build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Веро Центар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2425262728 31>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
1 [1.45%]
0 [0.00%]
6 [8.70%]
6 [8.70%]
11 [15.94%]
12 [17.39%]
10 [14.49%]
15 [21.74%]
4 [5.80%]
4 [5.80%]
You can not vote in this poll
Total votes: 69   Average: 4.68

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #501 Posted: 02-Sep-2010 at 12:55
Originally posted by Swimmer

и ти што му кажа кога те праша, или што вообичаено кажуваш и како реагираш на "или повеќе" Big%20smile 
 
ја не би да ме приметат оти ќе ме фати паника, некако имам чувство дека ќе ми земат апарат или слични драми, па не ни стигнувам до прашањето, или сликам скришум или не сликам... и у главно не сликам за да не се расправам Big%20smile


И јас генерално гледам да сум дискретен кога сликам и не сакам конфронтации во кои реагирам во зависност од ситуација. Некогаш агресивно, некогаш со фино.

Му реков дека сликам за интернет портал за градежништво на што тој ми одговори, „ОК, нема гајле јас морам да си прашам...“

Кловер е обично магнет за несакани ситуации и он може до утре да ти раскажува ситуации, меѓу другото и како го киднапираа (го бутнаа позади у голф и однесоа) зошто сликал LOL
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #502 Posted: 02-Sep-2010 at 13:11
Не се искажав во врска со надворешноста на објектот. Мислам дека е ОК направено како за типичен мол, но претерале со рекламите на фасадата. Изгледа полошо од рекламите што се на Палома Бјанка. Подобро решение ќе беше да се остави како на Рамстор простор за билборди.
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #503 Posted: 02-Sep-2010 at 13:14
Прво факт е една работа. Кога беше ливада и како изгледа сега нема апсолутно никаква споредма ама ќе кажам одкога почнаа градежните работи сите скокнавме дека конечно ќе се "урбанизира" местото и дека конечно нема да гледаме животни и сено на локацијата туку нешто модерно. Од тој аспект сите се израдувавме ама еве после некое време или поконкретно после изградбата дојдовме до заклучот дека ова што се изгради е солидно ама не прилега на оваа локација со што доаѓаме до заклучок дека не било доволно само да се изгради нешто на ливадава. Никаде во Европа вакви местса не се користат за вакви трговски центри и/или се комбинираат со нешто поактрактивно пример УШЧЕ трговскиот центар-Белград со бизнис канцелариите во највисоката зграда на Балканот која е дел од целиот проект.
Друга работа е фактот што ВЕРО нема искуство и веројатно ова е прв огромен проект за нив па останаа на старата финта со нивни супермаркет. Некако не можеле да се одлучат или да сватат дека во вакви трговски центри се комбинираат големи продавници како NeW Yorker и Jumbo а сите помали само штрчат во целокупниот амбиент.
И на крај за сегашниот проект иако уште не сум бил ќе коментирам по сликите. Прво факт е дека е многу поатрактивно направен во внатрешноста од Рамстор и на прв поглед со атриумот и погледот од продавниците доле кон супермаркетот се добива впечаток на огромен центар со што дизајнерски е одлично склопено. Ама тоа што недостасува е следното. Недостасува на она приземје каде што е паркингот целосен кат со продавници или кога би останало како сега уште еден дополнителен кат каде што ќе има куглана, 3Д Кино и други забавни содржини и со тоа ќе стане одма поатрактивно бидејќи ниту имаме нормална куглана во Скопје со исклучок на Борис Трајковски ниту имаме 3Д кино и во еден ваков трговски центар прилегаат вакви содржини -компарација со УШЧЕ.
Се на се се заживеа просторов убаво е да се отиде да се прошета во ВЕРО ама во иднина треба на различен начин да се концепираат работите за вакви плацеви и слични проекти.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #504 Posted: 02-Sep-2010 at 13:23
Originally posted by pbanks


Кловер е обично магнет за несакани ситуации и он може до утре да ти раскажува ситуации, меѓу другото и како го киднапираа (го бутнаа позади у голф и однесоа) зошто сликал LOL
 
Што збориш бе, аууууу Rollin 
 
дај нишка да отвориме LOL 
 
се смееме ама не е смешно, да ме бутнат у ѓепек, ќе се усе*ам.. додуше знаеш дека ништо страшно не си напраил, треба само да се објасниш, али сепак.. секакви луѓе има..
Back to Top
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #505 Posted: 02-Sep-2010 at 14:23
Originally posted by pbanks

За споредба. Кога се отвараше РАМСТОР беше забрането да се слика комплетно. Ако не се лажам и ден денеска ако ве види чувар како сликате ќе ви пријде и опомене (или повеќе).
Обезбедувањето на Ramstore!!! Хугххххх! Живеат во филм дека Кемал Ататурк реинкарнирал и дека го обезбедуваат токму него, лично и персонално! Навистина, има ли потреба од нивниот перманентен, талибански гард!? Во еден мол, каде обезбедувањето треба да е едноставно, во функција и незабележливо.
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #506 Posted: 02-Sep-2010 at 14:38
Originally posted by pbanks

Originally posted by Swimmer

и ти што му кажа кога те праша, или што вообичаено кажуваш и како реагираш на "или повеќе" Big%20smile 
 
ја не би да ме приметат оти ќе ме фати паника, некако имам чувство дека ќе ми земат апарат или слични драми, па не ни стигнувам до прашањето, или сликам скришум или не сликам... и у главно не сликам за да не се расправам Big%20smile


И јас генерално гледам да сум дискретен кога сликам и не сакам конфронтации во кои реагирам во зависност од ситуација. Некогаш агресивно, некогаш со фино.

Му реков дека сликам за интернет портал за градежништво на што тој ми одговори, „ОК, нема гајле јас морам да си прашам...“

Кловер е обично магнет за несакани ситуации и он може до утре да ти раскажува ситуации, меѓу другото и како го киднапираа (го бутнаа позади у голф и однесоа) зошто сликал LOL


ху ху Big%20smile
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #507 Posted: 02-Sep-2010 at 15:44

Го пикнале у голф? Аман бе... Изгледа се у филм дека го обезбедуваат Пентагон. Еднаш проаѓајки низ паркингот на Рамстор, застанав да сликнам добар залез со НоМа у кадар. Дојде еден и ми промрчи, и покрај тоа сликав во обратна насока од Рамстор.. смешки се. Јавен простор е тоа. Исто ко у Дизниленд или ЗОО да ми каже некој дека не смеам да сликам. Ко дома да си му влегол да штракаш... глупости. А ако сакам да сликам, демек можат да ме сопрат. Со технологијава денес... хех. 


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #508 Posted: 02-Sep-2010 at 16:52
Originally posted by fichot

Го пикнале у голф? Аман бе... Изгледа се у филм дека го обезбедуваат Пентагон. Еднаш проаѓајки низ паркингот на Рамстор, застанав да сликнам добар залез со НоМа у кадар. Дојде еден и ми промрчи, и покрај тоа сликав во обратна насока од Рамстор.. смешки се. Јавен простор е тоа. Исто ко у Дизниленд или ЗОО да ми каже некој дека не смеам да сликам. Ко дома да си му влегол да штракаш... глупости. А ако сакам да сликам, демек можат да ме сопрат. Со технологијава денес... хех. 




во тоа е иронијата... какви се тоа назадни, затворени умови...

Како и да е... Назад на Веро момци да не ја разводнуваме убавата дискусија.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #509 Posted: 02-Sep-2010 at 21:59
Previous
Ова му е мајката. http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.18088

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #510 Posted: 03-Sep-2010 at 12:32
na proslata strana citav nesto, mnogu se palite na IKEA vo MK..
ovde vo Pert ima IKEA duplo pogolema od VERO CENTAR, IKEA e polno so 'odpad' neznam kako podobro da go objasnam, se e od evtini materijali napraeno.
Isto taka neznam sto e ovaa prodavnica "newYorker" na koja se palat (mediumive) nikogas ne sum slusnal za takva prodavnica.
Koga vo MK ke se otvori GUCCI, Dolce and Gabbana, Prada itn.. togas sekoja cest.
Back to Top
anti-modernista View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 25-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote anti-modernista Quote  Post ReplyReply #511 Posted: 03-Sep-2010 at 12:54
Originally posted by GreatMakedon

na proslata strana citav nesto, mnogu se palite na IKEA vo MK..
ovde vo Pert ima IKEA duplo pogolema od VERO CENTAR, IKEA e polno so 'odpad' neznam kako podobro da go objasnam, se e od evtini materijali napraeno.
Isto taka neznam sto e ovaa prodavnica "newYorker" na koja se palat (mediumive) nikogas ne sum slusnal za takva prodavnica.
Koga vo MK ke se otvori GUCCI, Dolce and Gabbana, Prada itn.. togas sekoja cest.
Decko kazi mi vo koj svet zivees? Makedonija so 300 evra prosecna plata treba da se fali so gucci, prada prodavnici kade 1% od naselenieto bi imale moznost da kupat nesto. Na zapad ili vo nasata dijaspora kolku kupuvat gucci ili prada obleka? Prosecna jakna ili patiki od Gucci ti se od 500 evra i na gore.
New Yorker e prodavnica sto ja ima na sekade niz Evropa i vo sosedstvoto.

Edited by anti-modernista - 03-Sep-2010 at 12:56
Back to Top
Superman View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote Superman Quote  Post ReplyReply #512 Posted: 03-Sep-2010 at 17:34
Originally posted by GreatMakedon

na proslata strana citav nesto, mnogu se palite na IKEA vo MK..
ovde vo Pert ima IKEA duplo pogolema od VERO CENTAR, IKEA e polno so 'odpad' neznam kako podobro da go objasnam, se e od evtini materijali napraeno..


Концептот на ИКЕА е токму тој, ефтин мебел што ќе се менува често. Секоја година да си купиш ново зашто старото се здосадува. Заради ниските цени може секој да си го дозволи тоа, па затоа и нема потреба од квалитет.

Edited by Superman - 03-Sep-2010 at 17:35
The One Whose Name Cannot Be Spoken...
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #513 Posted: 03-Sep-2010 at 19:04
Originally posted by GreatMakedon

na proslata strana citav nesto, mnogu se palite na IKEA vo MK..
ovde vo Pert ima IKEA duplo pogolema od VERO CENTAR, IKEA e polno so 'odpad' neznam kako podobro da go objasnam, se e od evtini materijali napraeno.
Isto taka neznam sto e ovaa prodavnica "newYorker" na koja se palat (mediumive) nikogas ne sum slusnal za takva prodavnica.
Koga vo MK ke se otvori GUCCI, Dolce and Gabbana, Prada itn.. togas sekoja cest.


Ne sakam da zvucam drsko, ama... kako voopsto mozi da gi sporeduvas Skopje i Perth? (Perth se pisuva, valjda si nov, ke naucis dodeka si tamu)!
Vtoro, nikoj ne kupuva od IKEA mebel za da opremi kako vo Palace of Versailles, voopsto toj koncept go nema IKEA(koga bi zele vo predvid, deka EU familija proseceno na 3 god go menuva mebelot, delumno), ama vo Perth e vazen kvalitetot, pa taka i lamperijata od 1974 uste vi stoi (se shalam)
Treto... D&G, Gucci, Prada etc. vazno e da ima prodavnica ili da kupuva nekoj? Vo slucajot, kako si napisal, me podsekjas na klasicnite Makedonci isselenici, Alice in Wonderland.  Vie vo Perth, sigurno ne se oblekuvate vo D&G za do rabota i nazad (kuca-poso, poso-kuca)
p.s-New Yorker, postoi od 1971 i vekje ima 879 prodavnici vo 29 zemji, toa sto ne si dovolno informiran, "brendot" voopsto ne go pravi polos... Isto sum siguren deka ne znaes koj stoi zad site tie golemi iminja na modni kukji koi vprocem ti se omileni!
p.p.s-Nemoj da se navredis posle "postov" Thumbs%20Up
peace
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #514 Posted: 03-Sep-2010 at 19:57

Ајде сега јас сум на ред да кажам нешто за Веро-во.

Мене ми се допаѓа. И еве зошто.....

Можеби екстериерот не е тоа што би можеле да го замислиме за тој простор.... или пак ентериерот е нешто посебно, како што и воедно се збори.....

Но... ајде да ја разгледаме намената на ова Веро......Верополус изгледа дека испадна доста паметен.... глејте го ова.... кога ќе сумираме се на се.... објектот си добива своја намена која не е за потценување.

Го има огромниот Веро маркет.... пола простор од првиот кат..... има Мек Доналтц... има кафичи... има мислам колку што видов две места каде што се пиготвува храна, скара итн....  Има огромен функционален паркинг.... има Џамбо кој не е опремен само со играчки и кој нуди многу добри работи... поготово за мали деца.... го има Њу Јоркер... верувајте ми сите парчиња се екстра и повеќето работи ми се допаднаа, секако за мој стил.... и секако се друго што би можело да служи за наше секојдневие... секако тука се и Најк и уште неколку продавници....

Бев на 1ви после школо и да ви кажам мене ми се допадна, како доста пријатно место.... иако беше голема гужва.....

Сакам да кажам дека можеби намената на Веро не е да биде огромен центар, со многу продавници и многу различни егзотични содржини..... но верувајте некој бил доста паметен за да направи место за Скопјани каде можат да го поминуваат денот... мене ми остави впечаток... Веро е место каде можеш да седиш цел ден, со друштво, да уживаш, итн... а ако има навечер некои дешавки, уште пофдобро... и се надевам дека кафичите работат и навечер... односно Веро да работи 24ч... не е важно.... центаров привлече уште на почеток огромна маса на луѓе..... и независно како изгледа, мислам дека ќе биде многу успешно место...

Од друга страна пак во прадавниците, поготово во Њу Јоркер и Џамбо, незнам за Најк и другите, не загледав..... цените беа ненормално ниски... маички по 300, 400 и тоа не обични маички.... одлични, иновативни лол маички кои многу мисе допаднаа... имаше исто така одлични фармерки и патики од по 2000.... нешто не сум го видел досега во Скопје..... до сега имало некојси светкави, интересни, да добри ствари низ продавнициве...но сите некако ми биле сувопарни, да не речам "сељачки".... а екстремно скапи..... ова ти е братче стил... урбан стил.. се гледа... а воопшто не е скапо.... исто и играчките во Џамбо... секое дете може да добие голема нешто како бураго количка, воз, багери, авиони, кукли, техно-играчки за цени помали од 1000ден некои беа и по 300, 200, 180.... таа продавница највеќе мисе допадна... уште од мали децата се насочуваат кон некоја насока... од самите играчки... што ги интереира.... а можат да ги имаат за мнгоу малку пари.... 

Се на се јас сум задоволен и мојот прв впечаток од Веро е одличен......

Некој му текна да направи функционално место за Скопјани... лол е сега цените можеби беа промотивни.... се надевам дека не беа... во секој случај ОДЛИЧНО.....


Поздрав.. благодарам за просторот лол... се мрднав деновиве.... ваљда има врска нешто со школово, или не, назнам не е важно, перфектно ееее Cheers



Edited by FoSsiL - 03-Sep-2010 at 20:25
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #515 Posted: 03-Sep-2010 at 20:15
Да ти кажам иако во доста нешта не се сложувам со твоите горе изнесени ставови, многу ми се допадна твојов пост! Прав ќеф ми направи и ми е мило што си добил место по своја мерка во Скопје

Edited by Andrej_LJ - 03-Sep-2010 at 20:17
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #516 Posted: 04-Sep-2010 at 01:23
Originally posted by FoSsiL

Го има огромниот Веро маркет.... пола простор од првиот кат..... има Мек Доналтц... има кафичи... има мислам колку што видов две места каде што се пиготвува храна, скара итн....  Има огромен функционален паркинг.... има Џамбо кој не е опремен само со играчки и кој нуди многу добри работи... поготово за мали деца.... го има Њу Јоркер... верувајте ми сите парчиња се екстра и повеќето работи ми се допаднаа, секако за мој стил.... и секако се друго што би можело да служи за наше секојдневие... секако тука се и Најк и уште неколку продавници....

но верувајте некој бил доста паметен за да направи место за Скопјани каде можат да го поминуваат денот... мене ми остави впечаток... Веро е место каде можеш да седиш цел ден, со друштво, да уживаш, итн... а ако има навечер некои дешавки, уште пофдобро... и се надевам дека кафичите работат и навечер... односно Веро да работи 24ч... не е важно....

Од друга страна пак во прадавниците, поготово во Њу Јоркер и Џамбо, незнам за Најк и другите, не загледав..... цените беа ненормално ниски... маички по 300, 400 и тоа не обични маички.... одлични, иновативни лол  

а воопшто не е скапо.... исто и играчките во Џамбо... секое дете може да добие голема нешто како бураго количка, воз, багери, авиони, кукли, техно-играчки за цени помали од 1000ден некои беа и по 300, 200, 180.... таа продавница највеќе мисе допадна... уште од мали децата се насочуваат кон некоја насока... од самите играчки... што ги интереира.... а можат да ги имаат за мнгоу малку пари.... 

не сакам да бидам нападен, ама звучиш како воопшто да не си прошетал низ град, сето тоа што го наброја веќе го имаше во Скопје во изобилство, и не мора да е трговски центар за да купиш нешто или да седнеш на кафе
а цените се тие, некаде повисоки, некаде пониски, на различни места насекаде низ градот, само треба да си одбереш тоа што е твој вкус, без разлика дали се играчки или облека, на пример, јас веќе со години купувам фармерки не повисоки од 2000 и маици за помалку од 500 на места кои ми го погодуваат вкусот
за кафулиња да не збориме, од нив живее градот и ги има на секој чекор за секој човек
и плус, не мора да биде бренд, за да го купиш, може нешто трипати поубаво и на кванташки да најдам LOL

проблемот со Веро е што има преголем неискористен или лошо искористен простор, кој можеше да се потроши на повеќе различни содржини, мислам најголем дел од зградата е паркинг, супермаркет и кафулиња, не е оној класичен мол кој сме навикнати да го гледаме по странство, туку е едноставно поголем објект на Веро, што разочарува кај оние кои повеќе очекуваа
Back to Top
Mr.Edmund View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 23-Jul-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mr.Edmund Quote  Post ReplyReply #517 Posted: 04-Sep-2010 at 01:48
Иако појавата од надвор на Веро центаров ми е прилично грда (до толку не можеа да бидат малку покреативни, па плеснаа таква конзерва на таква локација?!), ентериерот ми е прилично прифатлив. Ми се допаѓа што не гледале само да извадат максимум површина за издавање, туку се потрудиле да направат просторот да биде пријатен за купувачите. Е сега, друга приказна е што истава оваа зграда во некоја Германија или Франција би била третирана како подпросечна, а кај нас таа е надпросечна, само затоа што на г.Веропулос му текна дека пари не прави само површината што се издава, туку и добро обликуван заеднички простор.
СМРТ ЗА ФАШИЗМОТ-СЛОБОДА ЗА НАРОДОТ
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #518 Posted: 04-Sep-2010 at 03:57

хммм... па зависи.... за градот дали сум го прошетал цел.... не сум го прошетал цел... немам ни можности ни средства... но се трудам да го знам што повеќе и да знам што се случува...за да можам да одберам нешто, за што можам да го купам, присуствувам, живеам итн... некои работи мора да се отфрлат зашто неам превеши средства за нив но гледам тоа што ми се допаѓа да го правам.... не е важно.... Си имам јас свои потреби... и затоа не мора сегде да ме има.... 

Не дека јас нешто многуќе го посетувам Веро.... може многу ретко неколку пати во годината..ако имам некоја вистинска потреба.... но сакам да кажам дека според намената која сега ја има.... идејата за ваков голем Веро е на место и мислам дека е исплатлива.... зборувам за профит.... си знаеме ние какви сме скопјани.... секогаш ќе се најде некој таму од многу причини.... Но реално гледано.... објектот може да помине... зашто на повеќето луѓе нема да ги интересира како изгледал однадвор или одвнатре... или пак дали бил во центар на град и дали локацијата била добро искористена.....

Вака како штое сега....мислам дека е доволоен за секој просечен човек во овој град паи од надвор... а и што му фали.... 

Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #519 Posted: 04-Sep-2010 at 08:51
Originally posted by anti-modernista

Originally posted by GreatMakedon

na proslata strana citav nesto, mnogu se palite na IKEA vo MK.. ovde vo Pert ima IKEA duplo pogolema od VERO CENTAR, IKEA e polno so 'odpad' neznam kako podobro da go objasnam, se e od evtini materijali napraeno. Isto taka neznam sto e ovaa prodavnica "newYorker" na koja se palat (mediumive) nikogas ne sum slusnal za takva prodavnica. Koga vo MK ke se otvori GUCCI, Dolce and Gabbana, Prada itn.. togas sekoja cest.

Decko kazi mi vo koj svet zivees? Makedonija so 300 evra prosecna plata treba da se fali so gucci, prada prodavnici kade 1% od naselenieto bi imale moznost da kupat nesto. Na zapad ili vo nasata dijaspora kolku kupuvat gucci ili prada obleka? Prosecna jakna ili patiki od Gucci ti se od 500 evra i na gore.New Yorker e prodavnica sto ja ima na sekade niz Evropa i vo sosedstvoto.


Ok ve razbrav, makedonkiVe vo dijasporava kupuvaat od Prada, Gucci itn, MakedonCive ne gi interesira skapa obleka, poveke na koli i kompjuteri se palat
Smetam deka i vo MK ima dovolno Bogati za Edna prodavnica od tie svetski brendovi. Ima edno 10% od naselenieto vo MK koj ziveat pobogato od mnozinstvoto vo dijasporava.
pozdrav


Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #520 Posted: 04-Sep-2010 at 09:02
Originally posted by Danndy


Originally posted by GreatMakedon

na proslata strana citav nesto, mnogu se palite na IKEA vo MK..
ovde vo Pert ima IKEA duplo pogolema od VERO CENTAR, IKEA e polno so 'odpad' neznam kako podobro da go objasnam, se e od evtini materijali napraeno.
Isto taka neznam sto e ovaa prodavnica "newYorker" na koja se palat (mediumive) nikogas ne sum slusnal za takva prodavnica.
Koga vo MK ke se otvori GUCCI, Dolce and Gabbana, Prada itn.. togas sekoja cest.
Ne sakam da zvucam drsko, ama... kako voopsto mozi da gi sporeduvas Skopje i Perth? (Perth se pisuva, valjda si nov, ke naucis dodeka si tamu)!Vtoro, nikoj ne kupuva od IKEA mebel za da opremi kako vo Palace of Versailles, voopsto toj koncept go nema IKEA(koga bi zele vo predvid, deka EU familija proseceno na 3 god go menuva mebelot, delumno), ama vo Perth e vazen kvalitetot, pa taka i lamperijata od 1974 uste vi stoi (se shalam)Treto... D&G, Gucci, Prada etc. vazno e da ima prodavnica ili da kupuva nekoj? Vo slucajot, kako si napisal, me podsekjas na klasicnite Makedonci isselenici, Alice in Wonderland.  Vie vo Perth, sigurno ne se oblekuvate vo D&G za do rabota i nazad (kuca-poso, poso-kuca) p.s-New Yorker, postoi od 1971 i vekje ima 879 prodavnici vo 29 zemji, toa sto ne si dovolno informiran, "brendot" voopsto ne go pravi polos... Isto sum siguren deka ne znaes koj stoi zad site tie golemi iminja na modni kukji koi vprocem ti se omileni!p.p.s-Nemoj da se navredis posle "postov" Thumbs%20Uppeace


hehe nese vrejgam bracko, od mal sum vo avstralija, no cesto odam vo MK sto e retkost za nekoj od ovaa dalecna zemja. Znam deka se pisuva Perth no na makedonski e Pert
Ne me zanimavaat 'brend' iminja nesto posebno, no sakav da istaknam oti za razlika od IKEA, ima mnogu podobro opremeni stokovni kuki so mebel za ista cena i vo dijasporava no i vo MK. Jas sum od Ohrid po poteklo, tamu starata stokovna denes se vika SVEA, i taa bila od Svedska no nesum siguren. Vlegov vo nea lani koga bev vo Ohrid i materijalot za slicna cena so IKEA bese na povisoko nivo.
Za KUCA-POSO-KUCA-POSO haha sto da kazam, ima vistina vo toa do nekade no poveke toa e za postarite generacii koj ne znaat kade da izlezat na vecer vo ovie zemji na zapad
Za NewYorker, navistina nebev zapoznat, izgleda ja nema vo Avstralija, no ne mi bese poentata dali e brend ime ili ne. Poentata e novinarive puknaja od falenje sankir kojznae koja prodavnica se otvorila. So toa sakav da kazam oti za takvo falenje se ima razbiranje da stanuvase zbor za nekoja epten Brend prodavnica kako na primer Gucci. pozdrav od 'prostava' avstralija j/k
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2425262728 31>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.381 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.