build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Веро Центар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2223242526 31>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
0 [0.00%]
0 [0.00%]
6 [8.82%]
6 [8.82%]
11 [16.18%]
12 [17.65%]
10 [14.71%]
15 [22.06%]
4 [5.88%]
4 [5.88%]
You can not vote in this poll
Total votes: 68   Average: 4.60

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #461 Posted: 01-Sep-2010 at 20:11
Treba eden mnogu gust drvored da se nasadi da se prikrie ovaa predgradiska grdosija nasadena srede grad..
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #462 Posted: 01-Sep-2010 at 20:22
Originally posted by ebivetre

Treba eden mnogu gust drvored da se nasadi da se prikrie ovaa predgradiska grdosija nasadena srede grad..
LOLLOL
 
Шала на страна. Се согласувам со повеќето од вас дека ова е „квази“ мол, како впрочем и сите други во Македонија. Мислам дека Веро како компанија за жал не е дорасната за вакви проекти, па добивам впечаток дека помпезниот Веро е само зголемена верзија на Зебра. Чуден хибрид од пред се хипермаркет, паркинг 2 големи и 10тина мали продавнички. Не гледам како овој концепт мене како купувач ќе ме натера да поминам добри 3-4 часа за да направам шопинг на намирници за дома и воодно да купам нова есенска гардероба за мене и моето семејство, кога ќе има се на се 3-4 продавници. Значи повторно ќе треба да палам кола да одам до ГТЦ за да речеме кошула или до Рамстор за кондури. Немањето на забавни содржини уште каде што на крај ќе отидам на боулинг или филм дополнително ја намалува функцијата. Можби и неможноста на Веро да донесе други поголеми брендови си го направи своето па во сред проект се прериентираа кон мали продавнички за локалните трговци. Слично беше и со Рамстор, кој што во најавата не требаше да има продавници под 250м2 за на крај кога не успеаа да ги изнајмат дуќаните максимално да ги расцепкаат.
 
Се на се мојот впечаток е БЛЕДО од купувачки аспект.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #463 Posted: 01-Sep-2010 at 20:27
Еве уште слики... Најпрвин уште неколку од паркингот.

Генерално паркингот е комотен, тука е приземното ниво, подземното како и надворешниот паркинг. Подземното ниво собира 91 возило (ако е точна информацијата која ми ја даде човекот од обезбедување). Вкупната бројка не ја знаеше, но би требало сума сумарум да има помеѓу 300-400 паркинг места вкупно на сите паркинзи.

Во право е ЛСЛ кога вели дека постои конфузија околу тоа како да се движат колите. И јас се најдов во ситуација да преминам со колата преку пешачкиот влез (оној централниот кај НБРМ) но мислам дека за тоа придонесе и гужвата и начинот на кој не наведуваа редарите бидејќи има начин како да се дојде до подземната гаража без каубојски потези.

Во секој случај можеле малку посреќно да го изведат тој делот кон НБРМ каде што паркингот е навистина чудно пресечен. Веројатно и можело да се помине без тие паркинг места а да се облагороди просторот.

1.Влез од кај Пролет

2. Надворешен паркинг

3.

4.

5. Делот карши НБРМ за кој говори ЛСЛ каде има фатено и кола како прерипува преку пешачкиот дел

6. Затворениот паркинг (приземје и подрум)

7.

8.

9.

10. Влез во трговскиот од подрумскиот паркинг

11. Автомати за плаќање паркинг. Видов и некои киосци каде што веројатно ќе може да се поништи картичката за паркинг но ваква опција постои и тоа не само про форма како во ГТЦ, видов полно вакви автоматиBack to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5307
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #464 Posted: 01-Sep-2010 at 20:28
А чекај, паркингот се плаќа? Ако ништо друго, барем со сметка над некоја определена сума да биде бесплатен.

Edited by гитардемон - 01-Sep-2010 at 20:31
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #465 Posted: 01-Sep-2010 at 20:34
Се плаќа сигурно. Пак некакви циганштулоци измислиле ала Рамстор. Со сметка над 200 денари, па незнам колку часа, над тоа се доплаќа... Демек конфузија и хаос, наместо пресликување на решенија од нормалниот свет!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #466 Posted: 01-Sep-2010 at 20:36
Оваа ја заборавив. Вака изгледаат влезовите во затворениот паркинг. Ги има веројатно 5-6


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #467 Posted: 01-Sep-2010 at 20:38
Originally posted by Andrej_LJ

Се плаќа сигурно. Пак некакви циганштулоци измислиле ала Рамстор. Со сметка над 200 денари, па незнам колку часа, над тоа се доплаќа... Демек конфузија и хаос, наместо пресликување на решенија од нормалниот свет!


Андреј, во вакви делови од градот (каде се Веро и Рамстор) мислам дека друго решение и не може. Рамстор на почетокот започна бесплатно, но од кога околните граѓани си ги сместија пезетките и ајкулите да им спијат под церада мораше да реагираат.

Е сега друг муабет е што бараат вакви трговски во центарот на градот.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #468 Posted: 01-Sep-2010 at 20:41
Следи новопробиената улица на алексгиж. Денеска беше затрупана со паркирани возила. Генерално е готова, фалат тротоарите и троа осветлување

1.

2.

3.

4. Приклучокот со бул. Кочо Рацин

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #469 Posted: 01-Sep-2010 at 20:45
Една рандом серија...

1. Комплетна листа на продавници

2. Рекламите на фасадата

3. Терминалот за дотур на стока (гледа кон Пролет)

4.

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5307
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #470 Posted: 01-Sep-2010 at 20:50
Први и втори кат! Колективна неписменост!

Инаку овие пандите што се иста боја тука на последнава слика, на УЈП се, или на УЈП во друга боја беа? Веројатно не ги сефтосале уште првиот ден!Edited by гитардемон - 01-Sep-2010 at 20:52
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #471 Posted: 01-Sep-2010 at 20:51
"Рогот" кој се формира меѓу бул. Кочо Рацин и КЈ Питу

1.

2.

3.

4.

5.

6.

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #472 Posted: 01-Sep-2010 at 21:05
Малку внатре сега. Би се осврнал на тоа како до доживеав центарот, бидејќи е веќе апсолвирана темата дека местото не му е на локацијата, дека можеше да биде далеку подобро екстериерно итн.

Навистина чудно конципиран трговски. Мене отвореноста на просторот ми беше пријатна иако не ми беше јасна. Како што и другите кажаа освен New Yorker и Jumbo, другите дуќани наликуваат на ќумези. Огромен простор е посветен на атриумот, катчето за исхрана и сл. Е сега кој би бил поводот човек да се шета низ трговски центар каде содржините се лимитирани и дали би отишол таму туку така заради "просторот" - незнам. Но веројатно ВЕРО си знаат, сепак не се фирма од вчера и веројатно направиле анализа зошто токму ваков центар.

Генерален е впечатокот дека ептен е "супермаркетоцентричен". Не дека и Рамстор или други трговски не се прават токму поради супермаркетите, но никаде не сум видел супермаркет да има толку централна улога тргајќи од тоа во кој дел од центарот се наоѓа, колкав простор зафаќа, фактот дека има галерија околу него на горниот кат итн.

1. Фамозниот Џамбо

2.

3. Дел од ескалаторите (сите се од овој "издолжен" тип за да може да се бутка количка, нема класични)

4.

5.

6. Скалишта и лифтови кои ги има на повеќе места во центарот

7. Централниот атриум

8. Претпоставувам дека најгорните затемнети прозорци се канцелариите на ВЕРОEdited by pbanks - 01-Sep-2010 at 21:06
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #473 Posted: 01-Sep-2010 at 21:09
Уште една од централниот атриум и ескалатори која ми промакнала


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #474 Posted: 01-Sep-2010 at 21:12
Мал серијал од супермаркетот. Не правев анализа на продуктите (во смисла дали има нешто што немало до сега), генерално убав и простран маркет. Немам впечаток за 5.000 квадрати но мислам дека е дефинитивно најголем до сега

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7. 20 каси на број

8.

9.

10.

11.

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #475 Posted: 01-Sep-2010 at 21:19
За крај едно потсетување за тоа што имаше на оваа локација пред да се изгради трговскиот. Ова е глетката од трговскиот кон олимпискиот базен.

1.

2.

3.

4.

5.

6.


Не ми е цел да го бранам објектот, неговите недостатоци (во контекст на локацијата) се апсолвирани. Но сепак ми е драго што една таква запустена парцела во центарот на градот се пополни. Со сите маани кои ги има сметам дека ќе има позитивно влијание на ревитализација на тој дел од градот.

Всушност таква функција имаше и Рамстор кој од исклучиво транзитна улица ја претвори МХ Јасмин во атрактивна централна улица. Во такви услови полесно ќе биде да се најде есап некој да ги купи овие лименки и на нивно место да изгради нешто поголемо и поубаво Cheers
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #476 Posted: 01-Sep-2010 at 21:32
pbanks добро ти е ова на крај. Стварно е добро што на одредени локации им се дава содржина и има многу што треба да им се даде содржина. А во однос на тоа дали може да се иде во висина и предходно мислам дека еднаш имавме таква дискусија кога се чудевме за дебелината на столбовите и сега еве ги приметувам тие во околината на атриумот што дефинитивно асоцираат на нешто дека во иднина може да се продолжи нагоре и има некои проект во фиока некаде, а ова се само првите два ката од проектот.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5307
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #477 Posted: 01-Sep-2010 at 22:51


Отсјајот од светилките дава впечаток дека вонземјани започнале инвазија врз Скопје
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #478 Posted: 01-Sep-2010 at 23:31
И уште една работа. Веро-во слободно можеше да биде slightly поголемо. Ако веро имаше малку поголеми амбиции, а верувам дека ги има и ако Злате имаше малку поголеми амбиции можеа џентлменски онаа шупа од ќебапчилница да биде елегантно трампана за дуќан во food corner-от, а предходно маркицата да беше вцртана врз целиот опфат меѓу двата булевара, новата уличка и уличката Крушевска Република (онаа како и да се вика пред станицата пролече до народна банка). Со една маркица дури и да имало некои предходни нерасчистени односи околу сопственоста ќе можеше по сила на закон да се екпропреира со цел комплетирање градежна маркица и да се продаде комплет на веро. Всушност ни сам незнам колку сум во право за ова што го зборам, зашто незнам до каде е трасата за Крушевска Република, а како што ми изгледа веро е во линија со народна банка, а за народна банка знам дека е до градежната линија за крушевкса република, така да сепак мислам дека ќе беше подобор еден трилатерален договор општина-веро-злате, веро доколку сака да се отвори маркетот кон околината да му понуди на Злате поефтин простор и општината да го расчисти тој терен тамо, ако ништо друго привремено две патеки од бекатон и три клупи.


Edited by lslcrew - 01-Sep-2010 at 23:40
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #479 Posted: 01-Sep-2010 at 23:39
Бев вечерва и не сум воопшто воодушевен. Премногу празен простор, неискористен. Немале никаква потреба да направат таков атриум (со ТЕСНА галерија горе!). Можеби ќе се изгубело на отвореност, и особено на светлина, ама ни вака не ми се допаѓа. Катчето за храна е можеби најдобриот дел од целиот објект. Има и фини места каде што може човек да си се напие кафе/сок.

ЕДИТ: Да додадам дека особено ме разочара двојниот ескалатор, тој главниот. Не верувам дека неможеле да направат еден единствен. Овој простор можат да го спасат со „тезга“ од типот на Lush.

Со оглед на тоа дека и надворешноста ме разочарува, внатрешноста го дотолчи впечатокот. Единствена добра страна на ова е што на некој начин се премости празнината од центар до скопјанка.


Edited by alexgizh - 01-Sep-2010 at 23:42
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2527
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #480 Posted: 02-Sep-2010 at 00:01

Леле, мечка се (о)жени.  

Во три збора „молов“ може да го опишам вака: паркинг-супермаркет-фастфударници + бонус: места за вртење орца.  

Катастрофа. Досега мислев дека од СК2014 не може полошо за градов, сега веќе не сум толку сигурен. Топтан би го преселил ова на локација не поблиску од Драчево или Волково. 

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2223242526 31>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.