build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Експропријација
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Експропријација

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
olga123 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 22-Apr-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote olga123 Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 23-Apr-2012 at 08:15
Dali nekoj mozit da mi odgovorit za mojov problem. Imam gradezna parcela,mestoto e privatizirano, po urbanisticki plan trebit da pominit ulica 6m schiroka jas licno nemam nischto protiv. Komschiite go pokrenaa ova praschajne zatoa schto nemet pristapen pat,koristet mala pateka schirina 1m. Od opschtina dojdoa, mereja,gledaja,no nakraj predmetot go prekinaja deka nemale pari da isplatet za oschteta. Sega so vakva situacja jas nemozam mestoto da go planiram. Ako go odzemet OK ,no ako nemet pari neka ni daet da izgradam garaza ili bazen. Tie trebit da odzemet 650m2 vkupno, vo slucajov mestoto e moje plakam porez no nemozam za nischto da go planiram.
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 23-Apr-2012 at 17:09
Здраво Олга и добредојде на форумов. Најпрвин претпоставувам дека се работи за ДУП, но не можам да знам дали можеби истиот е донесен поради улица предвидена со ГУП (локален пат) или можеби со Просторен план на РМ (регионален пат). Полесно е да се смени ДУП отколку другите, доколку за тоа не постои пречка поради ГУП и Просторен. Пред да се впуштам во нагодувања, би можела ли да ни испратиш линк до, или евентуално име на планот? Тоа би помогнало за понатамошен совет. Она што со сигурност можам да кажам е дека тоа што плаќаш данок, а според ДУП не ти е дозволено да градиш, не е прекршување на некое право.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 96
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 19-May-2020 at 18:48
Еве една позитивен пример од Општина Кочани

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1808
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 19-May-2020 at 19:18
Градоначалникот на Кочани наеднаш се разработе или? Доста проекти оттаму видов изминатиов месец.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 196
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 20-May-2020 at 11:44
Леле кога само ќе ми текне во Куманово колку трошни куќи има во центарот на градот... една вака си падна мислам пред 2 години, на улица излезе вториот кат...
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
user8642 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 96
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 23-May-2020 at 00:12
Прекинот на улицата Томе Арсовски кај црквата Света Петка, вечно се решава овој проблем од општина Кисела Вода и никако да го решат.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.