build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Административна зграда на ЕЛЕМ на ул. Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 6789>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 26-May-2016 at 09:09
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 26-May-2016 at 16:28
Мини триумфална, проширена и надградена
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 26-May-2016 at 18:32
А тој со громот е Зевс?
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Antonov View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 10-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 72
  Quote Antonov Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 26-May-2016 at 21:32
Па со оглед на тоа што сме "антички" да... Ама ова е Зевс, Зевс Македонецот, не оној грчкиот Перун.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 27-May-2016 at 13:38
Тоа е античкиот македонски бог на електрицитетот - Елем. Поради големите притисоци од Грција неговото име се пишува со капс лок за да личи дека е кратенка од Електрани на Македонија.
Иако секташкото еврејско-масонско лоби ја промовира идејата дека првите обиди за контрола на електрицитетот се од Месопотамија, ние знаеме дека тиа сурово лажат! Госпот Бок знаје кој је најпаметен народ!


Зета Македонија
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 04-Jun-2016 at 13:08
1


2


3

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 04-Jun-2016 at 15:52
По кои урбанистички принципи е ова?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Prilep View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 31-May-2016
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 9
  Quote Prilep Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 04-Jun-2016 at 18:28
Олеле .. луѓето од првите катови на блокот никогаш повеќе нема да го видат сончева светлина!
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 04-Jun-2016 at 20:48
Originally posted by Staro Skopje

По кои урбанистички принципи е ова?

po zakonot 425/7 od urbanisticko planiranje koj glasi: "aj proveri ja zgradava dali se nasi glasaci, ako se komunjari, koj gi ebe, ke si terame"
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 05-Jul-2016 at 21:39
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 08-Aug-2016 at 12:25
ФОТО ВЕСТ: „Озон“ ја привршува Палатата на Зевс од „Скопје 2014“

Нови изведувачи доби административната зграда на Електрани на Македонија спроти хотелот „Бристол“ во Скопје. Фирмата „Озон“ од Скопје веќе ги привршува градежно-занаетчиските работи за доградба на објектот, врз основа на проектот на „Радо Инженеринг“. Зданието однадвор веќе има оформен лик, кој го следи „класицистичкиот“ стил на проектот „Скопје 2014“. На фасадата се изведени мотиви од грчката митологија, вклучувајќи древни сцени што ја прикажуваат моќта на богот Зевс. На покривот од објектот, е поставена стилизирана порта со скулптури, на која централно место зазема самиот Зевс со гром во својата рака.

1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.


8.


9.


10.


11.


12.


13.


14.


15.


За изградба на објектот, вклучувајќи го севкупното редење на скулптурални фигури и мотиви по фасадата, досега се потрошија околу 17,4 милиони евра. Во наредниов период треба да се довршат внатрешните простории на објектот, кои се протегаат на површина од 9.130 метри квадратни. Оваа зграда од проектот „Скопје 2014“ се гради повеќе од три години на местото на некогашниот парк со дрвја кај Музејот на град Скопје. Архитектонскиот труд за зградата го изработија авторите Лазар Димов, Жарко Чаушевски и Стефан Смилевски.

Градежниот дел од издигнувањето на административното седиште го вршеше австриската фирма „Штрабаг АГ“, додека надзорот над работите го реализира Градежниот институт „Македонија“. Објектот во „класицистички“ стил би требало да биде комплетиран до претстојнава есен.

http://www.build.mk/?p=51584#
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 08-Aug-2016 at 13:42
Сликава доволно зборува. Ова не е зграда, ова е накинџурена кулиса.

За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #153 Posted: 08-Aug-2016 at 20:26
Според иконографијата може да се работи и за Свети Илија - Перун. А па доколку ја надополниме оската со Зевс, добиваме Зевс-Перун-Свети Илија, со што семакедонската вековна оска се претвора во семакедонски круг. Од Александар, преку Хацон и Гоце Делчев, до Грујо, ем Ацо, ем Словени(кирилица, мирилица..) ем Христијани од времето на Александар. Топ.

А ако ги земем двата лика покрај Зевс како една целина, не би ме изненадило да се работи за Апостол Павле и Св. Лидија.

Вмрро. секојпат. .
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #154 Posted: 11-Aug-2016 at 02:36
местава што немаат прозори на фасадите што ги пополнуваат со релјефи или ги оставаат празни ми се врв на дизајн

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #155 Posted: 07-Oct-2016 at 13:12
Електрани на Македонија (ЕЛЕМ) процениле дека ќе потрошат околу половина милион евра за мебел за да ја опремат новата административна зграда.
ЕЛЕМ вчера распиша оглас преку кој бара набавка на кожни гарнитури, фотелји, вградени плакари, маси за состаноци, бироа, столици, комоди со фрижидер, украсни масички, шанк-столици... Во новата зграда ќе има и мини-сала за вежбање. Поточно, преку објавениот оглас се бара и набавка на две ленти за трчање, четири статични велосипеди, три статични елипсовидни велосипеди, па дури и една маса за пинг-понг со потребната опрема. Сите велосипеди треба да се оспособени за кардио-вежби.
Според роковите наведени во објавениот оглас, под услов тој да биде успешен во првиот обид, ЕЛЕМ ќе се снабди со мебелот и другата опрема околу Нова година.

http://www.vesti.mk/read/news/10590899/3722841/vo-novata-barokna-zgrada-elem-ke-ima-sala-so-lenti-za-trchanje-i-ping-pong-masa
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1689
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #156 Posted: 28-May-2017 at 10:47
Уредникот Бојан глумејќи голем политикант - гледам вмровците добар шамар му удриле....
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #157 Posted: 28-May-2017 at 19:00
Originally posted by Obedineta Makedonija

Уредникот Бојан глумејќи голем политикант - гледам вмровците добар шамар му удриле....


Имам две прашања:

1. Зошто ВМРО не го демантира делот од текстот за вистинитоста на прислушкуваните разговори во кои Груевски ги нарачува објектите кај хотел „Бристол“?
2. Од каде ВМРО знае дека Зевс не е на фасадата на објектот на ЕЛЕМ? Досега не сум сретнал ниту еден стручен или новинарски текст во кој се објаснува надворешниот и внатрешен изглед на овој објект. Зошто архитектите не реагираа на текстот? Хахахаха, или постои само еден Архитект.
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #158 Posted: 29-May-2017 at 08:47
Бојан другар, ти си класичен политички дилетант. Мислиш дека ги разбираш моменталните политички текови и случувања. Не разбирам кој воопшто ти дозволил да искажуваш и пренесуваш лични фрустрации во вестите на сајтот. И мене ми е срам, како читател на Билд, за шамарчината што ја доби.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1689
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #159 Posted: 29-May-2017 at 08:54
Originally posted by Navigator

Бојан другар, ти си класичен политички дилетант. Мислиш дека ги разбираш моменталните политички текови и случувања. Не разбирам кој воопшто ти дозволил да искажуваш и пренесуваш лични фрустрации во вестите на сајтот. И мене ми е срам, како читател на Билд, за шамарчината што ја доби.


Он ти е класика - изулавен затвореник во бегство од затвор, кој незнае што прави „руши“ све...
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #160 Posted: 29-May-2017 at 18:16
Хаха, наместо јас да зборувам, од денеска па натаму ќе дејствува Роберт Алаѓозовски. Немам што да додадам на ова!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 6789>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.