build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Веро Центар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 89101112 31>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
0 [0.00%]
0 [0.00%]
6 [8.82%]
6 [8.82%]
11 [16.18%]
12 [17.65%]
10 [14.71%]
15 [22.06%]
4 [5.88%]
4 [5.88%]
You can not vote in this poll
Total votes: 68   Average: 4.60

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #181 Posted: 04-Apr-2009 at 13:50
1

2

Back to Top
Insomnia View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Insomnia Quote  Post ReplyReply #182 Posted: 07-Apr-2009 at 15:01
Decki da ve prasam.Imame li nekoj covek vo STRUMICA :S? Imav deneska eden interesen muabet so eden covek od STRUMICA i mi vika deka VERO bil pri kraj so izgdraba na svoj objekt vo STRUMICA :S?Dali e toa tocno???I ako e ,moze li nekoi sliki pa da vidime???

Pozdrav.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #183 Posted: 07-Apr-2009 at 15:07
Интересна информација. За жал единствениот активен член од Струмица го нема веќе подолго време
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #184 Posted: 14-Apr-2009 at 18:41
За Македонија освен што важи изреката "Кај да копнеш, археолошки локалитет", последниве години почнува и да важи "Кај да копнеш, постапка за денационализација/експропријација"!!!Bash

АНТИКОРУПЦИОНЕРИТЕ БАРААТ ДА СОПРЕ ИЗГРАДБАТА НА „ВЕРО“

Да престане изградбата на деловниот центар на „Веропулос“ спроти Народната банка, додека не се размрси постапката за денационализација на ова земјиште, побара Антикорупциската комисија.

 

Комисијата пред четири месеци достави иницијатива до Обвинителството за кривично гонење на службеници од Министерството за транспорт и Комисијата за денационализација кои пред четири години биле инволвирани во овој случај.

Земјиштето во 2005 година било продадено на „Веро“ преку јавно наддавање, иако постапката за денационализација веќе била започната. Од Антикорупциска велат дека законски овој договор е ништовен, бидејќи постапката за враќање на земјиштето веќе била отпочната кога тој бил потпишан. Она што е најспорно во случајот е дека институциите биле запознаени со ова.

- Сега брзаат со градба за да потоа речат „не може да се руши“. Погледнете и ќе видите дека градбата е веќе завршена. Обвинителството мора да преземе мерки, а не да ја игнорира ситуацијава - вели Мирјана Димовска, претседател на Антикорупциската комисија.

Сопствениците на земјиштето четири години се заглавени во судски процеси. Во меѓувреме државата им понудила да им го откупи земјиштето за цена 15 пати помала од пазарната.

- Сакам да ми се врати она што ми припаѓа, па макар тоа да биде и еден метар квадратен. Има еден пример за Гинис, каде еден Парижанин со децении не сака да го продаде својот метар квадратен во центарот на Париз. И тоа стои, тоа е негово - вели Зорица Велкова, еден од сопствениците на земјиштето.

И Велкова и антикорупционерите очекуваат овој случај да добие завршница и соодветни мерки да бидат предземени од Обвинителството.

http://www.time.mk/story_b20909d439_article_e6303c4920.html
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3852
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #185 Posted: 14-Apr-2009 at 18:51

lele, prvo tramvajot pa sega i vero OhnoOuchConfused

ne e ubo za stranskite investitori, ko ce slusat tamam rabota...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #186 Posted: 14-Apr-2009 at 20:25
абе она што ме нервира е што ја сопираат изградбата кога е во полн тек некаде на средина, зошто на ја сопираат уште во старт? што треба сега јас цел живот карабини да гледам низ градов? Bash
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #187 Posted: 14-Apr-2009 at 20:38
Луѓе што се напаливте ова е само иницијатива. Со темпото со кое се гради објектот тоа и ќе остане. 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #188 Posted: 30-Apr-2009 at 21:26


Сликано од страна на НБРМ. Мене ми изгледа како на некој атриум или можеби би како се вика онаа дупката како низ трговски и рамстор, но нема слика од горе долго време...Edited by lslcrew - 30-Apr-2009 at 21:27
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Online
Posts: 4506
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #189 Posted: 30-Apr-2009 at 21:50
Originally posted by lslcrewСликано од страна на НБРМ. Мене ми изгледа како на некој атриум или можеби би како се вика онаа дупката како низ трговски и рамстор, но нема слика од горе долго време...Знајш и дека напишав ваков пост баш пред некое време, само не знаев никако како точно да се изразам и да го опишам, па го избришав постот. А се гради внатре нешто такво, како атриум, или нешто слично. Не мислам дека е како во рамстор, нешто друго ќе биде, со некои скали се оди до тоа. Ај ако слика некој одгоре или одвнатре ќе видиме подобро.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #190 Posted: 03-May-2009 at 22:10
Originally posted by skaj 96

AJDE PRASUVAJ
TOLKU STRANI SPEKULACII A SEGA VE NEMA
NEMA NISTO TAJNO PO TRANSPARENTEN OBJEKT NEMA VO GRADOV BAREM SO SIGURNOST GO ZNAETE INVESTITOROT DRUGITE GI NAGAGATE
AKO IMA NEKOE ZAGRIZENO TEH.LICE OD VAS DOJDETE NA OBJEKT PRESTAVETE SE I KE VIDITE SE OD BLISKU A NE DA FOTOGRAFIRATE OD AVTOBUSI I OKOLNI ZGRADI


Roll%20eyes

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12050
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #191 Posted: 11-May-2009 at 18:39
1


2


3


4


5

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #192 Posted: 13-May-2009 at 13:40
Објектов конечно ја добива финалната форма и сметам дека е премал Ohno. Уште еднаш браво за урбанистите по којзнае кој пат.

На момент ми делуваше дека на аголот се формираше некаква тераса но сега како да се затвора тој простор со лакот.

Во врска со еден коментар погоре на гитардемон. И мене ми делува дека ќе има некакво атриумче и тоа е дефинитивно супер.

Наскоро ќе видиме и што не чека во врска со фасадата. Верувам дека ќе се потрудат кон булеварите но ме интересира и што им е планот за задниот дел. Дали ќе ја направат катастрофалната грешка како кај Рамстор?
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #193 Posted: 13-May-2009 at 13:51
Добро луѓе сите проекти не ви чинат на вас па секогаш мора да се наоѓаат маани.
Не знам стварно што му фали на суперцентаров, одлична форма има, дизајнот е феноменален, тој што е прикажан на скицата.
Овој простор карши Народна Банка добива еден модерен европски лик.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #194 Posted: 13-May-2009 at 14:15
Originally posted by Supervisor

Добро луѓе сите проекти не ви чинат на вас па секогаш мора да се наоѓаат маани.
Не знам стварно што му фали на суперцентаров, одлична форма има, дизајнот е феноменален, тој што е прикажан на скицата.
Овој простор карши Народна Банка добива еден модерен европски лик.


Се фрустрирани лудаци само да се мрчело Roll%20eyes

Побогу човеку критика не значи ништо лошо, се дискутира за сите опции, за сите плусеви и минуси околу некој проект. Ајде да ги заклучиме сите нишки, да напишеме по еден коментар дека се е супер и готово.

Незнам во што е проблемот стварно.

Тој простор трпи многу повисоки објекти, се наоѓа на булевари со широк профил, постојат и планови кои покажуваат како градската порта добро би изгледала доколку би се реализирала.

Тоа не значи дека не се радувам(е) што таа запустена џунгла во сред центар се урбанизира. Ете ќе станела "европска" ко што викаш ти што и да значи тоа.


Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #195 Posted: 13-May-2009 at 14:52
мислам дека ќе беше подобро ако немаше скалеста форма лакот, ама сепак сум задоволен, големината не ми смета, иако би се согласил со pbanks
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12050
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #196 Posted: 13-May-2009 at 16:09
Originally posted by pbanks

Објектов конечно ја добива финалната форма и сметам дека е премал Ohno. Уште еднаш браво за урбанистите по којзнае кој пат.
Веројатно мислиш на пренизок Question


Originally posted by Supervisor

дизајнот е феноменален, тој што е прикажан на скицата.
Тој што е на старото минијатурно рендерче одамна не важи. Ете skaj 96 откако не искритикува дека неоправдано сме се бунеле за нетранспарентност и не увери дека ќе приложел од важечките рендери, запре со постирање иако не запре да ја следи нишкава. Па скај еве и јас да апелирам до тебе да си достоиш на зборот и да ги видиме тие рендери, се разбира пред да го видиме објектот завршен.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #197 Posted: 13-May-2009 at 19:46
Originally posted by Cloverstack

Веројатно мислиш на пренизок Question
Yes
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3852
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #198 Posted: 16-May-2009 at 18:16
eve kako izgleda od daleku

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #199 Posted: 17-May-2009 at 12:54
е дури сега гледам дека ќе беше многу поубаво таму да имаше некоја повисока градба, немам приметено дека се гледа од кеј
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #200 Posted: 24-May-2009 at 11:51
01.


02.


03.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 89101112 31>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.434 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.