build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Административна зграда на ЕЛЕМ на ул. Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 23-Oct-2012 at 09:17
Морам да признаам дека воопшто не ми се допаѓа праксата за необјавување на планираниот изглед на објектите, рендери и основни податоци за зданијата. Ако барем во нешто на почетокот беа отворени за јавноста, тогаш тоа беше масовната медиумска помпа со видео клипови и детални написи за објектите од Скопје 2014. Приметувам дека во последниве неколку месеци се работи стихијно, никој не дава никаква информација за тоа што се гради, па речиси ни се случува да никнат објекти без никој да најави.

Сетете се само на реконструкцијата на административната зграда на МЕПСО, санацијата на фасадите од станбените згради од страна на Град Скопје, новата барокна зграда за јавните институции, така што воопшто не ме чуди тоа што од ЕЛЕМ не излегуваат со визуелизации за тоа какво чудо ќе се наоѓа на најстарата улица во центарот на Скопје.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 15-Nov-2012 at 11:13
dami i gospoda, i present you fasadata na ELEM. have a nice day
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 15-Nov-2012 at 11:47
Хnx немој да бидеш скржав, дај уште неколку рендери за да ја коментираме новата зграда на ЕЛЕМ, кога веќе не може да се добие официјално инфо.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 15-Nov-2012 at 13:12
Па, за разлика од оние покрај Вардар, ова и не е толку лошо.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 15-Nov-2012 at 18:14
Јас баш ќе велев дека ова личи на тоа што требало да личи. Веројатно после толку обиди ќе успеат да склопат нешто во стилот што го пропагираат.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
mirko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 04-Aug-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote mirko Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 15-Nov-2012 at 20:16
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 15-Nov-2012 at 22:15
нели ќе беше најекономичната, нај енергетски - ефикасната и зелена зграда во земјава... што се случи со бомбастичните најави? тоа беа единствените причини поради кои објектот кај мене имаше барем малку позитивна оцена...
се сложувам дека е далеку подобро од досегашните аматеризми што ги видовме, ама тоа е далеку од било каква утеха...  всушност не се сложувам ни со тоа, исто е како се досега видено
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 15-Nov-2012 at 23:13
Ова е точно она што го сакаа. Али имаат ли малку сенс, каде на она место ваква зграда? По ова каде све не сместија торти, не би сакал да знам сопствените домови како си ги имаат (не)уредено...
23ka.wordpress.com
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 16-Nov-2012 at 11:30
mene me vadi od takt sto na krovot si imaat i 2 letnikoveci i triumfalna kapija tuku isto imam zamerka od urbanisticki aspekt, kako mozat na site zgradi vo mal ring da dadat ista visina (29m) bez razlika od okolnite objekti? objektite sproti i okolu se 21 metra, ne li treba da se misli na profilot na ulicata?

btw nemam renderi(mislam deka nikoj ziv ne moze da naprati 3d model na ovaa fasada kakva sto e), gi imam samo i drugite fasadi(koi ne kazuvaat nisto poveke otkolku glavnava)

a za toa kolku e pouspesna, jas ne gledam nekoja golema razlika od MNR vo fasadnata stolarija i plastika(osven skuplturite)

Edited by xnx - 16-Nov-2012 at 11:43
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 16-Nov-2012 at 11:52
Originally posted by xnx

mene me vadi od takt sto na krovot si imaat i 2 letnikoveci i triumfalna kapija tuku isto imam zamerka od urbanisticki aspekt, kako mozat na site zgradi vo mal ring da dadat ista visina (29m) bez razlika od okolnite objekti? objektite sproti i okolu se 21 metra, ne li treba da se misli na profilot na ulicata?

btw nemam renderi(mislam deka nikoj ziv ne moze da naprati 3d model na ovaa fasada kakva sto e), gi imam samo i drugite fasadi(koi ne kazuvaat nisto poveke otkolku glavnava)

a za toa kolku e pouspesna, jas ne gledam nekoja golema razlika od MNR vo fasadnata stolarija i plastika(osven skuplturite)


Ниту еден од објективе што досега се градеа немаше предвидено скулптури на почетокот од проектот. Чекајте малку да се прокрчкаат работите, во надградениот финален проект стопроцентно е сигурно дека ќе имаме едно 70-тина скулптури на зградава. Big%20smile
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 21-Nov-2012 at 18:49
Originally posted by xnx

dami i gospoda, i present you fasadata na ELEM. have a nice day


xnx, сигурен ли си дека ова е за ЕЛЕМ? Еве најдов уште еден рендер за истиот објект (странична фасада), но овде пишува дека е владина зграда за државни институции, односно веројатно се работи за соседниот објект кој треба да се гради таму.

Знам дека во конкурсите ЕЛЕМ бараше неокласицизам, а владата бараше современа архитектура:
http://www.build.mk/?p=10675

...но проблем ли им е да се предомислат кога и да им прдне?  Stern%20Smile

Енивеј еве го рендерот, мислам дека очигледно се работи за истиот објект:
Originally posted by xnxBack to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 22-Nov-2012 at 00:32
судејќи по флорпланот на десната страна, јас претпоставив дека се работи за објектот на ЕЛЕМ

Edited by zabegan - 22-Nov-2012 at 00:33
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 22-Nov-2012 at 00:47
Е тоа не го забележав   Shifty

Не знам сега како да го објаснам ова... Можеби решиле двата објекти да бидат речиси идентични во изгледот? Или можеби направиле рокада на маркичките?
Back to Top
FCB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Jul-2011
Location: USA
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote FCB Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 22-Nov-2012 at 03:41
Gi sporeduvav i dvete sliki i nikako nemozat da se sovpadnat za da bide stranicna fasada. Barem taka mene mi izgleda. Taa slikata sto ja postirase ne se raboti za cela ramna fasada tuku e presecena. Posle natpisot Vlada na R.Makedonija, pustena e ponapred, onosno e vo Ge gledano odozgora. Mozebi i tamu se naoga i glavniot vlez koj ke gleda nakaj plostadot. Predpostavuvam se raboti za administrativnata zgrada vednas do ELEM.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 22-Nov-2012 at 04:41
Мислам дека помалата зградичка ќе се надоврзе од левата страна на фасадава што е од ЕЛЕМ, т.е. гледано од раскрсницата со Даме Груев прво ќе дојде оваа со државниве институции, а потоа ЕЛЕМ. Или?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 27-Nov-2012 at 08:17
Originally posted by FCB

Gi sporeduvav i dvete sliki i nikako nemozat da se sovpadnat za da bide stranicna fasada. Barem taka mene mi izgleda. Taa slikata sto ja postirase ne se raboti za cela ramna fasada tuku e presecena. Posle natpisot Vlada na R.Makedonija, pustena e ponapred, onosno e vo Ge gledano odozgora. Mozebi i tamu se naoga i glavniot vlez koj ke gleda nakaj plostadot. Predpostavuvam se raboti za administrativnata zgrada vednas do ELEM.
Да, изгледа си во право. Останува опцијата дека двете згради ќе бидат во ист стил.

Но сега кога повторно ги погледнав сликите, ме збуни нешто друго. Имено кај ЕЛЕМ, иако објектот има два дела кои се споени под агол од 45 степени, на сликата е претставено како да е една „рамна“ фасада. Дали нешто ми промакнува, или ваков приказ е вообичаен (патем може ли некој архитект да ми каже како се вика ваквиот приказ?)


Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 28-Nov-2012 at 01:14


Развиена фасада. Само во случајов треба и да се означи каде настанува „превиткувањето“.
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 23-Apr-2013 at 17:32
"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 23-Apr-2013 at 17:33
"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски
Back to Top
DIMITAR View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 21-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 9
  Quote DIMITAR Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 23-Apr-2013 at 18:03
Applause

kenzo-fan оваа иницијатива се однесува и на соседната маркица каде што има предвидено уште една зграда?


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.