build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Веро Центар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 31>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
0 [0.00%]
0 [0.00%]
6 [8.82%]
6 [8.82%]
11 [16.18%]
12 [17.65%]
10 [14.71%]
15 [22.06%]
4 [5.88%]
4 [5.88%]
You can not vote in this poll
Total votes: 68   Average: 4.60

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kire85 View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #241 Posted: 18-Oct-2009 at 14:38
Samo taka mi se cini ili go krenaa objektov vo rekordno vreme?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #242 Posted: 18-Oct-2009 at 14:39
Originally posted by kire85

Samo taka mi se cini ili go krenaa objektov vo rekordno vreme?
не, баш напротив, се влечкаа, а за нас ова е рекордно, до тоа дереџе сме стигнале
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9073
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #243 Posted: 18-Oct-2009 at 14:42


Незнам каде виде влечкање, освен околу месец дена затишје што имаше пред да почнат со фасадава работата идеше прилично брзо. Dunno


Edited by pbanks - 18-Oct-2009 at 14:42
Back to Top
kire85 View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #244 Posted: 18-Oct-2009 at 14:43
Originally posted by zabegan

Originally posted by kire85

Samo taka mi se cini ili go krenaa objektov vo rekordno vreme?
не, баш напротив, се влечкаа, а за нас ова е рекордно, до тоа дереџе сме стигнале


Ne vikam od koga pocna gradbata....kolku meseci pominaa?
Back to Top
kire85 View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #245 Posted: 18-Oct-2009 at 14:44
Originally posted by pbanksНезнам каде виде влечкање, освен околу месец дена затишје што имаше пред да почнат со фасадава работата идеше прилично брзо. Dunno


Pa toa vikam i jas, od koga dobija zeleno svetlo, so mnogu brzo tempo se krena, sega duri i fasadata ja pocnale gledam.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1309
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #246 Posted: 18-Oct-2009 at 14:51
Јас мислам дека објектов ќе биде добар,навистина ќе беше убаво ако имаше една високаница колку банката отспротива,но и вака предвидувам дека ќе биде изненадување за сите нас,во позитивна смисла.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #247 Posted: 24-Oct-2009 at 19:34
Последниов период прилично често поминувам од овде и се некако си мислам дека му фалат на објектов едно 10-тина метра во висина (ако не и повеќе)...спротивно на сите теории за преизграденоста на Скопје, јас имам впечаток дека на сите згради во центар им фалат 2-3 катови, сличен е случајот и овде...целата контура мене ми делува некако здепасто, неелегантно (настрана другите мани во однос на ефтината фасада исл. што мислам дека е помалку страшно), што не знам па колку е паметно од ваков објект да се очекува некаква опасна архитектура, може грешам...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9073
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #248 Posted: 24-Oct-2009 at 20:34
Потполно се сложувам. Мене и не ми е воопшто јасно зошто маркицата не е искористена како што треба со оглед дека колку што знам (некој спомна и претходно во нишката) дека дозволената висина е доста поголема. Можеше да се направи многу поголемо (и поприкладно) од што и Веро ќе имаше поголеми профити. Навистина чуден избор. 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #249 Posted: 27-Oct-2009 at 17:47
Лименка...

1


2


3


4


5

Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #250 Posted: 27-Oct-2009 at 18:26
Ова од сите страни си излезе лименка и тоа доста голема. Сепак со нетрпение го очекувам отварањето на истата, да видиме какви содржини ќе има и што е најважно ќе внесе конкуренција во овој бизнис и се надевам ќе ги крене стандардите за објектите што следат. Искрено многу очекувам од Ера и Г-Мол. За жал овие локации (и Рамстор) се уништени на долг рок со вакви шупи.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #251 Posted: 27-Oct-2009 at 23:05
сепак објектов и не е до толку „залимен“, лимови има на задните страни, додека предната уште чека фасада, која што на четвратата слика се гледа дека не е воопшто мала и е доминантна (но ни ова не го оправдува многу лимот)
патем мислам дека делот што се гледа на петтата слика е токму оној кој што требаше да оди уште во висина, за што се дискутираше погоре
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #252 Posted: 28-Oct-2009 at 14:59
Генерацииве што доаѓаат после нас ќе не плукаат за овој алукобонд што го преплави градов исто како ние што плукаме по такозвани натур-бетон...мислам дека се претерува со инсистирање на овој материјал, знам дека е многу лесен за обработка и релативно ефтин, ама посоодветно е да се користи за обработка на фасади на бензински пумпи, автосервиси и објекти од таков карактер...за локации како што е оваа, каде што прв сосед е КОМПЛЕКС БАНКИ многу вулгарно е насадување на ваква лименка, сличен е случајот и со комплексот-лименки „Рамстор-НЛБ“ во центар...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9073
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #253 Posted: 08-Nov-2009 at 15:37
На Веро им текна во 5 за 12 конечно да го обзнанат изгледот

1

2

3

Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #254 Posted: 08-Nov-2009 at 15:43
Малку понакитена лименка...рендеров очигледно е напраен на рамен терен, т.е. булеварот е на иста кота со влезовите, што не ќе да е во реалноста така...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #255 Posted: 08-Nov-2009 at 16:29
Во рамките на очекуваното...

Инаку, мислам дека сообраќајната комуникација до поздемната гаража ептен го ремети главниот влез.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #256 Posted: 08-Nov-2009 at 18:17
@Cloverstack тоа можеа да го реешат наједноставно со денивелација

инаку сепак ова не може да се спореди со лименка како рамстор, на малку повисоко ниво е
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9073
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #257 Posted: 08-Nov-2009 at 18:45
Незнам каде го видовте високото ниво? Мене ми делува како голема бензинска пумпа. Можеше да биде апсолутно подобро, со само малку креативност. 
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 348
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #258 Posted: 08-Nov-2009 at 19:09
Јас исто така морам да се сложам со пбанкс. Само доколку направеа подобар избор на материјали (посебно тие бели панели кои денес можат да се најдат во било какви бои и форми, како имитација на дрво, бронза, мермер или можеа да искористат неколку типа за фасадата (после ќе постирам и слика на што мислам)). Исто е и со прозорците да не бе рефлектирачки и можеби да го следеа полукружниот лак на објектот ќе беа подобри (нешто како кај Магос)
Најголема замерка имам за влезот кој што е права копија на Космос во Солун со тие столбови. Мислам дека ваква локција засужува нешто повеќе од копија.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9073
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #259 Posted: 08-Nov-2009 at 19:19


Еве мој пример од регионот


Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #260 Posted: 08-Nov-2009 at 20:59
Тоа е сопствен вкус. За мене пример Ушче не е ништо посебно однадвор излгеда многу мало иако е каде каде поголемо од Веро.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 31>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.