build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија > Ваши концепти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Деловна зграда(ЕЛЕМ)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Деловна зграда(ЕЛЕМ)
    Posted: 28-Feb-2012 at 23:33
Ajде нешто ново. Повторно почнува да ми станува интересно ова цртањево.Всушност никогаш не ми здосадило туку добри 2-3 месеци не го бев пуштил Скечапот.
Деловен објект кој по изгледот е правен за ЕЛЕМ и е на локацијата за зградата предвидена за ЕЛЕМ но може да послужи и на други без разлика на тоа.
Најпрво го планирав без тоа од страна ама бидејќи испаѓаше ептен мал(под 4000 м2), го „доградив“ и според мене сега е поубаво.

Eве по што се гледа дека е правен за ЕЛЕМ.Не се приметува многу освен ако не се загледаш, вие сигурен сум дека ќе приметите.Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 02-Mar-2012 at 20:42
Никој нема коментар?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 02-Mar-2012 at 21:12
интересен инвентивен концепт со буквите, но кога веќе се користи траков дизајн, според мене многу попривлечно за око би било доколку се работи за четири посебни објекти, како кули, наредени паралелно, или пак поврзани во еден објект, паралелно поставени на една фасада, кружната форма е малку незгодна за вакво нешто и бара повеќе симетрија, усогласеност и едноставност на формите
плус, со самите тие расцепи, се губи драгоцен простор за еден објект со таква основа и се намалува функционалноста
исто така, треба повнимателно да бираш форма на стаклените панели... воопшто не се усогласени со формата на црните рамки, кои треба да диктираат правци, кога веќе се толку истакнати
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 03-Mar-2012 at 15:20
Мене ми се допаѓа, еве формата и стилот ми се допаѓаат. Е сега покривот ми изгледа обичен, може уште многу да се прави од покривот пример голема тераса, или нешто како паркче итн.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.