nekoj drug zbor namesto "siluva"
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.